FMMMM FMMMM komentáře u knih

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Z dnešního pohledu se jedná už o „klasický“ příběh, který lze napasovat na kteroukoliv dobu a místo na zemi. Cíl „výpravné mise“ je vždy stejný, najdi, přines a vydělej si, kolik zvládneš. Je to zvláštní příběh, který mne snad až do poloviny udivoval tím, o čem to vlastně celé je nebo má být. Jaké bylo zklamání, když jsem se blížil ke konci knihy a zjistil, že více už toho není. Velká škoda, že kniha nemá pokračování před a po událostech Návštěvy.

26.02.2023 5 z 5

Jedna z mála knih, kde se dozvíte, jak probíhá práce na vyšetřování, jak se chytají „kmotři, mafiáni, lobbisti, politici, atd.) Je to sice taková napůl autobiografie p. Šlachty a ještě navíc psaná formou rozhovorů. Ale kde se v dnešní době dostanete k takovýmto informacím? Nebýt týmů, ve kterých pracoval nejen p. Šlachta, těžko bychom se dnes „bavili“ soudními procesy p. Nečase, Langra, Rittiga a jiných. Je velká škoda, že takových policistů nemáme víc a také se nedivím, jaké „rošády“ se děly, jen aby pravda nemusela ven. Musím p. Šlachtovi poděkovat, že toto „dílo“ vzniklo, i když ne takovou formou jak bych si představoval. V knize není zodpovězena a dotázána spousta otázek, ale nemůžu chtít vše. :) Knihu ponechám v knihovně pro mé děti, ať pochopí jaká „úžasná“ doba byla po tolika letech od pádu komunismu.

10.06.2020 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

První "setkání" se Sci-fi tohoto druhu, děj odehrávající se na lodi, a musím uznat, že se to panu Aldissovi velice povedlo. Kdybych neznal datum vydání knihy, tak věřím, že takovýto vývoj budoucnosti lze napsat i v dnešní době. Na této knize je pěkně vidět, že se lidstvo za těch necelých 70 let ve vesmíru moc neposunulo... O jednu hvězdu méně, za ten nedotažený konec knihy.

16.07.2023 4 z 5

Jaká sláva, že jsem četl tento smutný příběh dříve než opěvovaný film a má představivost mohla zafungovat na plné obrátky. Navíc jsem mile překvapen, že kniha docela podrobně popisuje myšlenky lidí, androidů, chování, svět, ve kterém žijí a jak vidí svou budoucnost oni. Doufám, že se lidstvo nedostane do takového pochmurného světa, bodu, kdy bude muset řešit podobné věci. Zajímavý je pohled na lovce Ricka, který uvažuje až nad bytím či nebytím…

28.10.2022 5 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

„Tak ja sam nevim, jakože kniha se četla dobře, fakt chapeš ne? Ten kočičák Welsh musel asi něco z toho prožit nebo někoho s těma zkušenostma musel fakt znat, páč nevěřim, že by to psal jen tak, jako z hlavy, no ne? A asi taky musel zatnout svy psaci drapky dost hluboko do svy hlavy a buh vi estli to nebylo něco vostřejšiho, když ta jeho kniha se tak dobře čte a nějaky ty chechtaky taky mu to asi hodilo, jako že viš o čem mluvim, ne? Ti povim, že toto čist, musel bejt jednim z nich, abych věděl co a jak psat, kua no ne? Ten popis těch stavu a jako těch požitku, musí bejt skoro jako opravdovy a ten upadek, jak bych viděl některy časti naši matičky země stověžaty, jako chapeš co myslim ten sever a krutej vychod, no ne? Páč ti povim, že podkat tu partu s Glasgowa, Renta, Spud, Kejta, Sifon a hlavně ten vymaštěnej Begbie, asi bych se zdejchnul do vedlejši putyky, čekal co ten Kočičak Irvine se s něma bude dělat dal, páč myslim, že tobude mit určitě ještě pokračovnani, jako chápeš, jak to myslim, ne …“
Knihu určitě čít, ale ne jako doporučenou literaturu na ZŠ, možná by to někoho negativně ovlivnilo. -)

25.09.2016 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Po zkušenostech z Kingovými horory, jsem se bál co bude tato 900 stránková kniha obsahovat. Ale jaké milé překvapení, když jsem cca před půlkou knihy zjistil, že teprve teď znám všechny postavy městečka. Příběh rychle utíká, skvěle se čte a najednou je konec.

31.10.2023 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

25.07.2016 2 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Medvídek Pú a spol.,mi nikdy nepřirostli k srdci. Jako malému se mě v televizním zpracování nelíbil CZ dabing a v knižní předloze se mě zase nelíbilo chování zvířátek v některých situacích. Momentálně čtu tuto knihu dětem (vydání z roku 1978) a stále nejsem z knihy nadšen. Při čtení se děti dost často ptají, proč to medvěd udělal? Protože je medvěd idiot? To ne, snažím se vysvětlovat a vysvětlovat... Snad se jim kniha líbí, no uvidíme časem. :-) Pro mě je kniha podprůměr.

11.12.2015 2 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Ne, ne, ne, ani po několika letech jsem se nepřinutil dočíst povídky dokonce... Styl psaní a obsah mi opravdu nikdy nesedne. Proč je tato knih povinnou četbou je mi do dnes záhadou.

30.04.2015 1 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem četl někdy kolem roku 2015 a nyní opět, v mé knihovně jsou uloženy všechny 3 díly. Po zhlédnutí strašného seriálového paskvilu jsem se opět vrátil ke knize a ujistil se, že kniha je ten pravý vynikající originál a ne to co předvedlo Shnilé Jablko se seriálem. Je s podivem, že sám autor souhlasil s takovýmto seriálovým zpracováním, ale kdo ví, peníze nesmrdí, i když je seriál na motivy vaší knihy a je to o něčem jiném :-)

23.06.2023 5 z 5

Jaké zklamání mě přepadlo po přečtení této knihy. Z obrovského nadšení jsem přešel až k nechutenství knihu dočíst. Historické příběhy mi připomněly "plátky" stylu Hrom, Blesk apod. Nic zajímavého, kromě bulvárních příběhu, jsem se z této knihy nedozvěděl.

08.06.2022 1 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Všechny tři díly jsem zhltl během 10 dní. Po Silu, které jsem již četl před rokem, se pod stromečlkem objevily tituly Turnus a Prach. Proč nečíst vše znovu? :-) V Turnusu je vše nad čím jsem přemýšlel krásně vysvětleno. A konečným Prachem se skoro vše uzavřelo nebo vyřešilo. Jediné co mohu Prachu vytknout je konec, čekal jsem trochu něco jiného. Jiné rozhodnutí a jednání některých postav, ale to by asi bylo na další 2 knihy. Vůbec bych se nedivil, kdyby se časem objevilo pokračování. Přece jen nebylo vyřčeno, co se stalo s ostatními sily...

05.01.2020 5 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Mnoho lidí si prošlo první láskou, vztahem, zklamáním, poznáním, podobně jako hlavní hrdina. Dle mě chtěl F. Šrámek napsat zkušenosti o mladíkovi, který "objevuje" svět dospívání. Což mohlo, stylem, kterým je kniha napsána, ve své době působit zajímavě. Do 2/3 jsem byl přesvědčen, že mladík Ratkin je gay nebo alespoň nějak zaměřený na muže. Vím, že v době napsání knihy bylo společenské chování docela jiné než dnes. Proto ten prvotní úsudek. Kniha na mě působila zbytečně zdlouhavě a složitě, než jsem se vlastně dozvěděl, o co Ratkinovi jde, co chce vyjádřit svými pocity. Ve srovnání s Dostojevským… je toto opravdu slabší čtení, které bych doporučil, pouze pokud už nemáte co číst a nemáte jinou knihu po ruce.

13.03.2016 1 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Až tak propracovaný a zaklíněný díl 1,5 ze série vetřelec jsem nečekal. Od prvních řádků mě tento napínavý příběh neustále nutil číst dál a dál. Přečteno za 2 dny. Nejvíce mě nabudilo prostředí dolu, u kterého jsem si vzpomněl na legendární RPG hru Fallout 2 a na nechvalně, vetřelci zamořený, známý důl Wanamingo. :-) Musím uznat, že se tato vsuvka mezi 1 a 2 díl velice povedla a kdyby se toho chytil někdo schopný, určitě by z toho vznikla pořádná podívaná...
Co mě částečně zklamalo, byly chyby v textu, chybějící písmenka/záměna písmen ve slovech, stavba vět a v poslední kapitole přehození jména.

08.02.2016 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Přečteno během dvou dnů, jako oddechovka, před „náročnou četbou“. Škoda nedotaženosti knihy a hlavně konce, kde některé postavy zmizí (Amanda), u které jsem myslel, že nějak zapadne k hlavnímu hrdinovi. Nebo třeba Leighton, výzkumný tým, předchozí 2 „cestovatelé“. Konec s mnoho Jassony, mi připadal najednou nějak nelogický, překombinovaný, až zbytečný a opět zase ukončen jen tak bez „velkého finále“.

02.01.2024 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Po velkém očekávání a namlsání cenou trilogií, jsem nedočkavostí otevřel pro mne čerstvou novinku - Kosení. Trochu jsem byl na vážkách, co očekávat od podtitulu „Příběhy za světa smrtek“. Po předčtení celé knihy, jsem velice zklamán samotnými příběhy a celkovou koncepcí knihy. Mé očekávání bylo úplně jiné, než v podání N. Shustermana a jeho přátel. Celkově mi kniha připadá, jako směs náhodných povídek, od zcela nezáživných, nudných, nechtěných – Anastasiin stín, až po „originální“ kousky. Které narychlo sepíšeme a vydáme ve stylu: „kuj železo, dokud je horké“, ono se to prodá, máme přece Vynikající trilogii. Nejzajímavější je asi jen povídka: „Temná opona se zvedá“, u které se dozvím opravdu něco zajímavého ze světa smrtek. Přečíst si komentář od tatjana1737 nebo jiných, určitě bych knihu nekupoval.

06.12.2023 2 z 5

Dvojník Dvojník Robert A. Heinlein

Po vynikající knize Dveře do léta, jsem se vrhl na Dvojníka. Slibný začátek mne po pár stránkách pomalu začal nudit a odrazovat díky politickým prvkům, které mi k tomuto žánru a ději vůbec nevyhovovaly. Některé pasáže jsem četl s utrpením a prapodivně useknutý a narychlo spíchnutý konec, který se odehraje na cca 2 stranách, mě doslova dostal. Jakým zázrakem dostala tako kniha cenu Hugo, je mi spodivem.

29.05.2023 1 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Začátek nemastný, neslaný, nezábavný, připomínajícího Harryho Pottera. Častěji jsem knihu odkládal než četl. Jádro knihy vcelku zajímavé, vtáhne do děje. Konec je přeplácaný, nudný, špatný, jako kdyby autor chtěl vyjádřit všechny moudra a pohledy světa najednou.

30.01.2021 1 z 5

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

Kam se "hrabe" pan Šlachta s jeho knihou Třicet let pod přísahou. A ta ode mě dostala plný počet... Takovéto informace mají media podávat!!! To co se stalo v NNH, je jen malá část toho, co se ve zdravotnictví děje. Díky za odvahu o tom napsat.

03.07.2020 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Nebylo co číst a tak jsem "šáhl" na tuto oceňovanou knihu. Cca do poloviny měla kniha ucházející tempo, nápad, směr. Ale zbytečnými, zdlouhavými, až nudnými debatami a popisy, mě kniha odrazovala k dočtení. A to jsem si myslel, že 200 stránek, přečtu za jeden večer. Oceňuji nadhled, který měl pan Huxley při psaní knihy. Ale přece jen je to dlouhá doba, kdy kniha byla poprvé vydána a v názorech a popisech je to znát.

06.07.2018 1 z 5