Eva-K Eva-K komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Dlouho jsem otálela, než jsem si knížku nakonec půjčila. Bála jsem se, že to bude podobné jako Dědina od Dvořákové, která mě (jako jednu z mála) vůbec neoslovila. Nakonec jsem byla příjemně překvapená. Čtivě napsané, zasazené do kraje mého dětství... jen se přiznám, že jsem se místy ztrácela v postavách a přestože se jedná o temnou stránku naší historie, zapůsobila na mě kniha méně, než bych čekala. P.S. Akorát ta Daniela mě iritovala od úplného začátku...

29.07.2020 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Příjemná oddychová knížka, která se snadno čte. Dozvíte se spoustu zajímavostí o Japonsku i japanologii (a jakožto absolventa FF UK mě velmi bavily popisy budovy v Celetné, naprosto trefné!, a celkově autorka vystihla velmi dobře atmosféru fildy), najdete zde i romantickou i detektivní i mystery linku. Tři hvězdy a ne více dávám proto, že mě ze začátku silně neoslovila povídka Kawašity, její počáteční části jsem přeskakovala, stejně tak mě zpočátku moc nebavila japonská část ( a vlastně ani ten konec...). Zkrátka kniha mohla být vyváženější. Ale věřím, že další autorčin počin bude ještě lepší!

29.07.2020 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Čtivá kniha s těžkým tématem. Velmi realisticky podáno - někteří níže si stěžují, že “to” nebylo dostatečně popsáno a právě pro ty by kniha měla být lekcí, že i po sexuálním zneužití může dívka zůstat “poslední pannou ve třídě” a trauma to nijak nezmenšuje. Stejně tak odezva matky - je to naprosto typická reakce mnoha žen, které zjistí, že jejich dcera je zneužívaná jejich partnerem. Jednu hvězdu strhávám za pro mě poněkud nejasnou roli bratrů a také trochu proto, že mi v knize “něco” chybělo. Neumím přesně popsat co, ale přestože jsem knížku zhltla jak malinu, mám dojem, že od autorky si ráda na dlouhou dobu odpočinu.

07.07.2020 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Od autorky jsem již četla její Zanzibarskou manželku (nevím, jestli již vyšla i v českém překladu), a tak jsem věděla, co zhruba čekat a očekávání splnila. Děj, který dobře plyne, je čtivý, zajímavé prostředí, ale žádná vybroušená literatura. Kvůli konci, který na mě byl “až moc” a také kvůli tomu, že dvě z hrdinek a jejich osud mě vůbec nezajímaly, dávám o jednu hvězdu méně, než jsem měla v plánu v první půlce knížky. Jako čtení na dovolenou ale mohu doporučit :)

01.07.2020 3 z 5

Návrat jadranské snoubenky Návrat jadranské snoubenky Blanka Čechová

Pro mě tato trilogie o tom, kterak Češka k Chorvatovi přišla, představuje ideální letní čtení - vtipná, lehká a trochu toho ona a on :) K tomu, aby si člověk každý z dílů řádně užil, je však zapotřebí střídmé dávkování, takže doporučuji nezhltnout všechny tři knížky během jedněch prázdnin, ale vždy jednu na jedny prázdniny - aspoň budete mít na tři roky jasno, čím začít literární léto :)

26.06.2020 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Magická kavárna v Tokiu je zpět! Trochu jiná než první díl, snad tím, že jednotlivé příběhy mi přišly o něco stručnější, o to však více do popředí vystupuje hlavní myšlenka o tom, že odpírat si štěstí pro pocity viny už na minulosti nic nezmění a budoucnosti neprospěje... Jeden z příběhů se navíc poměrně trefil do mnou aktuálně prožívané situace a velmi pohladil po duši - tak jako celá knížka, která na mě měla velmi uklidňující účinek. Závěr mi vykouzlil úsměv na tváři a zahřál u srdce. Doporučuji a těším se na třetí díl!

11.06.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Hodnotit tuto knížku je pro mě poměrně nesnadné - měla jsem velká očekávání a splněna byla jen do určité míry. Nepocházím ze Slezska, ale mám pro něj, stejně jako pro, Polsko slabost a navíc mám ráda dějiny, takže tématem se mi autorka trefila do vkusu. Na druhou stranu, polsko-český konflikt tím pádem pro mě nebyl novinkou. Knížku jsem zhltla během jednoho dne - nicméně téměř od začátku jsem měla tendenci některé pasáže přeskakovat. Jak psal někdo níže, prospělo by text o něco více proškrtat. U některých postav mi také scházela větší psychologická prokreslenost, vrstevnatost.
Celkově knížku hodnotím kladně, navnadila mě k návštěvě popisovaných míst, ale řekla bych, že ve mně zanechala menší stopu než jsem čekala.
P.S. za mě se bohužel příliš nepovedl design knížky, působí na mě poněkud lacině a to je, zrovna u takhle propracovaného textu, škoda.

20.05.2020 4 z 5

Altruisté Altruisté Andrew Ridker

Tak nějak nevím... na mě to asi bylo zkrátka moc americké. Každý z hrdinů trpí nějakými psychickými obtížemi a zároveň mi žádný z nich nebyl příliš sympatický, nedokázala jsem se s nikým ztotožnit. Na druhou stranu je knížka napsána čtivě, rozdělena do přiměřeně dlouhých kapitol... poslední třetinu knihy jsem už spíše jen tak přelétla, protože se mi s těmito lidmi nechtělo trávit víc času. Umím si ale představit, že leckomu kniha sedne a bude se mu líbit.

09.04.2020 3 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Knížka poskytující vhled do toho, jaké to je být transsexuálem. Autobiografický příběh, Mika, který se narodil jako žena, porodil dceru a v padesáti letech se rozhodl pro coming-out a změnu pohlaví. Pro mě, jakožto psychologa, velmi zajímavé čtení, byť možná méně překvapivé, než pro nepoučeného laika. Některé pasáže byly na můj vkus příliš rozvleklé, občas jsem přeskakovala, přesto je ale knížka poměrně čtivá a může vám pomoci rozšířit obzory o dané problematice.

23.03.2020 3 z 5

Ženy bez mužů Ženy bez mužů Helle Helle (p)

Přestože se jedná o útlou knížku, četla jsem ji na své poměry dlouho, musela jsem si ji dávkovat. Druhá půlka knihy mi přišla lepší. Zajímavá sonda do dánské literatury, poměrně syrové vyprávění zdánlivě o banalitách, ale ke konci pochopíte, o čem to vlastně bylo.

23.03.2020 3 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Kniha, kterou když otevřete, tak ji nepustíte, dokud nedočtete... manžel, manželka, dospělé děti, tři pohledy na krizi rodiny. Oceňuji, že nešlo jen o vyprávění ze tří pohledů, ale i forma jednotlivých částí byla odlišná. Velmi dobrá psychologie postav a vlastně bych se nedivila, kdyby Elena Ferrante a Domenico Starnone byli opravdu jedna a tatáž osoba, oba umí být ve svém vyprávění naprosto strhující.
Jednu hvězdu ubírám kvůli tomu, že "detektivní zápletka" pro mě byla velmi předvídatelná.

24.02.2020 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Knížka se četla velmi snadno, zhltla jsem ji asi za dva dny. Zpočátku jsem byla nadšená, mám ráda, když jeden příběh vyprávějí různé postavy. Postupně mi ale dějová linka rodičů začínala vadit a psychologie zejména některých postav mi přišla nedotažená a trochu moc černobílá.
Nicméně knížku určitě mohu doporučit jako takovou jednohubku na dvě odpoledne, ledacos je velmi trefně popsané, kolikrát se i zasmějete, od autorky si určitě ještě něco přečtu.

20.02.2020 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Moje druhá knížka od Zibury. Bylo tu méně alkoholu a více zajímavostí než v knize o Gruzii a Arménii, což jsem kvitovala. Příjemné čtení před spaním, krásné ilustrace. Ke konci jsem ale měla dojem, jako by se některé věty napříč knihou opakovaly.

20.02.2020 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Nebylo to lehké čtení... přestože je knížka velmi zajímavá, musela jsem si ji dávkovat, přeci jen tolik stran o mozkových nádorech člověku na klidu nepřidá (a to přesto, nebo možná právě proto, že mám profesi, ke které patří naslouchat zásadním životním kotrmelcům klientů). V některých názorech jsem se s panem Benešem neshodovala, ale nerušilo mě to. Knihu mohu doporučit všem, kteří se zajímají o medicínu, neurovědy a těm, kteří se nebojí, že je budou ze spaní budit noční můry o glioblastomech.

20.02.2020 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krásná obálka, příjemný obsah - trochu psychologie, trochu japonských reálií, trochu duchařiny. Společně to funguje moc pěkně a s knížkou (a kávou) jsem strávila dvě příjemná odpoledne.

01.10.2019 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Vlastně jsem "hnusnější" knížku nečetla... ale nedokázala jsem se od ní odtrhnout, plakala jsem, silně mě zasáhla. Mně osobně se velmi líbil styl, jakým je napsaná, každé slovo tam má své místo.
Rozhodně knížka, na kterou nezapomenete, ale zároveň si strašně oddechnete, když ji dočtete.

18.07.2018

Život je přece jen krásný Život je přece jen krásný Sigrid Boo

Moje srdcovka, knížka po mamce, četla jsem ji snad 10x. Je to trošku červená knihovna, ale s mnoha velmi vtipně vykreslenými scénami, inteligentní... ideální na zlepšení nálady.

28.07.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi čtivá, dojemná knížka, od které se nejde odtrhnout. Líbilo se mi, že kniha ukazuje na velká dilemata, kterými lidé prochází, na to, jak drobnosti zásadně ovlivňují náš život a jak si zpětně můžeme spoustu věcí vyčítat, ale kdybychom byli znovu v dané situaci, bez oněch dalších zkušeností, rozhodovali bychom se asi opět stejně.

18.07.2017 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Velmi dobře napsaná kniha, nedá se od ní odtrhnout. Trochu mi stylem i příběhem připomínala Vyhnání Gerty Schnirch, akorát v islandských kulisách a z trochu dřívější doby.

06.11.2014 5 z 5