ellypusik ellypusik komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh hodně chytne za srdce a konečné kapitoly mají silný a dojemný zvrat. Spisovatelka brilantně píše a patří mezi mé oblíbené, ale u této tématiky jsem vždy trochu nejistá, protože ji mám hodně načtenou od autorů, co to zlo skutečně zažili a díla od mladších autorů nikdy nebudou už tak autentická. Ale to nelze samozřejmě kritizovat a je dobře, že to mladší generace už nezažila.

24.09.2023 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nic není černobílé a tento příběh to krásně dokazuje. Každá postava tu má své klady a zápory a nikdo není vyobrazen jako klasický hrdina či naopak záporák. Přečteno jedním dechem! Dlouho jsem se tak do knihy nevžila a neměla v hlavě živě představený celý příběh. Hned od začátku je příběh čtivý a napjatý. Konec už dle mě tak zajímavý nebyl, protože jsem jej předvídala, ale přesto jsem se nedokázala odtrhnout, abych svá očekávání buď potvrdila nebo vyvrátila. Skvělá kniha plná zajímavých myšlenek a zároveň oddechové čtení s úsměvnými poznámkami.

29.07.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tiché roky mi sedly trochu více. Je vidět, že s každým dílem se autorka zlepšuje a rozvíjí své spisovatelské dovednosti. Nehledě na to je román skvělý! Velice čtivý a napínavý. Líbí se mi, že autorka nepodává žádnou postavu jako dobrou či zlou. Každý má dobré i špatné vlastnosti a autorka na to nezapomněla ani zde. Příběh o lidských osudech, ztrátách a křivdách. Přesto s možností nového začátku. Přesto s nadějí, bez které bychom nemohli existovat.

31.08.2023 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Oddechové, vtipné čtení. Byla jsem opravdu mile překvapena.

11.02.2024 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Mně se tato kniha s válečnou tématikou líbila velmi! Autor se nestranil přímému popisování surové války a zároveň dílo zněžnil líčením přírody a krásy života, na kterou mohou vojáci pouze vzpomínat. Po přečtení jsem viděla i nejnovější verzi filmového zpracování a také mohu doporučit. Za mne čtení pro každého člověka, co válku nezažil, aby věděl, jaké hrůzy naše předky potkalo a aby si vážil toho, že naše generace v tom žít nemusí a snad už ani nikdy nebude muset žít!

14.01.2024 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tento román jsem četla po Tichých rocích a Slepé mapě. Pořád u mě vedou Tiché roky pro svoji hloubku a zároveň jednoduchost, ale Hotýlek mě nadchnul určitě více než Slepá mapa. Děj měl neuvěřitelný spád a konec byl hořkosladký. Postavy jsem si oblíbila a bylo mi líto, když se někomu stalo něco špatného. Autorka je opravdu vynikající vypravěčka.

04.09.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásná kniha, poukazující na rodinné tradice a potřeba jejího udržování. Zároveň jsou zde podtrženy mezilidské vztahy a nezkaženost venkovského života.

18.01.2021

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásná kniha, která přestože je krátká, dokázala říct vše, co bylo třeba. Text byl jednoduchý a přesto plný životních mouder. Doplňující fotografie a namalované obrázky oživily příběh a přidaly na dobrém dojmu. :) Za mne jednoznačně pecka!! Když zakoupením alespoň trochu pomůžu opuštěným psům, dvojnásobná pecka!.

24.02.2020 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

(SPOILER) Bryndza za mě zatím nikdy nezklamal. Při předposledním díle jsem myslela, že je série u konce a trochu mě udivilo, že to autor nijak na začátku této knihy nevyjasnil, ale to není žádná výtka. Série s Erikou mi sedí více než s Kate a celý její tým je už moje srdcovka. Přiznám se, že vraha jsem tušila hned, co vstoupil na scénu a trochu mě udivilo jeho/její chování na konci. Kdyby se nestala ta tragédie, kdy zabil svoji blízkou osobu, byl by pro mne vzorec přijatelnější. Takto se vrah ukázal jako "obyčejný zvrhlík", což mi nesedělo do promyšleného chování předtím. Ale kniha čtivá, napínavá. Milostná zápletka hlavní hrdinka byla příjemné zpestření a moc páru fandím do dalších dílů!! Jednoduše řečeno: jako vždy pecka!

30.06.2023 5 z 5

Je vidět, že má autor široký záběr a nastínilo se tam několik politických témat.
Celkově šlo o velice milé a oddechové čtení. Přístup Alana byl vtipný a částečně velice inspirativní. Těžko říct jak by vypadal svět, kdyby každý byl takový flegmatik jako Alan, ale bylo mi to sympatické! :)

26.03.2024 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst vždy a jsem ráda, že jsem se do série konečně pustila. Pan Tolkien otevřel brány dnes oblíbenému a rozšířenému fantasy žánru a byl to profesionál ve svém oboru, kterému se dodnes málokdo vyrovná.
Jediné, co mi v románu chybělo byl humor, který se zakomponoval do filmového zpracování a učinil postavy osobitějšími. V knize mi nepřišla psychologie postav tak propracovaná jako ve filmech. I tak je to samozřejmě perla v knižním moři.

14.01.2024 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Skvěle napsané, čtivé. Autorka musela vynaložit dost úsilí, aby byla kniha obohacena tolika historickými fakty. Příběh Gerty chytne za srdce a ocenila jsem různost pohledů, jak na poválečnou dobu od dalších Němek, tak i pohled Barbory, která svoji matku popisovala úplně jinak, než jsem si ji z děje představovala já. Tyto úhly lidských pohledů mě vždy zaujaly. To, jak je každý člověk jiný.
Jediné, z čeho jsem rozpačitá je pojetí samotného vyhnání. Tehdy se určitě Češi zachovali velice krutě a i další léta to muselo být těžké pro Němce, kteří zůstali. Nicméně celá tak situace byla tak složitá a strastiplná, že bych nedokázala nikoho odsoudit. Věřím, že člověk, kterému umře rodina v koncentračním táboře a sám se každý den bojí o svůj život, se chce pomstít a ač podle mě není potřeba vracet zlo zlem... tak tohle podle mne nepochopí nikdo, kdo si tím neprošel.

13.08.2023 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úžasná humoristická komedie plná ironie a nadsázky. Opravdu jsem se pobavila i si zarelaxovala. Moc doporučuji!

18.09.2019 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opravdu vynikající detektivka. Už dlouho jsem tak dobrou nečetla. Krásné a velice realistické popisy přírody, propracované postavy i celkový příběh. Zaujalo mě, že první vražda se neodehrávala hned na začátku, jak je tomu často zvykem, ale čtenář se mohl seznámit se všemi postavami a když už si myslel, že půjde spíš o rodinné drama, stal se nečekaný zvrat.
Obětí mi bylo vlastně líto, protože už jsem si k některým z nich vytvořila vztah a zajímal mě jejich vývoj ve knize.

21.04.2024

Žert Žert Milan Kundera

Hodnocení by se dalo napsat i jedním slovem. Dokonalost! - Ale já bych ho raději rozvinula. :)
Autor krásně zpracoval témata lidského odcizení od společnosti i od sebe samého. Vážná existencionální témata prokládal dávkou humoru i břitké ironie. S několika myšlenkami jsem se až nezvykle ztotožňovala. Téma mladí, kdy člověk hledá své místo ve společnosti, kdy musí používat "masku", aby lépe zapadl. Kdy vstupuje jako nehotový do hotové společnosti. Kdy je hodnocen jako hotový. Téma nenávisti, která se vlivem času mění ve stálost, ve zvyk. Zdroj nenávisti už je dávno jiný. Vlastně neplatný. Už jde jen o vzpomínky. Téma prozření, které dovede člověka k existencionální rekonstrukci svého života a myšlení... Prostě pecka!
Konec byl hořkosladký. Hořké uvědomění kamarádů, které nevyzpytatelný osud vrátil k sobě. Doporučuji přečíst i s poznámkou autora. Přiblíží to čtenáře ještě víc.

23.02.2023 5 z 5

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou/A Prayer for Katerina Horovitzova Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou/A Prayer for Katerina Horovitzova Arnošt Lustig

Tím, že jsem v této tématice nováček, tak mne kniha zasáhla velmi. Nevím, jestli bych se po dočtení cítila stejně, kdybych již nějaká díla koncentráčnické literatury přečetla dřív, ale tato novela je opravdu perfektní. Autor za mě dokáže popsat situaci tak, že působí surově, ale přitom je v ní stále zachována něha a nějaká lidskost. Je smutné číst takový příběh odehrávající se v koncentračním táboře, který je cítit od začátku do konce smrtí. Je ještě smutnější číst takový příběh, když víme, že nejde o fikci. Krásné, smutné. Stojí za přečtení!

05.02.2023

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Já jako milovník ruské literatury mohu jedině jásat. Tato četba určitě není pro každého a je poměrně náročná. Knihy většinou čtu před spaním, ale u této jsem to nedokázala. Spoustu odstavců jsem si musela číst vícekrát než jsem přišla na správný smysl a podle mne je v tom ta dokonalost. Myslím si, že spousta ruských autorů, ať už Tolstoj, Nabokov nebo třeba Dostojevskij, dokáží jednu větu zaobalit do spousty dalších a v tom je to umění. Pro někoho "zbytečně zdlouhavé", pro mě vyjímečné a poutavé. Číst umí konec konců témeř každý, ale najít opravdový smysl schovaný ve větě? To už tak časté není. :)

04.08.2020 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Četlo se to jako vždy dobře a Brynzda umí zkrátka poutavě psát a vše popisovat. Nicméně příběh mne zklamal a obecně jsem byla z předešlých knížek o dost nadšenější. Chápu, že je to fikce, ale některé situace se mi zdály tak nereálné, že mě chuť číst i na chvíli přešla. Některé pasáže byly nedomyšlené a kazily příběhu celkový dojem. Moc jsem nechápala, jak může člověk, který je popisován jako velmi těžce raněn, neustále utíkat a bojovat. Chápu, že adrenalin v krvi dělá divy, ale občas mi to přišlo už moc. Přidaná kapka fantasy s mrtvou maminkou mě pobavila, ale do příběhu mi také neseděla. Mrzí mě to, Brynzda je skvělý a všechno co napsal, bylo excelentní... kromě tohoto.

06.02.2024 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mne se kniha četla skvěle. Autorka žádnou důležitou postavu nevykreslila jako "jen dobrou" nebo "jen špatnou". Každá měla svůj charakter a své důvody k danému počínání. Za mě opravdu skvělé a napínavé čtení, co mi nedalo spát.

27.12.2023 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

(SPOILER) Četlo se to velmi dobře. Velice napínavé a občas i vtipné. Chápu, že šlo o zobrazení lidských osudů, které jsou obtěžkány spoustou překážek, ale bylo to o na mě občas až příliš pesimistické. Rozumím poselství knihy, ale trochu více nějaké té dobré energie by neuškodilo. Konec byl za mě divný a hrozně smutný, protože to působilo, že jediná postava s čistou duší (druhá taková umřela už v půlce) dostane hroznou ránu, obrazně i doopravdy.

07.02.2024 4 z 5