Erutan Erutan komentáře u knih

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Horlivě číst jsem začal až v pozdějším věku cca po 25-ti. Viděl jsem všechny filmy x-krat a strašně se mi líbily. Tento rok jsem si řekl, že postupně přečtu všechny díly a musím říct, že to bylo super rozhodnutí. Až mi chvílemi bylo líto že jsem filmy už viděl a vím jak knihy dopadnou. To ale vyvažovaly pasáže, které se do filmu nedostaly. Mám teď roční dceru a těším se, až ji bude cca 10-11, kdy chodí dopisy s pozvánkou do Bradavic a přečtu ji první knihu. Snad se mi podaří ji udržet od filmů aby zažila spíš tu knižní krásu Harryho než tu filmovou. Děkuji J.K.R.

09.12.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Dočteno za 3,5 týdne. Byla to jízda a strach z délky byl neopodstatněný. Myslím že je jedno jestli přečtu dvě 500strankove knihy nebo tři 330 stránkové knihy. Není kam pospíchat a zvlášť když čteš.

King je strašně ukecanej, to už všichni víme, ale vše co napíše má smysl. Takhle propracovaný postapokalyptický svět jsem ještě neviděl. Postav tolik, že jsem někdy musel přestat číst a vzpomínat co ta postava už zažila mi nevadil, naopak mě to zastavilo a více jsem o knize a následcích nákazy přemýšlel.

Milovníkům Kinga doporučuji, těm co začínají to naopak ne, radši posunout na později, dokud nebudete Kinga víc znát.)

19.11.2021 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

U Kinga čím delší tím lepší. Skvělá zápletka a vše se dobře četlo (například i scény s divadelními představeními). No a ten závěr, nádherná ukázka toho že King má v duši i kousek romantika, až trošku sentimentálního. Četl jsem to při nemocenské a stačilo mi 6dni.)

23.08.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Strašně se mi líbila první kapitola. Střídání roku 1978 a 2000+. Geniálně vymyšlená zápletka. Bylo to sice pokračování příběhu Billa Hodgse, ale jeho postava jde spíš vedle příběhu, než že by byl hlavní aktér. Celou dobu jsem si říkal o co Kingovi jde s Bradym a fotkou jeho Matky. On to "mystično" prostě vidí všude a to mám na něm rád. Těší se na třetí díl a jsem zvědavý jak skončí trilogie, jelikož jsem četl už i Outsidera tak trochu vím.)

16.08.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Nejsem moc typ na čtení detektivek. Tohle se mi ale hrozně líbilo. Jak je u Kinga zvykem odehráva se zde boj dobra se zlem. První kapitola kdy najede mercedes mezi lidi je hodně silná. Pro fanoušky Kinga povinné, pro fanoušky detektivek doporučuji.

16.07.2020 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Moje sedmnáctá kniha od Kinga a přitom první recenze. Hodně komentářů se točí okolo toho, že to není jako osvícení atd. Podle mě nejde o pokračování jako takové ale o vývoj. Když King psal Osvícení měl (jak sám říká) velké problémy s alkoholem. Hlavní postava Jack byl alkoholik, který se snažil bojovat ale prohrál. Doktor spánek je o Danym, který 13 let abstinuje a o jeho každodenním boji s potřebou se znovu napít. V době kdy Stephen knížku psal taky abstinoval 13 let.

Knížka se mi moc líbila, 3 části (Danny , Abra , Pravý rod) jsou ze začátku krásně rozvedeny do detailů, jak je u krále zvykem. Závěr je klasická jízda ve velkém stylu. Kdo má rád starého, dobrého Kinga, neměl by tenhle kousek vynechat. Jen doporučuji nečekat nic ve stylu osvícení. Raději to berte jako volné pokračování rodiny Torencovych. Nebo nejlépe, nemějte žádné očekávání. Výsledek se vám bude více líbit.

04.05.2020 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Už jenom ten název..."Bazar zlých snů", skvělý pro sbírku povídek. Přidanou hodnotou jsou krátké prology, kde autor vysvětluje jak k příběhu přišel. Většinou se mi povídky líbily, byly tam i slabší kousky ale to k knize o dvaceti příbězích patří. První půlka byla určitě lepší než druhá. Některé povídky byly děsivé, některé nechutné, některé mě dost zasáhly. Můžu jen doporučit. Knihu jsem četl pomalu a nespěchal, každou povídku jsem si snažil vychutnat.)

28.04.2021 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jsem rád že tohle byla Moje první přečtená knížka od Kinga. Odstartovala mou cestu od "tak jo , přečtu si další" k "nemůžu číst nic jiného".

01.09.2020 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Tak tady si King opravdu vyhrál. Za mě jedna z nejlepších knížek co jsem od autora četl (cca20) Vytvořil celé město, desítky postav, jejich vlastní problémy, perfektně propracované psychologické profily a následné konfrontace. Prostě radost číst. Že je to moc dlouhé? Kam spěchat? My jsme čtenáři.) Užijte si to, je to jízda.

29.06.2020 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Tak tohle bylo nejvíc největší Fantasy co jsem u Kinga zažil. Někdy to pro mě bylo až "neuchopitelné". Příběh se mi ale líbil a hlavní postavy mi jako vždy přirostly k srdci. "Obyčejní" lidé, kolikrát až (nechci ať to vyzní blbě) hodně slabí jedinci jako důchodce, žena na vozíku, šikanována holka, alkoholik....jsou už takových Kingovym Archetypem a moc se mi to zamlouva, úplně obyčejné věci a postavy dokáže zatáhnout do nevídané jízdy. Kdo nemá s Kingem zkušenost tomu bych tuhle knihu doporučil odložit na později, až si uvědomí jak funguje "King Universe" jak rád říkám.

"Ka je jako kolo."

09.04.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Čím víc postav má román od Kinga, tím lépe.) Tohle jsem si opravdu užil a ikdyz má kniha skoro 1000 stran, ani na chvíli jsem se nenudil. Žádná pasáž mi nepřišla zdlouhavá, nudná nebo zbytečná. Další takové jako Pod Kupolí, Nezbytné věci, Prokletí Salemu, Beznaděj....

09.01.2021 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Skvělé, šílené, Kingovské....Máme rádi Kinga kvůli tomu, jaké vytváří postavy...a asi taky trochu díky jeho zvrhlosti, nechutnosti a schopnosti nás ohromit. Beznaděj je skvělá kniha, hodně krvavá a hororová (ještě jsem nečetl Strážce zákona). Jediné co jí ubírá na kvalitě je to, že King napsal přes 60 knih a lidi (kritici a čtenáři zde) mají tendenci srovnávat. Srovnávat s tím co napsal a že to a tamto je lepší. Proč? Nebylo by lepší, ke každé knize přistupovat jako k něčemu novému, bez nutnosti porovnávat? Já to tak dělám a v každé knize si najdu to svoje, co mám rád. Beznaděj doporučuji každému kdo má rád Kinga a každému kdo si chce přečíst hororovou knížku. "Máte právo mlčet. Zabiju vás! Tek!"

03.10.2020 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Revival docteny za 6dni. Líbilo se mi vyprávění z první osoby, což jsem ještě u Kinga nezažil. Častěji to ale zas nepotrebuji, jelikož mu to ubírá na možnostech. Příběh byl fajn. Celý životopis, od 6ti do 60ti. Škoda jen, že horor to byl na posledních 20-30 stran. Mohl víc rozvést noční můry a pohrát si s nimi. Závěr jak to do sebe všechno zapadlo byl skvělý. Na druhé čtení to ale asi nevidím.

Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

V E-dur. Všechny tyhle zasrany fláky začínají v E-dur.

26.07.2020 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jako malý jsem měl rád filmovou verzi a vůbec jsem nevěděl, že autor předlohy je King. Na knihu jsem se těšil a byl jsem zvědavý. Byla úplně jiná než film, ve filmu byla jen myšlenka pořadu "běh o život" jinak vše změnili, ale to nevadi, kniha i film mají to svoje.

Příběh mě bavil a překvapoval, posledních 30 stran bylo skvělých. Nevím proč ale něčím mi to připomíná "451 stupňů Fahrenheita" asi ty televize a útěk. Tohle byla pro mě lepší verze 451°. Můžu doporučit.

20.01.2021 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Od Kinga jsem četl přes 20 knih a pistolník byl z nich nejhorší. Naštěstí jsem se nenechal odradit a jsem za to rád. Sérii Temná věž si určitě přečtu celou. Roland mi začíná přirůstat k srdci a když si uvedomim že v tomto díle ani sám King neví co je vlastně Temná věž a proč k ní Roland putuje, láká mě to ještě víc.)

02.08.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Čtu v roce 2022 Květen. Kniha je z roku 2016. První novinový článek který Vám má objasnit jak to všechno začalo: "Rusko zaútočilo na Ukrajinu"... Z toho až mrazí jak se autor trefil, doufám že to je taky poslední článek, s kterým mu to vyšlo...

22.05.2022 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Tak tohle mi sedlo, 1984(Orwell) s krimi. Viděl jsem film ale naštěstí jsem si nic nepamatoval, kniha mě pohltila, četla se sama, je celkem krátká ale stane se toho opravdu hodně. Napětí, akce, vztahy, psychologické profily, vývoj vztahu Lva a Raisy. Můžu doporučit, další díl asi číst nebudu. Popsat knihu jednim slovem, zvolil bych beznaděj. Popsat Lva jedním slovem, zvolil bych cílevědomst.

09.05.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tento díl se mi obsahově líbil zatím nejvíc. Bylo tam hodně věcí které se do filmu nevešly. První díl měl cca 300 stran a film 2 hod. Tento to díl má 800 stran a film 2 hod. Je mi líto že jsem ty filmy viděl a až potom se pustil do knih. Jediné co mě štvalo byl pubertální Harry se svými výbuchy, ale prostě měl na to věk a k tomu to dílu to patří.)

21.09.2020 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Jedna z top 5 od Kinga. Četl jsem v době kdy jsem měl zlomenou nohu a měsíc nechodici sádru. Dost mě to celé vzalo a musel jsem si od autora dát velkou pauzu. Navíc mi přišlo naprosto šílené, že hlavní postava je spisovatel. Tady si King "ulitnul", utrpení které zažíval Paul je odrazem Stephenova alkoholové deliria. Geniální!

Malá zajímavost:
V roce 1999 šel King po krajnici opilý a srazil ho kamión. Málem to nepřežil a chtěl skončit s psaním, přestal pít a rozhodl se dokončit sérii Temná Věž. Lidé kteří se o něj po nehodě starali měli zakázáno dělat vtípky či narážky o Misery.

28.03.2021

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

"Měli jsme štěstí že?"
"Štěstí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku"

13.03.2021 5 z 5