Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krasosmutné čtení, které jsem si vychutnala bez odložení knihy, Nádherný příběh ženy, která ač to zprvu tak nevypadalo, si dokázala poradit v těžkých životních situacích, a navíc pomáhala i druhým lidem, kteří to v daném okamžiku potřebovali. Na svůj úděl si nestěžovala, naopak cenila si přátelství a pomoci druhých lidí. Knihu vřele doporučuji.

07.07.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Všechno má svůj počátek a konec a smrt je součásti života. Smrt jako vypravěč, žasla jsem nad jejím způsobem vyjadřování. Dokázala mluvit v obrazech, používala neskutečná přirovnání a metafory, že když si to člověk četl, chvělo se mi srdce úzkostí. Přesně si člověk dokáže představit hrůzy války, koncentračních táborů a utrpení, které každou válku provází. Na druhé straně přinášela také mír a smíření. Krásná kniha ve které je láska, smutek, radost,bolest, smrt, život. Příběh se mi hluboce vryl do mysli a jen tak na něj nezapomenu. Jednoznačně doporučuji.

13.07.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Svět románu 1984 navozuje nejchmurnější vize ve vývoji lidské společnosti. Poukazuje na svět, který ovládá strach, lidské ponížení, dehumanizace člověka, cynickou aroganci a krutost moci totalitní strany. Určitě doporučuji ke čteni, i když z knihy běhá mráz po zádech, ale člověk by se měl snažit, aby se taková situace neopakovala.

10.09.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána a v tom je ten vtip. Tím, že si najal vypravěč takového sluhu, jeho poklidný život se změnil a nastala v něm řada neuvěřitelných zvratů a zmatených událostí. Taktéž množství komických situací mezi jednotlivými postavami na dědečkově venkovském sídle mi pokaždé zvednou náladu. K tomu suchý a kritický anglický humor, co více si přát. Saturnin je prostě má srdeční záležitost. A když mám na duši splín - odstraní ho Saturnin, proto dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

19.09.2022 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jedním slovem skvost. Sbírku pohádek pod tímto názvem jsem si četla jako malá holka, později má dcera a nyní ji čtu vnučce. Jsou to pohádky pro všechny v každém věku a dokonce se dovíme co tajuplný název fimfárum znamená. Je to teňoulinký, kouzelný proutek, který ztrestá faleš, přetvářku a veškeré zlo. A tak se noříme do toho nádherné světa pohádek, kde vládne spravedlnost a laskavý humor pana Wericha. Kniha je nadčasová, úsměvná a vede k zamyšlení. Ve větách jsou skryta moudra, která člověk chápe v různých stupních svého vývoje, takže si čte knihy v různém věku a vždycky ho pohádky něčím překvapí a obohatí. K tomu všemu skvělá čeština a navíc ilustrace pana Jiřího Trnky – co dodat.

11.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu jsem nejen četla, ale zároveň i viděla v jednotlivých obrazech, které se mi skládaly v celek. Barbora, Julka, Barka, Fany, Ludwik a další mi vešli do soukromí a ovládli mi mou mysl. Člověk si při čtení knihy nejen osvěžil historické události Slezska, ale hlavně si uvědomil, jak v průběhu sta let se lidský život změnil a jak si dobře žijeme. Při jakékoliv volné chvilce jsem dychtivě sáhla po knize v touze zjistit, jak se dál odvíjí příběh. Ke konci knihy jsem cítila závist ke čtenářům, kteří knihu ještě nečetli, že to úžasné dobrodružství na ně teprve čeká a oni se mají na co těšit. Vřele všem doporučuji.

18.04.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nadčasová kniha, nejznámější Erbenovo dílo. Básnická metoda Erbenova má zcela specifické rysy. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, užil maximálně stručnou popisnost, dokonalou přesnost výrazu a rozhodující v jeho poezii se stala funkce dialogů a prudký dějový spád, To všechno dohromady dává Erbenovým baladám dramatický ráz.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Krásné a smutné čtení. Paní Lednická je nejen talentovaná, skvělá spisovatelka, ale také zároveň velice empatický člověk, který se do svých hrdinů dokáže vcítit. Nedovedu si představit, kolik času věnovala získávání informací o historické době o které píše. Žiji v tomto kraji a dle vyprávění mé maminky vše pravdivě popsala, nemluvě o slezském nářečí. Moc se těším na další osudy postav.

01.05.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Je pravdou, že popisování dějové linie by bylo nošení dříví do lesa. Pro mě je to pohádka pro dospělé, ale to neznamená, že není pro děti. Chtěla jsem tím jenom říct, že si v sobě nese tak hluboké myšlenky, že některé z nich může člověk pochopit až dozraje. Je to má oblíbená kniha a stále se k ní vracím a nacházím v ní další moudra.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Staré řecké báje jsem četla před x lety. Milovala jsem ty příběhy a během let jsem se k nim vracela, příběhy jsou totiž nejen dobrodružné, napínavé, ale dávají nám i odpovědi na otázky smyslu života, porovnávají život lidský s věčným životem Bohů. Odysseovy cesty jsou toho jasným příkladem. Mám je ráda a samozřejmě doporučuji k četbě.

15.05.2022 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knihu jsem četla v raném mládí a vzpomínám si docela živě, jak mě uchvátila, ostatně i jako další verneovky. Prožívat neuvěřitelně napínavé a tajemné dobrodružství s kapitánem Nemem, to v člověku zůstává po celý život. A k tomu nádherné ilustrace podmořského světa. Rozhodně doporučuji k četbě i dnešním dětem .

05.09.2022 5 z 5

Vinnetou I. díl Vinnetou I. díl Karel May

Uf, listuji knihou svého dětství a uvědomuji si, že nejsem ve své generaci jediná, kdo nostalgicky vzpomíná prostřednictvím Vinnetoua na zašlé časy. Identifikovali jsme se s hlavními hrdiny a kdo nečetl tuto knihu, jakoby nebyl. Ve svých myslích jsme se přenášeli na prérie a viděli stáda divokých bizonů . Jasně jsme chápali životní hodnoty a získávali smysl pro spravedlnost. K tomu všemu dobrodružství a pevné přátelství mezi Old Shatterhandem a Vinnetuem to se vrylo do našich srdcí navždy. Zároveň jsme prožívali smutek nad ztrátou krásné Nšo-či a statečného Inču- čuny. Otázkou je doporučení. Mayovky se četly v určitém věku. Takže když to člověk nestihne, sám se ochuzuje o vnitřní požitek, který v dospělosti už není tak intenzivní.

13.07.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Každá válka je krutá, nelítostná. Remarque ve svém díle na tuto skutečnost poukazuje. Co k tomu dodat. Při návštěvě rozsáhlého hřbitova ve Verdunu mi běhal mráz po zádech. Nekonečná řada křížů na nich jméno, datum narození a úmrtí. Pomlčka, která naznačovala krátký, předčasně ukončený život. A proč ? Remarque nám přiblížil tu děsivou atmosféru války, kdy mladí kluci nesmyslně motivování svým učitelem odcházejí na frontu, aniž by si uvědomovali co je čeká. Skvělý román. Doporučuji .

07.11.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha mě silně zasáhla, příběh jsem četla jedním dechem a hlavní hrdinka mi přirostla k srdci. Nechyběl napínavý děj, romantika, popisy přírodních scenérií. Ke knížce jsem se dostala prostřednictvím DK a jsem vděčná, že jsem mohla prožít s Kyou její dobrodružství, i když osud hlavní hrdinky byl smutný její osamělostí a odlišností. Tím pádem se vzdalovala od lidské společnosti, která neměla pro ni pochopení. Brali ji pouze jako holku z bažiny.
Nádherná myšlenka - citát z knihy.
"Správný muž se pozná tak, že pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu."
Určitě doporučuji k četbě.

11.10.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Perfektní námět, profesionální vykreslení postav, nečekaný závěr. Taková je detektivka od Agathy Christie - čtivá a napínavá do poslední stránky.

30.11.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Mika Waltari několik let pracoval jako žurnalista poté se začal věnovat spisovatelské dráze. Egypťan Sinuhet je vedle Tajemného Etruska další jeho světově proslulé dílo. Mám ráda historii a s knihou jsem se opravdu nenudila. Patří k mým oblíbeným nejen, že mi přiblížila historii starověkého Egypta, ale opětovně jsem žasla nad tím, co tehdejší lidé dovedli. Máme se co učit.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová je jednou z knih, ke kterým se člověk během života vrací. Uchvátí svým dějem, pohltí čtenáře a člověk prožívá život Jany a ztotožňuje se s hrdinkou románu. Kniha je napsána tak procítěně, že čtenáři je jasné - kolik tužeb, zklamání a bolesti musela autorka prožít, než napsala tento román, který je po takové době stále v oblibě.
Jednoznačně doporučuji.

23.09.2022 5 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Člověk musí hrát s takovými kartami, jaký mu život přidělí. Někdy je to hodně těžké. Když si přečteme knihu Alana Marschalalla, záhy pochopíme, že rodina i malý kluk, kterého postihla dětská obrna, situaci bravurně zvládli. Vybrali si cestu a stali se inspirací pro druhé lidi, kteří museli nebo musí řešit obdobné situace v podobě různých těžkých nemocí. Lidská vůle a mysl je silná. Knihu jsem četla v dětství a teď jsem se k ní vrátila a pochopila jsem ji ještě v té druhé dimenzi.
Děkuji Ti Alane za tvou sílu, odhodlanost, vůli , statečnost a dobrou mysl.

12.07.2022 5 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Oblíbená kniha mého dětství. Milovala jsem Dicka Sanda a hlavně to, jak se dokázal jako patnáctiletý kluk postavit k problémům, jeho odvahu, statečnost a smysl pro spravedlnost. Jedna z nejlepších Verneovek, která má úžasný děj od začátku do konce.

06.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kateřina Tučková ve svém románu Bílá voda má dva časové záběry. Jedním se dostává do dávnější minulosti – padesátá léta, osudy ženských řeholních řádů po komunistickém převratu. V druhém záběru mě podstatně víc zaujal Lenin příběh a její tajemství, které se postupně odkrývá. Zvědavost o jaké tajemství se jedná mě doslova nutilo hltat knihu i s dokumenty, se kterými se Lena setkává při úklidu pracovny v klášteře Bílá Voda. Od samého začátku mě zajímal motiv, proč Lena přišla do kláštera, před čím utíká, čím vším si musela projít a jak je schopna se s prožitým traumatem vyrovnat.
To , že Lenu potkalo to nejhorší, co může v životě ženy- matky nastat, už nebudu rozepisovat. Otázkou je jak žít dál.
Knihu doporučuji k přečtení - napínavý příběh Leny zasazený do životních příběhů řeholnic bělovodského kláštera. A na závěr myšlenka z knihy - "Práce pomáhá. Podrž si řád a řád pak podrží tebe. Hodinu po hodině, řád jako převozník, který tě sveze přes řeku bolesti. "Pozn. ....ale to ještě nevěděla, že její řeka žádný druhý břeh nemá.

01.08.2022 5 z 5