freejazz freejazz komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

hrůza... ze které není východisko.
vím, proč jsem odolával a nechtěl se do této knihy pustit.
smekám před autorkou, protože když si uvědomím, kolik jí bylo, když knížku psala a jak mistrně dokázala spojit oficiální historii a oral history a co z toho vytvořila... prostě nemám slov.
je to jako plátno, na které se nechcete dívat, protože je hrůzné, ale musíte se dívat, když chcete aspoň něco pochopit.

15.04.2018 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

mám v živej pamäti udalosti roku 1989. Nemci z DDR odstavili svoje trabanty a wartburgy v pražských uliciach a preskakovali plot ambasády NSR, aby tu požiadali o azyl. pražáci zatiaľ chodili po meste so šroubovákmi a kliešťami a skalpovali z tých bakelitových tátošov všetko, čo sa mohlo hodiť...
tento príbeh mi to znovu pripomenul.
okrem toho je to pre mňa akoby pokračovanie úchvatných kníh Vladimíra Körnera. opravdu smekám, nevedel som sa od knihy odlepiť - iba raz, musel som ísť ostrihať levandulu, lebo som ten pretlak nedokázal len tak presedieť.

07.04.2018 5 z 5

Jinde Jinde * antologie

občas siahnem po knihe a netuším, čo v nej nájdem. aj toto bola jedna z takých kníh.
som prekvapený, príjemne. po všetkých tých čiernobielych obrazoch a jednoznačných návodoch na riešenie prichádza sedem autorov, ktorí nepotrebujú riešiť a vynášať súdy, ale predstavujú svet, o ktorom vo svojom konzumnom blahobyte vôbec netušíme.

04.04.2018 4 z 5

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

tortúra.
nevedel som sa "rozčítať", nevedel som pri tom obsedieť a dočítať to bolo úplné utrpenie.
je to skvelá kniha, ale asi som nebol v dobrej kondícii. a tak, ako mám Rotha a jeho pitvanie americkej spoločnosti rád (ozaj, prečo sa tomu venujú prevažne americkí židovskí spisovatelia?), toto boli galeje.
nepomohlo ani stanovenie krátkodobého cieľa - po najbližší odsek... pretože odsek mal dve strany:)
ale za prečítanie to stojí.

03.04.2018 4 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

výborný kus, napätie od začiatku do konca. dobrá téma, nadčasové hlášky - páčila sa mi napríklad úvaha o tom, ako automobily vedú k trhaniu sociálnych a komunikačných väzieb - namiesto automobilov stačí dať mobily a sedí to.

záleží, akou optikou sa na toto dielko pozeráme. ak si myslíme, že pred nami nebolo nič a nikto nevymyslel nič lepšie, než je teraz, potom aj taký Jules Verne so svojimi nápadmi musí pôsobiť zastaralo. ak však vidíme zložité rozhodovanie človeka v kritickej situácii, dosah a nepredvídateľnosť experimentálneho rozhodovania, potom je to o.k. kniha núti zamyslieť sa. a to v dnešnej dobe konzumu bolí.

02.04.2018 5 z 5

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

no jasné, klasika.
spomienky mám skôr na starý film, ktorý som videl v rakúskej televízii. mal som šesť rokov a potom som sa bál chodiť pol roka po zotmení von.:) a keď som ten istý film videl po rokoch vo filmovom klube, dostal som taký záchvat smiechu, že ma museli vyviesť von, aby som nerušil ostatných...
vo svojej dobe to musela byť prelomová záležitosť, dnes to pôsobí už len ako rozprávka (Dobšinský je hrôzostrašnejší) a neumelý pokus o vtedy neexistujúce sci-fi.
ale patrí to do výbavy rozhľadeného čitateľa.

01.04.2018 3 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

tak ako vždy, Steinbeck je famózny.
našiel som tú knihu kdesi vo výpredaji za pár centov. nádherné vydanie z roku 1970, kedy vyšla v náklade 96500 kusov. výborný preklad. zvláštne ilustrácie. ale hlavne kniha nedotknutá - niektoré listy som musel prerezávať, takže som bol určite jej prvý dočitateľ... možno ju niekto skúsil čítať, ale Steinbeck nie je pre každého.
tá farbotlačová nuda, ktorá tu reprezentuje dielo, je hrôza. existuje spôsob, ako to zmeniť? neviem, kto je Valentino Sani, ale miera nevkusu jeho obálok je koncentrované zúfalstvo. keby bola súťaž o najhoršieho autora obálok, určite by sa umiestnil niekde na popredných miestach.

30.03.2018 5 z 5

Dílo Jiřího Wolkera III. Dílo Jiřího Wolkera III. Jiří Wolker

Prostě si nepomůžu. Wolker je "můj" básník a jsem velice rád, že jsem kdysi v antikvariátu objevil jeho souborné dílo.

Dílo Jiřího Wolkera II. Dílo Jiřího Wolkera II. Jiří Wolker

Zapomeňte na všechno, co jste se o Wolkrovi naučili ve škole. Soubor jeho zlomků a zápisků nedokončených básní vypovídá o tomto mladém člověku a jeho snech mnohem více, než čítankové heslo.

Dílo Jiřího Wolkra Dílo Jiřího Wolkra Jiří Wolker

O oblíbenosti básníka, jenž miloval svět svědčí třeba i to, že v roce 1934 vyšlo už 7. vydání jeho spisů.
Kromě těch tradičních, školních povinných jízd básniček, z kterých víme, že "básník hodlá státi se trpaslíkem" (Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenší na celém světě...) zde najdete také velice zajímavé povídky a pohádky.
Pro mě jeden z nejlepších českých básníků.

Oči modrého psa Oči modrého psa Gabriel García Márquez

dôkaz, že aj pri klasikovi sa dá trpieť...

20.03.2018 3 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

výborné ponorenie do mysle misionárov a miniatúra zmýšľania izolovanej a izolacionistickej japonskej spoločnosti. radosť čítať a ešte väčšia pri knihe premýšľať.

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

výborná kniha. žiadne gestá, žiadne teátro, žiadna hlboká pseudofilozofia. reálny život zachytený reálnymi slovami a gestami a činmi. tu sa o americkej spoločnosti dozviete viac ako v politicky korektných traktátoch bojovníkov za slobodu všetkého a ničoho.

Zlodej duší Zlodej duší Jozef Puškáš

Puškáša mám rád od prvej knižky, ale nad touto som dlho váhal. trochu bulvárne prostredie, v ktorom sa dej odohráva ma odrádzal. ale je to vykreslené v podstate dobre, neviem, či aj reálne. rozhodne to však nie je Puškášov vrcholný literárny počin.

20.03.2018 4 z 5

Manuál pre upratovačky Manuál pre upratovačky Lucia Berlin

absolútna špica. fakt, že sa niekto podujal predstaviť túto skvelú spisovateľku slovenskej čitateľskej obci je sám o sebe úctyhodný.
je to skvelá učebnica pre všetkých, čo by chceli začať písať a nevedia sa rozhodnúť pre štýl a žáner.

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

radosť čítať. dôkaz o tom, že katolícka cirkev ani zďaleka nie je skostnatená inštitúcia odtrhnutá od reality.

20.03.2018 5 z 5

Za hranice provincie - Ján Smrek a jeho E/elán Za hranice provincie - Ján Smrek a jeho E/elán Monika Kapráliková

už som sa začal zmierovať s tým že presedím mesiace v archívoch, zvírim tony prachu a snáď sa niečo dozviem o tom, čo páchal môj obľúbený básnik Janko Smrek, keď redigoval a vydával časopis Elán. našťastie vznikla kniha, ktorú odprúčam všetkým, čo majú záujem o dejiny literatúry.

Vlak o 6.41 Vlak o 6.41 Jean-Philippe Blondel

fajn, naozaj francúzska kniha:)

Melouch Melouch Michal Viewegh

no, už to bolo aj lepšie

20.03.2018 3 z 5

Kdo se směje naposled Kdo se směje naposled Arjuna Ardagh

celý problém našich existencií je v tom, že robíme zložité veci z jednoduchých a neriešiteľné zo zložitých. určite ani táto kniha nie je návodom na použitie života, ale ak čitateľ chce, ponúkne mu celú sériu otázok, nad ktorými je dobré sa zamyslieť.