Finvarra Finvarra komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Prvních třicet stránek jsem se nemohla do příběhu ponořit. Ale protože čtení nerada vzdávám, zkusila jsem pokračovat. A jsem tomu ráda. Je vidět, že Frank Herbert nešel po povrchu, ale příběh propracoval do nejjemnějších detailů. Na knize oceňuji, že obsahuje hluboké myšlenky o člověku, o různých etnikách, o ekologii. Pro jedny na Arrakis je to nejcennější koření, pro druhé je to voda.

18.11.2022 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Tahle kniha mi sedla. Smála jsem se, plakala, žasla, dojímala se. Možná tím spíš, že je lockdown jsem si ráda užila dobrodružství, která Tom Michelle ve své knize popisuje. Navíc ráda poslouchám vyprávění o tom, jaké to na světě bylo generaci nebo dvě zpátky. Rozhodně doporučuji, nejen pro ta dobrodružství, ale pro tu hloubku tučňákova učení.

23.02.2021 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

I když jsem si přečetla o čem kniha je na jejím přebalu, příběh mne překvapil. Jednoduše jsem něco takového nečekala. A ta atmosféra! Vystupovala z knihy tak dokonale, že jsem během čtení měla pocit, jako bych byla součástí Tóruova světa. Líbí se mi Murakamiho retrospektivní styl, kdy něco nakousne, anebo rovnou prozradí co se vlastně stalo, a následně dovypráví jak k tomu došlo. Knihu doporučuju těm, co nevadí trochu depresivní atmosféra s řadou erotických scén a jednou bizardní japonkou jménem Midori :)

04.04.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Květnaté popisy přírody, rozhodně zajímavý a nevšední příběh zasazený do sedmdesátých let, s vypíchnutím rasové a genderové nerovnoprávnosti. Je znát, že autorka má široké znalosti z přírodovědy (jak jsem si přečetla až na konci v jejím „bio“). Nicméně není to můj šálek kávy, až posledních čtyřicet stránek jsem hltala se zaujetím. Určitě se ale podívám na autorčinu odbornou literaturu.

21.12.2022 3 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Až tak moc se mi komix líbil, že si ho budu chtít přidat na svou poličku. Přiznám se, že mě trochu zmátla vizáž hlavní postavy, Erika – Vrány. Nějak to ve mě evokovalo mylnou představu, že to bude japonská manga (nehledě na nejaponské jméno autora). A ejhle... ona je to dokonce sonda do hlubin raněné duše autora samotného.
Zanechalo to na mě dojem, ale nekrvácela jsem. Naopak. Erikovy jízlivé zápichy mě hodně bavily.

14.04.2021 5 z 5

Šerochodec Šerochodec Kat Richardson

Ne, že bych byla takový moralista, ale hlavní hrdinka se s tim moc nepárala.. pár skleniček whisky, pak pěkně za volant. Holka jedna šikovná. Každopádně k příběhu - napínavý, má spád, vcelku promyšlený.. doporučuju

19.06.2012 3 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Naprosto nádherné dílo, tohle je skutečně pocta umělci. Tak třeba mému kolegovi se to moc nelíbilo, ale já to chápu, on má raději příběhy z vesmíru, anebo to taky bylo málo zvrácené, jako třeba Borgia. :D Já ovšem, jen kdyby to šlo, dala bych Caravaggiovi šest hvězd.

31.05.2021 5 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

Je to chvílemi tak napínavé, až mi příběh rozbušil srdce. Tahle kniha mě tedy dovede vtáhnout do děje. Má spád, má vtip, sem tam se sice některé věty trochu opakují, sem tam to malinko nedává smysl, ale budiž autorům odpuštěno, jsou to jen drobnosti jako třeba ty fialové oči v Přehybu, v němž je všechno černobílé. V české e-knize mi torchu vadily překlepy. To se mi zdá, že poslední dobou vídám v knihách docela často.
Každopádně milovníkům sci-fi okořeněného svébytnými postavami tuhle trilogii doporučuji. Krásná obálka, pěkné zpracování. V této kategorii dávám všech 5*

10.11.2023 5 z 5

1000 nejkrásnějších obrazů historie sestry Wendy Beckettové 1000 nejkrásnějších obrazů historie sestry Wendy Beckettové Wendy Beckett

Asi je přirozené, že ne úplně všechny vybrané obrazy se mi líbí. Ale čím jsme starší, ať listuju knihou popředu, anebo pozpátu, líbí se mi jich čím dál víc. Dokonce se mi místy podaří najít v díle to umělcovo ukryté kouzlo. Za mě je to perfektní kniha jak pro studenty, tak pro milovníky výtvarného umění.

30.01.2019 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Dášeňka je naprosto kouzelné čtení, které jistě nadchne každé dítě a dospělé pobaví.

21.12.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Knihu mi doporučila kolegyně.. musim říct, že je to výborné čtivo. Napínavé, záživné, zajmavě napsané (prolínání několika dějů).. dokonce i překvapující závěr.

16.07.2012 5 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Přemýšlela jsem, jestli bych knihu četla raději v létě u vody, nebo v zimě u krbu. Na oboje mi ale přijde příliš emotivní. Hrabat se v myslích obou hrdinů víc, asi bych se v nich při čtení utopila. To ulpívání na pocitech zaplaťpánbů vyvažovalo prostředí a dobří lidé. Při čtení jsem měla pocit, jako bych se dívala na americký film. Od poloviny knihy to bylo značně erotické čtení. Intriky potlačené na pozadí děje mi vůbec nevadily. Co se mi ale obzvláště líbilo byla ta myšlenka, ta představa tichého může, který se dokáže křenit od ucha k uchu.

13.01.2020 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Víte, co se mi natéhle knize nejvíc líbilo? To jak Murakami vše popisuje bez obalu. Příběh je stějně neuvěřitelný, jako plný nečekaných zvratů. Tedy alespoň pro mě.

26.01.2019 4 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Páni, to bylo něco. Zpočátku jsem měla trochu problém s těmi polskými výrazy, ale pak jsem příběh hltala jak jen to šlo. Je to inspirativní dílo.

20.03.2018 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Sophiina volba je těžké čtení i mně chvilku trvalo, než jsem se začetla. Sophiin válečný příběh, inspirovaný knihou Five Chimneys, mi byl bližší. Nedovedla jsem tak uchopit pocity a rozpoložení američana. Myslím, že opačně to platí taky (když se začte někdo z "Nového Světa", spíše mu bude bližší napětí mezi Severem a Jihem, než válka, která probíhala v Evropě). Zkrátka, aby byl člověk schopen pojmout mistrovské dílo, musí mít řadu znalostí napříč světem, historií, hudbou... Ke knížce jsem občas musela googlit a vyplnit tak mezery ve svých vědomostech. Knihu doporučuji, už jen proto, aby lidé nezapomínali na válečnou minulost, ať v Evropě či v Americe. A ti co jsou o krůček sečtělejší z knihy vyždímají ještě víc :)

30.12.2015 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Mám ráda knihy, které nám ukazují realitu v její nejsyrovější podobě. Ne proto, že bych se v tom vyžívala, ale proto, že pak nabudu jakéhosi uvědomění. Ale pořád je to jen knížka. Zažít jen zlomek činů proti lidské důstojnosti jistě by komentáře Útěku z tábora vypadaly jinak. Četlo se mi to dobře a těžko zárověň.

22.01.2015 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Knihu jsem vracela kolegyni se slovy "dobrá depres párty." Ale jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

10.12.2012 4 z 5

Rytířka z Voračova Rytířka z Voračova Anna Březinová (p)

A mně se to líbilo. No ano, sypala se jedna událost za druhou, ale musím uznat, že některé zvraty mě překvapily. Docela jsem se u knihy i zasmála. Není to zkrátka žádný přeslazený román, nenajdete tam zdlouhavé a důmyslné popisy. A určitě si na konci knihy neřeknete "ach, to byla krása". Mně na odpočinek posloužila dobře.

28.08.2021 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Pecka! Četla jsem Střet králů a když tyhle dva komixy porovnám je Tajemný rytíř mnohem lépe vyprávěný, přehledný, místy vtipný, odlehčený, ucelený. Kresba... no znám i lepší, ale taky mnohem horší. Vlastně scény na kolbišti jsou excelentně zobrazené. A ta napíchnutá hlava na samém začátku... budu se opakovat: Pecka! Mně se to líbilo a tahle kniha na mé poličce zůstane. :)

24.05.2021 4 z 5

Mé jméno je Nikdo Mé jméno je Nikdo Kristen Orlando

Za sebe dávám nízké hodnocení protože jsem měla co dělat, abych vůbec knihu dočetla. Příběh je vcelku jednoduchý a čte se snadno v tom smyslu, že nad tím člověk nemusí nijak extra přemýšlet. Ale mně osobně bylo proti srsti jednak točení se v pocitech hlavní hrdinky, jednak dokola omílaná pomstychtivost (a to z toho titulu, že sama dělám bojové umění). Hlavní postava jakoby ani nebyla člověk. Takový fyzicky trénink v 16 letech je myslím přitažený za vlasy. Z konce knihy čišelo příliš negativních emocí. Pokud chtěla autorka vyzdvihnout kontrast mezi životem jaký by hlavní hrdinka mohla žít, a tím jaký pro ní "byl připraven" pak se jí to podařilo.

13.04.2020 1 z 5