EvikU. EvikU. komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tak jsem se konečně dostala znovu k Malému princi. Četla jsem ji na základce a nic se nekonalo. Tak nudná kniha. Co jako? Proč si to přečíst. A o čem vlastně byla, vždyť nebyla o ničem. Žádný pořádný děj.

Zato dnes : jak jsem ji tak dlouho mohla ignorovat? Není to pohádka. Je to filozofické zamyšlení nad životem, nad přátelstvím, nad láskou, nad smrtí, nad tím, co je v životě důležité. Nečetla jsem ji naposledy. Je krátká a dokonalá.

31.01.2021

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

(SPOILER) Tahle kniha má právem takové vysoké hodnocení. Opravdu moc se mi kniha líbila. Čtivá, propracovaná, na začátku na mě dost postav, ale brzy jsem se orientovala.

Zajímavé je, že vraha jsem tipovala správně, ale poté mě to zmátlo. Že by hrál svojí smrt když tam byl doktor bylo promyšlené....

Atmosféra houstla a nechtěla bych být na jejich místě ani náhodou. A nejzajímavější je i to, že nakonec zabije i sebe. A tak důmyslně, aby to vypadalo jako vražda.

Veršovaná říkanka už je jen takový bonus za který autorce tleskám. Povedená detektivka a moc všem doporučuju. I když asi čtenářů, co ji ještě nečetlo moc nebude.

25.01.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Je to na pět hvězd, bezkonkurenčně, takovýhle konec jsem nečekala, všechno možné ale tohle ne.

Je mi z knihy velmi těžko, protože každé dítě, každý člověk je originál, přesto nevědomky stále srovnáváme, začne to už ve školce, pak škola, zaměstnání, hlavně dřív k tomu byla společnost podněcována. A pořád to v nás je ve všech, ať chceme nebo ne. Srovnáváme se kdo jak co dělá, kdo je jak chytrý, kdo jak pořádný, kdo jak dělá tohle a tamto. V rodině ještě o to víc, když jsou dvě děti stejného pohlaví, jeden pořádný po jednom z rodičů, druhý lajdák po druhém... Každý máme na věc jiný názor...

Velmi dobře napsaná psychologie postav. Knihu doporučuji, ale nebude Vám z ní dobře. Mě aspoň nebylo.

04.04.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha mi byla blízká, protože můj děda žil v Karviné a fáral v dole. Mám ráda historické knihy a dozvídám se z nich věci, které bych se mnohdy ve škole ani nedozvěděla. Nejde to brát vše tak do hloubky.

Ale nějak se u mě tentokrát nekonala naprostá fascinace knihou, proto o hvězdu méně. Možná styl psaní, nevím, ale ke konci už jsem byla ráda, že ji dočítám. Ale rozhodně je zajímavá a poučná. Proto doporučuji.

21.07.2020 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

To byla opět jízda. Tíživá atmosféra, lži, bolest, smutek, nepochopení. Neuvěřitelně napsaný příběh. Její knihy se nečtou. Její knihy se prožívají. Hltají. Všechny věci jdou stranou, dokud se nedostanete na konec knihy.

Nejhorší na tom je, že je takových rodin víc. Teď nemyslím jenom zneužívání. Ale jinak týrané členy rodiny, ať už fyzicky nebo psychicky. A vymanit se z toho nebo o tom s někým mluvit je asi to nejtěžší a světě. A možná to v sobě někdo uzamkne navždy. I když jsou chvíle, kdy pravda zas a znovu vyplouvá na povrch.

Cácory příběh mě strašně moc dojal. Malá holka, která se neuměla bránit. Byla tím jiná a neměla ani kamarádky. Nejlepší je nikde nevyčnívat. Dokázala jsem pochopit i chování matky, ale jen z části. Asi bych se snažila z jejich vlivu a domu vymanit. Ale dcerku bych se snažila chránit. Možná už jí jen nezbyla žádná síla. Koho jsem nechápala, byla babička. Snažila jsem se, ale nešlo mi to.

Chování lidí bylo velmi dobře vystižené. Školní psycholožka, policie, sociální pracovnicechtějí dítěti pomoci, ale ne vždy se to daří. Popisování dědy a lesa bylo dokonalé, nejdřív člověk nerozumí, aby se to na konci knihy nádherně spojilo.

Ale jinak teda masakr. Listopad mě maličko zklamal, ale tady jsem zase četla s otevřenou pusou. Dokonale napsaný, nic lichého, přesně vše zapadalo na své místo. Ale obsah opravdu tíživý, mrazivý, smutný. Knihu musí člověk vydýchat, ale je to neskutečně čtivý. Kláním se.

14.05.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Tahle kniha je úžasná a smutná s nadějí na konci. Těžce se mi četla, co všechno zlého si Gump prožil a můj pejsek se každou chvíli přišel pomazlit jako kdyby tušil co čtu a chtěl si svoji lásku mezi námi utužit. Je mi zle co někteří lidé dokáží udělat zvířeti a psům obzvlášť. Doporučuji.

06.07.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tohle byla silná káva. Válka je silné téma. A byla těžká pro všechny. Ale pro ty co je někam násilím odvlekli...člověku opravdu zůstává rozum stát, mrazí ho po celém těle. Tak teď zase na chvíli oddych od takových knih. Ale četla se dobře. Je mi z toho těžko. Je dobře, že o tom někdo napsal takhle do podrobna. Ze vzpomínek těch co hrůzy války přežili. Na druhou stranu teď těch knih s válečnou tematikou je jak hub po dešti, protože vědí, že je lidi čtou.

SPOILER: Fandila jsem moc Lině a její rodině, aby to přežili. Až mi to přijde neskutečný. Ale pár silných jedinců asi opravdu přežilo. Není mi jen jasný a asi nikdy nebude jak jim takovýhle zvěrstva mohli projít. Jak Stalinovi tak Hitlerovi.

Tak a teď nějakou lehkou knihu.

01.03.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

To bylo taaák krásný!! Posloucháno a čteno jako audiokniha. Nádherný přednes, děj, prostě vše. Dokonce to po částech v autě se mnou poslouchal i manžel, který téměř nečte a líbilo se mu to, ptal se mě, jak se to jmenuje a musela jsem vyprávět části mezi tím a asi si ji ode mě půjčí.

Už dlouho se mi kniha nedostala až takhle pod kůži, doporučuji absolutně všem!!!

22.02.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

To byla milá kniha. Na začátku jsem si teda říkala, že se z toho dědka asi picnu. A jak to může mít 91 % to se asi všichni zbláznili. Ale už po 2 kapitolách jsem se začetla a bylo to hezké. Smutné zároveň. A dávalo to smysl, každé slovo. A ke konci POZOR SPOILER!!!!!

Když holčičky od Parvenah mu říkali dědečku a i na ní bylo vidět, jak ho má ráda i přes jeho mnohdy ubručenou náladu bylo prostě dokonalé. Moc hezká kniha, kterou mohu s klidným srdcem doporučit.

29.04.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

No tak zase jedna kniha u které jsem nemohla ani dýchat a četla ji na jeden zátah za jeden den. Děsivý nepředstavitelný život. Člověk opravdu vydrží hodně když musí. Ale při takovéhle četbě zas a znovu děkuju Bohu, jak se mám dobře. Náročná četba, ale zároveň úžasná a je potřeba o takovémhle životě vědět. Ne všichni se měli stejně jak na to teď někdo vzpomíná, že za komunistů měli práci všichni. Bylo by potřeba jim dát přečíst tuto nebo jinou knihu z té doby od skvělých českých autorek. Skládám hold českým autorkám nezapominající na české dějiny viz Körnerová, Morštajnová a Tučková.

Díky Vám za skvělou práci. ❤

23.01.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Kniha byla čtivá, příběh smutný, bolestný, čekala jsem jak to dopadne. ALE! Udělala jsem chybu a nepřečetla si anotaci ke knize, že je to vymyšlený příběh, až po chvilce, kdy pořád byla ve vězení jsem si říkala, co to je za blbost, takhle to nebylo. Tak teprve jsem šla zkoumat anotaci a dozvěděla se, jak je kniha psaná.

No musím říct, že mi více sedí, když píše o skutečné události. Bylo to pro mě takové rušivé. Jinak popisy ve vězení a "vězení" v ozdravovně bylo čtivé, tíživé. Konec velmi smutný, když už se nějakým způsobem našly, brala bych šťastný konec vysvětlení.

Jinak není kniha špatná, ale má mnohem hezčí knihy. Knihu ale i tak mohu doporučit.

21.06.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak jsem kolem téhle knihy chodila 2 měsíce. Déle jsem to nevydržela. Dostala jsem ji k narozeninám, ale nejdřív jsem četla knihy do knihovny. Pak jsem si ji chtěla trochu pošetřit, protože mám tohoto autora moc ráda.

A já nevím, opravdu to nevím, jak to dělá. Jak to, že ať od něj vezmu jakoukoli knihu, tak ta poslední přečtená mě tak zasáhne, že o ní musím přemýšlet. Jsou to knihy o životě. Tak bezvadně podchycené, pravdivé, reálné,.....

Autorovi moc děkuji, pro mě je to objev roku. Vám ostatním kdo jste nečetli, určitě doporučuji. Já jdu na druhý díl, aspoň pár stránek ulovit před snídani. Fredrik Backman je nyní moje droga.

11.12.2020 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Masakr. Fíha. Neuvěřitelná kniha ve smyslu tahle kniha je uvěřitelná každým napsaným písmenkem. Už dlouho jsem se tak nebála u knihy. Ubíhala stránka za stránkou, líbil se mi osobní život hlavní policejní vyšetřovatelky.

Teď jsem dočetla, je večer,jsem doma sama jen s malou dcerkou a mám jít venčit psa. Tak nějak nevím, jestli se počůrá pes nebo já. Uf. :-)

Kdo touží číst opravdu čtivou detektivku a i se bát, vřele doporučuji.

02.10.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Na začátku knihy, ale opravdu jen chvíli jsem si říkala, že to nebude Backman jak ho mám ráda, ale ono jo! Byl to zase on. Kniha se mi četla rychle, kombinovala jsem knihu a poslech a pecka. Opravdu on má povedené myšlenky, všechny jeho knihy jsou místy hodně na zamyšlení, ale se všemi názory souzním a prostě ho můžu. Je to moje krevní skupina. :-)

Kniha do výzvy, 17. Kniha, která má víc než 333 stran. A moje poslední přečtená kniha od autora. Už mám všechny, pane Backmane, kdy vyjde další? Prosím. :-)

05.01.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak už to chápu. Už vím o čem všichni mluví. Tahle kniha to je zlato české literatury. Měli by ji dávat jako povinnou četbu. Některé knihy z povinné četby čtivé nejsou, ale tohle čtivým je i když je to i moc smutný. Je opravdu obdivuhodný co někdo dokáže přežít. Moje poslední kniha do výzvy.

22.10.2018 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) To byla nádhera! U téhle knihy mě napadá jen jak to, že jsem se o ní nedozvěděla dřív. Mám ji půjčenou od kamarádky a jestli půjde sehnat musím ji mít ve své knihovně. Právem jsou na ní v knihovně pořadníky.

Ten příběh mě tak pohltil, vůbec nechápu, jak to holka z bažiny mohla přežít a jak vůbec ač omezeně mohla milovat lidi. A sama se vzdělávat. Něco úžasného, spisovatelka píše moc čtivě. Doporučuji!!!

05.06.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Tyhle knihy nejsou na méně hvězd než na 5*. O sociopatech skoro nic nevím, takže to pro mě bylo napínavý a musela jsem číst a číst. Opravdu velmi čtivý, akorát bych pár stránek zvládla o tom jestli Alex opravdu usvědčily. A taky ten případ sexuálně zneužívaných holčiček mohl být nějak líp douzavřený.

Ale jinak to je jízda a velmi mě tahle serie baví. Doporučuji.

08.09.2020 5 z 5

Naprosto dokonalé, smutné, zároveň plné naděje. Sice jsem nebrečela, ale slzy se jen a jen přehoupnout. Stáří není jednoduchá věc. Kéž bychom všichni měli jednou Noahnoaha, který s náma půjde tu poslední dlouhou cestu domů.

30.05.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jednoznačně za plný počet hvězd. Tušila jsem, že bude kniha zajímavá a čtivá a opravdu byla. Jodi je skvělá Vypravěčka". Příběh mě zcela pohltil. A to i přesto, že už jsem několik knih válečné tématiky četla.

Jen ten konec nějak nevím, jestli to dopadlo dobře nebo špatně, jenže já vlastně ani nevím, jak bych chtěla, aby to dopadlo.

Bylo zajímavé i vyprávění Josefa z pohledu těch nacistů, oni tomu vážně věřili, že dělají dobro pro sebe, aby se jim pak lépe žilo. Mrazí mě z toho, že jeden člověk dokázal takhle sfanatizovat masu lidí. A pak tam je Franz, kterému ač Němec, ač člen SS, vzala válka také jeho normální život, ve kterém si chtěl jít za svým snem a vystudovat literaturu. Neměl jinou možnost a z vraždění se mu dělalo špatně. Opravdu není jen černá a bílá, ale spoustu odstínů šedi. Knihu doporučuji.

15.02.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Je to taková zvláštní detektivka. Je to spíš román, sága, příběh, minulost. Jen tak mimochodem se tam vyšetří i jedna vražda. Moc vyšetřování jako takového tam není. Ale páni mě se ta kniha tak děsně moc dostala pod kůži. Četla jsem skoro jedním tahem a super. Nemůžu se dočkat až budu večer číst druhý díl.

Peter May to má bravurně zvládnuté. Styl psaní, Skotsko, přiměřená dávka napětí. Tato kniha mi zase vzala kousek srdce a já jsem za to ještě ráda. :-) Doporučuji.

06.11.2020 5 z 5