Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Barbaru Erskinovou mám ráda, knihu jsem přečetla rychle, ale nějak mě neoslovila, znám od ní lepší věci. V knize se prolíná přítomnost s minulostí a svět reálný s nadpřirozeným.

12.04.2022 3 z 5

Já jsem Já jsem Marta Foučková

Knihu Já jsem mohu doporučit lidem, kteří hledají smysl života, zabývají se otázkami smrti, řeší vztahové problémy. Pohled paní doktorky Foučkové nás určitě obohatí, přinese nám odpovědi na otázky, které si klademe a zcela jistě mnozí z nás změní zásadním způsobem své priority.

11.04.2022 5 z 5

Životice s touto vesnicí mám spojeno vypravování své tety, která v té době žila, z vypravování maminky, která vzpomínala jak její strýc jezdíval na šachtu přes Životice a v osudný okamžik byl gestapem zastřelen. Později jsem se dostala ke knize Zločin v Životicích od Mečislava Boráka, následovala kniha Jizva od Danuty Chlupové a včera jsem dočetla knihu Životice Karin Lednické. Všichni známe tragický osud Lidic, ale už méně lidí ví, že rovněž existovaly slezské Lidice - Životice. Hlavní poslání knihy vidím v tom - nedopustit a zabránit opakování tragických historických událostí. Karin Lednická na osudech jednotlivých lidí přiblížila celkovou životickou tragédii. Styl psaní - dokument, kombinovaný s vypravováním a bohaté obrazové přílohy mi přiblížily tehdejší děsivou atmosféru.
Údajně se v minulosti, kdy v obci pobývali loupežníci a přepadávali na kupecké cestě - místu říkalo " Živottratice". Sotva mohl někdo tehdy tušit, jak hrozného významu toto slovní spojení nabude v době Druhé světové války.

11.04.2022 5 z 5

Snad pro všechny známá kniha ze školní doby. Takže krátké shrnutí - je plná dobrodružství, přátelství , odvahy a naděje.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nevíme přesně, kde se děj Bílé nemoci odehrává, ale usuzujeme, že se jedná o zemi, kde vládne bezohledný a tvrdohlavý diktátor. Připravuje svou zemi na dobyvačnou válku, všechno se podřizuje tomuto cíli. Zfanatizováni lidé provolávají svému vůdci slávu. Byla to realita 30. let minulého století a může nastat i kdykoliv jindy. Karel Čapek ve svém dramatu na tuto situaci upozorňuje . Považuje totalitní diktatury a fašismus za největší nebezpečí, co lidstvo může potkat. Protipólem diktátora Maršála je doktor Galén - skromný, prostý, ale i důsledný a neústupný. Doktor Galén nesmyslně umírá ušlapán zfanatizovaným davem, který tímto odsuzuje i nakaženého Maršála k smrti. Lidé se ženou do nesmyslné války a jsou zároveň i odsouzeni a ohroženi bílou nemocí, proti níž není zatím léku. Nepřipomíná nám to něco?

10.04.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tři kamarádi je kniha, která mě velice obohatila. Poprvé jsem ji četla v době gymnaziálních let a během života jsem se k ní opakovaně vracela. Přes veškeré těžkosti, které hrdinové prožívali, byli spolu propojeni přátelstvím, láskou a to jim pomáhalo přežít. Bohužel hlavní hrdinka Pat v závěru románů umírá. Dle mě nejlepší kniha E. M. Remarqua.

Jsem Jsem Marta Foučková

Knihu jsem četla jedním dechem. V dětství se mi opakoval tentýž sen, byla to noční můra, později to vymizelo. Po přečtení knihy jsem si našla vysvětlení. Člověk musí být naladěný na toto téma a kdybychom se všichni chovali v souladu s vesmírnými zákony, pak by byl na světě klid. Na knize se mi líbilo, že nebyly popsány pouze metody, ale v knize byla uvedena celá řada klinických případů, kdy formou hlubinné terapie se dařilo paní doktorce vysvětlit z čeho příčiny nemocí a duševního rozpoložení pramení. Pak u většiny z nich byl už jen krůček k celkovému uzdravení bez medikace. Doporučuji k přečtení.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Při čtení knihy si člověk uvědomuje a hlavně děkuje osudu, že nemusí prožívat hrůzy války a není postaven před rozhodnutí, které musela vyřknout Sophia. Je to kniha, která v nás lidech burcuje odhodlání dělat, co je v našich silách, aby se daná situace už neopakovala. Přesto se nám to nedaří a k moci se dostanou lidé, kteří veškeré lidství potlačují a jdou si pouze za svým osobním prospěchem a chamtivostí a je jim jedno, co za sebou zanechávají.

06.04.2022 4 z 5

Kniha plná humoru a nečekaných zápletek. Velice dobře jsem se pobavila, oddechová literatura. Věk je jenom číslo.

05.04.2022 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Kniha mého dětství, ke které jsem se dostala prostřednictvím své tety. Během svého života jsem se k této knize často vracela a stále se vracím. Mám různá vydání, ale nejvíc se mi líbí Kašparovy ilustrace.

05.04.2022 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Knížku jsem si přečetla před několika lety a silně na mě zapůsobila. Je nejen o svobodě a silné lidské vůli, ale zaměřuje se i na charakteristiku jednotlivých postav, kde svou důležitost sehrála i vrchní sestra, která si svou autoritu dokazovala v některých případech i nesmyslně a krutě. Film i kniha perfektní .

01.03.2019 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Dášeňka chytne každého za srdíčko a dětem krásným způsobem ukáže , co všechno je čeká, když si pořídí pejska.

25.09.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nadčasová kniha, nejznámější Erbenovo dílo. Básnická Erbenova metoda má zcela specifické rysy. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, užil maximálně stručnou popisnost, dokonalou přesnost výrazu a rozhodující v jeho poezii se stala funkce dialogů a prudký dějový spád. To všechno dohromady dává Erbenovým baladám dramatický ráz.

25.09.2017 5 z 5