elcapitano elcapitano komentáře u knih

Odysseové na mořích historie Odysseové na mořích historie Antonín Bartoněk

Četl jsem to současně s Řeckými bájemi a pověstmi během plavby po Řeckých ostrovech, takže celkem intenzivní zážitek.

27.04.2014 4 z 5

Černé díry a budoucnost vesmíru Černé díry a budoucnost vesmíru Stephen William Hawking

Neříkám, že jsem všemu rozuměl, ale jsem zase o něco chytřejší :)

23.03.2014 4 z 5

Anatomie vraždy Anatomie vraždy Imogen Robertson

Já jsem to nedočetl - nedokázal jsem se začíst kvůli velkému množství postav.

23.03.2014 2 z 5

Newton – poslední mág starověku Newton – poslední mág starověku Irena Štěpánová

Odborné pojednání o myšlenkových - filosofických, teologických a vědeckých východiscích Isaaca Newtona. Hodnotit si netroufám, jde o odbornou literaturu, kde by jakékoliv hodnocení vedlo nutně k polemice. Se zájmem jsem přečetl.

08.02.2014 5 z 5

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Parádní! Napínavé až do překvapivého konce.
Je mi líto, ale tímto mám celou serii přečtenou, takže se bohužel musím s Mathewem rozloučit. Bude mi chybět.

28.01.2014 5 z 5

Americká soda Americká soda Steve Fisher

Zábavná reflexe Čechů očima zde dlouhožijícího Američana. Některé kapitolky i dost tnou do živého. Některé povídky jsem četl už dříve v Reflexu, ale pobaví i na druhé čtení - někdy opravdu až k hlasitému smíchu.

18.01.2014 5 z 5

Nová Atlantis Nová Atlantis Francis Bacon

Těžko hodnotit spisek, který byl napsán před 400 lety - v jiné době, v jiném myšlenkovém i estetickém prostředí.
Co však můžu popsat je, jak takhle stará věc zapůsobí na současného čtenáře: nejprve si všimnete slohu, který připomíná základní školu. Pak ovšem nastoupí zábavnější moment - jedná se v zásadě o sci-fi, ale 400 let starou, lze z ní perfektně rozklíčovat, jakou mělo tehdejší vědění úroveň a kam asi směřovalo, co vyšlo a co je nesmysl. Je zajímavé sledovat i tehdejší důraz na určitou obřadnost a ceremonii.
Je to krátké a zábavné, dávám 3 hvězdičky jako neutrální hodnocení.

08.01.2014 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Je opravdu děsivá, mrazivá a..strašná. K tomu se zakládá na spoustě historických faktů a detailně popisuje život na palubě lodi v předminulém století. Navíc ta představa nekončícího uvěznění v ledu a tmě - což je historický fakt - je úděsná.
Dobývání severozápadní cesty bylo asi poslední velké a relativně nedávné dobrodružství na zemi.
Reálie výtečně propletené s mytologií, mystikou a šílenstvím.
Výborná kniha!
.. si to asi v budoucnu přečtu ještě jednou, až najdu odvahu.

07.01.2014 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Napínavé, dramatické, jednomu to celkem i rozšíří obzor, ..mám chuť si přečíst něco od zmiňovaného Francise Bacona, Isaaca Newtona, ... během četby jsem si dohledával a potvrzoval spoustu zmiňovaných faktů z knihy na googlu, ...
V zásadě velká spokojenost, ale s určitými výhradami: především konec je najednou rozplizlý, moralizující a v zásadě bych čekal nějakou větší "pecku".
Přehnaný americký nacionalismus a všechen ten filozofický povrchní guláš jsou sice nedostatky, ale v zásadě drobné.
Ztracený symbol totiž není literatura faktu, ale oddychová a opravdu zábavná kniha.

06.01.2014 4 z 5

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

Byl jsem stržen, napnut a nadšen! Doporučuju.

20.12.2013 5 z 5

Kořist Kořist Michael Crichton

Hodně poutavé, člověk má dojem, že "čte hollywoodský film". A navíc je ze mne odborník na chování roje, což je super :)

07.12.2013 5 z 5

Plout musí námořník Plout musí námořník Jan de Hartog

Strhující vyprávění. Kniha má trochu zvláštní styl vyprávění - takové jakoby rychlé valení textu nebo jak to popsat, chvilku mi trvalo než jsem si zvykl, ale pak už to fičelo a bouřilo až do konce. Navíc, v místě kde se velká část knihy odehrává - Wadenské moře a ostrov Terchelling, jsem plul a v knize je to popsáno tak dobře, že až ciítíte tu slanou vůni :)
Užil jsem si.

29.11.2013 5 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Napínavé, akční, poučné, strhující...ale: těch akčních scén, kdy hlavní hrdinové odněkud / před něčím prchají a zase a znovu zázračně uniknou je moc, to je čtení pro děti, navíc to zabírá snad půl knihy.
Oceňuji fundovaný a čtivý vhled do středověkých reálií i kvantové fyziky.
Jsem zklamaný z toho, že v knize není nějak víc rozehrán motiv komunikace současnosti s minulostí, časový paradox nebo tak něco. Naši hlavní hrdinové minulost hodně ovlivnili, zanechali tam svou stopu a autor se mohl aspoň v jedné kapitole na konci vrátit na Castelgard a trochu si to užít. Na to, jaké možnosti takto rozehraná situace nabízela, z toho autor vyhmátl v zásadě jednu - akční - stránku příběhu. A díky tomu se kniha řadí sice k nadprůměrnému, ale přeci jen pouze k oddechovému čtivu.

11.11.2013 4 z 5

Na vlnách Baltu Na vlnách Baltu Patrick O'Brian

Další kousek, opět čtivý, historicky zajímavý a - souhlasím s kní - stále vtipnější. Moje srdcová záležitost.

31.10.2013 5 z 5

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Opět vynikající, už mám i vlny Baltu a těším se na ně. Jinak tentokrát se mi zdálo, že proti předchozímu dílu (Pochmurný ostrov) byl tento díl celkově nějak čtivější. Každopádně opět parádní výlet do námořní historie. Aye aye.

13.10.2013 5 z 5

Vladař Vladař Christopher John Sansom

strhující, čtivé, napínavé. Moje třetí s Shardlakem a už se těším na další.
Paralela s politikou je zřejmě nadčasová a bez hranic.

30.09.2013 5 z 5

Advokát chudých Advokát chudých John Grisham

Od Grishama jse přečetl už několik knih a vždy jsem byl naprosto unešen a spokojen. Bohužel Advokát chudých se naprosto vymyká a musím říct, že mne velmi zklamal.
Nepravděpodobný, příliš přímočarý děj. Ale to by snad i člověk přestál, ale první půlku knihy jsem měl dojem, že čtu nějakou agitku o tom, jak je ten kapitalismus prohnilý... jak z komunistické čítanky v 80-tých letech.
Takže s lítostí palec dolů.

17.09.2013 3 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Čtivé a vtipné svědectví o úplně blbý době. Na jednu stranu zábava a řachanda, na druhou bolševik pořád pěkně s**e. Tu dobu pamatuju jako teenager, jsem rád že už je to minulost a doufám, že se už nikdy nevrátí.
Překvapivě z knihy vyznívají Plastici celkem demaskovaně a bez glorioly. Za kamarády bych je asi nechtěl a Mejlu zřejmě taky ne.
Ať je mu země lehká.

09.09.2013 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

To je tedy porce! Nejen rozsahem, ale i celkovým množstvím informací a práce, co autor do knihy musel investovat. Klobouk dolů. Navíc je to i čtivé a zábavné. Jedná se v zásadě o dějěpis, takže děj knihy je předem dán a čtenář tedy přichází o napětí, jak to celé dopadne. Ale to už je úděl žánru. Na druhou stranu čtenáře těší pocit, že se během četby i dozvídá fakta, která do té doby neznal.
Co mne hodně zaujalo je vykreslení principů moci v (ranném) středověku: kdo a jak si koho volí za krále, jak je to s něčí podporou, rodinné a pokrevní vazby, role císaře, papeže..celý ten středověký politický aparát. A pak samozřejmě člověk srovnává s tím, v čem žijeme dnes, ale to už je na jinou diskuzi.
Chvilku oddech a pak se vrhnu na další díl, už se na něj těším.

20.08.2013 5 z 5

Nalezená Atlantida Nalezená Atlantida Clive Cussler

Dirk Pitt je skoro jako Indiana Jones a 007 dohromady. Oddechové akční čtení na prázdniny, které chytne a nepustí až do konce. Tedy pokud čtenář dobrovolně přistoupí na to, že čte v zásadě něco jako předlohu pro "akční film", kde je všechno možné a neohrožený hrdina vždy zachrání lidstvo na poslední chvíli ..
Osobně jsem si to moc užil.

20.08.2013 4 z 5