Advokát chudých

Advokát chudých https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5587/advokat-chudych-5587.jpg 4 320 43

Michael Brock je nadějnou vycházející hvězdou velké právnické firmy Drake & Sweeney. Nezná odpočinek, devadesát hodin týdně tráví v kanceláři a nemá čas zaobírat se ani rozpadajícím se manželstvím, ani svým svědomím. Pak se však stane společně s několika svými kolegy na pár hodin rukojmím ozbrojeného bezdomovce. Špinavý tulák policejní zásah nepřežije. Michael začne pátrat po jeho minulosti zároveň s ní odhalí podvod, do něhož je zapletena jeho vlastní firma a který měl tragické, smrtelné následky. To donutí Michaela přehodnotit svůj dosavadní život, opustit výnosné místo a pokusit se začít znovu, jinak a jinde. Třeba na ulici, třeba jako advokát chudých.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Street Lawyer , 1998

PitoR
16.04.2024 5 z 5

Beznádej!
„Šťastný je ten, kto nakŕmi biednych.“
Žijete si svoj vysnívaný americký sen. Máte skvelú robotu v zabehnutej právnickej firme, zarábate dostatok peňazí, aby ste si mohli užívať naplno a vyhliadky do budúcnosti sú iba lepšie a ešte lepšie.

„Uberte z tempa. Peniaze nie sú všetko.“

Nečakane Vám však do života vstúpi jeden bezdomovec a Váš vysnívaný svet – rodina, kariéra, bohatstvo – dostane obrovské trhliny a Vy sa začnete zamýšľať nad tým, aké sú vlastne Vaše skutočné priority!? Čo s tým? Ako ďalej? Ako sa s tým vysporiadať? Takto sa nad obrovskými problémami bezdomovcov zamýšľa aj právnik Michael Brock a prvé slovo, ktoré ho pri kontakte s touto komunitou napadne, je beznádej. Čo sa s ním vlastne stalo, veď v prvom ročníku na práve chcel pomáhať ľuďom a spasiť svet...

„Zarábate kopu peňazí a predsa ste taký lakomý. Vy všetci. Prečo nepomáhate chudobným, bezdomovcom? Peňazí máte ako pliev.“

V konečnom výsledku smutná, ale výborná kniha, skvelý John Grisham. Som naozaj rád, že po mnohých rokoch som sa k nemu opäť vrátil a určite to nebolo naposledy.

Adapa
12.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Náhodně koupeno v antikvariátu a díky tomu jsem se podruhé setkal s Johnem Grishamem. A už bude opravdu na čase pořídit si a přečíst si od něho mnohem více knih. Četlo se to velmi dobře i když ta přeměna hlavního hrdiny mi přišla neuvěřitelná, já bych to nedokázal.

Román je psán v ich-formě, kdy vše popisuje dvaatřicetiletý Michael Brock, vynikající právník velké právnické firmy Drake & Sweeney. Zná jen práci, práci a práci. Žije takřka dokonalý život, krom toho, že s manželkou jsou již prakticky jen náhodní spolubydlící. Na prvních stránkách knihy tuto dokonalou kariérní idylku naruší bezdomovec, který vtrhne do kanceláří právnické firmy a vezme několik rukojmích, jedním z nich je i Brock. Únosce nevyjednává, jen upozorňuje na bezdomovovecký život a je zastřelen.

Všichni rukojmí další den jdou dál do práce, jen v Brockovi se něco mění. Najednou zjišťuje, že manželství se nedá zachránit, pátrá po tom, kdo byl únosce a zjišťuje, že před týdnem ho jeho právnická firma spolu s dalšími bezdomovci nechala vystěhovat ze squatu. A chce vědět víc a tak zapomíná na práci a zjišťuje, jaké jsou ve městě sociální útulky, kdo je bezdomovcem, kdo jim pomáhá.

Brock začíná skládat první střípky a zjišťuje, že došlo k podvodu na bezdomovce, který vymyslel jeden z jeho kolegů právníků. Náhodně umírá dvaadvacetiletá matka se čtyřmi dětmi, která byla také vystěhována. A tak přichází neuvěřitelný přerod. Brock dává výpověď, souhlasí s rozvodem, vzdává se dosavadního života a jde pracovat do sociální poradny jako advokát chudých, za zlomek peněz, co měl dříve. Ukradne spis ze své práce původní práce a tím na sebe spustí hon právnických es. Ale nevzdává se, spolu se svými kolegy ze sociální poradny bojuje, aby dokázal pravdu i za cenu, že sám sebe zničí, přijde o licenci.

Na konci přichází očekávaný konec. Doufal jsem v nějaký zlom a ne takové očekávané zakončení, ale budiž.

Rozhodně všem doporučuji.

KlariN
01.01.2024 4 z 5

John Grisham na vlně sociální kritiky.
Sympatický ústřední hrdina, přehledná i atraktivní zápletka, a osvěžující přítomnost nadhledu. Lze doporučit!

Luigi1
12.10.2023 4 z 5

Úspěšný advoká zevádí praxi které nikdo nerozumí

Dejnau
09.10.2023 5 z 5

Sociální téma, kterému by se mělo věnovat více pozornosti. Skvělý příběh ze života, která vás donutí se zamyslet nad životními prioritami. Perfektní!

princeznaaura
05.12.2022 5 z 5

Autor umi psat, nepotřebuje knihu nafukovat zbytečnými popisky, jde to i strucne a tempo pribehu se nikde neztrácí. Verim,ze v Americe se do takoveho marastu bez bydleni muzou lide lehko dostat, system je tam spis nastaveny pro bohate. To nas system je daleko solidnejsi a proto lidi bez domova nemame takove mnozstvi. Bohuzel i spousta lidi se do teto slamastyky dostane diky drogam, alkoholu ci vychozi rodinne pozice,proste takovy zacarovany kruh.

Nikkiproch
06.02.2022 3 z 5

První půlka mě moc nechytla, tempo příběhu se mi zdálo dost líné. Za půlkou se to trochu rozjede, ale zakončení mi přišlo poměrně naivní.

john_silver
21.01.2022 5 z 5

Kniha ze zlatého autorova portfolia. Je to znovu nejen výborné spisovatelské řemeslo. Pro mne u G. mj. velice záleží na tématu a oblasti, kam v konkrétním díle zavítáme. Pouliční právo a obhajoba bezdomovců mě vždy zaujme stoprocentně, postavy jsou sympatické, proto tady nemohu jít pod pět hvězd.

borsalino_csfd
02.10.2021 4 z 5

Musím přiznat, že asi do půlky knihy jsem nebyl moc nadšený. Pak se ale příběh dál do pohybu a já knihu dočetl na jeden zátah. Kdo umí, umí...

Evaho73
06.06.2021 4 z 5

Advokát chudobných je kniha s vystížnym názvom, presvedčivým obsahom a veľkým morálnym posolstvom.
Pri čítaní som sa nechala vtiahnúť do právnickej mašinérie, kde ľudská chamtivosť, alebo túžba mať viac a získať to čo najrýchlejšie a najľahšie, často vystavuje skúškam aj charakter človeka.
Charizmatický hlavný hrdina si získal moje sympatie svojím postojom, keď v zlomovom okamihu života prehodnotil svoje priority, obetoval kariéru, peniaze aj svoje pohodlie, aby pomáhal ľuďom v núdzi a chudobe.

Lenndy
26.05.2021 3 z 5

Zajímavá knížka se zajímavým tématem.Líbila se mi.

LutherKing
05.12.2019 3 z 5

Standartní čtení od J. Grishama, není jako vždy, co vytknout.

Maki21
03.02.2019 3 z 5

Kniha byla zajímavá i když ze začátku nudná. Je zajímavé pozorovat kontrast mezi právníky ve velkých společnostech kteří se soudí o miliony a nikomu tím nepomohou kromě své peněženky a na druhé straně právníci pracující za minimum ale pomáhající opravdovým lidem kteří to potřebují.

DabelSejk
17.01.2019 5 z 5

Celá kniha v sobě nese mnoho otázek a mnoho odpovědí. "Máme se tak špatně, jak mnohdy říkáme?" "Jsou prioritou našeho konání jen peníze?" Tyto a jim podobné otázky do nás buší, když se vžíváme do pocitů obou stran. Právníka, který vyrostl v blahobytu, stejně jako lidí, kteří nepoznali nic než ulici nebo "právo silnějšího".
Poutavé čtení.

michal7592
29.10.2018 5 z 5

Musím říct, že na začáku mě kniha moc nebavila, bál jsem se, že se zápletka vyřeší poměrně brzo a kniha nebude tak napínavá, jako jeho další knihy, ale John Grisham opět nezklamal. Na autorově tvorbě se mi velice líbí, že se děj netočí jen kolem samotné zápletky, ale je doplněn dalším dějem. Při čtení o bezdomovcích mi tolikrát až přecházel mráz po zádech, několikrát jsem si říkal, jestli náhodou sám autor netrávil při psaní knihy čas na uluci mezi bezdomovci (“squattery”). Co se mi na knize nejvíce líbilo bylo to, jak tam krásně zmiňují cíle každého studenta práv v prvním ročníku studia. Jak je každej přesvědčen, že bude pomáhat chudým, bude právo dělat pro pomoc slabším, což se později změní a každej se začne honit za penězi.

Pro některé čtenáře to může být nepředstavitelné, že se človek zdá všeho luxusu co má a vymění to za pomoc chudým, ale nemyslím si, že to není realné, jen se to moc často nevidí, zvlášt v dnešní společnosti.

Bagii
04.09.2018 2 z 5

Velice průměrná knížka. Celkem hezky se čte, ale vlastně mě ničím nenadchla.

jan0504
06.07.2018 4 z 5

Klasický Grisham, ale stále neviem čo mám od jeho kníh očakávať (samozrejme okrem právnej zápletky) - či akciu, či romantiku, či napätie, stále mi tam niečo chýba...

Ola11
19.10.2017 4 z 5

Pěkná zajímavá kniha.

lucie2371
25.09.2017 5 z 5

Až do konce jsem byla napjatá jak kniha zkonci. Byla jsem mile překvapena. Byl to poutavý příběh a proto dávám 5*

konicekbily
12.07.2017 5 z 5

Knížku jsem pochopil jako návod k čemu mají sloužit soudy a právo. Že tomu tak není není chybou autora, ale systému, ve kterém je právo realizováno. Zkušený právník, náš autor - zajisté nemohl tuto oblast minout - rovnost před zákonem mu zaručuje ústava jeho domoviny, a přinutil některé nás k zamyšlení. A já patřím mezi ty, kteří mozek používají. Děkuji JG.