FoxFox FoxFox komentáře u knih

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Sice už pár let nepatřím mezi Young Adult, přesto jsem si čtení této knížky moc užila. Skoro celou knížku jsem si ale nedokázala udělat názor na hlavní hrdiny, nevěděla jsem, jestli jim mám fandit, nebo by potřebovali proplesknout. Pak jsem si ale uvědomila, že autorka vlastně chování a přemýšlení puberťáků skvěle vystihla, protože ani oni se často nedokáží vyznat sami v sobě, natož aby to zvládalo okolí. Takže nám nezbývá, než pro ně mít prostě pochopení. Nejvíc sympatický mi byl kamarád hlavního hrdiny Rev. Dopisy ztraceným určitě doporučuji přečíst.

24.11.2021

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Moje první setkání s autorem dopadlo nad očekávání. Knížka byla čtivá, není to žádné veledílo, ale super čtení na cesty do práce. Moc se mi líbilo, že jsme sledovali osudy hrdinů v tak dlouhém časovém období.

07.09.2021 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Pátý díl série o inspektoru Lucu Callanachovi mě oproti předchozímu bavil o dost víc. Vývoj vztahu mezi Lucem a Avou mě samozřejmě zajímá, asi jako všechny ostatní čtenáře. Jedinou výtkou tohoto dílu je, že jsem pachatele odhadla už ze začátku, ale stejně si v průběhu čtení říkáte a co kdyby to bylo vlastně jinak, takže napjatí jste pořád. Po dočtení poslední kapitoly mi bylo líto, že se s hrdiny musím rozloučit. Hned jsem si v knihovně vypůjčila další díl.

08.08.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Ze všeho nejdřív musím vyjádřit vděčnost za svobodu, ve které máme možnost žít. Je důležité si takto významné historické události připomínat, aby nezůstaly zapomenuty.
Četla jsem všechny předchozí knihy paní autorky a byla jsem nadšená, proto jsem se na novou knihu moc těšila. Mám ráda autorčin strhující styl psaní, který člověka vtáhne do děje tak, že při čtení zapomene vystoupit z tramvaje. Bohužel tento pocit jsem u Listopádu neměla, místy jsem se u knihy až nudila. Nebavily mě pasáže popisující komunistický režim a politickou situaci, od autorky čtu raději lidské příběhy. Jak už tady někdo psal, nevnímala jsem ani vývoj příběhu v čase, na který vás upozorní pouze data uvedená začátku kapitol.
Velmi dobře zvolené téma roku 89, ale bohužel dle mého názoru nešťastně uchopené, kdyby autorka zasadila děj do reality a ne do fiktivního světa, udělala by asi lépe.

27.07.2021 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl psaní, který se mi zdál trošku jednodušší v tom smyslu, že pan autor používá krátké věty, ale v průběhu čtení jsem si zvykla. Jednání některých postav mi přišlo místy nerealistické, například u předsedy Tomečka, který v podstatě jen křičel a nadával. Ale je to román a ne realita. Příběh byl určitě zajímavý a dobře se četl, druhý díl si přečtu ráda.

26.09.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Hlavní hrdina Jaroslav byl od začátku vlastně úplně obyčejný člověk, postupně mi začal být svým počínáním sympatický a začala jsem mu fandit v jeho snažení najít si práci, zvelebit zděděný dům a zahradu, najít si přátele, zkrátka dát si život tak nějak do pořádku. Jenže pak to přijde, zvrat, který jsem vůbec nečekala. Jak dokáže jeden okamžik všechno změnit? Velmi originální téma, se kterým jsem se v tomto pojetí ještě v žádné jiné knize nesetkala. Ale je to Dvořáková, takže nečekejte žádné veselé čtení.

10.07.2023

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Přesně ten typ knížky, kdy mi bylo líto, že už ji mám přečtenou.

Na knihy Petry Soukupové se vždy moc těším, proto jsem se na Nikdo není sám vrhla jen co byla dostupná v knihovně. Nebude to moje nejoblíbenější kniha této spisovatelky, protože jsem měla problém s hlavní hrdinkou, jejíž počínání mi připadalo dost neracionální. Z chování otce si hned sama stanovila diagnózu a na základě svého pocitu začala otce do něčeho nutit... Nějak jsem si to neuměla vysvětlit, a bylo tam i pár dalších takových pro mě zmatených momentů. Manžel hlavní hrdinky musel být světec, to mi taky trošku nesedělo. Ale i přes to jsem spokojená, každá kniha nemůže být nejlepší. :)

16.02.2023 4 z 5

Jsem tak ráda, že se mi kniha pana Attenborougha dostala do ruky!
Velmi poutavě a srozumitelně vysvětluje téma týkající se stavu naší planety Země, který jí člověk svojí činností způsobil. Zvlášť při čtení první části mi bylo dost smutno, ale už delší dobu si o lidech a jejich chování k přírodě nedělám žádné iluze, spíš naopak.
Návrhy na zlepšení celkové situace nám dávají naději, obávám se však, že se tyto záležitosti nestanou prioritou řešení světových vlád a organizací.

06.01.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Tohle byla taková nuda! Asi tři čtvrtiny knihy se vůbec nic nedělo, nějaký zajímavý zvrat přijde až na konci, ale ten můj dojem z knihy bohužel nevylepšil. Hlavní hrdinka Alice byla naprosto naivní, což mě přivádělo k šílenství. Pořád se jen poflakovala, potom z toho byla unavená a potřebovala si dát pauzu, zajít si na výlet, na kafíčko nebo na čaj. Chybělo mi nějaké rozpracování vztahu k Leovi, proč se k němu vůbec stěhovala, když k němu snad ani nic necítila?
Pořád jsem čekala, že B. A. Paris napíše něco tak dobrého, jako bylo Za zavřenými dveřmi, ale po Terapii už další knihu zkoušet nebudu. Za mě tohle ne.

28.06.2022 2 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Pouta.
Jsou to neviditelné vazby, které nás pojí k druhým – mrtvým či živým –, jsou to šeptané sliby, jejichž odezvu neznáme, mlčenlivá věrnost, jsou to dohody, které jsme nejčastěji sjednali sami se sebou, příkazy, které jsme akceptovali, aniž jsme je chápali, dluhy, jež uchováváme v hlubinách své paměti.

Temné, přesto ale skvělé čtení. Doporučuji, ráda zkusím i další knihy od autorky.

25.02.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

(SPOILER) Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2021. K této knize bych se jinak asi nedostala, díky tomuto projektu za vystoupení z „komfortní zóny“ a obohacení se o další čtenářský zážitek. Na to, že se jedná o biografii, se knížka četla velmi dobře. Nejvíce mě bavily pasáže, kdy Vlasta zakládala nemocnici v Bagdádu a léčila tamní obyvatele. Proto mě trošku mrzelo, že po nějaké době Orient opustila a už se tam nikdy nevrátila. Osud její rodiny ve válečných letech jsem četla se zatajeným dechem a vyústění jsem musela nějakou chvíli rozdýchat. Zajímavé a poutavé čtení, rozhodně doporučuji.

27.10.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Petra Soukupová je moje oblíbená autorka, četla jsem všechny její knihy. Jako vždy se dokázala vcítit do pocitů všech postav a bravurně je přenést na papír. Tyhle příběhy obyčejných lidí já prostě můžu!

07.09.2021 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Pláňata jsou tak smutně skutečná, až mi z toho bylo úzko. Bohužel věřím, že příběh vystihl alespoň z nějaké části život typické české rodiny. Věčná neměnná nespokojenost, která však změní lidi kolem. Všech postav mi bylo svým způsobem v některé chvíli líto, neměli to v životě lehké, ať už ve vztahu s rodiči, nebo s partnerem. Ne mnoho lidí však najde sílu něco s tím udělat, ale naopak ustrnou a opakují chyby stále dokola.
Kniha mě moc bavila, skvěle napsáno.

26.02.2024 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na tuhle knihu jsem se těšila už od té doby, kdy vyšla v originále. Jsem ráda, že jsem si těch několik let počkala na český překlad, protože jsem si čtení užila o to víc. Evelyn je opravdu tak dobrá, jak se o ní všude mluví. Příběh vás vtáhne od prvních stránek a nepustí až do konce, a ještě dlouho po zaklapnutí knihy na ni musíte myslet.
Příběh Hollywoodské hvězdy je napsán tak věrohodně, že máte chuť pustit si některý z jejích filmů. Vývoj vztahu s Evelyninou osudovou láskou je velice emotivní, chvílemi opravdu srdcervoucí. Evelyn byla opravdu silná a inspirativní žena, i když se ne vždy chovala úplně morálně.

16.03.2023 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách. Současná hrdinka Katarzyna pátrá po minulosti své tchyně, která se odehrávala v Životicích a okolních vesničkách. V lince z minulosti se postupně dostáváme k tragickému dni, kdy gestapo povraždilo část mužských obyvatel Životic. Kapitoly z minulosti mě bavily víc, ale celá kniha byla čtivě napsaná, pořád mě nutila otáčet další a další stránky.

12.10.2022 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Poslechnuto jako audiokniha, zpracování bylo výborné.
Autorka píše poutavě, zápletka byla dobře propracovaná. Dozvěděli jsme se i něco z osobního života hlavní vyšetřovatelky, která si - jak už je u těchto typů detektivek zvykem - nese z minulosti nějaké ty šrámy na duši. Celou dobu jsem chtěla knize dát pět hvězd, ale trochu mě zklamal způsob skoncování s hlavním padouchem, to mi přišlo strašně nereálné. Ale je to jen drobnost, kniha určitě stojí za přečtení.

27.07.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Poupátka jsem přečetla za jeden a půl dne a byla jsem nadšená! Kniha zpracovává hodně závažné téma, které je popisováno očima dítěte. Při čtení jsem si hodně uvědomovala, jak velký rozdíl je mezi vnímáním světa dětmi a dospělými. Hlavní hrdinky Františky mi bylo hlavně díky její rodinné situaci líto.
Určitě musím pochválit grafické zpracování knihy, které se velmi povedlo. Doporučuji!

17.01.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další, již čtvrtý díl mojí oblíbené detektivní série jsem si nemohla nechat ujít. Styl psaní autorky mě velmi baví, kniha je napsaná čtivě a napínavý děj rychle ubíhá. Na pět hvězdiček to bohužel ale nebude, musím jednu ubrat za občas rozčilující krátkozrakost vyšetřovatelů. Z mého pohledu by jim snad některé věci došly dříve, mohli se lépe připravit na určité situace … Samozřejmě mě baví sledovat i vztah mezi hlavními vyšetřovateli, jsem zvědavá, jestli a jak se posune v dalším díle, který si určitě ráda přečtu.

15.11.2021 4 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Tak tohle mě moc bavilo, po nějaké době zase pořádně napínavý a překvapivý thriller. Neustále jsem přemýšlela, kdo je "Leniným" únoscem a věznitelem, pravého pachatele jsem ale neodhalila. Milé dítě rozhodně stojí za přečtení či poslech.

27.10.2021 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Wow, tak to byla jízda! Velmi napínavý trhiller se špetkou romantiky, rozhodně to není žádná červená knihovna. Příběh je napínavý od začátku až do konce, čtivě napsaný bez hluchých míst. Při čtení jsem se dokázala přenést do mrazivého prostředí kempu u jezera, několikrát jsem se i bála. Škoda, že kniha nemá lepší propagaci, kdyby mi ji nepůjčila mamka, tak jsem se o ní vůbec nedozvěděla. Za mě rozhodně doporučuji.

10.08.2021 5 z 5