Freak Freak komentáře u knih

Bitúnok č. 5 Bitúnok č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Knižka má zhruba 150 strán textu.
Bez vety "Tak to chodí", ktorá sa tam vyskytuje snáď 200 x (nepočítal som to) by tých strán bolo asi 120 (nepočítam matematicky, je to skôr metaforické prirovnanie zbytočnosti, ktorá sa tam opakuje).
Nie.
O bombardovaní Drážďan, o čom autor zamýšľal napísať knihu, som sa vlastne dočítal na desiatich stránkach. Zvyšok bolo tliachanie z roku x do roku ypsilon, ktoré nebolo nijak nudné, ale nikomu ani nič nepovedalo. Postava Billyho bola od začiatku stratený prípad a okrem toho, že mal veľký nos a veľkého ftáka, bol asi na tejto planéte ešte viac zbytočnejší ako obyčajný Jozef Mak. Rozprávanie dobré, vydržal som do konca, stále som však hľadal niečo, kde ma osvieti.
Buď som taký blbec, že tomu nerozumiem, alebo tam nie je nič hlbšie, čo som hľadal (okrem mnou zistenej pointy, že vojna je úplne tak zbytočná ako táto kniha).
Ešte trikrát nie a dostaneme sa na jednu hviezdičku, ktorú si kniha zaslúžila pár úsmevnými vetami a pár vetami, kde som sa chytal za hlavu (nie v zlom).
Jo a nerozumiem tomu, ako niekto môže túto knížočku prirovnávať k Hlave XXII. Skôr by mala stáť proti tomu monštruóznemu dielu v opozícii, že takto sa to fakt nerobí.

21.06.2021 1 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Škoda je, že najskôr som videl film až potom som si prečítal knižku, lebo ja tupec som nevedel, že vôbec táto kniha existuje... takže som čítal a vlastne som vedel, ako to dopadne. Ale neubralo to nič z temnej atmosféry Tribeču a knihu som hltal.
Spomenul som si, ako sme sa v decembri s kamarátmi šplhali na Tribeč a zablúdili sme... ak je to pravda, čo sa v knihe dočítate, tak som veľmi rád, že aj s mojím orientačným nezmyslom sme sa odblúdili a môžem písať z tepla sestrinho bytu tento nezmyselný komentár.

17.02.2020 5 z 5

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Nejak mi to vôbec nešmakovalo... asi proste nemám cit pre inú poéziu ako tú surrealistickú. Básne mi prišli nemastné-neslané a vlastne ničím moc výnimočné.
Prepáčte, ale nerozumiem sa tomu. Verím, že sa nájde oveľa širšie spektrum vyzretých čitateľov, než som ja.

03.12.2019 2 z 5

Slovo je nádych Slovo je nádych Dominika Elizabeth Hladíková

Autorka je určite nadaná básničkárka, vie pekne skladať slová a používa dobré slovné zvraty plus má nádherné pointy, avšak dávam tri hviezdy za to, že niektoré básne sú priveľmi dlhé (asi väčšina z nich), dala by sa kľudne skrátiť, tým by sa zabránilo opakovaniu slov, alebo prílišným synonymám k jednému vypovedanému. Ďalšia vec, ak je v nadpise slovo - vymyslím si - Priezračná, tak by sa už nepatrilo použiť ho trikrát v samotnej básni. Lebo nadpis vypovedá, o čom báseň bude. Je tam proste na môj vkus viac takých drobností, ktoré by sa dali zlepšiť a treba na nich do budúcna zapracovať.
Autorku trošku poznám a viem, že na to má.
Týmto ale nechcem nikoho odradiť od kúpi knihy. Je to môj osobný a kritický postoj.

01.05.2019 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Čítala sa ľahko a svižne, niektoré veci boli síce až moc pubertiacky napísané a prišli mi prehnane patetické a klišé (hlavne ten divný hepyend), ale i tak ma bavila. Nič viac som od nej ani neočakával, je to proste pre určitú skupinu ľudí a pre ňu aj ostáva. Pre nás odrastených na kingovkách až trošku primitívna.
Dosiahla môj rekord, lebo som ju prečítal v celkom krátkom čase. Takže áno, dobrá je a kto si nie je istý, či ju kúpiť a prečítať, tak ju kúpte a prečítajte. Za jedno zhliadnutie určite stojí.

20.03.2019 4 z 5

Mobil Mobil Stephen King

Slabšia od Kinga... musel som sa niektorými úsekmi fakt prehrýzť a zas niektoré som hltal, až som sa skoro zadusil... Koniec ma zabil najviac, čakal som aspoň malý záver, aj keď otvorený, ale predsa. Trošku slabšie rozprávanie, slabšie opisy, takmer, akoby to ani sám King nepísal. Dobrá, ale druhýkrát by som ju už ale určite nečítal.

13.02.2019 3 z 5

Jablká dospelosti Jablká dospelosti Marta Rybková

Mal som tú možnosť poznať Martu aj osobne. Je to obyčajný, skromný a skvelý človek, veľmi dobre sa s ňou kecalo. Rozobrali sme aj niektoré moje básne, dala mi rady, za čo som jej vďačný. Knihu odporúčam, je úžasné, ako sa drží poézie dnešnej doby a hlavne to vie.

28.09.2018 5 z 5

Motýlik Motýlik Sylvia Mozerová

Čechizmy a primitívny jazyk, akým je kniha napísaná (z častého použitia prechodníkov som levitoval) znížili - inak celkom dobrý - príbeh z ktorého by sa dalo vyťažiť oveľa viac. Prišlo mi to ako nepodarená slovenská kópia My deti zo stanice ZOO.

29.12.2015 1 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Neexistuje lepší príbeh, lepšie knihy a lepšie rozprávanie, ako Temná veža. Vo svojom žánri je podľa mňa najlepšou knihou (knihami) a už asi nikto na svete tento status nezmení.

29.06.2015 5 z 5

Hra pod loubím / Robin a Marion Hra pod loubím / Robin a Marion Adam de la Halle

Vyjadrujem sa iba k prvému príbehu - keby tam neboli občas vtipné výstupy blázna, tak nedám tej hre ani len dve hviezdičky. Dočítal som ju síce do konca (za to má hviezdičku), ale že by to malo nejakú logiku, to vôbec. V podstate sa tam nič nevyriešilo, je to zlátanina poskladaná z ľudí a víl, ktoré tam nemajú žiadny význam.

10.06.2015 2 z 5

Cid Cid Pierre Corneille

Xiména sama nevie, čo poriadne chce. A keby to náhodou bola vedela, tak nemá knižka toľko strán, ale má ich asi o 80% menej. V podstate mi to ale nevadilo, predsa jasná klasicistická zápletka povinnosti pred láskou tam musí byť. Nakoniec to však všetko dobre dopadne.
Je pekné prečítať si diela, o ktorých sa človek iba bezducho učí na strednej škole.
A súhlasím s tým, že verše sú naozaj krásne.

10.06.2015 3 z 5

Popcorn Popcorn Ben Elton

Skvelá kniha, vtipná, ľahko sa číta a hlavne...
Páči sa mi ostrá kritika americkej (americkej? Možno už aj našej, keďže sa tak veľmi orientujeme na Ameriku) spoločnosti, televízií, médií celkovo, polície a slávnych zazobancov.
Odporúčam.

30.05.2015 4 z 5

Chlubný vojín Chlubný vojín Titus Maccius Plautus

Humorné iba odtiaľ potiaľ. Mne komédie nikdy nešmakovali, ich humor mi príde príliš primitívny, dej predvídateľný. Jediné, čo ma naozaj pobavilo, boli tie skvelo preložené (čítal som v slovenčine) nadávky, ktoré pôsobili veľmi roztomilo.
Túto drámu by som už čítať viackrát nechcel, je to také jednorazové.

06.05.2015 3 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Je to jednoducho klasika, o ktorej sa síce detičky učia na stredných školách, ale je výborné si to aj prečítať.

17.03.2015 5 z 5

Elektrický Bůh Elektrický Bůh Catherine Ryan Hyde

Veľmi ľahké čítanie a dobrý príbeh. Nemal som voči nemu absolútne nič, ale akosi mi tam chýbalo viac opisov. Neviem, či je to kingovská degenerácia, kde King opíše jedno všedné ráno na osemsto strán. Kniha sa čítala až príliš ľahko a rýchlo, skrz veľkú účasť priamej reči. Ale ako som spomínal vyššie, páčila sa mi. Dobrý príbeh (preto aj za tri hviezdičky).

01.03.2015 3 z 5

Muzikoterapie: Léčivá síla hudby Muzikoterapie: Léčivá síla hudby Steven Halpern

Ani to nechcem čítať, pretože som v tom zalistoval a je to riadny brak, ktorý pod názvom Muzikoterapia hovorí o vesmírnych silách a iných pofidérnych teóriách.
Čiže rada pre niekoho, kto by chcel riadnu knihu o muzikoterapii: nekupovať!

05.12.2014

Zacházení s bláznem - Antipsychiatrie Zacházení s bláznem - Antipsychiatrie Petr Styx

Je smutné, že táto kniha je menej známa, hlavne medzi ošetrovateľmi a lekármi psychiatrických liečební. Keby mal takýto prístup, aký je popisovaný v knihe, aspoň každý druhý zdravotník k pacientovi, určite je na svete oveľa viacej zdravších ľudí a hlavne by im skrátili ten hnusný čas na uzavretom oddelení.
Pre mňa veľké sto percentné hodnotenie s hviezdičkou navrch. Kniha má určite aj svoje slabšie miesta (hlavne som si všímal preklepy, čo mi tak bili do očí), ale obsahovo je veľmi dobrá. autorovo uvažovanie sa mi páči. Odporúčam tým, pre ktorých je psychiatria a psychológia hobby, nakázal by som to tým, ktorí študujú medicínu, ošetrovateľstvo, psychiatriu či psychológiu.

29.10.2014 5 z 5

Imaginární svět Imaginární svět Eva Syřišťová

Veľmi podarená, aj laikom prístupná literatúra o problematike schizofrenických pacientov. Autorka na príkladoch opisuje, ako sa choroba môže vyvíjať, z čoho môže vznikať a ako sa podarí (nepodarí) vyliečiť pacienta. Doložené kresbami pacientov.
Odporúčam prečítať všetkým, ktorí nejakého schizofrenika poznajú.

24.08.2014 5 z 5

Rozruch na onkológii Rozruch na onkológii Neven Orhel

Perfektná kniha, koniec má rýchly spád (čo ale nie je na škodu) a podľa mňa je celkom predvídateľný od nejakej tej 380 strany, ale to vôbec nevadí.
smutné však je, že liek na rakovinu už dávno neexistuje, len verejnosti nikto nič nepovie.

01.07.2014 5 z 5

Dinosaury Dinosaury Sue Nicholson

Túto knihu som ako dieťa hltal a dozvedel som sa veľa zaujímavých vecí, je to určite dobrá voľba na oboznámenie sa s dinosaurami.

05.06.2014 5 z 5