ReziEngli ReziEngli komentáře u knih

Holka mých snů Holka mých snů Rachael Lippincott

Příjemná slow-rom knížka od mé oblíbené autorky, zatím se mi její knihy líbily všechny :) Holka mých snů byla hodně čtivá, dobře se četla, autorky suprově vykreslily charaktery obou postav :) Hrozně jsem si oblíbila svéhlavou Alex, věčně flirtující a proplouvající životem, ale i Molly byla skvěle napsaná, tišší, zakřiknutá dívka, která se moc neprojevuje. Konec sice předvídatelný, ale u těchto knih to tak bývá a upřímně - mně to moc nevadí. I když vím, jak kniha skončí, tak mě hlavně zajímá ten průběh, jak to k tomu konci dojde a co se mezitím všechno stane :)

Zatím ze všech čtyř autorčiných knih, které jsem četla, je Holka mých snů na 2. místě :) Na prvním je moje milovaná kniha Pět kroků od sebe <3

04.12.2023 4 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Wow, tak takhle dobře napsaný thriller jsem už dlouho nečetla. Sáhla jsem po tomhle žánru, protože jsem v poslední době četla hlavně fantasy, a potřebovala jsem změnu. A protože mi knihy od Cary Hunter ve čtečce visí hrozně dlouho, řekla jsem si, že bych se na ní konečně mohla vrhnout. A Někdo blízký mi už od začátku vyrazil dech. To téma nebylo vůbec jednoduché na čtení. Takový psychothriller, který se hodně opírá o rodinu, vyšetřovat, jež má vlastní tajemství, o kterém nikdo neví, a navrch tu máme opravdu příšerný zločin. Přece jenom zmizení malého osmiletého děvčátka nezní jako námět na veselou knihu. Autorka ale má naprosto úžasný vyprávěcí talent a během čtení kombinovala různé "důkazy" a svědectví, aby co nejvíc zmátla čtenáře. Vyvrcholení celého příběhu mě totálně dostalo, vůbec jsem takový konec nečekala. Rozhodně mohu doporučit, knížku jsem slupla doslova za jeden večer, kdy jsem se schoulila se čtečkou do křesla. Prozatím dávám 4 hvězdičky (musím si něco schovat na další díly :) )

24.11.2023 4 z 5

Soumrak Edenu Soumrak Edenu Lucie Ortega (Navrátilová)

Tak tohle byla hodně zajímavé post-apo. Hodně mě zaujalo to téma ráje, Edenu, andělů, Noemova světa a tak, autorka si tady se světem skutečně vyhrála. Knížka se četla velmi dobře, ačkoliv jsem měla trošku trable s tím vyznat se ve všech těch jménech a i tak bych je asi teď nedala správně dohromady Co mě na knize ale maličko zklamalo, byl ten konec, osobně bych si představovala maličko jiný, na druhou stranu ale chápu, proč to autorka napsala tak, jak to napsala Pokud hledáte zajímavé post-apo s nezvyklým námětem, tak rozhodně mohu Soumrak Edenu doporučit Romantická linka tu nebyla nijak na sílu tlačena do popředí, za což autorku moc chválím Pro mně to byla první kniha od Lucie a už teď se těším na ty další, ve čtečce už mám Světla nad močálem, tak snad se mi přes tu kopu nepřečtených knih podaří se k ní brzy dostat

23.11.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Tak tohle mě hodně chytlo. Vůbec jsem knihu předtím neznala, měla jsem ji ve čtečce, protože jsem ji koupila ve slevě na Palmknihách, ale pak jsem na ni zapomněla, ale tak nějak jsem si v hlavě uložila tu hodně zajímavou obálku. Až jsem se k ní opět dostala v rámci svého #čtečkamivybíráčtení a sakra! Proč jsem se do knihy nepustila dříve? Skvěle napsaný příběh o hrdinovi a nestvůře, kdy hlavní postava v knize není ten hrdina, ale ta nestvůra. Výborně do celého příběhu bylo zakomponované cestování časem, nemůžu si teď vůbec vzpomenout, že bych četla někdy podobnou knihu! Autorka má úžasný talent čtenáře udržet u čtení, stránky ubíhají strašně rychle a najednou jste na konci. Co mě trochu mrzí, je ten hodně otevřený konec, ale je to série, tak snad se brzy dočkáme nového dílu. Popravdě my na konci knihy dost chyběl Aaron, i když byl v průběhu knihy strašně protivný :D Ale věřím, že se s Joan opět setkají! Za sebe dávám 4 * a fakt moc doufám, že brzy dostaneme pokračování!

08.11.2023 4 z 5

Nulová linie – Reportáž z Ukrajiny Nulová linie – Reportáž z Ukrajiny Lenka Klicperová

Ačkoliv jsem čtenář fantasy a románů, občas sáhnu po něčem, co se absolutně vymyká mým oblíbeným žánrům. Jednou z takových knih je i Nulová linie od novinářky Lenky Klicperové. Tato poměrně rozsáhlá kniha je napsaná přímo z Ukrajiny v době války - z doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Celá kniha je rozdělena do takových “oddílů který se každý odehrává na trochu jiném místě. Začínáme přímo na Nulové linii, což je nejpřednější linie, kde se střetávají vojáci obou stran. Boje tam bývají nejhorší. Lenka se dostala na nulovou linii, kde potkala českého vojáka Taylora (určitě jste o něm slyšeli, jeho smrt totiž prolétla všemi českými i zahraničními médii) krátce předtím, než bohužel zahynul. Jemu na konci knihy věnuje dopis, u které jsem popravdě měla dost slzy v očích. Od nulové linie se pak přesunula dál do vnitrozemí Ukrajiny, dostala se do Charkova, Kyjeva, Žytomyru a dalších větších i menších měst a vesnic Ukrajiny, sbírala tam příběhy od lidí, kteří přišli o své domovy, kteří utíkaly před válkou, i od vojáků a lidí, kteří svoji vlast brání před okupanty.
Celý text knihy, vyprávějící o tom, jak Lenka projíždí Ukrajinou a sbírá příběhy a “historky od místních, doprovázejí fotografie ať už okolí vybombardované od Rusů, nebo lidí, se kterými se Lenka setkala. Společně s ní byla na Ukrajině i její kamarádka Jana.

Nečte se to jednoduše. Vůbec. Četla jsem to pomalu, po kouscích, protože u toho nejde vydržet delší dobu, aniž by vám z celé té situace nebylo špatně. Odnášejí to civilisté, kteří jen chtěli žít svůj život. Ale i přesto, jaké je to těžké čtení, tak doporučuji všem si tu knihu přečíst.

07.11.2023 4 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Opět skvělý příběh od Julie Caplin! Tentokrát se dostáváme na prosluněný francouzský venkov u vinice a krásného zámečku. V téhle knize mě bavilo snad všechno - popisy jídel, romantická linka mezi Lucem a Hattie, mezi Fliss a Alfonsem, všechny ty přípravy kolem chystání svatby, vymýšlení květin a tak. Sice ta dějová linka mezi Hattie a Lucem byla občas trošku natahovanější, ale je to prostě Caplin, té to lze odpustit! Bavilo mě to neskutečně, a musím říct že pro mě to zatím je jedna z nejlepších knih od Julie z téhle série. <3 Rozhodně mohu doporučit a už se těším na další knihu, která by měla být ze Švédska (a ta další pak z Prahy!)

24.10.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Příjemná romantická oddechovka na pár večerů :) Doporučuji víno!

Zaujal mne hlavně ten námět - dva lidé, sdílející byt a postel, kteří se ale nikdy nesetkali? Jž od začátku je tak nějak jasné, jak to dopadne, ale je to moc milé čtení, i jsem se párkrát zasmála! Mohu doporučit :)

17.10.2023 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

#audiokniha + papírová kniha: Naprosto skvělé završení celé série. Celý ten svět smrtek je výborně pripracovaný a popsaný, i když autor chvílemi sklouzává k rozvleklejším popisům. Ale tady to fakt nevadilo. Třešničkou na dortu je narrátor, který zde podal fantastický výkon. Tajně doufám, že se audioverze dočká i povídková sbírka Kosení, která teď vyšla.
Knihu jsem střídala s audioknihou, takže jsem ochutnala obě zpracování, a nedokážu říct, co mi sedlo více. Ale co říct mohu, je že vřele doporučuji! Skvělá série, která bude v mém srdci mít speciální místečko.

16.10.2023 5 z 5

Jeremyho farma nejen zvířat Jeremyho farma nejen zvířat Jeremy Clarkson

Tohle čtení jsem si moc užila! Už jsem viděla i pořad na Prime Video, a proto mi mozek automaticky při čtení nějakých pasáží vyvolával zpaměti obrazy právě z pořadu. U několika částí jsme se smála nahlas. Clarkson je skvělý člověk s trochu pokřiveným humorem, což je mně osobně velice blízké. Některé pasáže byly trochu nudnější, proto dávám jenom 4 hvězdičky, a netrpělivě budu čekat na druhou knihu, kterou mám objednanou. Vřele doporučuji knihu, i pořad. :)

16.10.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

#audiokniha - Po letech jsem se vrátila s Erice Fosterové, a opět jsem si to užila. Navíc jsem zvolila audioknižní podobu, kterou namluvil Martin Stránský. Naprosto skvělá kombinace, rozhodně doporučuji to v audiu aspoň zkusit :-) Jinak co se týče příběhu, bavil mě, a hodně. Robert Bryndza umí psát! Sice jsem tam viděla trošku podobnosti s Kim Stoneovou od Angely Marsons, ale dá se to odpustit (nejsem si teď jistá, která kniha vyšla dřív - jestli Dívka v ledu od Bryndzy nebo Němý křik od Marsons). Ale začínám si docela uvědomovat, že detektivky s hlavní hrdinkou-ženou mě fakt baví :) Konec Dívky v ledu byl trošku "uspěchaný" a urychlený, ale jinak jsem si celý příběh fakt užila.

04.10.2023

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Za mně skvělá kniha a bavilo mě to stejně po letech, jako když jsem to četla poprvé. Originální námět, čtivý styl vyprávění, zajímavé postavy v knize ... tohle prostě chcete :-) Kostičas miluju od prvního čtení, po letech jsem si řekla, že bych si ho ráda připomněla, když vyšel čtvrtý díl a doplňková povídková kniha, a vyvolával ve mě stejně nadšené pocity, jako tehdy. Stále se to řadí mezi mé oblíbené série! :)

26.09.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Výborná kniha. VÝBORNÁ! Od autora jsem četla Marťana a toho naprosto miluju, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. A Spasitel se zařadil přímo za Marťana. U mně osobně Marťana nepředčil, protože jsem měla trošku problém s množstvím technických výrazů a matematiky a tak, ale když odhlédnu od toho malého mínusu, tak dostávám obrovský plus v podobě poutavého příběhu o vědci, který byl vyslán na misi "bez návratu". Strašně jsem si oblíbila Rockyho. Bavily mě i "flashbacky" do minulosti, kde bylo vysvětleno, co se jak dělo, plánovalo atd. No a ten konec? Masakr. Za mně jedno obrovské doporučení!

15.09.2023 5 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Jelikož jsem se rozhodla řádně prozkoumat celý svět Lovců stínů, brouzdala jsem na netu a narazila na doporučení číst chronologicky dle času. Takže jsem se pustila do Pekelných strojů. A musím říct že super! Jednička mě hodně bavila, příjemně se to četlo, skoro všechny postavy mi byly celkem sympatické. Jen mi strašně nesedl Will. A hlavně jeho protivná povaha. Ale jinak celý příběh super, skvěle promyšlené. Dávám záměrně 4 hvězdičky, tu poslední si schovávám pro další díly :) Nerada bych přechválila začátek a pak byla zklamaná.

08.09.2023 4 z 5

Tak Anna Klevská se mi četla hodně dobře. Působila na mě jako velmi milá žena, která se snažila se všemi vyjít a nerozsévat nikde okolo sebe konflikty. O to víc mě mrzelo, jak se k ní král zachoval, když požádal o rozvod. Ale zase chápu, proč to udělal. Jen mi to během čtení bylo hrozně líto. Společně s Janou Seymourovou je Anna Klevská jedna z mála "manželek", ke kterým se král choval velice uctivě a s láskou, o čemž svědčí i to, že i po rozvodu mohla Anna zůstat v Anglii a král ji nazýval svojí "sestrou" a mohla se dál těšit jeho přízni.

08.09.2023 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Ze školy jsem o Janě Seymourové věděla jenom hodně základní informace , například že konečně dala Jindřichovi syna a budoucího krále. S každou další knihou mě ale dynastie Tudorovců zajímá čím dál víc a doslova tomu propadám. Rozhodně mohu doporučit! Sice začátek byl takový pomalejší, a kniha jako celek obsahuje dost výplně, je to - řekla bych - jeden z hlavních znaků historických románů. Baví mě to a chci více!

01.09.2023 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Každý o mně ví, že miluju fotbal. Sleduju ho už skoro 10 let, a za tu dobu jsem viděla stovky zápasů. Tahle tématika mi ale zoufale chybí v literatuře. Až když mě kamarádka upozornila na knihu Kulti! Vrhla jsem se do ní po hlavě a nelituji ani jedné stránky. Výborně propracovaný příběh z fotbalového prostředí, kdy si hráčka ženského fotbalu tajně od mala myslí na nejznámějšího fotbalistu Reinera Kultiho, který se v jejích 27 letech (btw. aktuálně jsem ve stejném věku! Náhoda? ) zjeví v jejím klubu coby asistent trenéra. Nesnášejí se od začátku, ale postupem času se začnou přátelit. Povedený hate-to-love román. Jen dávám jen 4 hvězdičky, a to z důvodu, že mi často vadily poznámky o kadění. To fakt nemuselo bejt na pomalu každý stránce první poloviny knihy!

Tímhle rozhodně se Zapatou nekončím a těším se, jaké další knihy od ní objevím!

28.08.2023 4 z 5

Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Sandra Byrd

Poslední dobou začínám hltat knihy ohledně tudorovské éry, a proto sem nemohla vynechat ani další příběh o Anně Boleynové. Zde máme pohled na její příběh očima její přítelkyně a dvorní dámy Meg. Čtení mě bavilo, ačkoliv bych řekla, že vyprávění o Anně Boleynové z pera Alison Weir bylo mnohem lepší.

26.08.2023 4 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Opět hodně dobrý díl, ale jak už bylo několikrát napsáno, ztrácí to ten přechozí "drive", který to mělo. Čeho jsem si ale všimla, je to, že si čtenáři dosti stěžují na to, že původní série měla být ukončena 11. dílem a od Královské hraničářky to měla být nová série. A ono tomu v originále tak je. Královská hraničářka (Royal Ranger) je v originále nová série, která na původní jenom navazuje, ale v Česku z nějakého důvodu spojili tyto dvě série do jedné a proto je to tak matoucí. Já ale tuhle sérii miluju a velmi ráda se k ní vracím :)

18.08.2023 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Po více jak měsíci s přestávkami dočteno. Je to náročnější čtení, člověk se snadno ztratí v tom množství jmen a pojmů. Ale je to hodně zdařilá fantasy, i když místy měla až moc nudné pasáže. Proto dávám 4 hvězdy.

11.08.2023 4 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Tak tenhle díl mě bavil zatím ze všech nejméně. Kvalita vyprávění oproti předchozím dílům o dost klesla a už to není tak záživné. Snad budou další díly lepší.

07.08.2023 3 z 5