Fifineek Fifineek komentáře u knih

Underground Underground František Kotleta (p)

„Co si budeme vykládat, bylo to zkurvený město. Ale měl jsem ho rád. Bylo jako kulhavej pes s vyrážkou – smrdělo, rozpadalo se, fungovalo jenom občas, ale pořád v sobě mělo něco, proč jste ho nakonec s ucpaným nosem pohladili. Jasně, pak jste si museli umýt ruce mýdlem, ale pořád šlo o vašeho milovanýho čokla.“

Děj se odehrává v městském státě Praha City na počátku 22. století. Svět ovládly technologie. Vznášedla, drony, lasery, náhražky orgánů a končetin, elektronické vylepšování mozků a všemožné čipy jsou každodenní věci již několik desítek let. Petr Vachten to ale ignoruje. Je to bývalý policista, který ve válce s Polskem přišel o nohu a nedá dopustit na svou milovanou malorážku K22 slovenské výroby. Pracuje jako nádeník pro korporaci, ale jednoho dne dostane nabídku dělat osobního bodyguarda jedné digitální prostituce z kultu digitálních čarodějek. Stane se pro něj tato nabídka osudná?

Po dlouhé době zase něco od Kotlety. Popravdě jsem se na Underground hodně těšil a zklamaný rozhodně nejsem! V knize bylo vše, co byste od Kotlety čekali – akce, masakr, hlášky, promyšlený svět a sex. Jenom toho sexu a detailně popsaných masakrů bylo nějak méně, oproti jeho ostatním knihám. Ale svět byl opravdu skvělý! V knize najdete i skvosty jako jsou polský alkohol muzgojeb, ulice Romská nebo Daniela Landy, či sochu “nějakého hokejisty s fakt děsivým účesem” na bývalém území Kladna. Pro fanoušky Kotlety rozhodně nutnost a já se k ní v budoucnu budu rozhodně s radostí vracet!

16.08.2020 4 z 5

Stále ve střehu Stále ve střehu Michael Atamanov

„To je přesně ten přístup, jaký korporace od svých hráčů očekává. Ale hráči se ve velké většině zdržují ve městech a nechce se jim projít branami ven, do rozlehlého neznámého světa. Místo toho se snaží objevit něco nového v místech, které před nimi navštívily tisícovky jiných hráčů.“

Timothymu se v prvním díle podařilo získat velmi vzácného létajícího mounta. Díky tomu, se zapsal do opravdu krátkého seznamu hráčů, kterým se také povedlo získat létajícího mounta. Jak už to ale bývá, herní komunitě se to rozhodně nelíbí. Proč by taky měl nováček mít něco tak velmi vzácného? Proto se korporace rozhodne udělat dvoutýdenní lov na Timothyho. Stačí, aby náš hrdina zemřel a o mounta přijde. Jak jednoduché. Zatímco tedy Timothy utíká před svými pronásledovateli, dostává opravdu pestrou řadu nabídek od nejlepších klanů a objevuje krásy moře, protože se mu povedlo stát se kapitánem pirátské lodi, musí se vypořádat i s problémy v reálném světě, které jej nečekaně zastihly.

Hned po přečtení prvního dílu jsem se vrhl na díl druhý, který pokračuje přesně tam, kde první skončil. Kniha je plná zvratů a napínavých scén, které mám opravdu rád. Ale autorovi bych vytknul jednu věc – ani jednou nebyl v knize zmíněný seznam aktivních questů. Je to škoda, protože když se Timothymu na konci knihy podařilo splnit quest z prvního dílu, bylo to pro mě celkem překvapení, protože se autor jeho vývojem nijak nezaobíral a ani jednou ho za celou dobu nezmínil. Co mě ale opravdu potěšilo, byl malý Easter egg před koncem knihy v podobně odkazu na důl Pryke z LitRPG série Cesta šamana. Bohužel je v knize opět značné množství překlepů a vynechaných slov, ale při takové rychlosti překládání se s tím už tak nějak počítá. Snad se co nejdřív dočkáme 3. dílu!

10.08.2020 5 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

„Život ve Světě bez hranic žádnou pauzu na oběd nemá. Právě jsem hrál sedmnáct hodin v kuse. Celou noc jsem utíkal před nebezpečnými stvůrami, hrabal se ve smradlavých kostech v podzemní noře, klepal se zimou v mokrém lese, zabíjel hráče a sám jsem umřel. Objevil jsem čtyři vzácné předměty, získal tři levely a vydělal si přibližně pět tisíc herních mincí. Ano, jsem hrozně unavený, ale takový je rozdíl mezi obyčejnými hráči a korporátními testery. Ti první si užívají krásnou, realistickou hru, ale ti druzí jsou ve skutečnosti v práci a moc dobře si to uvědomují.“

Hlavnímu hrdinovi Timothymu štěstí v životě moc nepřeje. Zemřou mu oba rodiče a on je nucen se sám starat o svou sestru na invalidním vozíku. Jelikož celý život hraje počítačové hry, rozhodl se vzít místo herního testera ve hře Svět bez hranic. Herním testerům jsou přiděleny neoblíbené rasy postav společně s neoblíbenými profesemi. Za úkol mají celý svůj průchod hrou natáčet pro své diváky a nalákat je na hraní i těchto neoblíbených postav. Timothymu je přidělena postava goblina bylinkáře a jeho prvním úkolem je utéct z otrokářské lodi. Po útěku narazí na opuštěný srub, ve kterém se zabydlí, kousek od srubu je gobliní vesnice a spřátelí se s ním i partička místních vlků. Pokud vás zajímá, jak s těmito zdroji Timothy naloží, tak na nic nečekejte a pusťte se do čtení!

Tak tohle bylo luxusní! Opravdu luxusní! Je to něco jiného než ostatní LitRPG série, protože v téhle se může hlavní hrdina bez problémů ze hry odhlásit a není nucen k neustálému hraní. Díky tomu je v knize i zajímavý vývoj děje v reálném světě, který je příjemným zpestřením. Průběžně jsou kapitoly doplněny i o tabulku se statistikami postavy, které často ostatním LitRPG knihám chybí. Díky tomu, že je hlavní hrdina herní tester, všechny události, které se v příběhu dějí, zní mnohem uvěřitelněji. Bohužel se v knize opět nachází značný počet překlepů, ale s tím se už počítá. Pro fanoušky LitRPG je tahle kniha samozřejmost a pro všechny ostatní je to ideální volba, jak s tímto žánrem začít!

02.08.2020 5 z 5

Nespasitelní Nespasitelní Michael R. Fletcher

„V šíleném světě je příčetný pouze šílenec.“⁣

Svět plný nadpřirozena, zvrácených představ a divných lidí. Svět, ve kterém se může stát prakticky cokoliv, v co bude dostatek lidí věřit. Svět, ve kterém, když zemřete, odejde vaše tělo do Posmrtí, kde vám budou sloužit všichni, které jste za svůj život zabili. Přesně tohle vám můžou nabídnout Nespasitelní. Dějem nás bude provázet trio společníků– mohutný zjizvený válečník Bedeckt, ošklivá vražedkyně a kleptomanka Stehlen a sebestředný pohledný šermíř Wichtig. Dále to bude mocná pyromanka Gehirn a v neposlední řadě velekněz Konig se svými dvojníky. Pokud se vám tyto postavy zdají absurdní, věřte mi, že je to jen slabý odvar toho, co na vás v knize opravdu čeká.⁣

Kniha je opravdu velice originální a každý charakter je geniálně vymyšlený. Schopnosti postav se odvíjí od jejich duševních nemocí, takže pokud se o tohle téma zajímáte, tak by pro vás měla být kniha samozřejmostí! Upřímně jsem měl na začátku knihy problém s němčinou a všemi těmi německými výrazy, kterými vás kniha přivítá, ale na konci knihy je naštěstí rejstřík všech pojmů. Jak už u Fantom Printu bývá zvykem, ani v této knize se překlepům a chybám v textu nevyhneme (ale zase tolik jich tam nebylo). Z čeho jsem trochu zklamaný je obálka knihy. Ta původní se mi rozhodně líbí víc. Závěrem bych pouze dodal, že kniha rozhodně není pro každého a pokud vám v knihách vadí vulgarismy nebo máte slabší žaludek, tak se knize velkým obloukem vyhněte.⁣

28.07.2020 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

„Od koho je káva? Od žida.“

Maryša je devatenáctiletá dcera sedláka, která miluje chudého a mladého Francka. Bohužel její otec Lízal ji provdá za starého a surového Vávru, který svoji předchozí manželku utrápil k smrti. Jak dílo dopadne, snad každý ví.

Opět další kniha, kterou jsem četl k maturitě. Kratičká divadelní hra, kterou máte opravdu za chvilku přečtenou. Co se mi na Maryši opravdu líbilo, bylo Hanácké nářečí. Postav bylo v díle tak akorát, ale důležitých je jich stejně jen pár. Pokud nad knihou uvažujete, tak za mě určitě doporučuji! Ale upozorňuji na to nářečí, určitě to dosti lidem nemusí sednout.

01.07.2020 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

„Vybírám si přátele podle zevnějšku, známé podle charakteru a nepřátele podle kvalit jejich intelektu.“

Příběh o mladém, krásném a neodolatelném šlechtici, který vyřkne přání „Kéž bych já byl stále mladý, a obraz zestárl! I duši bych za to dal!“. Jak si přál, tak se stalo. Roky ubíhaly a Dorian Gray vypadal stále mlád, zatímco obraz se měnil.

Obraz Doriana Graye jsem četl několik let zpět a popravdě jsem si z něj pamatoval hodně málo. Nyní jsem se k němu vrátil v rámci povinné četby k maturitě a rozhodně jsem tomuto dílu porozuměl více, než při prvním čtení. Líbilo se mi podívat se do Viktoriánského období a číst o tom, co šlechtici běžně dělali a čeho byli schopni se dopustit. Ale i přesto jsem se u knihy místy nudil a pasáže o Dorianově sbírce kamenů a gobelínů jsem pouze přeletěl očima. Pokud jste tedy tohle dílo ještě nečetli, tak bych vám ho doporučil, protože rozhodně stojí za pozornost!

01.07.2020 3 z 5

Družina mrtvého Družina mrtvého Pavel Korněv

„Tak moc jsem toužil prostě zavřít oči, usnout a probudit se ve skutečném světě. Zoufale jsem toužil tuhle noční můru opustit. Když se ale samotná realita promění v noční můru, nemůže vás zachránit žádné probuzení.“

Dosáhne náš John „Prostě se to stalo“ Doe kýženého stého levelu, aby mohl použit Svitek vzkříšení? Na splnění tohoto životně důležitého úkolu má pouhý měsíc a v expení své postavy nesmí ani na chvíli polevit. Naštěstí na to není sám a má své přátele, kteří mu pomohou. Jsou to ale opravdu jeho skuteční přátelé?

První dva díly se mi líbily opravdu hodně. Děj mi u nich přišel logický, měl spád a někam směřoval. Zatímco u finálního třetího dílu je to opravdu smutné. Do nějaké poloviny knihy to bylo v pohodě a děj dával smysl. Ale druhá polovina knihy byla směsice všeho možného i nemožného. Nevím jaký důvod k tomu autor měl, ale sérii uzavřel opravdu bídně a věřím tomu, že i mnoho dalších čtenářů nebude s koncem této série spokojeno. Dalším obrovským minusem posledního dílu byl opravdu velký výskyt překlepů a vět nedávající smysl. Vůbec nevím co se v nakladatelství stalo, ale první dva díly jsem v předchozích příspěvcích chválil za absenci překlepů a chyb, bohužel třetí díl je katastrofa.

Moje celkové zhodnocení série je takové, že se jedná o další sérii, která je opravdu zajímavá, ale zasloužila by si minimálně ještě jeden díl pro její řádné ukončení.

29.06.2020 3 z 5

Království mrtvých Království mrtvých Pavel Korněv

„Spatřil jsem děsivou bytost v rozcupovaném plášti utkaném ze stínů a hrůzostrašné masce, která na jedné straně hořela temným ohněm, na druhé odhalovala smrtelně šedé kosti. Zpoza ramene mi trčel ojíněný jílec flambergu.“

Dobrodružství Johna za získáním Svitku vzkříšení do Království mrtvých pokračuje! Jeho jedinou nadějí jak se tam dostat je získání všech střepů Sfér duší. Bohužel tohle je nadlidský úkol i pro někoho jako je on a proto potřebuje pomoc Plodu temnoty, nejlepšího klanu na serveru. K našemu nemrtvému lotrovi Johnovi, elfce Isabelle a mnichovi Řádu stříbrného fénixe Neovi se připojí Johnův nově vylíhnutý pet - nemrtvý fénix Strašák, osobní bodyguard Goar - orčí paladin Rovnováhy, trio upírů - Hrabě, Baron a Markýz, a šikovný alchymista Lloyd, který umí sehnat, vyrobit nebo opravit snad cokoliv. Během jejich dobrodružství John zvyšuje své levely, vylepšuje si herní statistiky a krůček po krůčku získává další vybavení do Sady mrtvého muže.

Na 2. díl Pouti mrtvého jsem se nemohl dočkat a vyšel pouhé 3 týdny po díle prvním, za což si Fantom Print zaslouží rozhodně potlesk! Stejně jako u prvního dílu, kniha je čtivá, napínavá a o něco více akční než díl předchozí. V knize bylo tolik zvratů, novinek a neustálé akce, že jsem si během čtení potřeboval dělat přestávky, abych dokázal vše pobrat! Nemůžu se dočkat na celé vyvrcholení série, které snad vyjde co nejdřív!

22.04.2020 5 z 5

Poloviční král Poloviční král Jan Hamouz

„Nepřátele bylo odedávna lepší držet si co nejblíž u těla – tak blízko, aby neměli nejmenší možnost tasit zbraň.“

Dokonale vymyšlený svět Polovičního krále poznáváme ze tří dějových linií – krále Trata z rodu Hysů, náctileté Lheiwen Borovicové a piráta Garra Trenozína.
Dar’Hys, syn Trat’Hyse a přímý následník trůnu by se vládnutí chtěl ujmout co nejdřív, ale v cestě mu stojí dvě překážky – jeho otec, který je stále naživu, a agarheny, které se dědí z krále na dalšího následníka trůnu a jsou znakem toho, že je člověk dost silný a rozumný na kralování.
Lheiwen Borovicová žije spokojený život v v malém městečku, její otec je prvotřídní kovář a její matka prodává zeleninu z jejich zahrádky. Žije si poklidný život, dokud se nedostane do potyčky s městskou stráží...
Garro Trenozín se svou lodí Altezínou tvoří dokonalý pár. K tomu má ještě výborně vycvičenou posádku a vlastní ostrov nad úrovni mraků, co víc si přát? Brahaha.

Knihu jsem četl dva týdny a vůbec toho nelituju, protože děj se vleče a dost událostí si prostě potřebujete nechat uležet. Za co rozhodně autora obdivuju jsou vlastní texty písní, protože tohle jsem zatím v žádné jiné knize neviděl!
Nebojím se říct, že je to zatím jediná kniha u které jsem se opravdu bál toho, co se stane nebo jsem tajil dech, protože kniha je od začátku až do konce opravdu luxusní. Pokud se mě někdo bude ptát na doporučení nějaké hodně kvalitní fantasy, tak Polovičního krále budu rozhodně doporučovat mezi prvními!
Jediná škoda, že v knize chyběla mapka, která jde ale najít na internetu!

Otázka dne: Kdy bude sakra 2. díl?!

14.04.2020 5 z 5

Mrtvý lotr Mrtvý lotr Pavel Korněv

„Uvíznout ve virtuální realitě bylo už dost zlé, ale navíc v těle mrtvého, to už bylo za hranicemi dobra a zla!“⁣

Říkáte si, že při hraní hry se vám nemůže stát nic špatného? John si to říkal taky.⁣
Co když vás ale hacker během hraní vláká do pasti, vyřídí vám pozdravy od vašeho šéfa a vy se znovuzrodíte jako úplně někdo jiný? A ještě k tomu jako nehráčská postava? Jedinou Johnovou záchranou jak se vrátit zpátky do reálného světa je získat vzácný artefakt Svitek vzkříšení. A tak se náš hlavní hrdina vydává na cestu do Království mrtvých se svým ohnivým flambergem na zádech a malým společníkem po svém boku.⁣

Na novou LitRPG sérii jsem se opravdu těšil a konečně je tady! Zápletka je podobná jako u ostatních sérií tohoto žánru, ale to vůbec nevadí, protože kniha je čtivá, akční, chvílemi napínavá a hlavní hrdina je sympatický chlapík, který se ve hře ještě úplně nevyzná. Číst o hraní za nemrtvého bylo zase něco úplně jiného než na co jsem zvyklý a opravdu jsem si to užíval. Jediné z čeho jsem byl trochu zklamaný, byla absence hlášek, ale snad to další díly napraví. I když věc, která mě opravdu velice a mile překvapila, byla téměř úplná absence chyb v textu, takže za to si Fantom Print zaslouží velký palec nahoru!⁣

Pokud máte rádi LitRPG stejně jako já, nebo byste jen chtěli zkusit něco nového tak vám Mrtvého lotra můžu jen a jen doporučit!⁣

28.03.2020 5 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

„Odcházíme na východ, Gerharde. Založím tam svůj vlastní upíří klan. Slovanský. Už nikdy nikdo nebude můj lid honit jako lovnou zvěř a zotročovat. Už nikdy.“

První prequel k sérii Bratrstvo krve, který se odehrává v Sámově říší a popisuje, jak přišel Gerhard ke svému jménu, že společně s upíry stvořila bohyně Sangot také vlkodlaky a jak vznikl Slovanský klan upírů.

Lituju toho, že jsem prequel odkládal a přečetl jsem si ho až po přečtení celé série a druhého prequelu – Stalingrad. Takže pokud to máte stejně, okamžitě to jděte napravit! Jestliže to mám shrnout, tak v knížce najdete vše, co byste od Františka Kotlety čekali - akci, sex, super hlášky, další akci a znovu sex.

Pokud se vám Hustej nářez líbil a chtěli byste se o historii upírů dozvědět zase něco nového, tak je pro vás tento prequel samozřejmostí. I když není na takové úrovni jako ostatní Kotletovy knížky, tak svůj účel splnil!

27.03.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

„Já ji začnu hladit, a ona mě kousne do prstu, tak jsem ji štíp do hlavičky, a ono bylo po ní – protože ona byla taková maličká.“

Příběh je o dvou přátelích – o hodném a obětavém Georgovi a velkém a mentálně zaostalém Lenniem, který má úchylku v hlazení hebkých věcí, kteří spolu chodí po rančích a starají se jeden o druhého. Jejich společným snem je mít vlastní malou farmu, na které by chovali dobytek a pěstovali ovoce a zeleninu.

Kniha je tenká a čte se opravdu rychle, děj je poutavý a popisy nejsou dlouhé. Jde o velmi silný a dojemný příběh o oddaném přátelství, společném snu a rozdílných charakterech postav na ranči. Pokud máte možnost si tuto knihu k maturitě přečíst, rozhodně vám ji doporučuji. Jediné co bych knize vytknul, je její délka, rozhodně bych uvítal, kdyby kniha byla delší.

23.03.2020 4 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

„Rád bych nějak asimiloval, ale sklony vašeho druhu k rozmnožovacímu humoru prostě nechápu.“

Prvním dílem nás provázel pár Kady Grant a Ezra Mason, kteří byli na útěku z Kerenzy IV., na kterou zaútočila společnost BeiTech, a měli namířeno na Skokovou stanici Heimdall.
V díle druhém je to půvabná Hanna Donnelly, dcera velitele Skokové stanice Heimdall a potetovaný kriminálník Niklas Malikov, člen rodiny Domu nožů. Důležitou postavou je také Nikova sestřenice Ella přezdívaná "Paučok", patnáctiletá profesionální hackerka. BeiTech pokračuje v zahlazování stop a proto na stanici pošle speciálně vycvičené komando 24 elitních zabijáků, v čele s Falkem "Kerberosem", kteří se mají o veškeré důkazy na stanici postarat a dohlédnout na její následné zničení. Celou situaci na stanici ještě komplikuje útěk vesmírných agresivních predátorů, kteří se živí elektromagnetickými frekvencemi nebo hrozba rozervání časoprostorového kontinua, které pomáhá vyřešit náš starý známý SPIRO.

Spisovatelské duo Amie Kaufmanové & Jaye Kristoffa je opravdu geniální. Opět se jim podařilo vymyslet dokonalé charaktery postav, o kterých se dozvídáme v průběhu příběhu stále nové a zajímavé informace z jejich minulosti. Oproti prvnímu dílu kniha kromě přepisů kamerových záznamů, online konverzací nebo vojenských rozkazů obsahuje i záznamy z ilustrovaného deníku Hanny, který je opravdu dokonalý a vtipný. Na jedné se smějete vtipům hlavních hrdinů z plných plic a stránce druhé si z nervozity koušete nehty jak to bude celé pokračovat.

Díky prázdninám jsem knihu doslova zhltal za 2 dny a byl to ještě větší nářez než díl předchozí! Pokud jste jako já a přečetli jste si pouze první díl s tím, že si další přečtěte až jindy, tak rozhodně na nic nečekejte a jděte si ho přečíst hned!

18.03.2020 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

„Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?“

Když budeme zlí, půjdeme do pekla. Tuhle větu slyšel snad každý. Ale ví vůbec někdo, jak takové peklo vypadá? Roman Bureš má o pekle vlastní představu, která je naprosto bizarní, ale co když pravdivá? Každý kdo zhřešil, nebo se jen podílel na něčem špatném, se v pekle urodí v zemi jako dobytek a slouží svým pánům – démonům, po dobu, kterou si každý zaslouží. Co se ale stane, pokud se otevře portál mezi našim světem a Peklem? A čirou náhodou zrovna v koncentračním táboře za 2. světové války? Jak dopadne bitva mezi Waffen-SS a satanovou legií?

Tak tohle byla pecka! Nekecám, fakt to bylo luxusní! Ale od Epochy jsem vlastně ani v nic jiného nedoufal a Roman Bureš opět dokázal, že je mistrem ve svém oboru. Nádherné a promyšlené spojení historie s fantastikou zvládne jen málokdo a Bureš mi již podruhé dokázal, že mu to nedělá naprosto žádný problém (poprvé v sérii Propast času).
Zcela dokonale a originálně vylíčené Peklo! Démoni, kteří žijí celá staletí, milují swingers bály a hlavně se nenamáhají, protože na veškerou práci mají svůj dobytek, jsou opravdu úžasní! Další úžasnou věcí jsou charaktery jednotlivých postav, které jsem si opravdu zamiloval a žádný z nich mi nelezl na nervy, což se stává jen málokdy! Chvílemi jsem nevěděl, které straně fandit, protože mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby vyhrála strana druhá, ale nakonec se vyplnilo mé očekávání a vše skončilo relativně dobře.
V knize je také dost etických otázek, nad kterými jsem se dost často zamýšlel. Jde například o naše chování k zvířatům nebo k naší zemi samotné.

Pokud máte knížky z Fantastické epochy rádi, tak tuhle vám rozhodně doporučuji! Pokud je rádi nemáte, tak vám ji doporučuji taky!

08.03.2020 5 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

„Tak Satan povolal své služebníky, spočítal je jednoho po druhém. A ti nejhorší z nich chyběli.“

Osamělý lovec odměn Smith špatně odhadl délku doutnáku u dynamitu a skončil v pekle. Tam mu samotný Satan dá druhou šanci, aby zachránil celý svět.

Spojení divokého západu, pekla a zombíků je celkem fajn kombinace. Ještě lepší by ale bylo, kdyby potenciál této kombinace uměli autoři plně využít. Děj byl předvídatelný, zápletka jednoduchá a chyb bylo v textu jak much na oběšenci. Také mi přišlo, že dost hlášek a vulgarismů bylo nucených a děj by se občas obešel i bez nich. Ale jinak jde o pohodovou četbu, kterou v pohodě stihnete za jeden večer, nemusíte u čtení moc myslet a počet postav spočítáte na prstech jedné ruky. Věc, která mě opravdu překvapila a mile potěšila, bylo číst o tom, jak Smithovi pomáhají kosit zombíky Jesse James a Wild Bill Hickok.

U této knihy platí pravidlo „jednou a dost“, ale za originalitu si zaslouží krásné 3/5.

02.03.2020 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

„Jak daleko jste ochotni zajít pro poslední kapku vody?“⁣

Sucho nebo Bezvodí, jak tomu začali říkat obyvatelé Orange County v Kalifornii, dosáhlo svého vrcholu a po otočení kohoutkem z něj už žádná voda neteče. Z lidí se začnou stávat vodní zombie a jsou schopni pro pár kapek vody udělat vše. Dějem nás bude provázet sedmnáctiletá fotbalistka Alyssa, její desetiletý bratr Garrett, soused Kelton, který se společně se svou rodinou na celou krizi pečlivě připravoval, punková Jacqui a „na facku“ Henry. Jak celá krize dopadne? Zemřou všichni žízní, nebo voda opět začne téct?⁣

Po dočtení jsem neměl slov. Úžasně napsané. Po Smrtce jsem ani v nic jiného nedoufal, ale tohle mě opravdu překvapilo. Tolik zvratů jsem snad v žádné jiné knížce ještě neviděl. Líbilo se mi, že v popředí byly spíše postavy a jejich vztahy mezi sebou, než celá krize o které se sice celou dobu mluví, ale spíše jen okrajově.⁣ Jiné hodnocení než 5/5 ani dát nejde!⁣

VAROVÁNÍ: Při čtení budete mít opravdu pocit žízně! Po dočtení i při pohledu na knihu! ⁣

Královnovrah Královnovrah Sebastien de Castell

„Opravdu nezáleží na tom, kolika tajným bojovým uměním se naučíte; ve škole pro zabijáky se nevyučuje, jak bojovat s kočkoveverkami.“⁣

Když si po těžkém souboji otřete krev do kusu hadru, tak se nejspíše vůbec nic nestane. Ale co když to není obyčejný kus hadru, ale daromanská vlajka a vy tak učiníte před zraky šerifů? Dopustíte se velezrady a šerifové vás budou muset předvést před 11 letou královnu, kterou se chystáte zrovna zabít, ale ona z vás udělá jejího učitele karet. Pokud máte rádi Kellena, Reichise, politické intriky a královský dvůr, tak tenhle díl si rozhodně oblíbíte.⁣

5. a zároveň předposlední díl Kellenových dobrodružství. Pokud se vám líbily díly předchozí, tak tenhle si určitě zamilujete. Komické duo v podání Kellena & Reichise, oční bulvy a magické prášky, šerify, pro které je zákon vším a hromadu politických intrik – tohle všechno vám tenhle díl nabídne. Už jen kvůli Kellenovi & Reichisovi nemůžu knížce dát nic jiného než 5/5!⁣

08.02.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“⁣

Zvířata se vzbouří, vyženou majitele farmy a přivlastní si ji. Přejmenují ji na Farmu zvířat, sepíšou vlastní zákony a žijí zde bez nadvlády lidí, ale zato pod vládou prasat. Prasata ostatním zvířatům lžou, mění zákony jak se jim zachce, bydlí v domě po předchozím majiteli farmy, spí v jeho posteli a dokonce se naučí chodit po dvou. Jsou to tedy ještě stále zvířata?⁣

Musím říct, že jsem se opravdu těšil na to, až si knihu přečtu. Snad na žádnou jinou klasiku jsem neslyšel tolik chvály jako na Farmu zvířat. Děj byl poutavý, zajímavý a rychle ubíhal, charaktery zvířat byly popsány velmi realisticky a celkový děj byl velmi zajímavý a zároveň dost smutný. Tohle je přesně ta klasika, kterou bych doporučil opravdu všem!⁣

08.02.2020 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

„Za devatero horami, devatero plastovým odpadem znečištěnými řekami a jedním vysílačem na vysoké skále se nachází malé království.“⁣

Pohádka, která je tak trochu jiná. Proč? Protože je to iPohádka! Kniha vyšla teprve před několika týdny a už se jedná o bestseller. Ale stojí opravdu za pořízení? ⁣

Kovy zasadil klasickou pohádku s královstvím a princeznou do moderního světa, ve kterém všechny pohádkové bytosti využívají internet, sledují Čáryflix a urození rodiče hledají svým dětem protějšky přes Rodčinder. Ze začátku jsem u čtení opravdu bavil a kniha na mě chrlila jednu originální hlášku za druhou. Bohužel po pár desítkách stránek jakoby se všechno vypařilo a mně se zdálo, že čtu (nudnou) klasickou pohádku. ⁣

Ovšem v knize jsou velmi krásné ilustrace od Julie Čermákové a taky se jedná o originální zpracování klasické pohádky.

12.12.2019 3 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Děj se odehrává ve světě tak jak ho neznáme, na jedné straně stojí hlavní město Sabrie – Citadela a na druhé Povstalci. Zatímco Citadela je pod nadvládou kněžích, kteří prosazují jako hlavní hodnoty lidu čistotu, zbožnost a absenci citu a mají k dispozici širokou škálu moderních technologií společně s obrovskou armádou a elitní jednotkou Jestřábů, ke které patří hlavní hrdina Lee Parker. Tak na druhé straně proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, včetně hlavní hrdinky Sery Trantorové, kteří žijí za hranicí protolesa, chovají zvířata a zpívají a poslouchají písničky. Bohužel Povstalci nedisponují takovými technologiemi a medikamenty jako Citadela, proto se často vydávají na obohacující výpravy do měst, spadajících pod nadvládu Citadely, které ne vždy dopadají podle jejich plánů...
Devět dní vás vtáhne do děje hned na začátku a pustí až na konci. Zprvu mi v knize chybělo více akce, která se naštěstí dostavila v posledních pár kapitolách a vše mi vynahradila! Na začátku je i mapka Sabrie, díky které se můžeme lépe orientovat mezi městy. Jediné co mi na knize dost vadilo, byl předvídatelný děj a poměrně vysoký počet nevysvětlených věcí – třeba se jich dočkám ve 2. díle.

30.11.2019 4 z 5