exitus exitus komentáře u knih

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Mezi dva až tři, ale očekávání (ach, ta zatracená očekávání) silně nenaplněna. Kniha měla pár napínavých momentů, ale celkový příběh srážel ne příliš zajímavý styl psaní (postavy na mě působily velmi nereálně) a také otravné rádoby cool narážky a reference. Postava Štolby mohla být zajímavá, kdyby byla popsána trošku víc do hloubky, Weissová byla jen další klasická ženská figura, která je pěkná a proboha!, dokonce jí to myslí. Celé vyšetřování bylo zmatené, pletly se mi figury a motiv pachatele jsem moc nepochopila.

12.01.2016 2 z 5

Skála Skála Peter May

3 a půl. Kniha má nádhernou atmosféru, zejména části na Skále a popis lovu ptáků mne skutečně fascinoval. Nejprve mi trochu vadilo, že jedna kapitola je vyprávěna v er formě a druhá v ich formě, pořád vlastně úplně nevím, proč tomu taky bylo, nicméně jsem si na to zvykla. Vykreslení postav docela dobré, ačkoliv až na hlavní postavu mi všichni přišli trošku černobílí. Vyústění mě moc neuspokojilo, bylo to napínavé, ale konec dost melodramatický. Chvílemi mě rušil i ne příliš dobrý překlad.

28.08.2015 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Těžce se začíná, ale opravdu se vyplatí se začíst. Překvapilo mě, jak byla kniha v mnoha ohledech vtipná. Pokud bych měla porovnávat s filmem, což se samozřejmě nabízí, stále by asi vyšla lépe kniha, protože mě uchvátil styl psaní, kterým autor dokázal navodit atmosféru jisté vyšinutosti. Nemohu ale popřít, že jsem si Randalla představovala jako Jacka Nicholsona.

06.08.2015 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Toto je typická Kingovka - skvěle vykreslené postavy, bravurní popis města, které si žije svým vlastním životem, dokud nepřijde událost, která vše obrátí vzhůru nohama. Na Kingových knížkách mám ráda, jakým způsobem je schopen z drobností a zdánlivých malých trablů vytvořit obraz totální zkázy, kde se pokazí úplně vše. Své hrdiny rozhodně nešetří a nemůžete si být jistí, že zrovna ten Váš oblíbenec to neslízne. Námět je perfektní a myslím, že něj bylo vytěženo dostatečně. Konec je taky kingovský, přišel mi možná trošku moc, ale nic, co by zkazilo požitek z předešlých 900 stránek.

06.08.2015 4 z 5

Gerron Gerron Charles Lewinsky

Moc jsem se na román Gerron těšila a jsem skutečně ráda, že očekávání se vyplnila, protože se to ne vždy povede. Kniha je napsaná krásným způsobem, kdy se vypravěč dívá na svět, na to, co se mu v životě stalo a na to, co se kolem něj děje, jako by to byl film a jako by někdo jen napsal špatný scénář nebo nesprávně rozestavil kulisy. Tohle pojetí mě moc bavilo a navzdory tématu mě kniha několikrát dokázala rozesmát. Bohužel ale jinak vyvolává spíše opačné emoce. Nevím, kolik věcí v příběhu je domyšlených, nicméně i tak je to velmi silný příběh, který Vás znovu přinutí přemýšlet o tom, jak to všechno mohlo být dopuštěno a doufat, že se už nic takového nebude opakovat.

15.06.2015 5 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Takový lepší průměr, myšlenka je super, postavy jsou v zásadě sympatické, i když já moc nemusím tyhle odvážné dětské hrdiny (hrdinky). Nejvíc mě zaujal Dustfinger, krásně rozporuplná postava, které musíte fandit. Příběh je milý, ke konci to bylo hodně napínavé, ale přesto se mi to chvílemi dost vleklo a vlastně to bylo pořád dost na jedno brdo. Ale jako celek je to příjemné a líbí se mi, že je to pěkný hold knížkám a knihomolům.

29.05.2015 3 z 5

61 hodin 61 hodin Lee Child

První zkušenost s Reacherem, chvílemi mi připadal trochu moc jako pan dokonalý, který všechno zvládne, což ale hezky narušil konec. Kniha se od začátku perfektně čte, je to taková napínavá oddechovka. "Pana Zlého" jsem uhodla a nevím, jestli je to dobře, či ne. Vzhledem k otevřenému konci asi zkusím ještě navazující knihu a uvidím, zda mně koncept bude bavit i dál.

28.04.2015 3 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Slabý rozjezd, na Daphne až moc, ale jakmile jsem měla pocit, že jsem se trochu zorientovala, kniha byla super. Asi mě také víc bavila dějová linka ze současnosti, i když hlavní hrdina byl teda pěkné číslo, zejména ke vztahu ke své ženě, která mi časem začala být vlastně sympatická. Nerozumím tomu, že si někdo stěžuje na otevřený konec, nevím, jak lépe mohl být příběh uzavřen. Třetí zkušenost s autorkou, potřetí naprosto jiný příběh a opět spokojenost.

22.04.2015 4 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Že já se vždycky s těmi bestsellery nechám nachytat. Spousta povyku pro nic, nebo téměř pro nic. Zajímavý námět, ale zpracování silně pokulhává. Četla jsem v AJ, nevím, jestli překlad pomohl, ale některé obraty a odstavce mě fakt bily do očí. Strašně mi také vadilo občasné používání hrubých výrazů (co se sexu týče), vůbec mi to k charakteru Clare nesedělo a vždy mě to úplně vytrhlo z děje. Ani jedna postava nebyla zvláště sympatická a úplně jsem nepochopila, proč vlastně Clare Henryho tak strašně milovala? Protože jí řekl, že to tak v budoucnosti bude? Bohužel mi tedy bylo úplně jedno, jak kniha dopadne a co se s hrdiny knihy stane, takže nemohu ani posoudit, zda byla na konci smutná.

09.04.2015 2 z 5

Puls Puls Stephen King

Slavnostně přísahám, že už se nebudu při výběru knih řídit ničím než svým pocitem. Chtělo se mi tuhle knihu číst, ale hodnocení (všude, ne pouze zde) bylo dost průměrné. Nevím skutečně proč. Mě kniha chytla od prvních stránek, nástup je zde dost brutální, žádné chození kolem horké kaše. Měla všechno, co u knih Stephena Kinga potřebuji, zajímavý námět, sympatické postavy, napětí, a je mi líto, že už jsem ji přečetla. Mezi moji King topku ji asi nezařadím, ale v závěsu je.

25.03.2015 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Dobré povídky napsané typickým stylem autorky. Hodně retrospektiv, hodně vypravěčů, hovorový jazyk. Přesto se kniha čte moc dobře a určitě má na to čtenáře zasáhnout a donutit ho se zamyslet nad vlastní rodinou. Jen doufám, že většina lidí je na tom lépe, protože hrdinové povídek moc šťastné životy nemají. První povídka se nabízí jako nejlepší, vzhledem k milému vypravěči a silnému tématu, ale mne asi nejvíc zaujala poslední povídka, kde mohlo být tolik věcí jinak, kdyby...

19.03.2015 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Depresivita knihy mi nevadila, byla jsem na ní připravena a nakonec mi to nepřišlo tak zlé. Ano, hrdinové knihy nebyli velcí klikaři, ale například konec se mi líbil moc, tam určitě náznak optimismu byl. Moc dobře se čte a část, kde se Mattia zamýšlí nad prvočísly mne dostala, nevěřila bych, že mě matematická informace tolik zaujme. Rozhodně pěkný debut, ne však natolik silný, aby ve mě zanechal stopu napořád.

04.03.2015 4 z 5

Pro mě velké překvapení, já jsem se fakt bála. Oceňuji, že hlavní hrdinka byla sympatická a uvěřitelná ( i když si nejsem jistá, jestli její schopnost přežít odpovídala devítileté dívce, "i když velké na svůj věk). Před čtením jsem čekala, že bude v lese třeba dvě noci, nicméně King mne opět překvapil svou chladnokrevností, s kterou dokáže své hrdiny ničit a máchat v problémech.

25.02.2015 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Ten kluk byl teda dílo. Nemohu říct, že by se mi knížka nelíbila, ale čekala jsem víc. Víc poznávání světa, víc podivnosti, víc myšlenek. Možná jsem je ale jen nezachytila. Občas mě fakt dojala a občas rozesmála, hlavní hrdina mi zpočátku lezl na nervy tím vším nenáviděním a deprimováním, ale pak jsem poznala, že je to vlastně jen póza a nakoukla i pod ni. Je to napsané vtipným jazykem, jako bych to psala já - myšlenky se rozlétávají, opakují se - to se mi líbilo, takhle totiž lidi přemýšlí. Mezi tři a čtyři.

18.02.2015 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Jedno z Kingových nejlepších děl, i když se tady schoval za Bachmana. Strašně jednoduchá myšlenka, já jsem však od začátku věřila, že to bude můj šálek kávy a byl. Absurdní, neuvěřitelná, ale přesto vás chytí a vy jen jdete s hrdiny a chtě nechtě si k nim vytvoříte sympatie (stejně jako oni se nechtějí skamarádit, protože vědí, jak to celé musí dopadnout.) Kniha, ke které se ráda vracím a za kterou budu Kinga bránit zuby nehty před kritiky.

18.01.2015

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Viděla jsem jako divadelní hru, naštěstí jsem zapomněla, kdo byl vrahem, takže jsem si knihu mohla naplno užít. Opravdu skvělá detektivka, napínavá a velmi zábavná. Postavy dobře vykreslené, ačkoliv mi nikoho z nich nebylo moc líto. Že by to byl účel?

18.01.2015 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Na Kingovi mě baví právě jeho šíře záběru. Je označován za krále hororu, ale já vlastně nevím, kdy jsem od něj četla něco hororového. Tady se vyvaroval veškerého nadpřirozena a je to ku prospěchu věci. Některé věci (milostná linka např.) jsou trošku mimo, ale líbilo se mi, že jsme zároveň s detektivem sledovali i vraha (pocit, že je o krok napřed je fakt frustrující) a taky se mi líbilo složení detektivního týmu, byli dohromady moc zábavní. A ve finále jsem byla hrozně napjatá, protože, ač byl vlastně strašně klišoidní, u Kinga člověk nikdy neví.

15.01.2015 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moje první zkušenost s Hájíčkem a nebyla jsem zklamaná. Líbil se mi koncept knihy, kdy mě bavily obě části, minulost i přítomnost. Nevím, jestli jsem dokázala hrdinčin boj zcela pochopit (chápala bych, kdyby se brala za svůj domov, nikoliv za Petrův), ale zvláště rodinné vztahy na mě působily velmi emocionálně (hlavně vztah s bratrem). Hezký příběh, ale ještě tomu něco malinko chybělo.

15.01.2015 4 z 5

Most do Země lásky Most do Země lásky Lenka Lanczová

Úplně první knížka od Lanczové, pamatuji si, že jsem z toho byla úplně v šoku. Ale byl to zajímavý příběh a jako ostatní Lanczovky se to pěkně četlo. A prostě na ní nezapomenu, protože byla první a přivedla mě k mé oblíbené autorce, která se mnou vydržela celé dospívání.

09.01.2015 4 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Sice je to asi víc než deset let, co jsem tuhle trilogii četla, ale pamatuju si, že se mi moc líbila, dokonce jsem si jí pak šla za své koupit. Myslím, že už by mi to přišlo lehce naivní a postava Pavla v mnohém až moc mravoličná, ale tehdy jsem ho strašně milovala a přála si mít takového kluka. A vůbec, jak to tu tak čtu, skoro bych si to přečetla znovu.

09.01.2015 4 z 5