eliska2126 eliska2126 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak mám tu pro vás doporučení na jednu klasika. Tato kniha je na hodně školách i součástí povinné četby. Já osobně nesnáším, když mi někdo diktuje, co musím teď číst. Tuhle knížku jsem poprvé četla před pár lety k maturitě a byla to jedna z mála knih, která mi nevadila, ba dokonce se mi líbila.
Za mě je tohle dílo prostě geniální. Orwell zde krásné popsal, jak nenápadně a plíživě se může do společnosti dostat totalitní režim. Postavy, byť jsou to zvířata, jsou skvělé vykreslena, každé zvíře má svůj osobitý charakter. V druhé polovině knihy provázel čtení hlavně vztek. Byla jsem tak naštvaná na prasata, která si upravovala pravidla podle toho, jak se jim to hodilo. Jak bylo popsáno v knize "Všechna zvířata jsou si rovná, ale některá jsou si rovnější."
Za mě velké doporučení, je to prostě geniální kniha a jestli máte možnost si ji přečíst, ať už v rámci přípravy na maturitu nebo jen tak, jděte do ní!

16.12.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ještě nikdy mě žádná kniha takhle nepoložila. Tak silný příběh. Když to srovnám s Tatérem z Osvětimi, přijde mi Hana drsnější. Když jsem četla Tatéra, tak se mě ty hrůzy z koncentračních táborů, nemůžu říct, že nedotkly, ale nevnímala jsem je tak silně jako u Hany.
Ze začátku knihy jsem byla celkem rozpačitá. Ano, Alena Mornštajnová píše velmi čtivě, takže se mi to četlo samo, ale nevím no. Mira mi že začátku přišla jako umíněné děcko, co nedostalo svůj věneček. Události, které se staly potom a celý vývoj jejího charakteru mě překvapil a dostal mě na její stranu.
Číst posledních 30 stran pro mě bylo utrpení. Syrovost s jakou je popisováno utrpení lidí v Osvětimi jsem nedokázala pochopit. Jak se tohle mohlo stát? Jak tohle může člověk člověku udělat? Ze začátku jsem nechápala Hanino podivné chování, nenávist vůči Horáčkovým a spoustu dalších věcí, ale přesně tehdy, když jsem četla její část příběhu, jsem vše pochopila. Kdo by ustál tíhu tohohle všeho? Byla zlomená.

31.03.2019 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Toto je moje třetí kniha od autorky. Jako první jsem přečetla Hanu, která má navždy místo u mě v knihovně, protože mě opravdu dostala. Potom Listopád, ten byl malinko slabší, ale i tak síla a teď Les v domě.

V knize sledujeme dívku, které neříkají jinak než Cácora. Nechci vám toho o ději prozrazovat moc, protože mi přijde, že když nic nebudete vědět, o to silněji na čtenáře kniha zapůsobí. Cácora žije se svou babičkou, dědou, mámou a tátou. Bylo mi ji fakt líto, protože i když žila se svou rodinou v domě, tak neměla prakticky nikoho. Otec odešel, matka spíš byla než nebyla a babi s dědou taky neoplývali nějakým zájmem o svou vnučku, i když...

Kniha se četla opravdu těžko, ale zároveň lehce. Autorka píše opravdu čtivě, ale to téma... Teda uff.. celý příběh tak nějak hezky plynul a odhaloval nám postupně tajemství ukrytá v domě i v lese, o kterých se vám nezdálo ani v těch nejhorších snech.

Les v domě bych určitě doporučila všem, kteří si troufnou na opravdu tíživý příběh. Toto se autorce opravdu povedlo, nicméně u mě stále na prvním místě vede Hana.

26.11.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Hotýlek na Islandu je opravdu milý příběh Lucy, která na začátku knihy vlivem okolností dostává padáka z velice prestižního hotelu a je nucena přijmout místo ředitelky hotelu na samotném Islandu.
Zde se setkává se spoustou skvělých lidí, kteří vytvoří tým a společně dokážou hotel opět postavit na nohy.

Lucy mi bylo ze začátku dost líto a byla jsem opravdu zvědavá, co se jí stalo, že ji z předchozí práce vyhodili. Ale jinak mi bylo sympatické její odhodlání. Alex mi byl také sympatický a jeho sbližování s Lucy (to není spoiler, všichni to tak nějak čekáme, ne? ) bylo pozvolné a romantické.

Přiznám se, že jsem ze začátku měla trochu problém se začíst a musela jsem si zvyknout na styl psaní. Ale ve finále se mi příběh líbil a určitě se brzo pustím do dalšího dílu.

31.12.2022 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Miluju! Tohle jediný slovo dokáže vystihnout pocity, které jsem měla při čtení Zlodějky knih. Stydím se za to, že jsem knížku tak dlouho odkládala. Film jsem viděla už dávno, takže jsem zhruba věděla, co to bude. Ale kniha je milionkrát lepší, než film. Celé je to psáno dost čtivě a chytlo mě to od začátku do konce. Konec mi úplně zlomil srdce. Věděla jsem to, ale i tak mě poslední kapitola při čtení ničila.
Zlodějku knih ode dneška řadím mezi mé srdcovky a nedám na ni dopustit.

09.10.2019 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila strašně moc. Já osobně jsem veliký fanoušek Harryho Pottera a proto jsem nadšená, že poslední dobou vychází autobiografie herců právě z této série. I když ještě nevím, zda se pustím do Deníků Alana Rickmana, Tom Felton a jeho S kouzelnickou hůlkou byla jasná volba.

Herec nám zde popisuje úplné začátky své kariéry (asi se někdy kouknu na Pidilidi), své dětství, ale i zážitky z natáčení HP. Konec mě velmi překvapil, protože za mě se Tomovi povedlo posledními kapitolami i něco předat. Bez obalu popisuje, co nastalo po natáčení a nestydí se mluvit i o svých problémem.

Za mě byl Tom vždycky velký sympaťák, i když jsem ze začátku postavu Draca, kterou hrál, moc nemusela. Ale zahrál ji tak skvěle, že mi je ve finále Draca líto. Je to chlapec, který neměl jinou možnost.

S kouzelnickou hůlkou můžu doporučit opravdu každému fanouškovi HP a také každému, kdo se jednoduše chce dozvědět o Tomově životě něco víc. Je to napsané svižně a velmi vtipně. Autor/herec má opravdu talent psát a já tu mám zřejmě adepta na nejlepší životopis tohoto roku!

26.11.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Čas od času si nějakou klasiku přečtu. A Pýchu a předsudek jsem měla na seznamu dlouho. Loni jsem četla kousek v angličtině do školy a říkala jsem si, proč si ji nepřečíst v češtině.

Kdysi jsem také viděla film s Keirou Knightly a Matthewem Macfadyenem a ten se mi také líbil.
Příběh jako takový je super. Postavy jsem si oblíbila. Elizabeth byla chytrá a prostořeká a Darcy byl takový tajemný a postupně jsme odhalovali, jaký vlastně je.

Měla jsem jen problém se stylem, jakým je to napsané. Jde vidět, že Jane Austen psala dvě století dozadu a styl tomu také odpovídá. Nečte se to úplně jednoduše a docela mi to trvalo. Nenastal ani moment, kdy bych se fakt začetla. Nicméně i tak si myslím, že stojí za přečtení.

08.04.2023 4 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Přiznám se, že jsem se trochu bála hokejového prostředí, ale byla to naprostá paráda. Není to je o tom, ale i o prostředí univerzity. Autorka také dokázala do průběhu zakomponovat pár těžších témat. Třešničkou na dortu jsou postavy. Hanna byla opravdu super postava s prořízlou pusou a snad jako jediná nepadala Garrettovi k nohám. Garrett mi byl sympatický také už od začátku. Byl tvrdohlavý a bylo mi jasné, že nenechá Hannu být, dokud mu na doučování nekývne. Taky mě bavily jeho hlášky, u těch jsem se opravdu nasmála.

Celá kniha je opravdu skvěle napsaná. Kromě těžších témat, které jsem už zmínila, v knize najdeme také nečekaně zvraty, ale všechno to dává smysl a je to opravdu čtivé. Důkazem je moje kamarádka, která to přečetla za den (a to to není žádná velká čtenářka).

Takže za mě opravdu velký doporučení a už chápu, co na této sérii všichni tak mají.

31.12.2022 5 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

První díl jsem četla loni a byla jsem neskutečně nadšená. Navíc kniha skončila tak otevřeně, že jsem se dalšího dílu nemohla dočkat. A konečně je to tady!

V tomhle díle dál sledujeme příběh Cecílie a havraního bratrstva. Zatímco první díl je spíše zábava, užívání a milostná linka, tady už to o zábavě opravdu není.
Objevuje se zde nová postava Francouze, kterému sahají prsty dál, než jsem si dokázala představit. A ten pěkně zamíchá kartami. Blíže poznáváme havraní bratrstvo a vlastně celý svět, který existuje za tím naším.
Cecílii jsem i tak občas nechápala. Neříkám, že je to špatná hlavní hrdinka, jen se občas až moc hnala za pomstou a kvůli tomu ji unikaly důležité věci. O postavě Francouze jsem napřed nevěděla, co si myslet. Docela jsem ho nesnášela, protože jsem se nedokázala přenést přes to, co zničil. Ale autorka dokázala napsat tak zajímavý vývoj této postavy, že se mi vztah k němu postupně měnil, až jsem mu vlastně i fandila.

Kniha je rozdělena na dvě části. Konec první části mě emočně úplně zničil. Doteď nevěřím tomu, co se tam stalo a do konce knihy jsem věřila, že nastane věta typu: a pak jsem se probudila, byl to jen sen. Měla jsem chuť knihu zahodit, spálit nebo jinak zničit. Druhá část se odehrává o pár let později a naprosto chápu, jak bylo Cecilii. Byla stejně zničená jako já.

Před čtením téhle série jsem viděla reel, kde bylo řečeno, že druhý díl nás kompletně zničí a třetí díl nás zahojí. Takže já teď netrpělivě čekám třetí knihu, která snad napraví to, co Exodus napáchal .

Přiznám se, že jsem nevěděla, jak knihu budu hodnotit. Myslela jsem, že na 5 hvězd do nebude, protože v druhé části jsme se na pár místech plácaly v Cecíliiných pocitech. Jenže s odstupem pár dní jsem víc než ochotná tohle prominout, protože ta kniha je jedna emocionální jízda plná zvratů a já nemůžu jinak, než vás všechny přesvědčit, abyste si to všichni přečetli!

01.08.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Řekla bych, že Vánoční koleda už je taková vánoční klasika. Přiznám se, že jsem příběh dříve sledovala jen jako film, ale letos jsem si řekla, že si ji konečně pořídím jako knihu a během Vánoc si ji už přečtu. Každoročně jsem totiž vždycky četla Můru noční předvánoční a myslím, že si koledu zařadím na vánoční rereading i příští rok.

Myslím, že všichni víme, o čem Vánoční koleda je. Sledujeme zde velmi bohatého obchodníka Ebenezera Scrooge, který je ale tak lakomý a zlý, že ho nikdo nemá rád. Jednou v noci ho ale navštíví jeho zesnulý obchodní partner Jakub Marley a varuje ho, že jestli se nezmění, dopadne velmi špatně. Následující noc jo navštíví tři duchové, kteří mají za úkol přivést Ebenezera k rozumu.

Vánoční koleda určitě patří mezi nesmrtelné příběhy, které vás donutí zamyslet se nad určitými věcmi. Tohle je asi zatím nejlepší vydání příběhu, které jsem našla, každopádně mi tady dost vadilo překládají jména Scrooge na Skruž. Pořád jsem měla před očima ten betonový kruh u studny, kterému se také říká skruž.

31.12.2022 4 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Na tuto knížku jsem slyšela samou chválu, takže má očekávání byla opravdu vysoká. V této knize sledujeme Biancu, která si právě splnila sen a otevřela si vlastní restauraci. Jaké je ale její překvapení, když do restaurace přijde ochutnat její menu postavené na bourbonu rodiny Bordeaux samotný Jackson Bourdeaux, kterému se říká Netvor. Tím se rozbíhá náš příběh.

Hlavní hrdinka Bianca je ostrá jako břitva a nepáře se ani s někým tak bohatým a vlivným jako je právě Jackson. Hodně mě bavila její drzost, na druhou stranu jsem ocenila, že se umělá postavit a bojovat za lidi, na kterých ji opravdu záleží. Naopak Jackson byl zpočátku opravdu Netvor. Jenže jak příběh postupuje, ukazují se důvody a musím říct, že autorka Jacksonovu minulost zpracovala opravdu dobře a uvěřitelně. Jackson je zvyklý, že je vždycky po jeho a ten naráz, když zjistí, že s Biancou to nebude tak lehké, byl opravdu vtipný. Navíc to není takový ten typický bad boháč, ale celou dobu jsem věděla, že je za tou jeho zamračeností a zádumčivostí něco víc.

Kniha se odehrává převážně v New Orleans. Prostředí je vykresleno opravdu dobře a ani v této knize autorka nemusela použít sáhodlouhé popisy, abyste se mohli přenést.

Kniha je napsána celkem jednoduše a je opravdu čtivá. Stránky mizí pod rukama. Mezi hlavními hrdiny to na jednu stranu hezky jiskří, na stranu druhou mezi sebou vedou vtipné slovní přestřelky. Najdeme zde i vážnější téma, které je za mě už teda trochu okoukané, to mu ale na vážnosti samozřejmě neubírá.

A já, jako milovnice vaření a pečení, jsem opravdu ocenila bonus, který autorka do knihy přidala, a to jsou recepty.

Za mě opravdu povedená kniha, není to jen taková ta typická eroromanťárna, ale myslím, že dostanete prostě něco víc. A skvěle se u toho pobavíte.

30.01.2022 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Tak jsem se asi zamilovala ️. Jak jistě mnoho z vás ví, jsem velká milovnice knih Mony Kasten. A v Nových začátcích a stylu Lilly Lucas jsem našla přesně to, co jsem měla i u Mony Kasten.
Prostředí hor se mi strašně líbilo. Autorka všechna místa popsala tak skvěle, že mi přišlo, jako bych stála přímo s Lenou na svahu. Musím říct, že žít v Green Valley by se mi fakt líbilo. Je to takové přátelské městečko, kde každý zná každého, všichni si pomůžou, ale samozřejmě tady pěkně lítají i drby. A ten jejich penzion Golden leaf? Tam bych se ubytovala hned.
Všechny postavy jsem si hrozně moc oblíbila. Neměla jsem problém se do nich vžít a vztah, který se tvořil mezi Ryanem a Lenou jsem hrozně prožívala a fandila jsem jim. Lena si mě získala už na začátku, jen Ryan se na začátku choval docela jako blb. Nicméně, jak jsem se dostávali do příběhu dál a odkrývali jeho minulost, tak jsem jeho chování i chápala. Ztratil v podstatě všechno, na čem mu záleželo. Nikdo by asi nebyl na všechny milý a usmíval se na všechny strany. Jediné, co mě docela v ději zarazilo bylo to, že Lena, která byla sice au pair, tak to hlídání malého Liama v knize moc zmíněno nebylo.
Tempo knihy je svižné a stránky mizí pod rukama. Autorky styl mi sedl a jak už jsem zmínila, dost mi připomínal sérii Znovu od Mony Kasten. Jedna scéna byla dokonce skoro stejná jako v knize Začít znovu. Ale vůbec mi to nevadilo, páč ukončení série Znovu mě dost mrzelo a dlouho jsem doufala, že najdu něco aspoň stejného stylu. A stejně jako v sérii Znovu i tady má vycházet několik dílů a každý by měl být o jiné dvojici. Už se nemůžu dočkat až se ke mně dostane díl o Izzy a doufám teda Willovi nebo o Madison.
Takže podtrženo sečteno, já jsem s tímhle kouskem opravdu strašně moc spokojená a doporučuju ji všem, kdo mají rádi Monu Kasten nebo si prostě jen rádi užijí večer a nějakou skvělou romanťárnou.

16.12.2021 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Jee, tak u toho jsem si tak hezky odpočinula. Strašně mi tenhle typ knížek sedí poslední dobou. Moc se mi líbilo, jak se Allie a Kaden pomalu poznávají a uvědomuji si, že by něco mezi nimi mohlo být.
Děj hezky ubíhá, knížku bych určitě nijak nezkracovala, bylo to skvělé. Žádné části mi nepřišly výplňkové a nebudily mě.
Od začátku stejně víte, jak to dopadne, ale stejně jim v těch těžkých chvílích fandíte, aby to mezi nimi dopadlo dobře a byli spolu. Hlavní hrdinka sympaťanda a co se týká Kadena, tak toho jsem občas nechápala, ale pak se za pár stránek stejně ukázalo, že se tak nechoval bez důvodu.
Takže pokud chcete milý romantický příběh, u kterého si odpočinete, tak určitě doporučuju.
Jediné, za co srážím půl hvězdičky byly dvě situace, nad kterými jsem protočila oči, ale jinak bomba!

17.12.2020 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Tuhle knížku jsem tenkrát viděla tuším tady na Instagramu u @penny_and_books a strašně dlouho jsem se k ní nemohla dostat. Letos jsem si ji konečně přála na Vánoce, ale bohužel z mojí blbosti a lenosti jsem se k ní dostala až teď. Ale jak se říká: lepší pozdě, než nikdy.
A teď ke knížce. Co vám budu povídat, knížek o světové válce jsem četla hodně, ale tahle byla vážně něčím jiná. Nebyla o neštěstí vyplývající z koncentračních táborů. Byla o přátelství, které bylo schopné vzniknout mezi dvěma ženami ve zcela impozantním prostředí ve strašné a zlé době. A přesně díky tomuhle se mi knížka líbila. Je napsána dobře a čtivě. Sledujeme vyvíjející se krásné a čisté přátelství mezi někým, u koho bysme to ani nečekali, protože co vám budu povídat, začátek není zrovna přátelský. Každopádně pokud chcete něco, co není tak úplně válka a smrt a neštěstí, ale něco krásného z této doby, tak doporučuju Světla zimní noci všemi deseti, dokonce všemi dvaceti prsty, které mám.

17.12.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Další silná kniha s tématem druhé světové války, která mi poskytla zase jiný pohled. Unikátností této knihy je, že zde nepozorujeme jen knihovnici, jak by se z názvu mohlo zdát, ale prolínají se tu dějové linky i pár dalších vězňů.
Námět knihy mě pohltil, některé pasáže mi přišly bohužel poněkud zdlouhavé, což jí trochu ubíralo na čtivosti a v těchto chvílích se stávala méně záživnou.
Musím se přiznat, že během knihy jsem si vyhledávala spoustu informací o dalších postavách v příběhu (Fredy Hirsch, Elizabeth Volkenrath, samotná Dita Kraus,...), Takže kniha mi přinesla spoustu nových znalostí a byla velmi poučná.
Dalším plusem, na který jsem narazila, čeká na konci knihy, kdy se dozvíte, jak některé postavy skončily. Toto je první kniha s tímto námětem, ve které toto je (myslím jako o více postavách v takovém pěkném shrnutí). Takže za mě doporučuju.

01.04.2019 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Přiznám se, že mi tahle kniha ležela v knihovně opravdu několik let a teď zpětně si opravdu vyčítám, proč jsem se do ní nepustila dřív. I když je pravda, že ve mně kniha zanechala tolik pocitů, že jsem pak nevěděla, co s tím.

Sledujeme dvě časově linky, jedna probíhá za války a sleduje příběh Stelly a Dana. Druhá časová linka je z roku 2011, kdy Jess přebývá v jednom opuštěném domě a jednoho dne dostává také dopis.

Musím říct, že jsem ze začátku měla trochu problém se začíst, jednu chvíli jsem i uvažovala o odložení knihy, protože jsem se do toho nemohla nějak dostat. Ale asi po čtvrtině knihy se to zlomila a příběh si ke ve finále opravdu získal. Ze začátku mě bavila spíše linka z přítomnosti, pak mě ale více vtáhla válečná dějová linka. Příběh Stelly a Dana jsem opravdu hltala.

Kniha je napsána moc hezky a posledních 30 stran jsem totálně probrečela. Je to opravdu silná kniha obsahující silný příběh a také opravdu smutný konec.

09.05.2024 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Určitě jste každý zaznamenal ten obrovský hype, který se dostal téhle knize. A já musím opravdu říct, že je to zaslouženě.

Tohle je naprosto skvělá, roztomilá a oddechová kniha, u které se tak krásně zasmějete. Už po prvních 30 stránkách jsem věděla, že to je ono! Že to může dosáhnout na 5 hvězd. Olive byla skvělá hlavní hrdinka, uměla si udělat legraci sama ze sebe a zároveň byla neskutečně chytrá. Adam byl přesně takový ten týpek, který je extrémně nepříjemný na všechny ve svém okolí, ale pak, když potká tu pravou, tak ji ukáže i jinou tvář.

Zápletka s falešným randěním byla skvělá. Přišlo hodně situací, u kterých jsem se fakt smála nahlas. Každý samozřejmě čeká, jak se tohle bude vyvíjet, že se Olive do Adama zamiluje, ale i tak se mi to fakt líbilo (i když to bylo tak předvídatelné).

Kniha se opravdu těžko odkládala. Je to čtivý jak blázen a na to, že nejsem většinou moc spokojená se třetí osobou, tak tady mi to vůbec nevadilo. Stránky mizí pod rukama a chcete to prostě dočíst. I zápletka na konferenci byla fajn. Autorka tak zabředla i do trochu vážnějších vod a myslím, že příběhu to jen a jen prospělo.

Já jsem z Hypotézy opravdu nadšená.

26.11.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Od této knihy jsem měla opravdu velká očekávání. Viděla jsem na ní spoustu pozitivních ohlasů a byla jsem opravdu zvědavá, co na ní řeknu já sama. Vystoupila jsem ze své čtecí rutiny romantických příběhů a pustila jsem se do Eleanor a jsem za to opravdu vděčná, protože tahle kniha je tak krásná, i když obsahuje dost bolesti.

Eleanor jako postavu jsem si opravdu zamilovala. Eleanor je totiž jedinečná. Je jí úplně jedno, co si o ní, kdo myslí. Bavilo mě sledovat svět jejíma očima. Nebála se říct, co si myslí, i když to někdy nebylo příjemné. A přesně to jsem si na ni cenila nejvíc - její odvahu. Eleanor si prošla neuvěřitelných vývojem. Autorka nám během vyprávění dávala náznaky toho, co se v Eleanořině životě kdysi stalo, ale vlastně nechala Eleanor samotnou, aby nám to řekla ve finále sama.

Strašně se mi líbilo budování přátelství mezi ní a Raymondem. Bylo to tak krásné a čisté.

Kniha na mě opravdu zapůsobila. Byl to opravdu krásný příběh, ale když jsem se dostala do hloubky, bylo mi Eleanor opravdu líto skrz to všechno, co se jí stalo. I tak si ale myslím, že se má Eleanor vážně skvěle.

08.04.2023 5 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Od téhle knížky jsem vlastně nečekala nic moc velkého. Prostě si odpočinu u nenáročné vtipné romantiky přesně jako byl první díl. Jenže tady mi přišlo, že to bylo i o něčem trochu jiném. Hodně se tady řešilo nízké sebevědomí a sebeláska. Joellen je totiž přebornicí v sebebičování a snad nikdo se neshodí tolikrát jako právě Joellen. Naopak já jsem ocenila, že to není taková ta typická dokonalá hrdinka. Cam je proti tomu neuvěřitelně krásný a přitažlivý nejlepší sportovec světa (na mě nekoukejte, to jsou jeho slova ). Obě postavy mají zajímavou minulost, bez které by určitě nebyli tací, jací jsou.

Snad všichni víme, jak tahle knížka dopadne. Takže není to nic nepředvídatelného. Nicméně průběh děje neočekávaný je, aspoň pro mě v určitých místech. Dost mě bavily slovní přestřelky a popichování mezi Camem a Joellen. Autorka už jednou dokázala, že píše skvěle a že to prostě umí.

Takže pokud hledáte vtipnou knížku s dobře rozpracovanou romantikou, sarkastickými dialogy, která vám ale může i něco přidat (mějte se rádi! ️), tak je Taju pro tebe něco pro vás.

06.07.2022 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

(SPOILER) Už dlouho jsem chtěla splnit tenhle můj malý rest. Muž a žena mi v knihovně ležela už dlouho, tak jsem si řekla, proč se do ní nepustit teď. Filmy podle autorových knih se mi docela líbí (Účastníky zájezdu teda miluju!), takže od knih jsem očekávala humornou blbůstku, u které si odpočinu. Neodpočala jsem si vůbec. Spíš jsem vypínala všechny síly, abych knížkou nehodila o zeď.
Kniha obsahuje dvě novely. První Family Frost je novela o zkrachovalém restauratérovi, který absolutně nezvládá svůj život. Povídka ba úplně nemastná, neslaná, prostě taková nijaká. Bylo mi totálně jedno, co se stane nebo jak to bude pokračovat.
Druhá novela Čarodějka z Křemelky je ovšem mnohem výživnější. Bohužel opět ne v dobrém. Sledujeme zde Dominiku, krásnou ženu s brýlemi jako dno jogurtu, která umí číst myšlenky. Příběh skoro žádný, protože na každé druhé stránce se Dominika rozplývá nad svými prsy nebo zadkem a věřte mi, její míry 92-60-90 tam byly zmíněný tak často, že vám je řeknu, aj kdybyste mě o půlnoci vzbudili do smrti smrťoucí! Následující popisy budou SPOILER, protože vám potřebuju ukázat, jak moc stupidní hlavní hrdinka byla. Její manžel najde přilbu, která brání Dominice číst myšlenky. Dominika tvrdí, že jí absolutně nevadí, když ji občas bude nosit a že chlapeckého potřebu soukromí. Nicméně o pár stránek dál spustí Dominika takový hysterák, že co před ní tají, když tu blbou přilbu nosí. Dále se jí manžel zeptá, že co když ji bude ve snu nevěrný. Dominika odpovídá, že to se nepočítá, že za své sny nemůže. Opět o pár stránek dál totální hysterák a manžela budí se slovy vstávej ty prase, protože se mu zdálo o servirce z jejich svatby. Všichni si domyslíme, co se ve snu dělo, že... prostě totální hysterka. Manželství dospěje k rozvodu (ani se pánovi nedivíme) a u rozvodu mu Dominika říká, jak byl úžasný manžel a bla bla bla. Nicméně opět o pár stránek dál ho nazve neschopným kreténem a jede se dál. Sama sebe mimochodem většinu knihy nazývá sexbombou, protože MÍRY 92-60-90, že jo! Míry jsou nám připomínány tak často, že to skoro vypadá, že máme slepičí mozečky a nedokážeme si zapamatovat, jaká sexbomba vlastně naše hysterická hlavní hrdinka je.
Kromě tohohle všeho mi vadilo, že jsou skoro všichni oslovováni jen příjmením. Víme, že manžel byl Novák, že měla jakousi kámošku už ani nevím, jak se jmenovala, atd atd. Další, co jsem těžce vydýchávala bylo to, že nikdo nemá očividně nic lepšího na práci, než aby myslel na to, jak naši hlavní hysterku (pardon hrdinku) svlékla, omakává a souloží s ní... Protože vlastně 92-60-90!!!
Suma sumárum: tohle prostě nečtěte! Je to naprostá ztráta času, není to ani vtipné, ani logické.

08.03.2022 1 z 5