freejazz freejazz komentáře u knih

Kamenica nad Cirochou - Dejiny a živá prítomnosť Kamenica nad Cirochou - Dejiny a živá prítomnosť kolektiv autorů

dobrý spôsob, ako propagovať obec, príležitosť prehrabať sa v množstve rodinných fotoarchívov a objaviť skutočné poklady.

05.03.2018 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

to by nebol taký problém, vo veľa knihách sa nič nestalo a predsa boli fajn. asi nie som naladený na tento spôsob humoru, pretože mne na tejto knihe nepripadalo nič zábavné, doslova som sa nútil a trpel, aby som ju dočítal.
keď to porovnám napríkld s takou "Zelňačkou" (https://www.databazeknih.cz/knihy/zelnacka-17113), ktorá srší vtipom a je láskavá k čitateľom i hrdinom, asi je jasné, že tieto dve knihy boli napísané na rôznych planétach...

možná, až se octnu v předkremačním období, bude mi to bližší. ovšem teď se nacházím ve stavu "mládí v p*deli, důchod daleko" a tak mě tento způsob nijak neoslovil.

03.03.2018 2 z 5

Záhadná jízda králů Záhadná jízda králů Jiří Jilík

na zoznámenie sa s problematikou stačí.

28.02.2018 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Jiří Jilík

niečo mi na tej knihe stále chýbalo, akoby to nebolo dokončené. myslím, že keby ju predávali v sade s Tučkovou, mala by väčšiu vypovedaciu hodnotu. ale čítať sa oplatí.

28.02.2018 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

každý rok chodím cez Drietomu a Starý Hrozenkov, dávno som čosi vedel o "bohování", ale až s touto knihou som dostal nádherný a divoký obraz krajiny a ľudí a ich osudov.
priznám sa, že záver knihy ma prekvapil, ale keď som si všetko potom poskladal, bol úplne logický a príbeh nemohol skončiť inak.
výborná kniha, určite ju nenechajte ležať na polici.

28.02.2018 5 z 5

Tluču na dveře Tluču na dveře Sean O'Casey

když chcete znát dějiny Irska od poloviny 19. století, neměli byste obejít tuto knihu. přes její rozsah se čte jedním dechem.

O údělu člověka O údělu člověka William Somerset Maugham

toto bolo rozprávkové čítanie, navyše v čase, keď som si to mohol najviac vychutnať. myslím, že som pri tejto knihe prekonal rekord vo výpožičnom čase - keď som ju kamarátovi vracal, napísal som mu do nej venovanie - pri príležitosti 24. výročia vypožičania:)
odporúčam všetkým mladým ľuďom a asi si ju tento rok znova prečítam aj ja.

Kallocain Kallocain Karin Boye

jedna zo zásadných kníh, ale neviem, či by som mal silu prečítať si ju znova. odporúčam ju každému, s kým sa bavím. niekoľkokrát som ju požičal, nikdy mi ju nevrátili, občas mi ju niekto ukradol rovno z knižnice. nech slúži všetkým novým majiteľom. v momentálnej situácii by som ju dal čítať všetkým nezorientovaným voličom, ktorí majú radšej plné brucho než hlavu...

Kolos z Marussi Kolos z Marussi Henry Miller

áno, toto bol perfektný darček, myslím, že to je jedna z najlepších Millerových, ak nie naj...

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

čítal som prvé vydanie, ktoré sa vyznačovalo legendárne zlým prekladom. požičal som ho a nedostal naspäť, tak som si kúpil nové vydanie, ktoré je čitateľné a výborné. netradične sa King nevenuje vymysleným hrôzam, ale popisuje hrôzu života spisovateľa, čo je poučné najmä pre tých, čo by radi žili z písania. ale je tam aj celkom dosť dobrých rád, ako sa do písania pustiť a úvah, prečo to robiť.

Vtedy v Lošonci Vtedy v Lošonci Peter Balko

pravdupovediac, veľmi ma to nenadchlo, prinútil som sa knihu dočítať len preto, že to mesto trochu poznám. remeselne - nekontrolované úlety, občas nejaké divné nelogično, miestopis mínus, urban legendy - čo ja viem, nepoznal som ich, nezažil. ale určite si prečítam niečo nové od autora, predpokladám, že prekvapí a bude dobrý.

26.02.2018 1 z 5

Apropo Almanach klubu Apropo Almanach klubu kolektiv autorů

je to skôr rarita a pikoška v knižnici, juvenílie vždy priťahujú pozornosť.

25.02.2018 2 z 5

Tři pověsti o rybníkáři Kubovi Tři pověsti o rybníkáři Kubovi Jaroslav Bartl

ano, měl jsem tuhle knížku, moc jsem ji měl rád a četl jsem ji několikrát. a v roce 2015 jsem se podíval i ke břehům Světa a postál u sochy rybnikáře Jakuba Krčína. jenom ta knížka se někde cestou životem ztratila...

Martínek, Lapka, Jak a ostatní Martínek, Lapka, Jak a ostatní Metoděj Dobiáš

1972...

25.02.2018 4 z 5

Tatranský Robinson Tatranský Robinson Stefan Gebarski

neveril som, že tú knihu niekde nájdem! patrí do série "z tetinčiny půdy", pamätám si jej obal, pamätám si jej napätie, ale nepamätám si, kde kniha skončila.

25.02.2018 2 z 5

Strieborná kniha rozprávok Strieborná kniha rozprávok Božena Němcová

bolo pred Vianocami, šiel som nakupovať darčeky - pre mamu, pre otca, sestru aj brata. kúpil som si Striebornú knihu rozprávok a zabalil ju ako darček pre celú rodinu:) ale myslím, že ju aj všetci prečítali, pretože sú to krásne rozprávky.

Kocúr v čižmách Kocúr v čižmách Charles Perrault

najprv som videl film, japonský, animovaný, v Brne, až potom sa mi do rúk dostala kniha, takže som mal príhody kocúrieho mušketiera Pera pred očami ako živé. ktovie, či by sa na to dnešné deti dokázali pozerať - a či by to vôbec dokázali prečítať...

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

ďalšia z kníh, ktoré som našiel u tetinky na půdě, ale neudržala sa ani u mňa. stačí, že som ju mal v rukách v pravej chvíli.

Malá morská panna Malá morská panna Hans Christian Andersen

prvý kontakt s Andersenom, to už ani nie je pravda. pamätám si, že sa mi vtedy veľmi nepáčili ilustrácie - čo som ja ako decko mohol vedieť Brunovskom!:)

Broučci Broučci Jan Karafiát

pane Trnko, díky za krásné ilustrace

25.02.2018 4 z 5