Erudite Erudite komentáře u knih

Jde o takovou tu knihu, kterou přečtete jedním dechem, ale zároveň vám nikdy nedojde dech napětím - jste v klidu, v pohodě, užíváte si každou stránku s nadhledem stoletého staříka (který je taky v klidu a v pohodě).

04.10.2019 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Šok a znechucení.

17.03.2019

Lazar Lazar Lars Kepler

Lazar recykluje zlo z minulosti a je otázkou, zda je to dobře. Na jednu stranu nám dávají autoři možnost se ještě jednu knihu pomalu a hlouběji, s bušícím srdcem, pocitem znechucení a strachem, utápět v naprosto zvrácené mysli nám již známého vraha. Na druhou stranu dostává kniha nádech nereálna, kdy takové zlo má 7 životů, sílu tornáda a celé oceány nešťastně šťastných náhod.
Přes otázky zda je či není děj možný mohu ale s jistotou říci, že taková recyklace rozhodně stupňuje napětí, způsobuje šok a vyvolává strach z toho, co někteří (pokud ještě) lidé dokáží udělat a uskutečnit, aby dokonali dokonale dechberoucí noční můru.

(psáno po přečtení poloviny knihy, kdy následovala pauza, aby se srdce dostalo do normální tepové frekvence)

17.03.2019 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Písečný muž vás má uspat, kniha nikoli. Napětí se stupňuje až do nedozírných výšin, místy doopravdy budete mít srdce až v krku a na konci zakroutíte hlavou nad tím, jak rychle slova plynou před očima. Další případ s Joonou Linnou a další kniha která nezklame!

15.01.2019 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Třetí díl mě nadchl zatím nejvíce. Kniha má spád a napětí, se zadrženým dechem vyčkáváte další dění.
Po druhém díle, který se mi zdál nejslabší a zvláštně podobný prvnímu, je díl třetí výrazným zlepšením.

30.12.2018 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Hypnotizér vás uchvátí. Ponoříte se s ním do hlubin děje a nevyplavete dokud nedočtete poslední slovo.
Doporučuji.

30.12.2018 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Ach, ty lekníny!

17.11.2018 5 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Shakespeare znovu pracuje s lidskou zbrklostí a dělá z ní prostředek, co všechny zůčastněné pomalu a jistě - nebo spíše zbrkle a jistě - veze do končin, odkud není návratu. Ruku v ruce s žárlivostí se tak zbrklé jednání stává smrtelnou zbraní.
Po zkušenosti s Romeem a Julii není těžké odhadnout hořkosladký konec - i tak se ale nelze odtrhnout oči od děje, dokud nás autor nedoveze stále stupňující se rychlostí až do cíle.

17.11.2018 4 z 5

Otázka viny: Příspěvek k německé otázce Otázka viny: Příspěvek k německé otázce Karl Jaspers

Karl Jaspers svou knihou nepřispívá pouze k otázce obyvatel Německa po 2. světové válce. Jeho slova se stávají nadčasovými a s trochou zamyšlení čtenáře se dají aplikovat na události minulosti, součastnosti, a věřím, že jeho slova budou aktuální i v budoucnosti.
Za činy jednoho či více jedinců nemůžeme vinit národ (rasu, náboženství...).

09.06.2018 5 z 5

Umění spolupráce Umění spolupráce Jan Zálešák

Vřele doporučuji všem, kteří chtějí zjistit více o participaci v umění! Kniha je plná odkazů na umělce po celém světě, zároveň dává vše dohromady do velice srozumitelného shrnutí.

27.02.2018 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Příjemné čtivo, pokud chcete nechat myšlenky plynout a jen tak se proplétat dějem, který se moc nevleče, ale ani nikam nespěchá. Někdy mi přišlo, že autorce ujela ruka s cukrem v určitých scénách, jindy zase se solí.
Jinak se ale kniha vyhoupla z nálepky "nepotřebné pokračování" do "příjemné rozloučení se s postavou/postavami" - A to je posun. :)

19.02.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zabaleno tolikrát do jiného morálního vyústění, že to nakonec vlastně žádné nemělo.
Překombinovanost děje a každá postava vybroušená tak, aby správně zapadla do stroje zápletek - což skončilo přečtením knihy v rekordním čase a následném uvědomění si, že vlastně ani nevím, co si z knihy vzít.

Zmanipulovaný člověk vyhrává nad manipulátorem. Hořká tečka na konci, kde byla hloupost očištěna od všech hříchů...

19.02.2018 2 z 5

Pokrm bohů Pokrm bohů Terence McKenna

Kniha otevírá jiné dveře, otevírá nový prostor pro otázky a odpovědi.
Doporučuji ji všem, kteří se nebojí zkusit si otočit perspektivu a podívat se na svět očima trochu staršíma - očima přírody. Přírody, kterou zavrhujeme, protože se bojíme tmy za vlastními zavřenými víčky.
Terence McKenna neukazuje pouze to dobré, ale ani pouze to zlé. Staví se k tématu čelem a ukazuje čtenáři všechny jeho složky - otevírá ty pevně zavřené oči, aby se tam dostalo světlo a poznání (ať už je jakékoli).

25.10.2017 5 z 5

Šťastný princ (1 pohádka) Šťastný princ (1 pohádka) Oscar Wilde

A všechna čtenářská srdce nakonec puknou - ta zlatá, měděná, olověná, bronzová... všechna spolu se srdcem Šťastného prince.

06.07.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde musel být velice okouzlující osobnost. Pokud je pravdou, že lord Henry je jeho knižním obrazem, naslouchat jeho názorům musela být hotová výprava do nejexotičtějších zákrutů lidské mysli.

05.07.2017 4 z 5

Pravidla léta Pravidla léta Shaun Tan

Na první pohled dětská kniha mluví i ke starším - na konci zůstanete naplněni překvapením, že kniha mluví přímo k vám... že mluví z vás - na světě dětské fantasie ukazuje sourozenecký vztah, který jako by vykrystalizoval ze změti barev a pár vět.

01.07.2017 5 z 5

Řeka Řeka Alessandro Sanna

Jednoduchost ilustrací se mísí s barevnými kombinacemi, které vyvolávají širokou škálu emocí a na konci zanechají příchuť životních okamžiků, které často nevidíme, ale právě ony se lesknou přirozenou krásou žití.

01.07.2017 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tato kniha je životem.

25.06.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Těžko stravitelná kniha, která leží hodně dlouho v žaludku. Což je přesně to, co má svým obsahem vyvolat.

06.06.2017 5 z 5

Medvěd, který nebyl Medvěd, který nebyl Frank Tashlin

Původně zakoupeno pro jednu malou slečnu, která bude brzy slavit narozeniny... ale neodolala jsem a slupla jsem knihu o obědové pauze - jako malinu!
Kniha pro děti, mládež... i dospělé. Najdete v knize tolik, kolik sněhu se rozhodnete odhodit - možná i něco chlupatého, co by se mělo oholit. Něco chlupatého v zimním spánku.

30.05.2017 4 z 5