Edith_17 Edith_17 komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha plná hlubokých myšlenek. Chvílemi mne až mrazilo, jak to připomínalo nějaký z dnešních problémů...ale snad na tom nejsme ještě tak špatně. Tato kniha říká jedno: ,,Nenechte si diktovat, co si máte myslet nebo dokonce úplně nepřestaňte myslet. Nedopusťte, aby někdo ovlivňoval vaše názory!!!" A taky nesmíme ničit knihy, je toho hodně, co nám mohou říct. Rovněž konec příběhu bych chtěla vyzvednout, autor zde hezky ukazuje, že když nám je nejhůř, uchylujeme se zpět k přírodě, ze které pocházíme.

14.10.2017 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Úsměvný příběh malé Helenky z doby, kdy asi do smíchu moc nebylo, teda minimálně těm, co nějak nesouhlasili s režimem. Líbí se mi, jak autorka knihu podala, jak popisuje den za dnem nelehký život školačky Helenky a jak skvěle popisuje pohled dítěte na život dospělých. Už dříve jsem zhlédla divadelní hru, a tak mi při čtení zněl v uších nezapomenutelný hlas skvělé herečky Báry Hrzánové.

10.07.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha, kterou jsem si už dlouho chtěla přečíst. Asi jsem se k ní ale měla dokopat dřív, protože dřív než jsem se k ní dostala, probírali jsme ji ve škole, a tak jsem u zkoušení panu učiteli úplně podrobně povykládala, o čem že to bylo...takže asi chápete, jak "velkou" motivaci jsem teď měla ke čtení této knihy... "Nač bych to měla vlastně ještě číst, když vím, jak to dopadne???" No, ale nakonec jsem ji objevila v seznamu povinné četby na maturitu. A jelikož jsem dostala takovou tu typickou depku, že za necelý rok maturuju, takže bych už "do háje" měla začít něco dělat, dala jsem této knize ještě šanci. Ze smutným závěrem jsem počítala, tak mě to ani nerozbrečelo. Ovšem kniha mě překvapila tak celkově...i když jsem si původně myslela, jaká to bude nuda, protože celý děj znám, udivilo mě, že každá kapitola byla něčím zvláštní, u žádné jsem se nenudila, protože se tam pořád něco dělo. Taky se mi líbilo, jak jsem mohla poznávat jednotlivé postavy a jejich osudy.
Nádherný příběh o dvou nerozlučných kamarádech a jejich snu. Prostě krása a myslím, že by si ji měl každý přečíst.

17.07.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Moc super knížka, taková oddechovka, co rozesměje a zlepší náladu v pochmurných dnech. Jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Obdivuji autorovu nápaditost a smysl pro humor.

09.10.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádhera!!! Kniha je plná krásných myšlenek. Určitě jsem ji nečetla naposledy, ráda se k ní zase někdy vrátím. Těm, kteří by nad myšlenkami autora chtěli ještě víc popřemýšlet, bych doporučila knihu: ,,Malý princ v nás", kde autor Mathias Jung rozebírá to, co chtěl A. de Saint-Exupéry knihou ,,Malý princ" vlastně říct.

20.04.2017 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Knihu jsem si vybrala k maturitě a moc mile mne překvapilo, že se četla tak dobře. Krátké kapitolky, čas se nad dějem zamyslet. Byla to prostě fajn kniha a teď jsem opravdu ráda, že jsem si ji přečetla, nejvíc jsem se ale začetla až v závěru, byl opravdu dojemný.

15.11.2018 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Po dlouhé době kniha, která mne fakt bavila, až jsem se skoro nebyla schopná odtrhnout od čtení. Příběh si mě byl schopný tak vtáhnout, jako opravdu málokterý dokáže. Dokonce bych řekla, že byl pro mě v tuto chvíli hodně "useful", jelikož prožívám něco podobného, co prožívala hlavní hrdinka Charlie.

10.08.2020 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Nádherný příběh o osudu jedné silné ženy. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla tuto knihu přečíst. Ze začátku pro mě bylo těžké se v tom nějak zorientovat, autorka dost skáče ze současnosti do minulosti a zpět, ale tak ve čtvrtině knihy jsem si zvykla. V průběhu čtení této knihy jsem se dostala do dost těžké životní situace a tato kniha mi vlastně pomohla to nějak "přežít", i když ano, bylo to těžký. Každopádně pokaždé jsem si řekla, že hlavní hrdinka Františka to měla v životě mnohem těžší. Stává se, že začneme číst nějakou knihu v době, kdy to zrovna "potřebujeme", mně se to stalo zrovna teď.
Kniha mne, myslím, hodně poučila právě v tu pravou chvíli.

04.02.2019 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Ač nepocházím z tohoto kraje, básně se mi velice líbily a jsem moc ráda, že jsem si je mohla přečíst. Ve škole jsme některé z nich podrobně probírali a zatím to asi bylo nejlepší učivo letošního školního roku. Určitě je fajn, že ve sbírce nejsou jen smutné básně, ale i ty veselejší, které jsou, i podle samotného autora, z míst, kde se žije lépe (Kyjov, Hanácká ves ...). Asi nejvíc se mi líbily ty básně, kde autor představuje sám sebe, Já, Škaredý zjev atd. ... u těch jsem se asi nejvíc zasmála (vím, že by mi to asi nemělo být k smíchu, ale...) ,,...ze skály vyskočil já!" ,,Já Petr Bezruč, od Těšína Bezruč, toulavý šumař a bláznivý gajdoš, šílený rebel a napilý zpěvák..." ,,Bůh ví, že jsem škaredý! Puch mrtvoly ode mne táhne,..." ,,...V pravici hornické kladivo nesu, levou mi urazil uhelný balvan..." atd. ...více už nebudu prozrazovat, ať si přečte každý sám. Obdivuji autorův talent, používá mnoho básnických přívlastků a všechno k sobě sedí, nádherné rýmy a jeho osobitý způsob, jak vyjádřit daný problém.

30.01.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Další kniha ze seznamu ,,Povinná četba". Popravdě jsem ale už dříve přemýšlela, že si ji přečtu, a když se objevila na seznamu povinné četby, využila jsem toho. Na druhou stranu jsem od četby této knihy byla mnohými lidmi odrazována, prý je to úplně o ničem. A tak jsem vlastně nevěděla, co od knihy čekat. Už od začátku mne ale překvapila. Moc jsem si oblíbila postavu malého chlapce, který starci nezištně pomáhal, to se dnes už moc nevidí, aby děti či mladí měli takovou péči a starost o starší generaci. Pak mě zaujal i sám stařec a jeho naprostá trpělivost ... tak takovou trpělivost bych chtěla mít taky.

25.05.2018 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Na knihu jsem měla v každé její části trochu jiný názor. Je především reálná. Reálné situace, do kterých se může dostávat dospívající člověk. Hlavní hrdina Charlie mi byl velmi blízký. Sama jsem introvert, který radši přihlíží, než se zapojuje. A myslím, že máme opravdu nad čím se zamyslet. Pokud chceme skutečně žít, musíme přestat přihlížet a začít se zapojovat. Protože určitě máme v sobě každý něco, co můžeme světu ukázat :).

07.02.2022 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Opravdu moc jsem se zasmála. Autor měl zřejmě povedeného tatínka :). A já doufám, že jednou budu také tak hezky vzpomínat na dětství jako Ota Pavel v této knize.

21.03.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Když jsem tuto knihu četla na druhém stupni základní školy, vůbec mě nebavila a nemohla jsem pochopit, jak ti kluci mohli vymýšlet takové nesmysly, teda hlavně ten slavný vynálezce Bejval Antonín. Dnes jsem se k ní vrátila i díky čtenářské výzvě a maturitní četbě. Musím říct, že jsem to viděla přece jen trochu jinak. Vtipným situacím a těm klukovinám jsem se s chutí zasmála a teď jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst znovu, určitě to stálo za to.

12.07.2018 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Když jsem na knihu úplně náhodou narazila, řekla jsem si, že si ji musím přečíst. Přečetla jsem ji od začátku až do konce a rozhodně nelituji. Myslím, že autorova věta v úvodu (,,Spíš chci v Tobě zapálit oheň, a jak moc si přeji, aby už vzplanul!"), knihu dokonale vystihuje. Aspoň teda u mě to tak bylo. Kniha mě fakt hodně nakopla k tomu, abych jen neseděla, ale opravdu něco dělala. Taky bych se neměla podceňovat a říkat si, že na tuhle činnost prostě nemám, ale jít do toho, poprvé to třeba nedopadne podle mých představ, ale podruhé, potřetí to už bude lepší. Nestydět se za své neúspěchy, další problém, se kterým bojuji. Ale proč se stydět? Příště se budu snažit být lepší a hlavně si ze svých neúspěchů můžu vzít nějaké poučení a nikdy nevím, kdy se mi bude hodit. Ale abych tady úplně vše neprozradila, už končím a dodávám, že tato kniha určitě stojí za přečtení. Já sama se k ní určitě budu ráda vracet.

08.03.2018 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Bylo to takové zvláštní, Q byl super, ale Margo se podle mě chovala divně, připadalo mi, že to ještě nemá moc uspořádané, jako co se týče toho, co v životě chce, jaká je její životní cesta a tak. Možná právě proto pořád utíkala a chtěla být sama. Závěr knihy mě dost překvapil.

08.04.2017 3 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Kniha se mi moc líbila. Jsem taky introvert, některé věci na mě hodně seděli, některé už tolik ne. Každopádně jsem ráda, že jsem zjistila, že takové pocity nemám sama, že je to úplně normální. Některé situace v knížce byly úsměvné, jiné ale spíš smutné ... smutné proto, že lidé okolo často vůbec nejsou schopni introverty pochopit, myslí si, že jsou podivíni atd. Takže bych tuhle knihu nedoporučovala pouze introvertům, ale i ostatním :).

28.06.2020 5 z 5

Cesta k opravdovému jídlu Cesta k opravdovému jídlu Eva Ehrenbergerová

Jsem za tuto knihu velmi vděčná. Moc se mi líbí, že spojuje jak zdravé recepty, tak i rady pro správnou výživu. V tomhle má pro mě největší plus oproti běžným kuchařkám. Taky musím zmínit hezký design a hezky nafocené recepty.

31.01.2020 5 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Krása, knihu "Malý princ" od Exupéryho jsem četla dříve už vícekrát a jsem moc ráda, že jsem se dostala k této knize. Ano, je to dalo by se říct takový rozbor Malého prince. Sice malá a uzoučká kniha, ale poví vám toho opravdu moc. Já sama jsem díky ní na hodně věcí přišla. Je to takový nádherný průvodce životem. Určitě všem vřele doporučuji.

04.06.2017 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Na můj vkus až moc dlouhá knížka. Začínala jsem číst se zvědavostí a ono to zajímavé i bylo, ale místy tak zdlouhavé, že se na to nedalo ani trochu soustředit. Některé pasáže jsem musela číst vícekrát, ale jak jsem zjistila, mělo to tak více lidí. Vím, že je to asi špatně, ale ke konci jsem to četla spíš proto, že mě zajímalo, jak to dopadne se Sofií a Hildou, a ne kvůli tomu, abych se dozvěděla něco víc o filosofii. Nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla, bylo to zajímavé, ale nevím jistě, jestli si z té filosofie vůbec něco pamatuji. Něco asi ano, ale je toho málo.

08.04.2017 3 z 5

Jak překonat stydlivost, ostych a nesmělost Jak překonat stydlivost, ostych a nesmělost Nina Deissler

Super :). Kniha mi moc pomohla. Jak autorka sama píše, v tomto případě nestačí jen pasivně číst, ale všechny rady a tipy zkoušet, jedině tak opravdu kniha může pomoct.

03.04.2020 5 z 5