exitus exitus komentáře u knih

Koralina Koralina Neil Gaiman

Temné, vtipné, zajímavé - ale filmové zpracování se mi vyjímečně líbilo víc

21.04.2013 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Moc pěkná strašidelná knížka, která pro mne byla ještě zajímavější, jelikož se část odehrává ve Whitby v Uk, které jsem měla možnost navštívit a tudíž si pak krásně představit, kde přesně se Dracula pohyboval, což jen přispělo k husí kůži. Nicméně vychvalovaná Coppolova adaptace, kde byl snad každý buď pošuk nebo nadržená husa, mne opravdu znechutila.

Matylda Matylda Roald Dahl

Hezká knížečka, která mi kdysi trošku pomohla s angličtinou. Jen nemám ráda uťáplé, krásné, ošklivým životem a zlými lidmi otloukané, nevinné postavičky, jako byla paní učitelka.

Životy ve vypůjčeném čase Životy ve vypůjčeném čase Rudolf Roden

Aneb láska hory přenáší, nezná hranic, vítězí.

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Aneb každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán.

HHhH HHhH Laurent Binet

Z počátku mě zvláštně pojatý styl vyprávění rušil, možná až rozčiloval, jelikož Binet působil, že o tématu neví více než já a ještě si není jistý, zda si ho vůbec smí dovolit vyprávět. Posléze si člověk zvykne a přijme tuto pokoru a autorovu naprostou oddanost příběhu. A oddá se mu také. + pár faktů, o kterých jsem neměla tušení.

Nokturno Nokturno Zdeněk Mahler

Napsaná se zvláštní zkratkovitostí, stručností, což v emotivních pasážích působí až mrazivě. Faktických novinek se člověk znalý příběhu už moc nedozví, ale téma dramatu jedné rodiny na pozadí dramatu mnohem širších rozměrů je vždy oživením.

21.04.2013 4 z 5

Nemám ráda životopisná díla, ale tato kniha byla skvělá.

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem četla. Neskutečně sympatická králičí banda, které prostě musíte fandit. Není od věci se na svět podívat jinýma (králičíma) očima.

21.04.2013 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Četlo se to rychle, což je možná dobře, protože delší čas už bych se superženou Lisbeth asi nevydržela. Začátek je jak z jiného příběhu a konec je tak strašný, že jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo být naštvaná, že mě autor takhle tahá za nos. Vata mezi tím se prostě "jen" dobře čte. Třetí díl rozhodně ne.

19.04.2013 2 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Ano čtivá, místy překvapivě i velmi vtipná (dějová linka s vyšetřovateli), ale zjišťuji, že mi severský styl psaní moc nesedí. Nezanechala ve mně žádný výraznější pocit a také bych ocenila trošku lepší jazykové zpracování - je to prostě moc "jednoduše napsané"

19.04.2013 3 z 5

Velmi silná jednohubka. Zvláštní na tom je, že navzdory prostředí, ve kterém se odehrává, vyznívá chvílemi veskrze pozitivně. Zejména mne zaujala radost hlavního hrdiny z dobře vykonávané práce, o radosti z ulovení další porcičky jídla nemluvě. Inu, že by skutečné hodnoty?

19.04.2013 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Trochu jsem se bála náboženského ladění, nicméně pro mne se Owen Meany stal především příběhem o krásném přátelství. Perfektní vykreslení postav, dobrý humor, čtivost a občasná irvingovská absurdita z toho dělají pěkné počtení. Jen jsem se přistihla při přemýšlení, zda mi Owen Meany byl sympatický, či nikoliv. PS. Scéna s VW Brouk je klenot!

18.04.2013 4 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Nejsem jen příznivce Kinga - mistra hororu, vlastně moje nejoblíbenější knihy od něj nejsou vůbec strašidelné a jejich hrůza je ukrytá v něčem jiném, ale rok po přečtení si nemohu ani na jednu povídku vzpomenout a to není dobré znamení...

18.04.2013 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Moc se mi líbila, obdivuji, jak King dokázal vystavět příběh vlastně jen na dvou postavách. Jedna z mých nej od mistra hororu (i když tohle horor není)

18.04.2013 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Pro mne zklamání. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický a to se pak těžko čte a fandí. A vyhřezlých střev už jsme tu, pane Kingu, měli dost

18.04.2013 2 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Špičková kompilace povídek, kdy jedna je děsivější než druhá a každá úplně jiným způsobem.

18.04.2013 5 z 5

Narozený mimo zákon Narozený mimo zákon Trevor Noah

Knihu jsem četla kdysi v angličtině a dost mě překvapilo, že je přeložena do češtiny...Kniha je vtipná a děsivá zároveň, dětství v JAR rozhodně nebylo lehké a občas jsem si říkala, že je zázrak, že z něj nevyrostl psychopat, ale (alespoň se zdá) nesmírně inteligentní a slušný muž. Spoustu historek jsem znala z jeho Stand-up vystoupení, ale dohromady jako celek je to velmi silný čtenářský zážitek.
Akorát nerozumím změně obálky, originál a slovenská verze je mnohem hezčí.

22.06.2023 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Kukačka se mi líbila víc, ačkoliv bych čekala, že mě bude víc bavit literární prostředí. V prvním díle jsem si užila Strikovy rozhovory s podezřelými a se svědky, tady tolik ne. Nikdo z okolních postav mi nepřišel jako vrah se správným motivem a úplně jsem nepochopila postup, jakým Strike k rozluštění případu došel. Strike je ovšem velmi dobrá postava a baví mě, ať dělá cokoliv, ať má jakoukoliv ze svých nálad. Jeho chemie (ať už přátelská nebo něco víc) s Robin je výborná, to je to, co Rowling umí. Popis místa činu a oběti skvělý a perfektně nechutný, obsah díla zavražděného autora mne taktéž moc bavil. Těším se na třetí díl.

19.01.2017 3 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Výborná, dost se liší od filmu, takže si knihu užije i člověk, který zná film nazpaměť (já). Už dlouho jsem se u knížky nesmála nahlas i v tramvaji a už dlouho jsem knihu nepřečetla za jediný den. Je to hooodně oddechové čtení, ale pokud se k němu tak přistoupí, nevidím problém. Bridget je příšerná osoba a to je právě to zábavné. Její mindráky, ve velké míře jen vnucené (tlustá 58 kilová žena???), ironie a úžasný smysl pro trapasy prostě baví. Ke konci kniha trochu ztrácí dech a zápletka s Juliem je už úplně k ničemu (ve filmu mnohem lépe).

31.10.2016 4 z 5