Eva-K Eva-K komentáře u knih

Budu opakovat komentáře níže - nádherná obálka, zajímavý příběh, slabší zpracování. Užila jsem si až poslední třetinu knížky, kde šla literární úroveň nahoru, ale začátek byl stylisticky opravdu tristní.

15.04.2022 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Skvělá knížka, která ve mně zanechá stopu. Je literatura a Literatura - Honzlová je ta s velkým L.

09.04.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Třetí knížka od Mornštajnové, kterou jsem četla, a za mě nejslabší. Přeskakovala jsem spoustu pasáží, osud jednotlivých hrdinů mě příliš nezajímal a celkově mi to přišlo až přitažené za vlasy. Slabší tři hvězdy za čtivost.

20.06.2021 3 z 5

Toulavé kočky z Homsu Toulavé kočky z Homsu Eva Nour

Velmi těžko se mi knížka hodnotí - rozhodně si cením tématu, protože před válkou v Sýrii bychom neměli zavírat oči. Je děsivé, jak podobná je knížka dílům popisující holocaust apod. Něco málo mi však, zejména v první půlce, chybělo. Možná to, že autorka zprvu něco naznačovala a pak na to nic nenavazovalo? Každopádně mohu doporučit náročným čtenářům.

03.05.2021 4 z 5

Těžko se mi hodnotí... oceňuju upřímnost, sebeodhalení... zároveň mi ale vypravěčka lezla strašně na nervy. Ale jak sama píše, anorexie je jako závislost na alkoholu - a alkoholici také málokdy působí sympaticky. Vadilo mi to “ženství”, stejně jako opakování názoru, že bezdětné ženy nemohou být tak cituplné jako ty s dětmi. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale autorka mi asi celkově nesedí (i Dědinu jsem odložila v první třetině).

23.03.2021 3 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Zajímavý příběh výjimečné rodiny, která si prožila spoustu hrůz, ale měla štěstí, že přežila. Pro mě další nakopnutí, abych už konečně víc vyzpovídala svého dědu r. 1932, dokud to ještě lze, protože i v naší rodině “jsme měli štěstí”.

19.03.2021 4 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Krásná, milá knížka... slovenština tomu pro mě dala další rozměr, takové pohlazení pro duši

14.02.2021 4 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Od autora jsem četla Tkaničky, které se mi moc líbily, a tak jsem se moc těšila na další jeho knihu. Bohužel pro mě byla první část dost dlouhá a trochu mě zklamalo, že jsem se o oné důvěrnosti nedozvěděla víc, stejně jako o Therese a Nadině pohledu. Nečetlo se to špatně, ale něco mi trochu chybělo.

14.02.2021 3 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Velmi chválím za námět, za některé myšlenky, které si určitě budu pamatovat... ale jak už psal někdo dříve, čekala jsem víc. Je to čtivé, ale ke konci se to už táhlo, psychologie postav nebyla vždy úplně dobře vystižená, postavy různě “mizely” atd. Takže za mě se jedná o zajímavý příběh, ale velká literatura to bohužel, dle mého názoru, není.

30.01.2021 3 z 5

Krásně zpracovaná knížka se spoustou zajímavých informací! Jednu hvězdičku ubírám kvůli závěrečným shrnutím, která na mě byla až moc plná femin. patosu.

29.01.2021 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Opět příjemná oddychovka, přečteno jedním dechem během jednoho dlouhého zimního večera...

15.01.2021 3 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Knížka, která ve mně rezonovala i po přečtení... citlivá a dojemná.

10.12.2020 4 z 5

Kantorka a já Kantorka a já Eva Bešťáková

Milé čtení pro chvíle oddychu, kdy chcete něco jednoduchého a zároveň inteligentního. Pro absolventa kořínského (rozuměj kolínského) osmiletého gymnázia takový malý must-read :) Vlastně škoda, že nám o paní Bešťákové na gymplu nikdo neřekl...

05.12.2020 3 z 5

Hajný a já Hajný a já Eva Bešťáková

Příjemná oddechovka, třeba do dob karantény nebo když je člověk nemocný a hledá něco odpočinkového. Děj se odehrává v padesátých letech, ale dá se do něj vžít i z dnešního pohledu. Navíc autorka pochází z mého rodného Kolína, takže má malé drobné plus :)

05.11.2020 3 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Nebylo to špatné, ale zapůsobilo to na mě asi méně, než jak autor zamýšlel. Taková knížka na jedno odpoledne. Jednoznačné plus za popis norské chatky u jezera, člověk si ji uměl barvitě představit.

20.10.2020 3 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Knížku jsem přečetla jedním dechem a i když to není nějaká velká literatura, v rámci svého žánru ji hodnotím kladně. Líbilo se mi prolínání minulosti a současnosti a také “Vložené” dopisy. Hvězdičku ubírám za poměrně dost chyb v textu a pak také za v určitém směru překotný konec, přičemž jeden z detailů na konci knihy mě až rozesmál tím, jak byl prvoplánový.

24.09.2020 4 z 5

Ten, koho přece znám Ten, koho přece znám Mike Gayle

Ano, srovnání s filmem Nedotknutelní mi také přišlo na mysl. Knížka se čte dobře, děj rychle ubíhá, nicméně lze předpokládat vývoj děje a závěr na mě byl možná až moc “americký” ( i když někdy je fajn dát si takovou oddechovku, u které se nemusíte bát, jak skončí :)) Za mě slabší čtyři, ale věřím, že si knížka najde spoustu velmi nadšených fanoušků - protože ano, je to trochu mainstream. P.S. Opět chválím knihu Zlín za povedené zpracování.

20.08.2020 4 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Dojemná, čtivá knížka, která mě i přes svou útlost zasáhla a dovedla k přemýšlení. Italští autoři mě poslední dobou opravdu moc baví!

16.08.2020 4 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Oddechovka k odpolední kávě, kterou je potřeba dávkovat a nesnažit se číst na jeden zátah. Tu tři odstavce, tam pár stránek a příjemně se pobavíte. Poslední třetina knížky mi nicméně přišla o něco slabší a víc na sílu. Jinak knížka splnila očekávání a narozdíl od ostatních mi i ten kritik byl sympatický :)

11.08.2020 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Hodnotím po druhé četbě. Napoprvé, před lety,jsem byla velmi nadšená, určitě bych dala pět hvězdiček. Teď na podruhé, kdy už znám mnohem lépe celý Zlínský kraj, mám za sebou návštěvu Žítkové i další životní i čtenářské zkušenosti, to vidím na tři a půl. Některé pasáže i odbočky bych seškrtala - místy to na mě působilo, že autorka chce použít všechno, co při studiu podkladů objevila. Jindy zase, že určité pasáže jsou psány trochu na efekt a kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. A třetí výtka - za mě trochu nedotažená psychologie Dory.
Na druhou stranu - je to čtivé, je to napínavé a rozhodně to ve vás bude ještě chvíli rezonovat. Než se však rozeběhnete na Žítkovou s touhou vidět vše na vlastní oči, uvědomte si, jaký že je to kraj a nezničte jeho magii honbou za instagramovou fotkou a příspěvkem do stories...

02.08.2020 4 z 5