Fazolka2017 Fazolka2017 komentáře u knih

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nádherná postapo kniha ! Úžasně vykreslená atmosféra temného, vlhkého, nebezpečného metra. Občas delší filozofické pasáže, ale nevadí. Příběh byl napínavý, nepředvídatelný, jedna z knih, od kterých jsem se nemohla urvat. Občas chyby - chybějící uvozovky ukončující přímou řeč, hrubky...ale co. Moc se mi líbila a doporučuji. Brzy si zahraji na PC i hru, jsem zvědavá na tu atmošku když budu mít k dispozici obraz i zvuk :-)

11.08.2017 5 z 5

Endurance Endurance Alfred Lansing

Knihu jsem našla ve skříni na půdě, nevěděla jsem do čeho jdu a domnívala se, že příběh bude o ztroskotání a přežití než se dostaví záchrana. Omyl. Rozdrcení Endurance , putování po lámajícím se ledu, plutí ve třech člunech od kry ke kře, přistání ne nehostinném zmrzlém kamenném místě, další plavba, další nehostinné místo, další plavba a na závěr přechod hor, které je problematické přejít i dnes. Přečetla jsem tento příběh jedním dechem. Neuvěřitelné, za jakých podmínek dokázali přežít bez jediné ztráty na životě. Co všechno dokázali ! V dnešní době, se současným expedičním vybavením, by to bylo velice riskantní, ale tehdy s jejich oblečením, stany, čluny, navigací.....hluboká úcta. Přesunuji z půdy do mé knihovny mezi to nejlepší a předložím potomkům jako doporučenou dobrovolně-povinnou četbu. Prosím, pokud znáte knihy s podobným tématem, dejte mi vědět.

16.07.2017 5 z 5

Poupata odkvétají v máji Poupata odkvétají v máji Herbert Ernest Bates

Roztomilá knížka ! Poprvé jsem ji četla když mi bylo asi 13, o horkých letních prázdninách a úplně jsem cítila tu vůni solených lupínků, vajíček na měkko, pečené husy, rybiček, zmzrzliny, koňaku, jahod se smetanou nebo zase ananasem se smetanou, atd. Nádherná knížka, jemný humor, pohoda, klid, šumění trávy, zpěv slavíka a mamina v noční košili velikosti stanu u plotny. Zápletku nehledejte, ale knížka je malá, útlá a obejde se bez ní. Pro mě je totiž o užívání si života, vychutnání si každé příjemné chvilky, za ničím se nehonit, prostě bezva žít.

23.05.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tuto knihu jsem četla ještě před zfilmováním, takže pro mne je kniha 100% lepší než film, protože do filmu holt celou knihu nenacpete a něco musí osekat. Přečetla jsem jedním dechem. Bála jsem se, že to bude jen nějaký srdcervoucí slaďák, ale mýlila jsem se. Humor, vážnost - obojí dané moc povedeně dohromady. Nádherná a poutavá kniha na jejíž konci jsem uronila pár slz. Mám kamaráda po DMO, který má funkční prakticky jen pravý ukazováček ( a samozřejmě mozek, co se týče myšlení je na tom líp než většina z nás, někdy mu to myslí a mluví až moc - a tohle na něm milujeme, http://mow.pise.cz/), ale po dojmech z knihy jsem nějak měla obavy se ho na téma řízeného odchodu z tohoto světa bála zeptat. Naštěstí mě uklidnil, že knihu četl a že se nemám bát, že nic takového nechystá. Se mi ulevilo :-)

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Já nevím. Vzácně se vyskytnou i knihy které mě už v první kapitole vůbec nezaujmou nebo něčím dráždí a já je odložím, protože každá minuta mého života je vzácná a nebudu ji trávit čtením něčeho co se mi hodně nelíbí. ( např. Padesát odstínů šedi ) - a tato kniha k tomu také neměla moc daleko. Sice jsem nakonec dočetla, i když to šlo ztuha - a v druhé půlce se konečně aspoň trošku něco zajímavého začalo dít, ale...hlavní hrdinka byla tak strašná, ufňukaná, nesympatická a blbá alkoholická troska, která ve mě nevyvolávala ani trošku lítosti, že bych ji nakopala dop....A když se mi hlavní hrdina hnusí, jedná opakovaně naprosto nelogicky, těžko se mi bude kniha číst s nadšením. Už nikdy nebudu číst znovu. Nechápu proč se zrovna tohle ( detektivka ? červená knihovna ? drama ? ) stalo takovou hitovkou. A film asi také neuvidim, jen jsem zrychleně projela a stačí. Ano, takhle nějak jsem si tu "hrdinku" představovala

25.03.2017 odpad!

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Málokterá knížka mě donutí bdít dlouho do noci. Postapokalyptické téma mě fascinuje a tato verze organické invaze na Zemi je naprosto skvělá. Občas jsem se dokopala zvednout z lehátka a jít i na vzduch, ale bez toho abych nevěděla jak ten masakr pokračuje to nešlo. A tak jsem pochodovala alejí za naším městečkem sem a tam a za chůze četla. Asi jsem vypadala jako blázen. A mě to bylo jedno. Ano, na začátku je seznamka s více postavami a byl v tom trošičku zmatek, ale asi všichni jsme správně vytušili, že jejich řady brzy prořídnou. A že nebude dobrý upnout se na některou z nich a zamilovat si jí. Děj měl spád, nebyla tam hluchá místa, styl psaní mi vyhovoval. Navíc velice originální, žádní zombíci, žádná vyspělá mimozemská technologie, žádná oficiální raketová a bombová válka. Země se nezmohla vůbec na nic. Četla jsem tu kritiku, že obzvlášť v druhé části bylo příliš násilí a že to bylo přes čáru. Nebylo. Tohle není ani tak věc názoru, ale věc životních zkušeností. Já mám bohužel tu zkušenost ( a ne jednu ), že lidi jsou svině a když mohou, vrazí vám nůž do zad a ještě s nim otočí. Absolutně si nedělám iluze - v tváří tvář přežití se z dosud normálních lidí stanou svině a ze stávajících sviní extrasvině. Omlouvám se za to výrazivo, ale když je konec světa, není čas na jednání v rukavičkách. Ano, život by se smrsknul na uspokojování základních potřeb: jídlo, základní materiální věcičky pro přežití, sex, prostor a moc. A lidi by pro to šli přes mrtvoly. Žádné sluníčkové budování nové společnosti ve stylu ten umí to a ten zas tohle a dohromady budeme noví a lepší. Bohužel. Domluvila jsem. Obyvatelé Českých Budějovic si musejí čtení vychutnávat, závidím jim. Skvělá kniha :-)

23.03.2017 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Kniha kterou jsem četla po Houbařce ( ale Houbařka je lepší ) - opět nevšední samotářka žijící nevšedním životem. Moc se mi líbilo to, jak autorka dokázala popsat tu vášeň pro sběr bylin, tu radost, přírodu, absolutní uspokojení.....člověk měl chuť popadnout košík, skočit na kolo a vyjet za město do polí, luk a lesů a sbírat a sbírat a pak se tím na půdě probírat. Na druhou stranu, paní byla na můj vkus opravdu až moc cáklá, na svojí oblíbené činnosti měla vypěstovanou chorobnou závislost, chovala se velice podivně a je mi jasné proč na malém městě "nezapadla". Co se mi ale vůbec nelíbilo : proč je sakra sběr bylin a odvážení do výkupny v knize vylíčeno jako něco, co dělají jen exoti, za co by se měl člověk stydět, co je pod úroveň, kvůli čemu by měl být člověk terčem posměšků a opovržení okolí, něco kvůli čemu na vás sousedi koukají spatra a když jedete s kárkou plnou bylinek, tak musíte zadem, aby vás nedejbože nikdo neviděl ??? To jsem nepochopila - v dnešní době návratu k přírodě, kdy je odklon od chemických léků, návratu k bylinkám, vše musí být ideálně BIO, v TV pořady o bylinkářství atd....tak lidé, co se v tomto oboru vyznají by měli být spíše obdivováni, ne ?

02.07.2018 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Co k tomu dodat ? Trilogii Metro jsem si zamilovala a třetí díl byl super, za mě lepší než Metro 2034. A když se teď jednou za dlouhý čas ocitnu v Praze v metru, hned si na tohle super čtení vzpomenu a trošku mě mrazí.

08.03.2018 5 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Mám ráda knihy s tímto námětem , takže zklamaná jsem nebyla. Jako první jsem viděla film a teprve poté jsem četla předlohu. Je zajímavé jak se do filmu některé věci musí "pokroutit", aby to scénáristům sedlo :-)

05.03.2018 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

K přečtení mě nalákalo vysoké hodnocení a doporučení k Čtenářské výzvě. Forma deníkových záznamů mne zaujala. Bavila mě postava Renfielda a popis jeho šílenství ( i když jsem čekala, že bude hrát nějakou větší úlohu). Celkově jsem ale knihu dočetla opravdu hlavně kvůli splnění Čtenářské výzvy. Kromě části kdy byl pan Harker zavřen na Drakulově zámku mi děj zas tak napínavý a strašidelný nepřišel. Některé pasáže byly dost rozplizlé, na mne příliš mnoho sladkobolných popisů jak je Lucy nebo Mína andělská, jemná, laskavá, okouzlující, překrásná bytost atd... A v hlavě mi uvízne pouze to, jakým způsobem dělali Lucy transfuzi - od kohokoli, kdo šel zrovna okolo ( 4 x!!!) . Pravděpodobně se pokaždé strefili do krevní skupiny, protože Lucy to kupodivu přežila. Ano, asi základní kámen hororového žánru a významná kniha své doby, ale já se nedám strhnout pětihvězdičkovým hodnocením a jdu si pustit své oblíbené Drákuloviny :-)

07.12.2017 2 z 5

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Nejkrásnější knížka mého dětství.

23.05.2017 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tato kniha patří mezi nejlepší detektivky. Přečteno do čtyř dnů. To mluví samo za sebe. Doporučuji a těším se na další knihy od Larse.

25.03.2017 5 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Agatha je prostě nejlepší ! Geniální detektivky, bez debat. Ale tenhle její dobrodružný autobiografický cestopis je prostě úžasný. Vtipné, napínavé, lidské, skvělé ! Při čtení jsem záviděla tolik zážitků, cestování, ..měla jsem chuť sbalit kufr a nastoupit na vlak a jet. Cestování v té době po koloniích Anglie muselo být tak nádherné ( pokud jste tedy měli to štěstí a patřili k té správné třídě ). Při čtení mi bohužel chvílemi bylo smutno z toho, že spousta míst, u kterých Agi popisovala jejich nádheru je nyní zničeno ( aktuálně Allepo ) a o místech o kterých psala, že místní žijí klidným životem neznajíc válku, tak tam teď zuří boje. Ještě že to Agátha nevidí, jak by jí asi bylo, kdyby to všechno co navštívila viděla ve stavu v jakém je to dnes.

Svět mi je dlužný Svět mi je dlužný Eva Urbaníková

Panebože, takovou ufňukanou, ublíženou, hysterickou, mamonářskou, nemorální krávu jsem v knihách Urbaníkové ještě nepotkala. Její manžel musel mít několik svatozáří a medajli za trpělivost k tomu, že jí neposlal k šípku už dávno.

02.07.2018 2 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Oddychová detektivka. Líbí se mi krásně vylíčené
severské prostředí a popis života v něm, různé životy a osudy místních lidí, dostala jsem chuť na sobí hamburger s ananasem. Je pěkné, že vše musel vyřešit Čech na dovolené, místní policie byla stále o krok pozadu :-)

02.07.2018 3 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Já se tady veřejně přiznávám k tomu, že jsem se tuto knihu pokoušela přečíst už 2 x a podruhé jsem to naprosto vzdala. Nevím proč by měl být autor severským Kingem - ani náhodou ! Nechápala jsem to, nebavilo mě to, nesnáším když ani po několika kapitolách nevím o co jde, kdo je kdo a kde se to vlastně odehrává. A odmítám číst něco co se mi nelíbí jen proto, že prý je to někde v druhé půlce napínavé. Bohužel, můj čas je vzácný.

29.03.2018 odpad!

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Bomba! Po Prázdném křesle asi to nejlepší co napsal. Některé scény opravdu nechutné. V tomto případě jsem nejdříve viděla film a kam se hrabe na knižní předlohu.

08.03.2018 5 z 5

Velice silný příběh. Trochu rozvláčný popis průběhu její první lásky, ale zase zajímavý pohled na to jak v té době probíhalo namlouvání, rande, jak se chovali studenti na škole ke svým profesorům, jak byli rádi že mohou studovat, jaký měla škola výchovný přesah i do volného času studentů a školáků ( večerka), atd....Přímo o pokusech bylo v ději méně, než jsem očekávala, ale možná dobře. Určitou část jsem měla problém zkousnout. Paní Sternovou každopádně obdivuji, byla silná, statečná a měla obrovské štěstí, že přežila.

07.12.2017 4 z 5

Moje úplně první od krále hororu. A zároveň úplně jiná než další knihy od Kinga které jsem četla poté. Příběh holčičky ztracené v hlubokém lese je úžasný - jedna z knih, které občas vytáhnu z knihovny a znovu si přečtu. Po přečtení této knížky jsem se před lety zamilovala do Kingových příběhů, následkem čehož je knihovna čítající prakticky všechny u nás vydané tituly. ( dnes uvažuji, že některé, které se mi až tak nelíbí, prodám dále ). Takže trochu nostalgie, přiznávám. Ale kniha je to skvělá.

20.08.2017 5 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Jedna z knih, kterým se opakovaně vracím. Ano, Joss byla místy lehce hystericky nesnesitelná a její sestra na zabití, ale já prostě miluju knihy s tímto tématem - strašidelný starý dům ( který je třeba dát do pucu ) a vše co k tomu patří. Vím, že si ji přečtu zase a zase se budu bát.

19.08.2017 5 z 5