Uvnitř mé hlavy

Co když jsem si tě vymyslela? Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od ... celý text

Co když jsem si tě vymyslela?

Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou?
Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/249221/uvnitr-me-hlavy-DRl-249221.jpg 4.5294

Made You Up (2015)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli

kuntova.k

Mám ráda knihy na toto téma. Moc pěkná kniha, výborný výběr postav. Malinko jsem postrádala nějaký větší zvrat v ději. Proto jedna hvězdička chybí.

Tofinka

Tohle bylo úžasné, procítěné, smutné, veselé... Ani nevím jak to popsat... Kniha ve mně zanechala tolik pocitů, že tomu až nemůžu uvěřit. Radost, smutek, beznaděj - to všechno jsem prožívala spolu s Alex. V této knize nikdy vlastně nevíte, co je skutečné a co ne.

Už od první chvíle co jsem knihu uviděla, jsem věděla, že si ji prostě musím koupit. Strašně jsem se na ni těšila, věřila jsem, že bude úchvatná... Věřila jsem tomu tak moc, že jsem se nakonec bála, že to tak nebude. A to byl taky důvod, proč jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Prostě jsem potřebovala vědět, že splnila mé očekávání. A to splnila a mnohem víc než to, ani jsem nečekala, že by mohla být až tak moc skvělá.

A nakonec obálka. Říká se, že se nemá soudit kniha podle obalu... Upřímně... Já se tím u knih rozhodně neřídím. Možná díky tak přenádherné obálce jsem předpokládala, že kniha bude stejně tak úchvatná.

Tuhle knihu rozhodně nečtu naposledy a věřím, že se k ní budu ráda vracet... Knihu všem rozhodně doporučuji. ( Ale POZOR!!!, pokud jste takový citlivky jako já, neobejdete se bez balení kapesníků po ruce. :D )

Any27

Krásně šílené...nijak jinak tato kniha nejde popsat! Někdy prostě nemůžete ničemu věřit...(viz. konec!!!) U této knížky vážně nikdy nevíte, co je realita...je lepší si nic nemyslet!

julie-magnolie

Hodně lidí píše, že se ztráceli v tom, co je realita a co jen představa. Já si, ale myslím, že právě to je tím nejlepším na knížce. Má nám alespoň trochu přiblížit jaké to je žít se schizofrenií. To se jí povedlo na jedničku. Určitě se k této knížce ještě vrátím.

warca

Spletitý, náročnější a docela silný příběh.
Přesto to místy bylo trochu přitažené za vlasy...

Ledward

Ta knížka byla prostě WOW! Objevila jsem ji díky webovým stránkám knihkupectví a za to osudu moc děkuji.
Jinak jsem moc ráda, že ve škole nemáme žádnou výsledkovou tabuli a někoho, kdo by ji tak obdivoval. :D

Brambu

Kniha je sice určená pro mladší ročníky, ale i mě se moc líbila. Člověk si ani nedokáže představit, co lidé trpící schizofrenií prožívají. A Alex se s tím pere velmi zodpovědně. Do toho problémy běžné puberťačky a první láska a máme z toho příběh přímo ukázkový. Nadmíru dobře se to čte.

Maybee

Zajímavé téma a chytlavé zpracování.
Četlo se skoro samo, i když v pár pasážích jsem se v realitě ztrácela úplně stejně jako hlavní hrdinka a říkala jsem si, že je to až zbytečně všechno zamotaný (taky si myslím, že ředitele mohla autorka vynechat). Každopádně humor má autorka skvělý... a Charlie mě fakt dostala.
Čtení trochu kazí gramatické chyby, ale za přečtení rozhodně stojí. Doporučuji.

knihomolka525

dobré ale dost těžké.někdy jsem nevěděla co se hrdince "zdá" a co je skutečnost.Kniha byla asi dost náročná na překlad.Byl famozní a srozumitelný

Ewilka

Wow. Uvnitř mé hlavy mě úplně dostala. Čekala jsem nějakou romantickou ,,young adultovku", ale příběh mě naprosto pohltil. Rozhodně doporučuji.

KaileyBlot

Když tuto knížku dočetla kamarádka a byla z ní nadšená, neměla jsem jinou možnost, než si ji také přečíst. A proboha! Tohle je tak dokonalý! Prostě tam se nedá ničemu věřit. Naprosto mě tento příběh dostal - super promyšlený a tak poutavý... no prostě aww.

máťa8s

Příběh, který Vás nepustí dokud nepřečtete poslední větu.

TerraNova

Wow. Pro tuhle knížku nemám slov. Sama vlastně ani nechápu, jak něco tak promyšleného mohla autorka vymyslet. U téhle knihy nemůžete říct nic, protože nikdy nevíte, co je skutečné a co ne. Jo, jasně, u něčeho to jde určit, ale pak se stane něco, co vám vezme dech a vy nechápete, jak to, že vám to nedošlo dřív. Pak přijde minuta nadávání a zmatenosti, co se to stalo. Sama se ještě snažím pracovat, co vlastně bylo reálné a co ne. A už od poloviny knížky jsem věděla, že kdybych mohla, dám jí klidně i deset hvězdiček, kdyby to šlo.
Určitě knížku doporučuji přečíst, pokud někdo váhá. Protože, když ji začnete číst, doslova vás vtáhne do děje a vy nemůžete přestat. Alespoň já to tak cítila.

Viky19

Zábava: 2/2
Některé pasáže, dialogy nebo jen myšlenky byly velice vtipné. Párkrát se mi stalo, že jsem se smála vážně nahlas.

Výtky a jiné: 1,5/2
Vytýkám snad jen to, že ve slovech občas chybělo poslední písmeno nebo jiné nešvary. Docela mě to rozčilovalo, ale ne nějak hrozně.
Kniha je čtivá, k tomuto citlivému tématu přistupuje autorka taktéž velmi, velmi citlivě. Nevyskočí s tím na vás jako: "Baf, schizofrenie!", ale opravdu ho jen tak nese vzduchem, ve kterém jde ovšem stále jemně cítit.
Ke konci jsem si s autorkou začala jednostraně povídat. Říkala jsem jí, že toto teda s Milesem udělat nemůže, že ho potřebuji! A ke konci jsem prostě jenom děkovala.

Adeline44

Úžasný, dokonalý, fascinující. Tohle nejde ani popsat slovy. Vtáhne vás a nepustí. Snad autorka ještě něco napíše.

Faiglová

Vtáhne vás a nepustí.

MayaBu

Přijde mi zvláštní napsat, že jde o oddechovou knihu, protože samotné téma příliš oddechové není :) ale každopádně velice čtivá a zábavná kniha o síle přátelství a samozřejmě o taky schizofrenii.

daniela58

Knihu jsem koupila spontánně. Nečekala jsem od toho žádný zázrak. Kniha se ale rychle četla, líbilo se mi, že jsem se mohla vžít do role schizofreničky. Příběh byl ale i zábavný a hodně emotivní. Překvapila mě i jedna část, kterou jsem četla s otevřenou pusou. Bylo to oddychové a já jsem ráda, že jsem si knihu pořídila a přečetla.

Davina

Miluji knížky, které jsou zpracovány s tématem nějaké takové nemoci. Opravdu mě to velice zaujalo a Alex s Milesem byli zpracováni naprosto úžasně. Hvězdičku ubírám pouze za tu "zápletku s ředitelem", to mi zkazilo celý dojem z knihy, ale dá se to přehlédnout a knihu si i tak užít až do konce. Doporučuji!

NikaMirka

Krásně popsaný příběh a vyobrazený život schizofreničky. Občas hořká pravda a rozčarování, občas úsměvné a zábavné zážitky. Přesto celá situace je strašně smutná, protože nemocí netrpí jen pacienti, ale i okolí. Zamilovala jsem si Alex i Milese. A její rodiče jsem zase tak neodsuzovala. Ono těžko říct, jak by se s takovou situací vypořádal každý z nás. Psychické nemoci jsou o to horší, že se jich nelze jednoduše zbavit jako chřipky, nebo angíny, a že si se sebou neví rady pacient, natož aby věděli druzí, co dělat, kdy, jak a hlavně správně. "Správně" je totiž relativní pojem.

michaela669

Kniha mě pohltila už od začátku a držela mě až do konce. Zamilovala jsem si každičkou její část. Některé věci jsem předpokládala už od začátku, ale některé mi zase naopak vyrazily dech. Skvělá kniha, velmi vřele doporučuji.

allicce

Každú príbeh čo zažívala hlavná hrdinka vo mne vyvolával pocit je to skutočnosť alebo len výplod fantázie? Téma schizofrénie sa mi veľmi páčil čo podľa mňa nebolo až tak zaujímavé bolo zasadenie hlavného deja na strednú školu, kde sa riešili dosť banálne veci, ktoré ma nebavili. V knihe neboli iné pohľady na dané situácie tak sa čitateľ musel uspokojiť s nie moc dôveryhodným rozprávačom a uspokojiť sa s faktom že sa nikdy nedozvie čo bola skutočnosť a čo bol len výplod fantázie.

Mystique899

Mohl to být další klichéodní příběh, naštěstí je to zpestřeno problémem schizofrenie, hlavní hrdinka není typická omdlívka a je to celkově docela zajímavá knížka.

izfnp

Knižka sa dobre číta, i keď zápletka je z radov teen príbehov. Avšak pozadie príbehu a spôsob rozprávania autorky je veľmi chytľavý a autorka k téme pristupuje citlivo, dokážúc čitateľa rýchlo zaujať.

kacenka7206

Zajímavá poutavá kniha, byla pěkně napsána, dobře se četla. Dobrý příběh.

EngliTer

Mě se kniha líbila již ze začátku. Je pravda, že během čtení mi občas přišlo, že autorka byla myšlenkami napřed, a trošku to zamotala, ale během pár řádků se to zase rozmotalo. Mě kniha velmi bavila, byla jsem z ní nadšená, a proto 5*

Terry.89

Když jsem jednou brouzdala na internetu, tak jsem na tuhle knížku narazila, anotace mě zaujala, tak jsem si ji přidala na seznam. Po zakoupení na mě pár měsíců čekala, než jsem se do ní začátkem letošního roku pustila. Když jsem začala číst, tak jsem si zpočátku myslela, že jsem šlápla pěkně vedle, ale to jsem se tedy zatraceně mýlila! Myslela jsem, že si přečtu tak jednu, možná dvě kapitoly před spaní. Chyba! Zhltla jsem rovnou nějakých sto dvacet stránek a klidně bych četla i dál, nebýt toho, že jsem druhý den musela brzy vstávat do práce. Knihu jsem nakonec přečetla za dva dny a byla jsem naprosto unešená.

Příběh je krásný a velmi emotivní, plný nečekaných zvratů i všedních věcí, které se však pro Alex díky její nemoci mění mnohdy v úplné bizardnosti. V průběhu čtení se vlastně dozvíte, že to co pokládala Alex za nespornou realitu je ve skutečnosti úplně naopak. Musím přiznat, že na její rodiče jsem měla poměrně vztek, místo, aby se jí pokoušeli mnohé usnadnit, vyvíjeli na ni nesmyslný tlak a když se objevil další náznak problémů, raději by ji hned poslali do léčebny, než by se pokusili jakkoliv ji podpořit a vyslechnout ji.

Tajže jak už jsem řekla prve, kniha se mi velice líbila. Četla se v podstatě sama a příběh mě naprosto pohltil, nemohla jsem jinak, než jej dočíst v co nejkratší době a dozvědět se tak, jak to vše dopadlo. Zkrátka jsem ji nedokázala dát z ruky. :)

Kachorra

Nápad byl určitě dobrý, ale nemám pocit, že by se jednalo o knihu, která by mě vtáhla do děje, nebo o knihu, s jejímiž postavami bych se ztotožnila. Možná jsem měla až příliš velké očekávání a pak jsem byla trochu zklamaná. Ve druhé polovině už jsem měla trochu problémy se čtením a snažila jsem se co nejvíce pospíchat. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, podruhé ale určitě ne. Na druhou stranu je nutné vyzdvihnout konec, nebo spíše tu část před úplným koncem, která mě dost příjemně překvapila a vylepšila tak celkové hodnocení.

Skarcen

Čekala jsem, že rozjezd přijde dříve, ale vlastně k němu došlo až skoro u konce. Některé věci se daly předpovědět, některé mě zase zarazily a já jen zůstala překvapeně zírat na řádek, který mi to způsobil. Jediné, co mi vadilo bylo, že jsem někdy prostě nevěděla, o čem se mluví. Jako by autorka měla v hlavě příliš myšlenek na to, aby je mohla srovnat hezky do řady, a akorát je vhodila na papír bez ladu a skladu a i když jsem ony stránky přečetla i několikrát za sebou, stejně jsem se ztrácela a nevěděla jsem, co se kolem hlavní hrdinky děje.
Čekala jsem knihu lepší. Schizofrenie mi tam nepřišla až tak důležitá, až na posledních asi 60 stran, kdy jsem si říkala, že tomu dala fakt dobrou tečku.
Knihu bych asi doporučila, ale myslím, že člověk o nic nepřijde, když si ji nepřečte.

pink_ivy

Anotace mě zaujala, proto jsem si knížku pořídila. Nevím co jsem od toho čekala, ale asi to bylo něco víc. Seznámili jsme se s hlavní hrdinkou, která je trošku zvláštní a my zjistíme, že má vlastně schizofrenii, jenže až na sem tam nějakou příhodu, kdy vidí něco, co není, se vlastně příběh odvíjí naprosto obyčejně. Středoškolská zápletka není ničím vyjímečná, bez stopy nápadu a jak knížka postupuje, tak pomalu zapomenete, že je Alex tak trochu jiná. Autorka nám to naštěstí sem tam připomene, abychom nezapomněli. Už jsem přestala doufat, že by se knížka dostala k nějakému zajímavému konci, jenže pak mě (díkybohu) vyvedla z omylu a předvedla mi, že jsem se vlastně celou dobu pletla. Za tu poslední čtvrtinu knihy má u mě autorka hodně velké plus.
Jenže mám ke knížce několik výtek, které nemůžu úplně přejít. Ke konci jsem se do knihy úplně zapletla, sice se mi to po předposlední kapitole nějak srovnalo, ale když vás knížka takhle zamotá, tak to není dobře. Akce - moc se tam toho nedělo, ale když už, tak se všechno semlelo tak najednou a rychle, že než jsem se stačila vzpamatovat bylo po akci a já jsem přemýšlela co se to vlastně stalo.

Ano, knížka se mi líbila, téma je určitě zajímavé, jen si myslím, že by šlo zasadit do jiného příběhu a výsledek by byl mnohem lepší, takhle je to tak na 3 a půl.