freejazz freejazz komentáře u knih

Poslední pokušení Poslední pokušení Nikos Kazantzakis

keby jedinou zásluhou tejto knihy bolo, že zvalila index zakázaých kníh, stačilo by to. ona je však aj veľmi dobre napísaná, ignoruje zásady hagiografie, ktorá zo svätcov vytvára farbotlačové a nevierohodné obrázky a naopak, predstavuje Krista veľmi uveriteľného a veľmi živého.

16.07.2018 5 z 5

Evanjelium podľa Syna Evanjelium podľa Syna Norman Mailer

neviem, čo som mal od tejto knihy očakávať, ale bolo to fajn čítanie. síce som sa v zásade nič nové nedozvedel, príbeh, starý dve tisícročia predsa všetci dobre poznáme, ale aj tak to bola príležitosť zamyslieť sa. najmä nad tým, čo robíme a ako to robíme.

pre fajnšmekrov odporúčam Kazantzakisa https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-pokuseni-28476. bola to posledná kniha, ktorá sa ocitla na indexe librorum prohibitorum. ale dodnes som nepochopil prečo.

16.07.2018 4 z 5

Francouzské hodokvasy Francouzské hodokvasy Peter Mayle

stále sa potkýnam o tvrdenie, že Angličania nevedia variť a je im v zásade jedno, čo majú na tanieri.
a rovnako tak počúvam, že Angličania neznášajú Francúzov.
a každou ďalšou milou a láskavou knihou sa presviedčam, že je to „sprostá pomluva“.

škoda, že autor už nič nové nenapíše...

03.07.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

fajn čítanie.
a keď sa na to nepozerám prvoplánovo cez príbeh zberačky liečivých bylín, vyzerá to ako ako krivé zrkadlo, nastavené každému čitateľovi - žijeme si vo svojich izolovaných svetoch, odtrhnutí od reality, ktorú vnímame svojím pokriveným pohľadom. každý z nás je inak chorý, ale niečo si so sebou nesie. a tak, ako je hrdinka tejto knihy nebezpečná sama sebe, tak sme nebezpeční sami sebe aj my, len sa tvárime, že nie:)

03.07.2018 5 z 5

Elementárne častice Elementárne častice Michel Houellebecq

ako inak, kto raz prepadne Houellebecquovi, ten nemá inú možnosť, len čítať a čítať.
aj tento smutný príbeh, plný smutných osudov asi odráža autorovu dušu, plnú smútku. nad tým, kam sa ženie táto civilizácia.

pri jeho knihách mi napadla geniálna myšlienka:
Jedinou prekážkou rozvoja civilizácie je človek.

29.06.2018 5 z 5

Sladký život Sladký život Jana Micenková

hm, hlboké, hlboké sklamanie.
vzal som knihu do ruky, pretože sa prebojovala do finále tohtoročnej Anasoft Litera. ak je toto jedna z najlepších 10 kníh, ktoré boli vlani na Slovensku napísané a vydané, potom amen, tma.
príšerne bezcenné. akoby sa chystala ďalšia módna vlna - čím väčšie ľapotanie, tým väčšia adorácia.
venujte čas niečomu užitočnejšiemu. trebárs vysávaniu.
neviem, čo je na tom humorné a čo poučné?! jediné, čo z toho trčí je snaha autorky za každú cenu šokovať.
a čo je najsmutnejšie, nie je to prvý sporný počin vydavateľstva, ktoré bolo kedysi šťukou na slovenskom knižnom trhu. pomaly sa stáva synonymom nevkusu a pochybnej kvality.

19.06.2018 odpad!

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

tu už asi bolo na konto Saturnina spomenuté všetko, takže len poďakovanie autorovi za nesmrteľného hrdinu, v ktorom by sa možno dal vysledovať prazáklad Járy Cimrmana (dúfam, že ma nikto nezahluší:).

18.06.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

díky autorce. obdivuji, jakou sílu a vytrvalost musela v sobě najít, když tuto knihu psala. je to obdivuhodné dílo

18.06.2018 5 z 5

Krajina zázrakov Krajina zázrakov Joyce Carol Oates

No, tak dnes už Joyce Carol Oates nepatrí k mladšej generácii amerických spisovateľov - na tom je vidieť, aké ťažké a nepraktické je vymýšľať texty na záložky kníh...
výborné, ťažké čítanie, ktoré som odkladal a zasa sa k nemu vracal, medzitým som prečítal niekoľko ďalších dobrých kníh...
pretože to nebol môj prvý kontakt s autorkinou tvorbou, myslel som si, že viem, čo ma čaká. ale vôbec to tak nebolo. prekvapenie, ktoré mi nachystala na prvých stránkach, pokračovalo ďalšími a ďalšími zvratmi, postavy, ktoré vstupovali do života hlavného hrdinu sa menili ako na orloji. naozajstný Wonderland, ale neocitla sa v ňom Alenka.
odporúčam každému, kto sa chce vydať na dráhu vážneho spisovateľa, je to vysoká škola písania. a prekvapujúco sviežo pôsobí aj dobový preklad, hoci s niektorými výrazmi si ani prekladateľ neporadil (predpokladám, že občas spomínané nákladné auto na farme bol dnes bežne používaný pick up, lenže v roku 1976 to asi nebolo priechodné:)
mimochdom - práve tento týždeň 16. júna sa autorka dožíva 80. rokov.

11.06.2018 5 z 5

Bůh z reklamy Bůh z reklamy Alena Vostrá

krásny jazyk, radosť čítať.

04.06.2018 5 z 5

Djordje Djordje Siniša Novac

perfektné čítanie na leto.
ak máte radi poetiku filmov Emira Kusturicu, tu si prídete na svoje.

04.06.2018 5 z 5

Miesta, čo nie sú na mape Miesta, čo nie sú na mape Pavol Rankov

kto si prečíta anotáciu a začne čítať, nadobudne pocit, že sa ocitol v inej knihe.
našťastie, čím dlhšie som čítal, tým viac príbehov sa predo mnou otváralo a nakoniec som sa od knihy nevedel odtrhnúť.
vynikajúca próza a svojím spôsobom čosi ako učebnica písania, najmä ak sa zaoberáte stvárnením príbehu v príbehu.
vďaka.

19.05.2018 5 z 5

Šťastnej jako blecha Šťastnej jako blecha Jiří Růžička

fajn relax, najmä keď má človek kopu roboty, ktorú už nemôže odkladať.

17.05.2018 5 z 5

Bytost Bytost Václav Kahuda (p)

skvelý pocit z čítania mám vždy, keď mi autor ponúka knihu ako prostriedok na dialóg, keď ma nepodceňuje a nepredáva mi predžutý a natrávený hamburger.
a presne takýto skvelý pocit mám z práve dočítanej knihy. keďže patrím do rovnakej generácie a mám podobný "katalóg zážitkov", bolo to ako prechádzka alebo posedenie pri pive s dobrým kamarátom.
áno, tak trochu Houellebecq, ale predsa len s pozitívnejším nábojom.
jednoducho kvalitná a čítavá sci-fi, ktorá núti čitateľa myslieť.

16.05.2018 5 z 5

Bubuismus - nic pro blbce Bubuismus - nic pro blbce Václav Budinský

celkom zábavné - by to bolo, keby sa mi kniha ocitla v rukách niekedy v 80. rokoch. teraz už mi tento spôsob humoru skôr prekáža, ale možno je to len tým, v akom stave sa nachádza spoločnosť.

14.05.2018 3 z 5

Antihrdina Antihrdina Alexandra Salmela

po dlhom čase som zažil nepríjemný pocit, že niečo musím. tak ťažko ušolíchané, prvoplánové, popisné a nezáživné dielo, až mi je ľúto energie, ktorú do neho autorka vložila. celý čas čítania som mal pocit, že stúpam do prudkého kopca a vždy som odďaloval chvíľu, keď som mal knihu vziať opäť do ruky.
jediné, čo stojí za reč, je vynikajúca grafická úprava knihy.
ale rozhodne by som tento počin nezaradil medzi finalistov Anasoft Litera 2018, kde sa ocitol. o rok o dva už si na túto knihu málokto spomenie.
pre mňa sklamanie.

14.05.2018 1 z 5

Ahoj Tato - Milý Kubo Ahoj Tato - Milý Kubo Dežo Ursiny

kedysi Dežko zvykol nadránom po návrate z koncertu učiť svojho Jakuba vykrikovať prvomájové heslá. to aby udavači sklapli, pretože to bol v tej dobre ideologicky nezávadný hluk:)
krásna kniha plná živého vzťahu.

06.05.2018 5 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Zuzana Brabcová

na ten štýl si treba zvyknúť. a ak je priestor, knihu treba prečítať na jeden nádych, inak je to rozkúskované, potrhané... ale vlastne také, aké boli naše životy v tej dobe...
"pradědeček v blázinci, dědek v komunistické straně, otec farář, jak bys mohla zůstat normální..."
"...archivy vydaly desetitisíce udání lidí naší řeči na desetitisíce lidí naší řeči..."
je ťažké brodiť sa touto riečkou, ktorá nedokáže splaviť všetok kal a nečistotu našej histórie. ale inú možnosť naozaj nemáme.

06.05.2018 4 z 5

V spätnom zrkadle V spätnom zrkadle Max Kašparů (p)

nerád čítam slovenské preklady českých kníh, ale toto sa mi nejako priplietlo pod ruku a pretože mám rád Maxa Kašparů a obdivujem aj "oko" Jindřicha Štreita, zhltol som dielko za pár minút. ale tie myšlienky v knihe sú tak fajn, že je dobre mať ju poruke v knižnici a občas zalistovať.
odporúčam všetkými desiatimi!

03.05.2018 5 z 5

Dom hluchého Dom hluchého Peter Krištúfek

pôvodne sa mi do knihy vôbec nechcelo, ale potom ma vtiahla. keby takéto knihy boli povinným čítaním pre všetkých, ktorých pamäť siaha iba po mlieko za korunu deväťdesiat a rožky po tridsať halierov, možno by to v tejto krajine vyzeralo inak.

btw - včera vrazil autobus do kamióna na ceste pri Badíne. zahynuli dvaja ľudia. Peter Krištúfek bol jedným z nich... (https://domov.sme.sk/c/20810851/vo-veku-44-rokov-zomrel-spisovatel-peter-kristufek.html)

24.04.2018 5 z 5