Erudite Erudite komentáře u knih

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Tahle autorka má dar mě rozesmát skoro na každé stránce. Všechny události si díky lehkosti s jakou ubíhá děj představuji jako dramatickou komedii a to mě hrozně baví. Knihy jsou odpočinkové, bez námahy hltáte stránky po desítkách a stovkách a celé to ubíhá jako krajina za oknem.

21.12.2015 5 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Kniha...Ne, vždyť to nemůžu nazvat pouze KNIHA. Je to...něco zvláštního, myšlenky na papíře, život v natisknutých slovech, city v písmu. Zamilovala jsem se do stylu psaní Marka Šindelky. Měla jsem pocit že čtu lyrické básně, kterým byla dodána páteř prózy a děj. Všechno krásně vyměřené v poměru 1:1 a...asi se vrátím na začátek, abych mohla tenhle dech života popadnout ještě jednou.

16.10.2015 5 z 5

Brooklyn Brooklyn Colm Tóibín

Kouzelná kniha, která popisuje život mladé irské dívky bez příliš růžových, nebo příliš zjednodušených chvil. Život, který je takový, jaký je, vedený osudem bez nějakého předepsanéo vzorce s občas vtipným, občas smutným a někdy nijakým nádechem, jaký život jednoduše mívá.
Sbohem Eilis, sbohem Brooklyne!

05.10.2015 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha o knihách. Člověk si zamiluje papír tohoto díla a přemýšlí, že si půjde vylisovat vlastní balík se stranami polepenými stránkami z příliš hlučné samoty. V této knize je shrnut život takový jaký je bez vyhlazování vrásek a zastírání situací-sice nemilých-které k životu jednoduše patří. Žádné šperky a přesto se mi kniha zapsala do srdce svou úžasností a jednoduše tím, že je knihou. Papírem, slovy a myšlenkami života.

16.09.2015 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Jak by vypadal váš tygr?
Můj by se možná podobal hnědému línému labradorovi, on by to mohl být v podání Williama Saroyana ale klidně i delfín. Všechno může být tygr. I černý panter.
Kniha plná odlehčení. Děj plynulý a svěží, jako letní den. Sedněte si na zahradu, dejte si šálek kávy a užijte si Tracyho tygra.

31.08.2015 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Nesbo mě zase jako obvykle svým psaním vtáhnul do knihy a nehodlal mě pustit až do konce. Charakter Harryho Holea na tom má velikou zásluhu. Tuto postavu prostě nemůžete mít neradi.
Celé se to četlo jedním dechem, srdce bušilo, napětí vrcholilo a...konec musíte zjistit sami.
Možná si vyryjte do dřeva postele pentagram, abyste vůbec mohli spát a neskončili se čtením až nad ránem...

30.08.2015 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kniha jako okno do světa, který jsem dosud nepoznala. Bylo neuvěřitelné nahlédnout do hlavy jinému člověku. A ano, uvědomit si, že i ostatní lidé přemýšlí, jak si musel uvědomit i Christopher. :)
Neobyčejná kniha o každodenních věcech, která i přesto člověka vtáhne a nepustí, jako opravdu dobrý hlavolam nebo záludný příklad z matematiky.

23.08.2015 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Jedině autor, jako je Patrick Rothfuss může stvořit dílo tak nádherné, hrdé, se špetkou ostychu schovaného mezi stránkami. Nejistota autora o úspěchu díla je skrytá uvnitř také a možná proto tu knihu miluji ještě víc. Je napsaná tak, aby byla sama sebou. Aby se nebála být sama sebou a nenásledovala proud knih, napsaných podle stejné šablony.
Auri, jak nádherné jméno!

21.07.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Líbí se mi, jak Nesbø dokáže najít při svém psání krásu i ve věcech na první pohled nedokonalých. Hlavní "hrdina“ je toho důkazem. Krátká knížka, která má jen tolik slov, kolik je třeba. Nic víc, nic míň.

14.07.2015 5 z 5

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Andrew Smith

Kukuřičný město v Ealingu a státě Iowa je pro fantasmagorický torpéda.
Chápete ne?
Autor Andrew Smith napsal knihu. Kouřil při tom retka-to jsou cigarety. Nebyl to dobrý nápad. Aspoň ne pro studenty Luteránský akademie Curtise Cranea co nečtou knihy o masturbaci a jsou vedeni k tomu, že masturbující vojáci prohrávají války. Někoho to možná rajcuje. Mě ne.
Teď vážně. Autor Andrew Smith, který napsal knihu Kukuřičný město, prolomil všechny barikády mezi tím co tabu je a co není. Po dočtení knihy Kukuřičný město víte jak se jmenují koule víceprezidenta Spojených států (především víte, že si je pojmenoval), víte kdo v životě nekadil a kdo naopak ano a máte přibližnou představu o tom, co dělají metr a půl vysoké kudlanky nábožné. Nápověda: jsou to jen dvě věci.
Pokud vás to doteď neomrzelo a nevadí vám slova jako masturbace, sex, koule, komdomy atd. věřte, že vás ani kniha neomrzí. Musíte ale najet na autorovu vlnu bláznovství a přidat se k fantasmagorickým torpédům, pro které je kniha určená.

04.07.2015 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

" 'Ale člověk není stvořený pro to, aby prohrával,' řekl. 'Může ztratit život, vzdát ale nesmí nic.' "
Ernest Hemingway

04.07.2015 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Budu asi soudit ze strany jedné povídky a pár narychlo přečtených ale... postupně zjišťuji, že česká literatura mi zatím nepřinesla žádné moc krásné zážitky. Snad jednou, mě příjemně překvapí. Nerudova kniha mezi ně ale patřit nebude. Povídky mi přijdou nezajímavé, s postavami téměř stejnými-tlustí, staří pánové a ukecané, nespokojené ženy.
Pochválen buď pán Ježíš Kristus!

29.05.2015 1 z 5

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Zasedla jsem ke krbu a knize s názvem Kulička, která měla bezmála 120 stran. Četla jsem s myšlenkou, že knihu za jeden večer nezvládnu, přesto jsem si jednoduše užívala každé slovo. Opět jsem jako u většiny děl z povinné četby přistupovala ke knize bez nějakých předsudků-a opět jsem byla příjemně překvapena! Kniha mi přinesla zjištění, že Guy de Maupassant-jakožto muž realismu-dokázal popsat jednotlivé situace s bravurností a také bez jakýchkoliv zdlouhavostí-tedy popisování jednoho domu na minimálně pět stran-za což jsem mu nesmírně vděčná. Kniha mě dokázala rozzlobit, rozesmutnět, rozveselit-jednoduše vše, co by kniha měla zvládnout provést se čtenářem. Až na to, že jsem po přibližně padesáti stránkách došla ke zjištění, že kniha s názvem Kulička nehostí jen jednu novelu, ale i víc. Pokud tedy klademe důraz i na můj spací režim, kniha plná novel-jedna z nich s názvem Kulička-si zaslouží ode mě i od mého spánku krásných pět hvězd a koš jídla k tomu. :)
À bientôt!

29.05.2015 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Na každé stránce mě uchopila slova a já mohla vidět něco jiného než písmenka plující po papíře. Kolem ucha mi hvízdal vítr a šeptal mi nezřetelně své jméno. Cítila jsem vůni lesa, pach kůže. Viděla jsem rozlehlá města vzkvétající ve svém bohatství a následně mizející v plamenech. Zakusila jsem chudobu i bohatství, šílenství i chladný rozum, vztek, smutek, radost i exotický druh štěstí, který obchází hřející ohně obestřené zpěvem kočovníků. Kniha nebyla knihou. Stala se bránou do jiného světa, který mě doslova pohltil a vytrhl mě z mého světa natolik, že bych byla schopna při čtení o oroseném jitru uvěřit, že za okny mého pokoje nesvítí hvězdy, ale že mi do tváře vrhá paprsky vycházející slunce.
Příběh se ve mě usadil tak hluboko, že po dvou dnech strávených v přítomnosti Kvotha ze sebe pořád setřásám dějové linie a pocity, které Patrick Rothfuss vykreslil bravurně a svou knihu tím doslova vymrštil mezi mé nejoblíbenější. Přiznávám se, že jsem Jménu větru příliš nevěřila a téměř rok jsem dílo obcházela obloukem. Vděčím náhodě, že mi ji konečně podsunula a přinesla mi krásné dva dny exotických emocí. Ještě teď slyším loutnu hrající radost, smutek, rozbřesk a soumrak, praskající oheň, zpěv ptáků a všechny všední věci, které se stávají nevšedními.
P.S.- honem na druhý díl ;)

20.04.2015

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Nejsem si úplně jistá, jestli mám právo psát komentáře na knihu Raye Bradburyho teď, když jsem se ještě nedostala k úplnému konci. Pravda je, že tato kniha je zvláštní svou "hustotou" (jiné vyjádření se těžko hledá) a dostat se přes všechny jeho povídky v krátkém časovém úseku mi příjde skoro nezdravé... Jako byste kladívkem a hřebíkem oťukávali kusy stěny celé dny, jen abyste to měli z krku a nestíhali byste se pozastavit nad tím, jak je každý kousíček který odlomíte jedinečný. Tato kniha je na delší čas a každá povídka si zaslouží nějaký ten den na rozmyšlení. A proto, pane Bradbury si jednou za čas otevřu knihu a nechám se překvapit nějakým jedinečným kouskem, protože tak to má asi být. Vychutnávat si pomalu doušek za douškem. Nikam nespěchat a trpělivě otáčet stránky.

18.04.2015

Jen jeden rok Jen jeden rok Gayle Forman

Řekněme, že začít psát komentář ani ne pár minut potom, co člověk dočetl knihu a ještě úplně nevyvázl z jejího světa je trochu riskantní záležitost. Emocí je tolik, že by to vystačilo na knihu další a možná ještě pár kapitol, stejně, jako je emocí po jednom roce a jednom dni mezi Willemem a Allyson (Lulu). Od začátku do konce jsem se cítila asi jako bych se potopila pod hladinu do úplně jiného světa a nemohla se vynořit dřív, než prozkoumám každý kouteček a každou drobnost každé stránky. Obdivuju Gayle Formanovou a její schopnost vtáhnout do děje tím způsobem, že mé srdce tluče v souměrném rytmu se srdcem postavy, která v té chvíli vypráví svůj příběh a tím pádem se já sama tou postavou stávám. Knihy této autorky mi pokaždé ukáží obě dvě strany našeho světa a dodají mi v mnoha okamžicích něco, čemu by se dalo říkat DVOJÍ ŠTĚSTÍ.

12.04.2015 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Bohužel jsem se nedokázala dostat až nakonec. Romaneto Jakuba Arbese mě nedokázalo vtáhnout do děje ani na začátku, ani za půlkou a 40 stránek před koncem jsem svatého Xaveria odložila. Na tuto knihu člověk potřebuje sílu vůle, asi tak silnou jako Sysifos, tlačící do kopce těžký kámen, který mu vždy před koncem sjede zase dolů. Asi tak vypadalo moje čtení-půlku stránky jsem udržela svou pozornost, druhou půlku jsem netušila, co čtu... Snažila jsem se, ale marně. Potolikáté už jsem těžký balvan vytlačit vzhůru nedokázala, stejně tak, jako babička a maminka Xaveria nemohly přijít na záhadu podivného obrazu...

09.04.2015 1 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Překrásná kniha, která se čte sama. Těším se na další díl jako malé dítě.

09.04.2015 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Emily Bronteová! Dokázala mě svou knihou vybičovat k emocím lépe, než vítr třískající do okenic, lépe než ledový severák, který skučí nad Větrnou hůrkou. Kniha mě úplně odnesla od mé vlastní osobnosti, neustále jsem přelétala z jedné postavy k druhé, leč-hodiny ležící v této knize se zajisté podepsaly na mé češtině- všechny byly vzápětí zkaženy Heatcliffem a jejich povahy se zkroutily tolik, že jsem měla nejednou chuť změnit se v běsnícího tvora také...
Přemýšlela jsem, co by ze mě udělal jediný den v Heatcliffově blízkosti, ale asi bych to nezkoušela, když už jen kniha o něm mě málem proměnila v další rozohněnou osobnost, kterých stvořil nemálo.
Knihu jsem si zamilovala už jen pro její dovednost vzbudit v člověku nějaké emoce, a že to byly emoce!

28.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a i když jsem znala konec, úplně mě uchvátila. Miluju schopnost A.S.Puškina udělat z knihy skvost, který člověka ještě k tomu všemu úplně pohltí do děje.
Pět hvězdiček pro nešťastnou Taťánu a znuděného Evžena.

15.02.2015 5 z 5