Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Sestry Sestry Bernard Minier

Kniha navazuje na předchozí Minierovy díly, s tím rozdílem, že v tomto díle autor vypustil sériového vraha Hirtmana. Příběh měl spád, byl napínavý, čtivý s orginální zápletkou a nečekaným rozuzlením. Těm, kdo mají rádi detektivky určitě doporučuji.

24.11.2023 5 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Nádherná čtivá kniha o Tedovi, kterému se mžikem změnil život, odchodem jeho ženy. Zůstal mu malý syn, vyžadující péči, a tak se Ted dostává do různých situací, na které není až tak připraven a musí je řešit. Samozřejmě mění i životní priority a upevňuje vztah se svým milovaným synem. Závěr knihy působí silně na emoce a také nutí čtenáře k zamyšlení, jak by se v daných situacích sám zachoval. Můžu pouze doporučit.

19.11.2023 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Nádherně pojatá kniha z konce druhé světové války, plná lyriky a poutavého popisu přírody. Do popředí vystupuje kontrast hrůz války s tichem a poklidným životem včel. Víc nebudu prozrazovat, kniha ve mně zanechala hluboký dojem a děkuji čtenářům za komentáře, jen díky nim jsem se s tak jedinečným příběhem neminula. Vřele doporučuji.

12.11.2023 5 z 5

Do posledního dechu | Prstýnek Do posledního dechu | Prstýnek Vlasta Javořická

Byla to první knížka od Vlasty Javořické a musím napsat, že to zrovna není můj šálek kávy. Když knížka doputovala až ke mně, tak jsem si ji samozřejmě celou přečetla. První příběh je z vesnického prostředí, končí tragicky a druhý už svým názvem napovídá, že ústředním motivem je láska na život a na smrt. Na první pohled připomíná červenou knihovnu, ale při dalším čtení jsem si uvědomila, že Javořická navazuje na tradici Karoliny Světlé, přes prózy Sofie Podlipské a V. Lužické. Pro její oblíbenost a množství vydaných románů se jí dostalo přezdívky " Královna lidového románu".

08.11.2023 2 z 5

Domácí kuchařka - 1112 receptů Domácí kuchařka - 1112 receptů Magdalena Dobromila Rettigová

Jméno Magdaleny Dobromily Rettigové je zcela jistě známé každému. I v mé knihovničce má vedle jiných kuchařek své místo. Líbí se mi, jak každý recept začíná rozkazovacím způsobem.Mimo recepty ve své knize uvádí ještě - Přídavek některých užitečných věcí a v závěru knihy jsou ukázky z beletristického díla autorky a čtení o její osobnosti. A jinak žejdlík je objemově 0,3537 l. , a lot přibližně půl kila. Takže zítra dělám domácí zmrzlinu. Už se těším.

05.11.2023 5 z 5

Čtení o hradech, zámcích a městech Čtení o hradech, zámcích a městech Eduard Petiška

Tak jsem díky panu Petiškovi otevřela pomyslnou bránu minulosti a ponořila se do jeho vyprávění českých pověstí počínajíc Krokem, konče zbojnickými časy - Ondrášem.
Ondráš je mi zvlášť blízký, protože patřil do mého kraje. Pověsti a vyprávění o hrdinské minulosti naší země vnášely vždy do temného času světlo, útěchu, hrdost a odhodlání vytrvat. A to všechno vede člověka k zamyšlení, zda i příběhy z naší doby, které budou jednou staré a zachytí se na tváři krajiny, obohatí něčím příští generace, ale to už záleží jen a jen na nás. Pan Petiška je pro mě Pan Spisovatel a kniha, kterou jsem si přečetla je opravdu nádherná svým zpracováním. Hodnotím všemi pěti.

Hrady, zámky a tvrze Hrady, zámky a tvrze Petr David

Přehledná kniha pojednávající o zajímavostech z historie, doporučující na výlety, zpestřující o pověsti a záhady, upozorňující na zajímavá filmová místa a jiné zajímavosti. Kniha je rozdělená podle krajů České republiky a v závěru obsahuje rejstřík. Každá část má hned v úvodu mapku se zaznačenými historickými objekty. Nutno podotknout, že kniha je prezentována na kvalitním křídovém papíru a obsahuje nejen celou škálu informací k daným objektům, ale je doplněna velkým množstvím fotografií. Autoři Petr David a Vladimír Soukup nám připomínají jak je naše vlast mimořádně bohatá na zámky, hrady, tvrze. Máme být na co pyšni. Kniha se mi moc líbila a už jsme si našli tip na výlet. Hodnotím všemi hvězdičkami a doporučuji.

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Knihu jsem získala do kamarádky, která likvidovala knihovničku. Příběh mě okouzlil svou atmosférou New Yorku, tím jak autor zdůraznil neopakovatelnost a jedinečnost každého lidského osudu. Capote je nejen skvělý spisovatel, ale dokáže vystihnout různé situace, má neuvěřitelnou fantazii a kreativitu . Do popředí u dvou hlavních postav staví humor, kterým navozuje pocit, že je hlubší jak láska. Zamilovala jsem se do tohoto lyrického, či spíše poetického, příběhu, kdy autor si krásně hraje se slovy a dokáže převádět řeč citu do řeči rozumu.

Naše národní pohádky Naše národní pohádky * antologie

Notně poškozená vazba ukazuje na to, že tyto pohádky byly v naší rodině ve velké oblibě. A jak by ne, je to opravdu skvělý výběr od dvanácti autorů proslulých i méně známých. A tak si je postupně oprašuji ve své paměti díky své kouzelné vnučce, která je po večerech mým věrným posluchačem. Myslím si a jsem přesvědčená, že v dnešním digitálním světě mají čtené pohádky zvlášť důležitý význam na rozvoj dětské osobnosti. Knižku můžu jenom doporučit, i když se v některých případech večerka prodlouží.

03.11.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Byla jen otázka času, kdy sáhnu po knize z mého regionu od Danuty Chlupové. Na pozadí politické situace padesátých až sedmdesátých let minulého století nám přibližuje těžký život lidí z prostředí Karvinska a okolí. Název perfektně vystihuje situaci, kdy některé vesnice musely ustoupit těžbě uhlí. Sledujeme osudy lidí jako je vesnický učitel a varhaník v jedné osobě, rodinu autistického chlapce Mirka a zásah důlního neštěstí do jejich života. Do života lidí bezesporu zasahovala doba tvrdého komunismu, politické procesy, postavení lidí s jiným názorem, kteří nešli s hlavním proudem.
Velice čtivý příběh o obyčejných lidech zasazený do nelehké doby, moc mě oslovil a líbil se mi, proto dávám plný počet...

02.11.2023 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tak po odmlce jsem dočetla Minierovu Noc. I v tomto díle se prolíná vztah mezi detektivem Martinem Servazem a masovým vrahem Julianem Hirtmannem.
Postavou kolem které se všechno řeší je chlapec Gustav. Příběh plný napětí, čtivý, ale celkově zápletka mi připadala překombinovaná a těžko uvěřitelná, jak se říká dost přitažená za vlasy. Na druhé straně se mi líbil perfektně umělecký zpracovaný popis krajiny a celkové atmosféry. Zatím mě z přečtených knih nejvíc oslovila kniha Mráz.

31.10.2023 3 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Tajemný příběh začínající zvláštním dopisem a posléze rozplétání k dávné vraždě, tak jak to Agatha Christie umí. Její detektivky mám moc ráda a slečna Marplová i Hercule Poirot jsou detektivové na které nedám dopustit. Do posledního okamžiku se mi opět nepodařilo tipnout vraha, takže v závěru jako obvykle mě čekalo překvapení. A samozřejmě doporučuji všemi deseti!

25.10.2023 5 z 5

Ferda cvičí mraveniště Ferda cvičí mraveniště Ondřej Sekora

Už třetí generace se u nás těší z této knížky a to nejen z textu, ale i kouzelných ilustrací. A tak ve chvílích volna jsem se přenesla se svou vnučkou do světa hmyzu a prožívali různá dobrodružství, ale hlavně, co všechno je nutné zařídit a zorganizovat při atletických disciplínách. Samozřejmě nezastupitelnou úlohu ve všem měl Ferda a brouk Pytlík. Snad nejvíc se vnučce líbilo jak hajný cvičil na rozkaz společně se zajíci a nedaleko schovaného pytláka z toho obestřely mátohy. Pro děti skvělá nadčasová knížka.

25.10.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka a její knihy se čtou na jeden zátah. Pokud je nutné knížku z nějakých důvodů odložit, příběh stále rezonuje v hlavě. Je neuvěřitelné co všechno postavy uvedené v knížce musely prožít a člověku nezbude nic než děkovat, že žijeme zatím v době, kdy nemusíme prožívat hrůzy, které zažily předchozí generace. Román je velice emotivní a i když v něm je hodně smutku, bolesti, utrpení, hrůzy a samoty, nechybí láska, víra a naděje, které pomáhají přežít.
V závěru mě oslovila myšlenka Hany: " Pořád mě navštěvují vzpomínky. Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci ještě žít."

23.10.2023 5 z 5

Záhada obří číše Záhada obří číše Hana Prošková

V knize Záhada obří číše jsou vybrané tři povídky Hany Proškové. V první Případ u jezera se autorka zaměřuje na psychologické vykreslení postav a spletité milostné vztahy mezi nimi, samozřejmě nechybí zjišťování motivu vraždy, kdy obětí je muž na prostřeleném gumovém člunu. Druhá povídka stejnojmenná s názvem knihy je poměrně stručnější a vystupuje v ní populární herec, kterému se stalo pití z obří číše osudným. Nejvíc mě oslovila poslední rozsáhlá novela Zelná nálepka. Zločinem a vysvětlováním motivů nás provází empatický malíř Horác a cílevědomý kriminalista Vašátko, který k celkovému vysvětlení případu jde poněkud jinou cestou.

17.10.2023 3 z 5

Praha Praha Bohumil Landisch

Tentokráte publikace 159 černobílých fotografií z roku 1970 Bohumila Landische mě doslova vtáhla do našeho kouzelného hlavního města. Když navštívím Prahu mám svůj rituál, projít Karlovým mostem a vždy se zaujetím si pozorně prohlížím jednotlivé sochy, projdu na Malou Stranu a ze všeho nejvíc mě vždy osloví domy se svým domovním znamením, malostranské uličky, nikdy nepřestanu žasnout nad práci architektů a řemeslníků, kteří nám zanechali tento odkaz minulosti pro současnost a budoucnost. Jsem šťastná, že jsem tuto knihu získala a mám kousek té půvabné Prahy doma.

13.10.2023 5 z 5

Strofy Žofii Strofy Žofii Christine Rochefort

Rozdílný pohled na život a svět k tomu veliká láska ze strany hlavní postavy Celine. Dokáže se přizpůsobit manželovi tím, že ho neskonale miluje a vezme si ho. Už ve svatební den chápe z jak odlišného prostředí její Filip pochází a že jeho snaha je změnit Celine k obrazu svému. Až jednoho dne pohár trpělivosti u Celine přetekl, opouští svého Filipa a konečně může opět svobodně a volně dýchat.

13.10.2023 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Doktor Živago od Borise Pasternaka není určitě lehké čtení. Čtenář by měl být zorientován v historii i filozofii. Děj se odehrává na počátku minulého století, historické události v Rusku jsou nám všem známé, jelikož později měly dopad i v naší zemi. V protikladu drsného a těžkého tehdejšího života, kdy šlo o život, se vine nejniternější a nejčistší emoce, kterou člověk může pocítit a to je láska, která dokáže člověku pomoci v přežití. O románu toho bylo sáhodlouze napsáno hodně. Doplňuji ze svého pohledu jen to, že pro mě to byl stále neskonale krásný čtenářský zážitek, i když jsem se k této knížce po několika letech vrátila. Doporučuji.

10.10.2023 5 z 5

Edgar Cayce Lidový léčitel Edgar Cayce Lidový léčitel Lawrence M. Steinhart

Přečetla jsem si metody doporučované E. Caycem vůči nejrůznějším zdravotním problémům. Jedná se většinou o přírodní zdroje nebo oleje, vhodnou stravou pro tělo. Zajímavá kapitola je o znovunavrácení mentálního těla, o vibračních vlivech- ať už se jedná o barvy, vlivu hudby, rostlin, kamenů. Získala jsem celkem dost zajímavých informací např. : " Abychom zabránili šedivění, je třeba užívat třikrát týdně šťávu z bramborových slupek" . Tak teď přemýšlím, zda to zabere na vlasy šedivé - uvidíme.

08.10.2023 3 z 5

Útok na jižní pól - dobrodružství a hrdinství plavců k jižnímu pólu Útok na jižní pól - dobrodružství a hrdinství plavců k jižnímu pólu Heinrich Hubert Houben

Kniha, která zůstala osamělá v knihovničce po mých rodičích. Ani trochu nelituji, že jsem po ní sáhla. I když byla vydána v roce 1947, stále má čtenáři co říct. Úžasný cestopis plný dobrodružství, odvahy a tajemna. Obsahuje mapy Antarktidy a množství černobílých fotografií, popisuje nezlomnou energii dávných mořeplavců a neuvěřitelnou první plavbu Jamese Cooka kolem Antarktidy, v letech 1772-1775 se dvěma malými loďmi s výstižnými názvy Odhodlanost a Dobrodružství. Druhá stránka věci- jakmile došly informace o Antarktidě a přilehlých ostrovech do Evropy a Ameriky, lidská chamtivost neznala mezí a to v takové míře, že přibližně za padesát let se lovcům - příznačnější název kořistníkům - podařilo bohužel vyplenit srstnaté tuleně a rypouše na Jižní Georgii. A podobným způsobem to dopadlo všude tam, kde vkročila lidská noha. A pak postupné objevování jižního pólu Roaldem Amudsenem a kapitánem Robertem Scottem. Je neskutečné za jakých podmínek se jim to povedlo, i když členové Scottovy výpravy i se svým kapitánem zahynuli na cestě zpět hladem zimou a vyčerpáním. Bylo to krásné čtení, které podtrhlo ještě vědomí toho, že se v minulosti stránek dotýkali ti nejbližší a nejmilejší lidé.

08.10.2023 5 z 5