Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Dokonalé plány Dokonalé plány Sidney Sheldon

Ne vždy se dokonalé plány ubírají směrem, kterým chceme. Nakonec je známé rčení - chceš-li rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech. Tuto knihu bych zařadila jako odpočinkovou literaturu, kde se střetává novinářské a politické prostředí. Autor má svůj styl a tak je lehce poznatelný. Kniha je čtivá, ale od Sheldona jsem četla lepší knihy.

13.08.2023 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha plná emocí - lásky, vášně, zrady, bolesti i štěstí, nenávisti a touhy po pomstě. Autorce se podařila vystihnout psychologie postav, jejich charakter, rodinné vztahy a sugestivně líčí prostředí NA VĚTRNÉ HŮRCE, kde opět zdůrazňuje city, které převládají nad rozumem. Celý příběh je zasazený do staré Anglie. Z knihy dýchá pocit tajemna, ponurá atmosféra vřesoviště a drsná příroda s nepříznivým počasím podtrhuje drsné charaktery tamějších obyvatel. Smutný příběh, který stojí za přečtení.

09.08.2023 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Napínavé, akční, tak jak je to u Miniera zvykem. Využívala jsem každou chvilku, abych se dostala ke knize. Příběh má spád je velice čtivý. Vyšetřovatel sympatický Martin Servaz, skvělá zápletka, styl vyprávění, psychologické vykreslení jednotlivých postav, prolínání různých dějových a časových rovin, prostě super čtení. Doporučuji.

09.08.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Příběh drogově závislé dívky a jejich kamarádů nás vtáhne do jejich prostředí a žádného čtenáře nenechá chladným. Autorům se podařilo vzbudit empatii a silné emoce téměř u každého, kdo si knihu přečte. Šokující, depresivní hlavně proto, že si člověk uvědomuje, jak je všechno reálné.

07.08.2023 4 z 5

Vaše rodinná kronika krok za krokem Vaše rodinná kronika krok za krokem Lenka Peremská

Jak už název napovídá - kniha je vodítkem , jak se pustiti do psaní rodinné kroniky. Člověk má v hlavě už dostatek informací o svém rodě, matriční záznamy, fotografie, poznámky,různé příběhy , které kolují v rodině. To všechno už je podklad pro sepsání rodinné kroniky a k tomu nás metodicky vede kniha Lenky Peremské .

02.08.2023 4 z 5

Rodokmen naší rodiny Rodokmen naší rodiny Blanka Lednická

Doplněk ke knize Blanky Lednické - Sestavte si rodokmen. Je to takový základ pro rodinnou kroniku. Do knihy nebo lépe pracovního sešitu lze doplňovat jednotlivé údaje o předcích a je určena pro zaznamenání předků v jedné linii, zpravidla otcovské po příjmení a to v rozsahu deseti generací. Lze zapisovat rodinné historie, přehledně zaznamenat jednotlivé generace a k nim přidat matriční záznamy. Zcela jistě doporučuji těm, kdo se zajímají o genealogii.

02.08.2023 5 z 5

Měnivá tvář divadla Měnivá tvář divadla František Černý

Kniha nám přibližuje vývoj divadla od konce 18. století do 80. let dvacátého století, obsahuje rozsáhlý shromážděný divadelní materiál, interpretovaný v širších historických souvislostech. Autor vynaložil zcela jistě značné úsilí historicky zařadit a vyložit pražské české herectví minulých do, ale i pozdější doby, kdy už byly k dispozici filmové i zvukové záznamy. Dílo postihuje pražský divadelní a umělecký život 19. a 20. století, dočteme se nejen o významných premiérách, ale i o uměleckých událostech, lidových šantánech, kabaretech. Těm, kteří mají zájem získat informace o měnivé tváři divadla, samozřejmě knihu doporučuji.

28.07.2023 4 z 5

Hádanky a povídačky děda Kořena Hádanky a povídačky děda Kořena Korněj Ivanovič Čukovskij (p)

Vytáhla jsem z knihovny tuto knihu a musím říct, že hádanky se vnučce moc líbily. Část o Hromburanovi, který žere malé děti jsem raději vynechala a dobrodružství Bimbidona se jí taky líbilo, snad nejvíc Bimbidon a Hudrajda. Nejlepší na celé knížce jsou pro děti lehce zapamatovatelné hádanky .

28.07.2023 3 z 5

U jasného plamene U jasného plamene Vojtěch Martínek

Má oblíbená knížka z dětství, kterou jsem si připomněla díky své vnučce. Potulný pohádkář vypráví po deset večerů na hukvaldském hradě kouzelné pohádky. A nakonec je přidáno ještě vypravování o tom, jak potulný pohádkář opustil hukvaldský hrad. Pohádky nám přibližují starodávné zázračnosti v podobě mluvících koní, čarodějnic, draků, létajících koberců, lesních hospodářičcích, čertech a dalších nadpřirozených bytostech. Samozřejmě se to hemží králi, princeznami, panovníky chytráky i hlupáky. A nakonec dobro vítězí nad zlem a to se mi líbí. K tomu všemu krásné vypravěčství pana Martínka. Určitě doporučuji i dospělým.

27.07.2023 5 z 5

Zločin pátera Amara Zločin pátera Amara José Maria Eça de Queirós

Proti klerikalismu a nemorálnosti duchovních je zaměřený román nejvýznamnějšího portugalského spisovatele 19. století. Jeho temným hrdinou je páter, jenž k ukájení své smyslné touhy zneužije naivní víry svobodné dívky. Jenže tím se mladý ambiciózní Amaro dostává od zneužívání svého náboženského vlivu na mladou dívku ke skutečnému světskému zločinu, trestnému podle kteréhokoliv státního zákoníku.
Podvod, touha, pokušení, kariérismus s tím spojená moc a bohatství. Nedostatek zodpovědnosti. Je těžké býti dobrým knězem, když všude, kam se podíváte, vidíte jen korupci. A o to je to všechno ještě smutnější.

24.07.2023 4 z 5

Hon na čarodějnice Hon na čarodějnice Bedřich Šindelář

Autorovi se podařilo toto téma perfektně zpracovat se zachováním vědeckosti. V knize ukázal, co dokáže lidská zloba, nevědomost, zaostalost, intriky a poukazuje zároveň na to, jak bezcitní osnovatelé dokázali pod záminkou boje proti čarodějům a čarodějnicím sledovat své zištné cíle a jak se postupně zrodil masový hon na čarodějnice v 16. - 17. století především v západní a střední Evropě. Zcela souhlasím s Petrickem, že peklo je realita a dokáže ho udělat člověk člověku, ba co dím při čtení knihy je člověk v tomto případě ještě vynalézavější a kreativnější. Kniha je, jak už se zmiňovali jiní čtenáři poplatná době, ale to ji vůbec neubírá na kvalitě, protože je zajímavá, přehledná a text podtrhují ilustrace Zdeňka Mézla.

22.07.2023 5 z 5

A co básník A co básník * antologie

Sbírka básní ke které jsem se dostala v knihobudce a začetla jsem se, takže se mnou putovala domů. Jedná se o výběr literárních děl různých autorů - antalogie 20. století. A tak místo toho, abych knihu posunula dál, našla si u mě nový domov a já se k ní vracím jen tak, náhodně otevřu knihu a čtu si něco, co mě osloví. V závěru je nejen doslov, ale i stručné informace o autorech. Zvláštností knihy je barevné rozlišení stran. Ovšem nejdůležitější je pro mne to, že mě navedla k některým autorům a poezii, se kterou jsem se zatím v životě minula, proto hodnotím plným počtem.

29.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Smutný až deprimující příběh, přečtený jedním dechem. Cácora měla otřesné dětství, osamělé, nikdo si ji nevšímal, navíc zneužívána dědou. Těžké a závažné téma, které se člověku vryje pod kůži a nedá mu spát. V příběhu mi chyběla jiskřička naděje, prostě nic, jen temno a zlo. Jsem nesvá z toho, když trpí dítě, člověk by si přál vstoupit do děje a všechno změnit. Kniha čtivá, perfektně napsána.

24.06.2023 5 z 5

Biologie víry Biologie víry Bruce H. Lipton

Přečetla jsem si knihu a musím uznat, že naše vědomí dokáže dělat zázraky, tomu i věřím. Existuje pro to i známé přísloví víra tvá tě uzdraví. Oslovil mě už úvod a věnování knihy ze kterého je zřejmá velká úcta autora k ženám a největší poděkování patří Matce nás všech - matce Zemi. Jedná se o nové chápání povahy života, doplnění alopatické medicíny alternativní medicínou a starověkou i moderní duchovní moudrostí. Člověk by měl být sám sebou. Kniha mi poskytla hodně podnětů k zamyšlení a tak to má být.

24.06.2023 4 z 5

Tango na pláních Tango na pláních Robert James Waller

Tango na pláních je příběh Carlisle McMillana - syna Roberta Kincaida známého z Madisonských mostů. Z knihy jsem nasála atmosféru magického Vlčího kopce, kde hlavní hrdina si opravuje domeček a s ním mění i svůj život. Seznamuje se s tajemnou ženou a zároveň bojuje proti konzumu a lidem, kteří se neštítí využít téměř všechno ke komerčním účelům. Hořkosladký příběh, který stojí za přečtení.

17.06.2023 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Román je zasazený do období druhé světové války. Smutný příběh, který ukazuje nesmyslnost války, umírání mladých lidí a i když si to všichni uvědomujeme, pohybujeme se v začarovaném kruhu ve kterém se dějiny lidstva stále opakují. Čím vyspělejší civilizace, tím děsivější a razantnější zbraně je schopna použít. Nejhorší je na tom to, že člověk je pro lidi, kteří válku rozpoutají jako figurka na šachovnici se kterou si mohou dělat, co chtějí. Remarque dokázal ve svých knihách vykreslit hrůzy války tak, že se nás osobně dotknou, všechno prožíváme společně s hlavními hrdiny - lásku, radost, štěstí, loučení i smrt. Hlavní hrdina v závěru knihy umírá, tak to je u Remarqua, ale já si na to nemůžu zvyknout a vždycky je mi z toho moc smutno.

29.05.2023 5 z 5

Ptáci všech kontinentů Ptáci všech kontinentů David Alderton

Úžasná ilustrovaná encyklopedie obsahuje více jak 1600 běžných i vzácných druhů ptáků. Jak už je v názvu uvedeno jsou rozděleni dle toho ve kterém kontinentu žijí / Amerika, Evropa a Afrika, Asie, Austrálie a Nový Zéland /. V knize mě překvapilo, že v posledních letech došlo k pozoruhodnému znovuobjevení řady ptačích druhů, o nichž se soudilo, že už vyhynuli. Ptačí vlastnosti a schopnosti jsou obdivuhodné, ale činnost člověka - nadměrný lov, ekologické vlivy například znečištění životního prostředí, poškození či zánik některých biotopů - má i tak na jejich populace stále zhoubnější vliv a jejich samotná existence visí na vlásku. Z encyklopedie jsem načerpala neuvěřitelné množství informací, kochala jsem se nádhernými ilustracemi vyvedenými tak, že odpovídají skutečnému vzhledu ptáků a není problém je podle nich poznat. Co jsem ocenila, jsou u každého ptáčka mapky se zvýrazněným jeho výskytem. Všem, kteří mají zájem o tuto oblast mohu jen doporučit.

24.05.2023 5 z 5

Digitálna pevnosť Digitálna pevnosť Dan Brown

Knížku jsem četla před několika lety. Má všechno, co se od detektivky očekává - spád, napětí, propletené osudy, eskalaci, akčnost. Bezesporu je Brown dobrým vypravěčem a kniha Digitální pevnost - dobrá oddychovka.

21.05.2023 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Obdivuhodně zpracovaná kniha, kde se prolínají časové roviny, různé lokality s množstvím postav.Nádherný barvitý poetický jazyk, silný, hluboký a jedinečný vztah Tomáše a Ráchel, krutý osud,který se dotkne každého srdce. Ten smutný příběh dokáže v člověku vyvolat celou škálu emocí, a proto na tuto knihu nelze zapomenout. Člověka nutí se zastavit a zamýšlet se nad životními hodnotami. Neobvyklý styl psaní, vysoká literární úroveň a mimořádný čtenářský zážitek, to všechno můžete nalézt v této knize. Vřele doporučuji.

20.05.2023 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Knihu, jak se říká, jsem přečetla jedním dechem a můžu ji z celého srdce doporučit. Osudy paní doktorky Vlasty Kalálové - Di Lottiové se mi vryly hluboko pod kůži. Je neuvěřitelné, jak byla statečná, inteligentní, vzdělaná, neúnavná a odhodlaná jít za svým cílem. Při tom celkem málo známá, i když měla ve své lékařské praxi obrovský přesah- její cesta do Bagdádu, kde založila vlastní nemocnici a tam se zabývala zkoumáním tropických chorob, by si zcela jistě zasloužila větší známost. Po návratu ji potkal krutý osud v Čechách, kde ztratila svou rodinu. Krásná autobiografie, kterou chci mít , stůj co stůj, ve své knihovně, i když už praská ve švech.

19.05.2023 5 z 5