Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Velice dobře napsaná kniha o problémové mládeži. Připomněla jsem si roky strávené učením ve výchovném ústavu, kdy nejdůležitější bylo vzbudit o daný předmět zájem - učení hrou, projektová výchova a nezbytná pochvala. Úžasná kniha ke které jsem se po létech vrátila. Vřele doporučuji.

06.10.2023 5 z 5

Levně a chutně po celý rok Levně a chutně po celý rok Růžena Přibylová

Kuchařku jsem dostala jako dárek a přišla mi vhod. Zaujalo mě jak využití potravin, tak i nápadité nezvyklé kombinace jídel, rychlé a levné recepty.

06.10.2023 4 z 5

Skřítkové a víly v pověstech a na zahradě Skřítkové a víly v pověstech a na zahradě Radomil Hradil

Tak to bylo nejen milé a hezké čtení, ale hlavně kniha vedla k zamyšlení nad tím, co člověk všechno dělá špatně a jak by to mohl napravit. Člověk musí přistupovat k přírodě s větší úctou a pokorou, ale v průběhu minulých let tomu bylo úplně jinak - devastace krajiny, chemický průmysl, syntetické zemědělské jedy, chemická hnojiva, doprava, atomové zbraně. Nemluvě o kolektivizaci. Po listopadu 1989 je to vysokofrekvenční elektromagnetické záření ohrožující nejen nás lidí, ale i zvířata a rostliny. Otázka zní jakým způsobem to všechno zastavit, aby tento svět byl pro nás a všechny bytosti stále obyvatelný. Pan Hradil vidí odpověď ve světle poznání, soucitné lásce a vůli k nápravě, mohou tento příliv negativních faktorů zastavit a obrátit.
Kniha mě velice zaujala, kapitoly o jednotlivých bytostech vyskytujících se v přírodě, jaká opatření provést na zahradě, biotop, jakým způsobem podat ruku zvířatům, co všechno můžeme udělat pro zahradní přírodní duchy. Ke knize se určitě budu vracet a snažit se některé nápady na té své zahrádce realizovat.

06.10.2023 4 z 5

V zemi Jacka Londona V zemi Jacka Londona Jana Rovenská

Moc zajímavý cestopis napsaný na konci osmdesátých let. S manžely Rovenskými jsem tentokráte navštívila divokou severskou přírodu, jenž se pramálo změnila od dob Jacka Londona. Nezapomenu na hory, ledovce, jezera a nekonečné míle liduprázdné tundry, která se nachází nedaleko za Anchorage. A tak jsem podnikla v myšlenkách tuto dobrodružnou výpravu, jelikož vím, že v reálu se zcela jistě už na Aljašku nepodívám. Kniha je doplněna barevnými fotografiemi. Mohu všem doporučit.

02.10.2023 4 z 5

Americké putování Americké putování Jana Rovenská

Amerika osmdesátých let z pohledu manželů Rovenských. Cestopis, který stojí za to si přečíst. Není totiž povrchní, snaží se proniknout k podstatě věci, vidět plně souvislosti, poznat zemi, která je různorodá nejen geograficky, ale také etnicky, kulturně, politicky, hospodářsky a technicky, není vůbec jednoduché a samozřejmě by to bylo na daleko obsáhlejší knihu. Cestopis se dobře četl, je zajímavý a kupodivu není poplatný době, objektivně napsaný.

01.10.2023 4 z 5

Plašmyška Plašmyška Kateřina Kubalová

Moc milá pohádka o tom, jak Plašmyška se vydá hledat odvahu a nakonec ji v sobě najde, ale musí překonat mnoho nástrah. Krásné ilustrace, pohádka vhodná pro děti, vnučce se moc líbila a měli jsme příjemně strávené společné večery.

01.10.2023 5 z 5

La Fontainovy bajky La Fontainovy bajky Jean De La Fontaine

Tak jsem se ponořila do La Fontainových bajek, které jsou jak pro děti, tak i pro starší čtenáře. Většinu z nich jsem si pamatovala z dětství a teď si je čtu s vnučkou. Bajky jsou psány formou básniček, které vyprávějí příběhy hlavních hrdinů - zvířátek, která kopírují lidské vlastnosti, ať už jde o hloupost, pýchu, marnivost, upřímnost nebo prolhanost. Příběhy jsou velice zábavné, ale co to vlastně píšu, vždyť většina z nás je dobře zná. K tomu milé ilustrace Manuely Adreani. Nemohu jinak než hodnotit tuto klasiku pěti hvězdičkami.

29.09.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihou Tiché roky jsem se seznámila s paní Mornštajnovou / moje první kniha, která zcela jistě není poslední / a tím pádem nemám možnost srovnání s jinými jejími knihami, což považuji za výhodu. Příběh se četl dobře , zaujal mě styl psaní, nečekané zápletky, vývoj jednotlivých postav - jejich psychologické vykreslení, mezilidské vztahy a charaktery, perfektní čeština. Jednotlivé kapitoly otec - dcera, končící určitým slovem nebo kratičkou větou opakující se pro zdůraznění v následujícím úvodu další kapitoly.Autorka detailně vykreslila diametrálně rozdílný vztah otce ke svým dvěma dcerám, které se vzájemně až do závěru knihy neznaly. Při čtení jsem si uvědomila jaké může mít ticho podoby, autorka to svým popisem velice zdařile přiblížila čtenářům. To jak příběh bude pokračovat dál, dle vykreslení jednotlivých postav, čtenář může předvídat. Byl to silný čtenářský zážitek.

28.09.2023 5 z 5

Děkuji Děkuji Eduard P. Martin (p)

Milá knížka, která poukazuje na všechno co při všednodennosti přestáváme vidět a co je v podstatě zázrak. Ať už to je poděkování za život, kouzelná vůně domova, šlépěje lásky, světlo cest, blízkost druhého člověka, barvy, hravost, chvála lesa, chvála radosti, chvála dálky, procházek, ale také i chvála babiček, které oplývají moudrostí lásky. To vše doplněno výstižnými fotografiemi. Doporučuji k rozjímání.

25.09.2023 4 z 5

1000 nápadů jak ušetřit čas 1000 nápadů jak ušetřit čas Véronique Biron

Kniha obsahuje velké množství rad, nápadů, návodů i triků, jak svůj čas využít co nejlépe. Takže můžu říci, že jsem se naučila lépe hospodařit s časem díky některým vychytávkám a to jak při úklidu v domácnosti, tak i při přípravě jídla, či práci na zahradě. Tak mi nezbývá než autorovi poděkovat.

24.09.2023 4 z 5

Dětská hvězda Dětská hvězda Shirley Temple Black

Bylo to pro mě krásné počtení - vzpomínky Shirley Temple - Blackové. Vrátila jsem se v časové ose do počátků třicátých let minulého století, do doby dětství mých rodičů. Nejen jsem získala informace o tehdejším filmovém světě a hercích, ale hlavně jsem se dočetla o pocitech a životě kouzelné holčičky, dětské superhvězdy. Její autobiografie se mi moc líbila a jako bonus jsem brala fotografie použité z autorčiných soukromých sbírek . Úplně se ztotožňuji s komentářem Andrii24, ale nedokážu to tak hezky metaforicky vyjádřit.

24.09.2023

Tma Tma Bernard Minier

Minierova detektivka opět velice čtivá a napínavá. Téma zajímavé - jak může ovlivnit život člověka manipulace jiným člověkem. V knize se odvíjí dvě dějové linie - život Christine a Martina Servaze. Tentokráte jsem s napětím očekávala, kdy se jejich cesty protnou a jak se bude příběh odvíjet. Zaujal mě styl vyprávění, vykreslení postav, drsnost až surovost příběhu. Celou knihou opět prolíná vážná hudba a závěr je zcela neočekávaný. Tomu, kdo se nebojí tmy doporučuji.

23.09.2023 4 z 5

Hovory nad Seinou Hovory nad Seinou Josef Hotmar

Mám ráda Francii a Paříž mě okouzlila. Proto také většinu knih týkající se této země si ráda přečtu. V knize Hovory nad Seinou mě nejvíc zaujalo setkávání a rozhovory s významnými osobnostmi, doplněné černobílými fotografiemi. Zaujala mě kapitola o vládci hlubin, člověku, kterého jsem vždy obdivovala a pro něhož se stalo moře druhým domovem. Jedná se o Cousteaua, známého svým výzkumem moří a oceánů. V rozhovorech se střídaly politické osobnosti, umělci, vědci, spisovatelé, ale také i slavné osobnosti z jiných koutů světa. Některé dovětky byly poplatné době, kniha vyšla v 70. letech minulého století.

14.09.2023 3 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Úžasná kniha, která dokáže zvednout náladu a pomůže člověku se přenést přes obtížné životní situace. Pana Kaplana jsem četla před lety a v současnosti mě opět uchvátil jazykový koncert pana Přidala. Kniha oplývá inteligentním vtipem a laskavým humorem, založeným na hře se slovy. Zcela jistě patří mezi klenoty v mé knihovničce. Samozřejmě, že doporučuji.

14.09.2023 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Naturalistické, drsné, temné, deprimující, ale člověk se nedokáže od knihy odtrhnout. Nejhorší na tom je to, že naším / lidským / přičiněním přestává být pro lidi planeta Země bezpečná.

14.09.2023 5 z 5

Mistrovská hra Mistrovská hra Sidney Sheldon

Sheldon byl skvělý vypravěč, kniha je tím pádem napínavá a čte se tak říkajíc jedním dechem. Tak jak je u autora zvykem dostáváme se mezi bohaté a mocné lidi, tentokráte se jedná o doly na diamanty v Jižní Africe. O tom jak hlavní hrdinka Kate bude pokračovat ve firmě, jak bude čelit intrikám a jak se jí bude v životě dařit pojednává kniha Mistrovská hra, které nechybí ani detektivní zápletka.

26.08.2023 5 z 5

Svatební noci  ...a jiné lásky Svatební noci ...a jiné lásky Eduard Petiška

Jak už název napovídá, kniha je o lásce. Jeho příběhy jsou přesvědčivé, ve svých dějových situacích vychází z konkretních příběhů života. Při četbě kniha vede člověka přemýšlet o mravních hodnotách života. Petiška volí takové vypravěčské postupy, které nám ukazují hlubší význam příběhu. Kniha se mi líbila a doporučuji k četbě.

22.08.2023 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Knihu jsem četla ve svých gymnaziálních letech, ale nosím si ji uvnitř v sobě celý život. Příběh Jeana Valjeana osloví a vryje se do paměti každému čtenáři. Vynikající nadčasové dílo, od kterého se nelze odtrhnout.

20.08.2023 5 z 5

Dokonalé plány Dokonalé plány Sidney Sheldon

Ne vždy se dokonalé plány ubírají směrem, kterým chceme. Nakonec je známé rčení - chceš-li rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech. Tuto knihu bych zařadila jako odpočinkovou literaturu, kde se střetává novinářské a politické prostředí. Autor má svůj styl a tak je lehce poznatelný. Kniha je čtivá, ale od Sheldona jsem četla lepší knihy.

13.08.2023 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha plná emocí - lásky, vášně, zrady, bolesti i štěstí, nenávisti a touhy po pomstě. Autorce se podařila vystihnout psychologie postav, jejich charakter, rodinné vztahy a sugestivně líčí prostředí NA VĚTRNÉ HŮRCE, kde opět zdůrazňuje city, které převládají nad rozumem. Celý příběh je zasazený do staré Anglie. Z knihy dýchá pocit tajemna, ponurá atmosféra vřesoviště a drsná příroda s nepříznivým počasím podtrhuje drsné charaktery tamějších obyvatel. Smutný příběh, který stojí za přečtení.

09.08.2023 4 z 5