Agnes

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, ab... celý text

Islandský příběh o touze a zradě.

Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu.

Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo.
Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177899/agnes-7zv-177899.jpg 4.3293
Originální název:

Burial Rites (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Přidat komentář
Veronika33
včera

Príbeh bol smutný, miestami až depresívny z prostredia v akom sa odohrával. Kniha sa veľmi dobré čítala až na tie krkolomné mená. Koniec bol prekvapivý, možno by som ocenila trošku podrobnejšie spracovanie vyvrcholenia príbehu. Odporúčam, veľmi dobre a pútavo napísané.

Kerberos
23. června

Smutný příběh,který vás chytí a nepustí až do konce.

KnihomolkaMari
11. června

Tento příběh mě naprosto dostal, ten zatraceně báječný styl psaní autorky, ta atmosféra knihy!
Neskutečné! Velice ponurý až místy mrazivý a taktéž skutečný příběh Agnes si vás podmaní! Australané jsou prostě perfektní spisovatelé!

XenasChakram
05. června

pěkná, ale smutná kniha :(. asi si pro ni půjdu do Levných knih...

Corly
27. dubna

Moc ráda přiřazuji k mým nejoblíbenějším!!!! Nechtělo se mně dočíst!!!!
Souhlasím s těmi, kdo píší, že je krásná, smutná, drsná, a patřím k těm, kdo na konci plakal...:-(

sarekaslukova
21. dubna

Kniha bez akce, ale četla se svižně a vyprávění Agnes mě velmi bavilo a až do konce jsem v sobě živila plamínek naděje, že předem předepsaný konec se nestane, ale promění se to v pohádku se šťastným koncem. Jako postavu jsem si oblíbila více než agnes paní Margaret, která na mě působila skvělým dojmem takové správné panímámy.

Katja
20. dubna

Knize jsem bohuzel, i pres mnoho kladnych recenzi neprisla na chut.

jindrusa
18. dubna

Hodně zvláštní kniha. Ještě teď zpracovávám dojmy.

Linda007
04. dubna

3* jen za to, že se to rychle čte. Knížka absolutně bez děje. Je zde hezky popsán tehdejší život na Islandu. Agnes mi nebylo vůbec líto, vlastně mi je Agnes dost ukradená. Nějak celkově jsou postavy napsány , tak že Vám nepřirostou k srdci. Dle recenzí, jsem čekala, nějakou pořádnou zápletku, proč se vražda stala, ale tohle je výsměch. Čekala jsem důvod, který by Vás ani nenapadl a vy jste si řekli, jo chudák holka nemohla za to , nebo naopak super je tak prohnaná, ale tohle... Nedivím se, že kniha byla v levných knihách.

Eremites
28. února

Skvěle uchopený příběh, úžasně napsaný, plný lidskosti.

pajaroh
20. února

Mé hodnocení této knihy je naprosto neobjektivní a ovlivněno vztahem k Islandu. Příběh Agnes Magnúsdottir je krásný, temný, blízký a přitom neuchopitelný stejně jako země, vnímání a povaha této postavy splývá s drsnou přírodou, je nevyzpytatelná jako ostrovní počasí, specifická jako severní pobřeží...
Těžko uvěřit, že autorka nepochází z Islandu, jeho záhadnou náladu (v minulosti nezničenou turisty) popsala dokonale, stylem mi trochu při popisu krajiny připomínala H. K. Laxnesse, ale vztahy a postavy byly propracovanější a ta špetka červené knihovny naštěstí až tak neuškodila.

KaNee
16. února

Jsem nadšená. Tak moc jsem se vžila do děje i do postav, že jsem na konci skoro brečela. Až do poslední chvíle jsem doufala.

Atuin
13. února

Velice zajímavá knížka, v jejímž rámci je představen drsný,nekompromisní život na Islandě a příběh ženy, který člověka nenechá chladným. Je veden třemi směry, vypravěčkou je samotná Agnes, pak se vypravěčka ( tedy autorka ) obrací na jednoho z duchovních Tóti a dále na rodinu kde Agnes čeká na svůj konec. Je to velmi dobře zpracované, kniha vykládá všechny pocity a situace dost sugestivně a takto nasazené tempo utvářející v knize napětí, úzkost i zvědavost zdali to nedopadne jinak, může za to že se kniha velice rychle čte.

JezinkaJ
26. ledna

Spravedlnost prostě není a nemá smysl v ni doufat. Nebo se jí snad dovolávat.
Ubohá nuzačka Agnes, život bez matky z milosti jiných, často nemilosrdných. Touží po lásce a cestě někam, kde je líp. A za svou bláhovost musí zaplatit. Její zdánlivé štěstí trvalo měsíc? dva? tři?
Drsný příběh, který se moc dobře čte. Jako bych tam byla s nimi a poslouchala Agnesino vyprávění. Dost se nám ten život za necelých 200 let proměnil, že?? Naštěstí.

Hvězdinka
23. ledna

Velmi dobre se cetla, zajimavy namet, doufala jsem v jiny konec... Doporucuji!

Esk
21. ledna

Po knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy 2017. Hledala jsem zajímavý příběh z ostrova .. právě jsem dočetla a rovnou sedám k Databázi, ještě plná dojmů, se s Vámi podělit. Příběh Agnes mě dostal a držel celou knihu až do konce, až mě to samotnou překvapilo. Možná o to silněji, že jsem na začátku neměla žádné očekávání, ba naopak. Pokud máte náladu na mrazivě surový historický obraz Islandu a životní příběh děvečky Agnes, vřele doporučuji.

viva71
17. ledna

Drsná krajina a trpký osud hlavní hrdinky. Pro mě určitě druh knížky, kterou bych si sama od sebe nevybrala, ale díky čtenářské výzvě jsem si rozšířila obzory. Rozhodně nelituji, že jsem ji otevřela. Poutavá od začátku až do konce.

Dadluska
31.12.2016

Kniha je zajímavým pohledem na život Agnes. Je psána poutavě, od první stránky mě bavila a nutila číst dál. Líbilo se mi mrazivé vykreslení islandské přírody a tehdejšího života tamějších obyvatel. Autorka do děje dokázala skvěle vtisknout ponurou a mrazivou náladu, která se nesla celým příběhem.

argi111
09.12.2016

Povedená kniha, i když na ponuré téma. Psána podle skutečného příběhu se skutečnými postavami. Je v ní jedna velká pravda: "Nikdy nemusí vše být tak, jak se na první pohled zdá."

Agatha84
22.11.2016

Naturalistický popis krajiny, lidí, vztahů......přesto mě to nechávalo vcelku chladnou. Příště už ne.

Danago
17.11.2016

Knížka je drsná a smutná.
Líbilo se mi, že autorka na začátku vysvětliva jak se na Islandu tvoří příjmení, mělo to svůj důvod i později v příběhu.
Překvapilo mě , že události se opravdu staly a místa i postavy jsou skutečné. O to je příběh působivější

Raymi
13.11.2016

Nádherné, smutné, kruté. Při čtení jsem si neustále v duchu opakovala jaký bude konec, abych se na to duševně připravila a nesrazilo mě to na kolena.Ale stejně srazilo-prožila jsem to s ní, tak dobře je kniha napsána...

orinka3
23.09.2016

Silný příběh. Až mrazivý svou přímočarostí. Island slibuje pochmurnou atmosféru, syrové vztahy - a kniha vše naplňuje vrchovatě. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Máme před sebou drásavý román o lidských vášních, malosti, krutosti, ale i o pochybnostech, soucitu a obětování.

Turmee
07.09.2016

Agnes, Agnes. Co říci o Agnes? Skvěle zachycené postavy, příběh i islandská přiroda a kultura. Zamilovala jsem si pomocného faráře Tótiho a s očekáváním a mrazením v zádech odhalovala kousek po kousku Agnesin příběh.
Závěr mě lehce překvapil. Naivně jsem doufala, že to skončí jinak. Nejspíš si to Agnes zasloužila, ale stejně mi jí bylo líto.

Jemně hořkou příchuť celé knize dodávaly dopisy, básně a fakt, že byla skoro napsána podle skutečné události.

gossipavlina
24.08.2016

Příběh sám o sobě se mi líbil, mrazily mě konečky prstů, jak na mě ten islandský chlad a nehostinnnost doslova přecházely a dýchaly ze stránek. Popisy přírody, místního prostředí, tehdejších zvyků, života a mezilidských vztahů Hannah K. zvládla na výbornou. Já bych ale ještě víc přidala hloubku do vztahu mezi Agnes a Natanem, víc dramatu a víc emocí. Nechala bych jejich vztah vyhranit až za únosnou mez, to mi totiž v příběhu chybělo. Tak nějak jsem ,,poslouchala" Agnesino vyprávění, bylo mi jí líto, ale pro její čin jsem přesto nenašla pochopení.
Nicméně i přesto doporučuji k přečtení.

vnimat_Krasu
23.07.2016

Neplakal jsem. A co je horší, bylo mi to celou dobu vlastně dost jedno. Jasně, nejsem úplně romantoženská cílovka, přesto dokážu ocenit tah na branku, sympatie s postavami a vůbec všechno. A kdyby nebyl Tóti tak odtažitý nemastňák a kdyby si Agnes ve svém příběhu aspoň občas pohrála s překvapením, dovedu si představit islandsky zářící čtyřhvězdí. Kentová totiž není mimo. A tu studenou atmosféru plnou skyru, tu vystihuje výtečně.

lucule0819
11.07.2016

Kniha nic moc,příběh nezaujal,docela složité čtení dle mě

rajen
28.06.2016

Strhující kniha. Těžko se mi hledají slova, abych ji popsala. Nejvíc se mi pro ni hodí - drsná, nejen příběhem, ale i prostředím. Vtáhne vás do islandského venkovského života, obohatí o tehdejší způsob života na farmě. Postupně poznáváte jejich obyvatele a hlavně Agnes. Nejdřív jste asi stejně rozpačití jako obyvatelé farmy, ale čím víc ji znáte, tím víc začínáte doufat, že kniha skončí jinak, než jak je od samého začátku jasné, že skončí. V závěru jsem přes slzy těžce četla poslední řádky, tak je to silné a smutné a to přitom víte, že to tak dopadne, žádné šokující odhalení. Jedna z mála knih, kdy se po dočtení románu vrháte na doslov, aby jste zjistili, co je na tom pravdy. Určitě se k ní zase po čase vrátím.

anibeni
07.06.2016

Ach Agnes, mám pocit, že jsem s tebou seděla v "bagstofě" a spolu s Márgret a Steinou naslouchala tvému vyprávění... A se slzami jsem tě doprovodila až na konec tvého příběhu...
Toto byla silná kniha, smutná, krutá a krásná...

1v8na
31.05.2016

Kniha a její příběh na mě udělali veliký dojem!!
Očekávala jsem klasickou severskou literaturu, ale předčilo to mé očekávání.
Agnes na mě působila velmi tichým a uzavřeným dojmem.
Všichni se jí ze začátku straní a nechtějí si ji pouštět k tělu. Tóti, pomocný farář, který jí má poskytnou duchovní útěchu, ji nechává povídat její životní příběh a tím si k ní nachází cestu i lidé z rodiny, u které čeká na popravu.
Fascinuje mě, jak jsou v knize vykresleny charaktery postav. Nejvíce propracovaná mi přijde právě postava Agnes a také i postava Tótiho.
Rozhodně tuhle knihu doporučuju!
Velmi mě uchvátila a jsem z ní nadšená!