elcapitano elcapitano komentáře u knih

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

To se nedá, to je opravdu brak. Už to tu přede mnou někdo trefně psal, že to je psané jazykem jak z teleshopingu. To je přesné! Celou dobu, co jsem to louskal (asi do půlky) jsem měl dojem, že na mne někde vybafne, abych začal s Herbalifem nebo Amway nebo tak něco.
A teď ti Johne řeknu tu největší pravdu, musíš se snažit myslet pozitivně. Opravdu Juliáne, to je ta nejkásnější věc, co jsi mi mohl sdělit v tom svém sametovém nádherném rouchu. Johne tvoje ryzí nadšení ve mě rozvíjí energii..... blal bla bla
Je to opravdu ubohé.
..aha autor: www.robinsharma.com..hm, tak to je jasné, to opravdu není "literatura" určená pro mne.

17.06.2015 odpad!

Kniha sedmi moří Kniha sedmi moří Peter Freuchen

Jak je uvedeno v anotaci, je to kaleidoskop: v zásadě se kniha dotkne každého tématu, které souvisí s moři a oceány. Biologie, historie, lodě, námořní bitvy, objevitelske cesty, obchod...
Mam ji na chalupě a četl jsem jí pomalu po malých dávkách během velmi dlouhé doby.
Je znát, že autor moře miloval, hodně o něm věděl a měl před ním respekt.

14.06.2015 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Mam rad historické detektivní romány. Například série od Sansoma s Mistrem Shardlakem. Anotace téhle knihy mi tedy přišla zajímavá. Nu, ve skutečnosti je to taková "jakoby-historická" červená knihovna s detektivními prvky. Na druhou stranu - přečetl jsem to poměrně s chuti.

13.06.2015 3 z 5

Za novými světy Za novými světy Richard Halliburton

Moje prvni kniha od RH. Musim přiznat, ze mne uchvátila. Autor byl určitě podle dnešních měřítek tak trochu cvok. Jeho živelný, excentrický a tak trochu punkový přístup ke hledání zážitků a dobrodružství je opravdu okouzlující.
Je třeba ovšem rict, ze je to celé taky trochu hra: autor extrémní situace vyhledával a opravdicky je prožíval, ale nezřídka se dostal do situace, kdy mu pomohla plná kapsa peněz nebo styky na nejvyšších místech. Jeden by klidně řekl, že to byl floutek z bohaté rodiny, který prostě dělal vylomeniny. :)
Na druhou stranu je to i po těch letech od vzniku nesmírně inspirující čtení. Navíc je to velmi čtive a vtipně napsané.
Plus kladné body za překlad a spousty poznámek dodaných překladatelem.

09.05.2015 5 z 5

Do jižních moří Do jižních moří Robert Louis Stevenson

Je zajímavé sledovat přes sto let starý cestopis, ve kterém RLS popisuje, jak se tichomořské ostrovy postupně mění z lidojedských v civilizované a křesťanské a jak tu proměnu hodnotí tehdejší optikou.
Pasáž o lidožroutství bych nedoporučoval číst u oběda, ta je opravdu intenzivní a zajímavá.
Kniha nemá nějakou výraznou dějovou linku a občas se utápí v nezajímavých detailech a bohužel mi nepřišla moc čtivá. Přiznám se, že jsem se snažil, ale ve 3/4 jsem jí vzdal.

23.04.2015 3 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Moc jsem si knihu uzil, to muselo byt opravdove dobrodruzstvi: tri mesice na voru, bez gpsky a satelitniho telefonu, vor prakticky neovladatelny... Klobouk dolu. Navic v roce 1947! Vlastne my to prijde jako uplne blaznovstvi, ze se parta 6 kluku vyda do Peru pro drivi a pak pres ocean, aniz podniknou nejakou vyznamnejsi pripravu, jako testovaci plavbu.. Proste postavi vor a plujou. Behem trech mesicu nejen, ze se vzajemne nesezerou, ale dokonce dopluji tam, kam chteji. Nekolikrat maji na male, ale proste to daji. Obdivuhodny vykon, chvala blaznovstvi a idealu.

28.03.2015 5 z 5

Plavčíkem na Moshulu Plavčíkem na Moshulu Eric Newby

Kniha je opravdu nejdetailnějším a čtivým popisem života na plnoplachteníku, co jsem zatím kdy četl.
Možná ději trochu schází spád, ale na druhou stranu, koho zajímají plachty, lana, moře.. ten si užije.
Nádherný dokument doby.

18.03.2015 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

V zásadě se mi to moc líbilo. Vrstvy času i prostředí, astrofyzika, Wan-to, .. Co mne navíc moc bavilo, byl vývoj lidské civilizace skrz čas: počáteční nadšeni, úpadek, nábožensky fanatismus až po jakoby Římsky požitkářskou civilizaci, která opovrhuje vědou.
Měl jsem s knihou však trochu problém v tom, ze toho v ní bylo moc - myslím tématicky. Takže jsem občas trochu tápal na co se zrovna soustředit. Některé motivy a postavy bych klidně sledoval delší dobu, jiné vypustil.

21.02.2015 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Po delší době jsem se pustil do detektivky. Po prvních pár stránkách mne uplně pohltila temnota..
Fakt dobrý, působivý, čtivý..

14.01.2015 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Právě jsem dočetl, chtěl bych si to v sobě nějak utřídit.
- Je to dlouhé, postupně mne to ale pohltilo a nedalo spát a asi ještě nějakou dobu nedá...
- Turmsovi, jeho chování, motivům, uvažování, stejně jako chování dalších postav jsem ze začátku vůbec nerozuměl. Během četby jsem ale přijmul starověký hodnotový systém, mystiku, bohy a nějak to začalo zapadat.
- Kniha je mnohovrstevnatá, obsahuje témata v osobní rovině: vina, láska, osud, smíření, sex, dozrávání, zodpovědnost... i témata jaksi "celospolečenská": boj o moc, různé způsoby vládnutí a soužití,.. a především hořký a neodvratný konec jedné civilizace v období rozkvětu.
- Nádherný popis předřímského světa - zvyků, bojů, chování, znalostí, obchodu, mořeplavby, ..
- V popisech tehdejších politických tahanic jsem se občas ztrácel.

Nějaký závěr: nečetlo se to lehce, není to čtivo jen tak pro zábavu, je to ale krásné, působivé, inteligentní, dojemné. Budu na Tajemného Etruska ještě dlouho myslet a vzpomínat.
Výborný překlad.

05.01.2015 5 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Přečetl jsem jedním dechem. Obecně se mi to moc líbilo, rád bych tu nechal pár nesouvislých poznámek:
- při čtení knihy jsem si občas připadal jako v práci, ..pro autora dobré vysvědčení, pro mne spíš lehce stresující
- zpravodajské prostředí jednoznačně parádně vykreslené, je to však napsané v roce 1990, takže v dnešní době je to jako výlet do pravěku: není internet, mobily jsou něco extra, postavy si nechávají vzájemně vzkazy na recepcích hotelů, natáčí se na kazety, ...
- zajímavé, jak je dnes téma terorismu opět živé, byť spíše ze strany islámu

Moje vydání knihy dost utrpělo překladem, pár bonbonku, kterými nás René J. Tesař oblažil:
- ředitel zpravodajství v Americe asi nepošle pro "chlebíčky", ..budou to spíše sendviče, ne?
- výhled z NY apartmánu na "Východní řeku"..
- když se stříhá video, tak to určitě není na "montážním zařízení"
- restaurace "Čtyři období"..
- v TV běží "mydlinkový program"..?
a tak dále. Takže doporučuju jiné vydání než moje z roku 1992 vydané FTV Premiérou.

22.11.2014 4 z 5

Pobavilo mne to moc, až jsem se musel smát občas opravdu nahlas.. Narozdíl od jiných diskutujících, mne tedy opravdu moc bavila i historická rovina románu. ..
Není ten Alan Karlsson takový trochu Švejk?

06.11.2014 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Jsem rád, že jsem to četl, kniha je opravdu výjimečná. Propracovaná, vtipná a také poměrně náročná. Opět se setkáváme s Ecovou, řekl bych, exibicí (?) jeho znalostí, perfekcionalismu, manýry, .. a čtenář to zhltne jedním dechem.
Takto vtipně a s převahou dehonestovat veškerá spiknutí a konspirační teorie..bravo, tleskám.

24.10.2014 5 z 5

HMS Neviditelný HMS Neviditelný Patrick Robinson

Hodně se mi líbil autorův důraz na detail a znalost prostředí - vojenského, politického, zpravodajského a námořního. Trochu mne však rušila posedlost vyššími kruhy včetně popisů jídel, drahých vín, chování a oblečení.. kdyby to někdo doslovně zfilmoval, asi by to byla slušná parodie, ne? ..Billy ve stetsonu jde zachraňovat svět :)
Jinak čtivé, napínavé, promyšlené.

28.09.2014 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Tedy koukám, že diskuze k této knize je nebývale vášnivá až skoro urážlivá. Tak píšu svůj osobní komentář a názor. Už se těším, jak mne někdo označí za zaslepence: Jedná se o popis technologie moci, kde hlavním mottem není "jak může vladař prospět své zemi" nýbrž "jak si může vladař udržet moc" a to i za pomoci poměrně chladného a místy nemorálního kalkulu. Jinak čtivé a podmanivé. Výlet do renesančního myšlení zbaveného rytířského etosu.
Asi jsem idealista, ale přesně tento způsob uvažování je mi odporný i když nepopiratelně historicky nejúspěšnější - a jak vidno, tak už 500 let.

24.08.2014

Střepy z královské číše Střepy z královské číše Jiří Hanibal

Životopisný román o historické postavě nutně postrádá část napětí - čtenář samozřejmě dopředu ví, jak to celé dopadne, kdy hlavní postava zemře, co se stane s potomky, manželkou atd..
Také je během knihy potřeba odvyprávět spoustu vlastně dost nezáživných faktů.
Na druhou stranu se při četbě člověk ponoří do poměrně spletité středovéké evropské politiky i do myšlení, postojů a motivů hlavní postavy - Jana Luceburského.
Osobně mne bavilo občasné uvědomění si paralely historie a současnosti - např. "malý čecháček" vs. pro-evropský nadhled, rozmach a velkorysost.

29.07.2014 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Je to opravdu dobré, čtivé, napínavé, plné zajímavých faktů. Námět a poselství k zamyšlení. Nicméně, je to úplně stejné, jako předchozí knihy - jako např. Ztracený symbol, jen v jiných reáliích. Tak nevím, jsem z toho vykrádání sebe samého trochu na rozpacích.
Kdyby to byla moje první kniha s Langdonem, určitě bych byl bezvýradně nadšený, ale takto?

19.07.2014 4 z 5

Ostrov včerejšího dne Ostrov včerejšího dne Umberto Eco

Jako leknce z literárního manýrysmu dobré. Kdo to ale má vydržet, že? Ale ať nejsem tak příkrý v hodnocení: velmi mne zaujala druhá rovina románu, kde Eco (spíše mimoděk) popisuje tehdejší úroveň znalostí - mořeplavba, vojenství, filosofie, zeměpisné znalosti... To se mi opravdu líbilo, narozdíl od literárních schválností, které jsem takřka nezvládl.
Není to lehká kniha, jsem ale rád, že jsem jí četl, byla to svým způsobem od autora výzva.
...jo a navíc tak nemožný hlavní hrdina..

24.06.2014 3 z 5

Kapitán Harinx Kapitán Harinx Jan de Hartog

Přečetl jsem jednim dechem: kniha je strhujici a prostředi lodi i válečných situací je popsáno do detailu věrně (Hartog byl před válkou námořník). Některé reálie i situace se opakují i v jiné jeho knize - "Plout musí ná mořník".
Harinxovo protiválečné poselství však mírně "šusti papírem", je na můj vkus až moc doslovné, jinak je kniha opravdu moc dobrá.

25.05.2014 5 z 5

Klient Klient John Grisham

Několikátá kniha od Grishama, co jsem četl. Od první kapitoly strhující a čtivé. Opravdu dobré a doporučuju.

03.05.2014 5 z 5