eDex eDex komentáře u knih

Konzultant Konzultant Antonín Mazáč

Antonín Mazáč pluje zatím pod radarem, ale věřím, že jen dočasně. Je to totiž jeden z nejlepších českých autorů detektivek současnosti, kvalitou svého psaní, vymýšlením zápletek, zvraty, popisem postav a věrohodností.
Kdyby se děj neodehrával na Karlovarsku a v českých reáliích, měli byste pocit, že čtete severský, britský nebo americký thriller.
Detektivka Konzultant volně navazuje v sérii na Aristokrata, který se mně osobně líbil o něco víc. Nikoliv však chybou autora, možná tématem, možná závěrečným twistem.
I pro Konzultanta platí, že je to napsané jistým, zkušeným perem, je to čtivé, napínavé, drsné. Potkáme se se stejnými postavami, Sašou, Andreou. Děj svižně odsýpá až do závěru. Sériové vraždy jaksepatří.

Autor se na výsluní vypracoval sám, dlouhodobou poctivou spisovatelštinou, má za sebou několik úspěšných knih.
Není žádný marketingový produkt velkých nakladatelství,
rozuměj překladoví i čeští autoři, jenž jsou sice všude vidět, ale po přečtení jejich knih jen nevěřícně kroutíte hlavou a divíte se vysokým hodnocením.
Ale vždy platí, že všeho jen do času.
Věřím proto, že se autor dostane ještě do většího povědomí čtenářů, neboť tam kvalitou své detektivní tvorby patří, o čemž svědčí i nadšené komentáře a vysoká hodnocení, a že se brzy dočkáme dalších skvělých příběhů z jeho pera.
Konzultant je bezesporu 5-ti hvězdičkové čtení.

02.05.2024 5 z 5

Hříchy otců Hříchy otců Martin Stručovský

Prvni dvě knihy jihočeského autora jsem přečetla a (autora si oblíbila) ještě během Covidu. Líbil se mi styl vyprávění, věrohodné motivy, zápletka, rozeznatelné a dobře popsané postavy. A české prostředí.
Když jsem teď na pláži na druhém konci světa objevila tuto eknihu ve slevě, během pěti minut jsem ji měla ve čtečce.
Příběhu nevadilo, že jsem předešlý díl vynechala. Příběh mě vtáhl, hezky dávkoval napětí a gradoval. Matěj Mlynář je hezky napsaná postava a jen doufám, že jindřichohradecký autor brzy přijde s dalším pokračovánim.
Dobrých detektivek z českého prostředí totiž není nikdy dost.

01.05.2024 5 z 5

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Moc hezká sbírka povídek současných českých autorek.
Překvapivě příjemné, svižné čtení, mile překvapila i profesionálně vystřižena povídka Ani Geislerové. Moje oblíbená Anna Bolavá v jiné poloze vynikající, totéž jednohubka od Michaely Klevisové.

Je to už druhá přečtená antologie od nakladatelství LISTEN ... a vážně povedené.

01.05.2024 5 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Dalsi brilantni Grangé.
Ma to vsechno, co ma mit dokonaly thriller a francouzsky sarm navic.
Prectete si to.

29.04.2024 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Moje ocekavani bylo velke, prece jen Lucy Foley je dobre hodnocena britska autorka, ale pribeh byl nezajimavy, vypraveni nudne, tahlo se to od zacatku az do konce.

29.04.2024 2 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Výborně napsaný thriller, autor se zlepšuje knihu od knihy. Gradující napěti, parádní zvraty, od knihy se nedalo odtrhnout. Doporučuji.

29.04.2024 5 z 5

Mlha Mlha Ragnar Jónasson

Knihy Ragnara Jonassona si v zahranici ziskaly velkou oblibu a autor prodal celosvetove uz pres 4.5 milionu vytisku. V anglicky mluvicich zemich se autor tesi velke prizni ctenaru, je o nem znamo, ze do islandstiny prekladal dilo Agathy Christie.
Knihy z teto serie jsou ve stylu detektivek Agathy Christie a sbiraji vysoka hodnoceni. Mlha je kniha s vybornou atmosferou a skvele odvypravenym pribehem. Pocitite kazdou emoci a chlad kazdeho krystalku zmrzleho snehu. Odlehly statek, snehova boure, malo postav, skryta tajemstvi. Gradace napeti az do konce. Mistrny a neodlozitelny isolation thriller z Islandu.

13.04.2024 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Smankote, co tohle bylo? Slohova prace gymnazistky? Nebo amaterskeho hobby psychologa? Romantika, erotika, vztahovka a pokusy vytvaret napeti, a to vsechno obalene do krkolomne stylistiky, provazene radoby zralymi (cti spis naivnimi) nahledy vypravece, dej a zapletku neposouvajicimi dialogy, ubijejicimi a opakujicimi se nudnymi monology a uvahami hlavni postavy..... Autorka prohlasuje, ze pro same psani nema cas cist. A mozna v tom je zakopany pes.

13.04.2024

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

Skvěle napsaný psychothriller.
Mladé česke autorky rádoby "psychothrillerů", jako např. K. Trpková, by se mohly přiučit.
Ruth Ware totiž umí.

06.06.2024 5 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Rudof Křesťan je král. Pan fejetonista.

06.06.2024 5 z 5

Kdy už přijdou dobré zprávy? Kdy už přijdou dobré zprávy? Kate Atkinson

Toto je tak trochu jiná detektivka.
Chytrá, pomalu plynoucí s postupnou gradací a překvapivým závěrem.
Kate Atkinson píše jinak, a nemusí se to líbit každému. Ale mně se její způsob vyprávění příběhu líbí a doporučuji ji.

19.05.2024 4 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Knihu jsem četla už dávněji. Tématem mi připadala, jako by byla určena pro YA čtenáře, způsob vyprávění byl nešťastný; jednoduchý a přesto chaotický.
Résumé - velké zklamání.

Při čtení mi vadilo postupně všechno : překombinovaný děj, umělá zápletka, viditelná urputnost, dostat na stránky prvotiny všechno možné; postavy, které se mi už po pár stranách pletly a splývaly, a jejich jednáni vůbec typově neodpovídalo vykresleným vlastnostem charakteru.
Jedním slovem - Klišé od začátku do konce, školácky snaživě a neobratně napsané.
I když by se za plus dalo považovat české prostředí, na mě nepůsobilo uvěřitelně.

Psychothriller to podle mě nebyl, thriller už vůbec ne, ale ať to bylo cokoliv, i na prvotinu mi to přišlo neuspokojivé.
Vysoká hodnocení nechápu.

13.05.2024 2 z 5

Strieborné krídla Strieborné krídla Camilla Läckberg

Ale jo, tato mini série od mojí oblíbené Camilly Lackberg, královny švédské krimi, která celosvětově prodala už přes 30 milionů knih (!!!) je oddychové čtení a četla se hezky.

Tato série se zlatým a stříbrným dílem, ke kterým se ještě brzy přidá i bronzový díl ( v originále právě vyšel), je typickým čtením pro ženy. Dílem společenský román, dílem lehký thriller.

Ačkoliv to na první pohled nemá moc společného s autorčinou detektivní sérií Fjallbacka s Erikou a Patrickem, či sérií Mentalista, napsanou ve dvojici se švédským mentalistou Fexeusem, na druhý pohled zdání klame.
Rukopis všech dílů nese typické prvky autorčina nenapodobitelného stylu; skvěle vymyšlený námět a zápletka, zajímavé postavy, napínavé a gradující vyprávění, překvapivé zvraty a maximální čtivost.
To vše napsané a odvyprávěné suverénně a lehce.
Na druhé straně však obě detektivní série autorky mají o rozměr navíc a líbí se mi daleko víc.

10.05.2024

Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky Hana Hindráková

Nebyl to nějaký literární skvost, ale myslím že autoři ani takové ambice neměli.
I tak to bylo zajímavé čtení od píšících policistů jak to funguje za oponou.
4 a pul hvezdy.

06.05.2024 4 z 5

Pod Ďáblovým mostem Pod Ďáblovým mostem Loreth Anne White

A další přečtená kniha, která nepotřebuje dlouhý komentář,
protože je vynikající.
Doporučuji i další sérii autorky všemi deseti.

05.05.2024 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Autorka me na socialnich sitich bavi, tak jsem zkusila ve ctecce tuto knihu.
Vypraveni bylo trosku krkolomne, i kdyz autorcin styl vas postupne pohlti.
Hezky odvypravene, autenticke, ale muj salek to nebyl, ovsem nikoliv chybou autorky. Spis nejsem cilovka.
Novy historicky roman autorky Odvaha ale rozhodne jeste zkusim.

01.05.2024 3 z 5

Další oběť Další oběť Helen H. Durrant

Ctu s oblibou britske detektivky, ale musim pripustit, ze tato se moc nepovedla. Jen proto a kvuli verne vykreslenym britskym realiim davam 3 hvezdicky.

29.04.2024 3 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Sleduje. Vyčkává. A pak si vezme, co není jeho.
Těmito slovy je uvedena autorčina detektivka a čtenář dostane svižný, zajímavý příběh plný napětí, se sympatickým detektivem.
Není pochyb, že britští autoři krimi jsou mistři pera a jejich knihy se drží na špičce žánru, už jen proto, že selekce kvality rukopisů je v Británii drsný a zdlouhavý proces, a samotnému vydání knihy předchází velká týmová spolupráce, počínaje úvodním schvalováním synopse ještě nenapsané knihy agenty, editory a nakladatelstvím, až po kolektivní redakce a korektury knihy velkými týmy. Z každého rukopisu po tomto procesu zákonitě vznikne diamant.
Takové jsou i knihy Mo Hayder. Zajímavé zápletky, propracované, bez jediného zbytečného slova, dialogu či scény, napínavé až do konce.
Teď v Británii vyjde poslední román autorky, který za života stihla rozpracovat a po její smrti byl dopsán jedním z autorčiných dospělých dětí, jen předobjednávky již přesáhly stotisícovou hranici. Doufám, že bude přeložen i pro české čtenáře.

28.04.2024 5 z 5

Po stopách zločinů Po stopách zločinů * antologie

Dobrý nakladatelský počin a zajímavé čtení výběru detektivních povídek různé kvality.
V úvodní povídce bylo znát, že Alena Mornštajnová nemá osedlaný detektivní žánr, naopak mile překvapila povídka Kateřiny Surmanové, která se na rozdil od jejich románů alespoň dala číst. Oproštění od nabubřele květnatého stylu jednohubce prospělo.
Kupodivu solidní povídka Davida Urbana psaná jednoduchým stylem jen potvrdila, že autorovi jdou povídky líp než delší literární útvary.
Zcela nejlepší povídkou celé antologie byla Řeznice od Jakuby Katalpa.

27.04.2024 2 z 5

Jizvy plné beznaděje Jizvy plné beznaděje Stefan Ahnhem

Než Stefan Ahnhem začal psát krimi thrillery, prosadil se jako úspěšný scénárista, a na dialozích všech jeho knih je to dobře znát, jsou bezkonkurenční.
V poděkování této knihy si tento prvoligový autor děkuje sám sobě za dobrý nápad, vyškrtnout kapitoly s Malin z Posledního hřebíku, neboť daly vzniknout této knize.
Nápad to byl skutečně dobrý a Poslednímu hřebíku to jednoznačně prospělo. Bohužel o to slabší byla tato kniha, vytvořena z vyškrtnutých kapitol, nebýt dialogů, vlažně temného podtextu a autorova jména na přebalu, by čtenář netipoval, že autorem této knihy je Stefan Ahnem.
Za přečtení kniha rozhodně stojí, už jen proto, že současnou českou detektivní produkci řádově kvalitativně převyšuje, a to i když máte pocit, že tam něco chybí.

26.04.2024 3 z 5