džej džej komentáře u knih

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Na rozdíl od jiných bych vyzdvihla právě druhou a třetí třetinu, nabitou silnými psychologicky i filozoficky laděnými úvahami, o tom co je život. Barnes umí - nejen zajímavé odlišení první, druhé a třetí osoby u jednotlivých částí knihy, ale hlavně postupné hledání a nabízení odpovědí na otázky, které jsou tu od nepaměti...

29.12.2019 5 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Nepřišlo mi to zas až tak napínavé, jak většina komentářů uvádí, hodně mi vadila vedlejší linka příběhu = autorčiny neustálé vsuvky (jakoby za každou cenu) - v tomto případě bych řekla, že být jich méně a pročistit text od balastu, byl by z toho dobrý román, takhle jen 3 hvězdy

01.08.2019 3 z 5

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Tahle Yalomova kniha se těžko odkládá. Velmi jsem ocenila vhled do života a myšlení AS, jen v některých momentech mi popisy skupinové terapie připadaly ploché, ale nikdy jsem na žádné nebyla, takže těžko soudit.
Philip byl pro mě nejzajímavější osobou, jeho léčba filozofií AS vyznívala tak pravdivě.
Jedna citace na závěr:

Život se dá přirovnat ke kousku vyšívané látky, z níž každý v první polovině svého času vidí lícovou stranu, avšak v druhé polovině stranu rubovou. Ta druhá není tak krásná, je ale poučnější, protože dává možnost vidět, jak jsou nítě vzájemně propojeny. (AS, Parerga and Paralipomena)

03.03.2019 5 z 5

Bílá a černá magie Bílá a černá magie Alexandra David-Néel

Příběh vášnivého vztahu muže a ženy sledovaný po úsecích, které na sebe ne vždy navazují. Dobrodružný i mystický ráz vyprávění doplňují popisy praktik černé magie (mágů v odlehlých klášterech), které pro mě představovaly čirou hrůzu. K tomuhle se nechci vracet.

19.01.2019 3 z 5

Mystikové a mágové Tibetu Mystikové a mágové Tibetu Alexandra David-Néel

Zajímavé, někdy až příliš podrobné líčení mystických zvyků Tibeťanů. Autorka popisuje také vlastní prožitky během cest po tibetské náhorní plošině, své setkání s dalajlámou i tibetskými mágy. Poučné, ale pro mě daleko méně poutavé než Mipam.

19.01.2019 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Souhlasím s předchozím komentářem (Kutcho), že tentokrát je zdlouhavost vyprávění na škodu, trochu jsem se pozastavila i nad občasnou neadekvátní reakcí třináctileté dívky (= její moudra pronášená k malíři)…
Dočetla jsem a na jedné straně cítím jisté zklamání z "rozuzlení", které se vlastně ani nedostavilo a vplynulo do jakéhosi otevřeného konce, a na druhé straně obdiv k autorovi, který si tak umí pohrávat se čtenářem svými výlety do světů idejí a metafor.

20.11.2018 4 z 5

Odsouzen k útěku Odsouzen k útěku William Somerset Maugham

Zpočátku zvolna se rozbíhající příběh starého doktora a jeho spolucestujících na malé lodi. V druhé polovině však již útlou knížku stěží odložíte, tak se vývoj příběhu proměňuje. Vynikající psychologická prokreslenost postav, zkoumání jejich motivace a důsledků "náhod". Závěr umocňuje autorova moudrost a lidskost. Jsem ráda, že jsem na tenhle nenápadný klenot narazila :-)

25.10.2018 5 z 5

Ztracený profil Ztracený profil Françoise Sagan (p)

Nuda - celou dobu jsem čekala v nějaké nečekané rozuzlení jinak plochého vyprávění, tak nezáživného a zbaveného emocí, že nutí přeskakovat stránky a pátrat po smyslu, proč se takové knihy znovu překládají a vydávají.

23.08.2018 2 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Jedním dechem! Úsporná novela, která ale nenechá na pochybách, že de Vigan opravdu umí. Čtyři postavy se míhají příběhem, intenzivně sdělují pocity, ty starší z nich (Hélene a Cécile) občas komentují životní "pravdy". Ve srovnání třeba s Radkou Denemarkovou jde de Vigan stručněji a tvrději k podstatě, nabízí pohled, kam může zajít lidská lhostejnost, jaké meze má v manželství oddanost a hlavně, jak nesmyslná je střídavá péče o dítě v případě, kdy se rodiče na sebe nemohou ani podívat. Skutečně silný, na dřeň jdoucí příběh.

18.08.2018 5 z 5

Poslední stop: Afrika Poslední stop: Afrika Tomáš Poláček

Skvěle napsané, čte se jedním dechem, protože absolutně vtáhne do děje = cesty, jediné co bych vytkla, že u každé kapitoly mohly být mapky detailnější, takhle jsem stále otevírala Google Maps :-)

12.08.2018 5 z 5

Tichá žena Tichá žena Susan Angela Ann Harrison

Souhlasím, že příběh je čtivý a zároveň tuctový, ale vnímám určitý paradox - kdyby se všechny nevěry řešily vraždou, tak by měli kriminalisté dost práce. Prostě mi k vykreslené povaze Jodi objednání vraždy nesedí a krkolomné uzavření příběhu snížilo konečné hodnocení.

10.08.2018 4 z 5

Na dno duše Na dno duše Ben Dolnick

Na mě kniha působí, jako by její jednotlivé části psali různí autoři. První část je velmi čtivá, ostatní - řekla bych - poplatné trendu, že jedině v Indii lze najít cestu k sobě. Hodně neuvěřitelně mi zní záchranná operace, nevím, tady bych řekla, že to sklouzává k absurdnu. Jinak jsem se občas zasmála i nahlas :-)

04.08.2018 4 z 5

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

Přestože je v knize nemoc hospodyně přítomná téměř na každé stránce, nezastře, že se v textu jedná o pocity odcizení obou mladých manželů, kteří jako by stále hledali čím naplnit svůj život. Stylisticky vytříbené! Zachycené tápání dvou dospělých ve mně ale také vzbudilo pocit, že se v současné době - nejen ve společnosti, ale i ve vztazích - řeší více pseudoproblémů.

06.07.2018 4 z 5

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

Zajímavé příběhy lidí z jedné londýnské ulice, ráda jsem se k nim vracela a navíc skvělé postřehy o životě obyvatel tohoto města. Jen doslov je podle mě nepatřičný, tak málo se týká obsahu knihy a tak moc chce poučovat :-(

21.02.2018 4 z 5

Cesty Evropou Cesty Evropou Karel Čapek

Nádherná kniha... žasla jsem, jak lze popsat a nakreslit krajinu, přestože jsem řadu míst, kde KČ pobýval, nenavštívila, jako bych tam s ním tehdy byla. Jeho zážitky a líčení zajímavostí severských zemí mě naprosto uchvátily!

17.01.2018 5 z 5

Dcery Dcery Kateřina Dubská

Poslední část knihy pro mě byla hůř čitelná (ale i předvídatelnější) než předchozí části a je pravda, že udržet v hlavě tolik postav a nemuset se vracet je obtížné. To, co mi vadilo víc, bylo ale třeba opakování slov, např. "palčivě, -ý" se (jakmile se vyprávění začalo týkat Katky) objevovalo téměř na každé straně, někdy i dvakrát třikrát. Zároveň pro mě bylo těžce uvěřitelné, že každý muž (až na posledního Juru), který ve vyprávění o rozvětvené rodině vystupoval, měl deviantní sklony. Také se musím přidat k názoru, že Člověk Gabriel je jiná liga. Řekla bych, že v případě této ságy, by méně znamenalo více... ač jsem dala 4 hvězdy, tak bych hodnocení viděla tak 70-75%.

02.06.2017 4 z 5

Císařovy děti nemají šaty Císařovy děti nemají šaty Claire Messud

Divím se, jaké komentáře kniha vyvolává, nesouhlasím s nimi. Claire M. má skvělý styl, daří se jí propracovaná psychologická kresba postav, nesoudí jejich jednání, nemoralizuje. Naopak dává nahlédnout, jak namyšleně a povrchně může působit liberálnost euroamerické kultury...
Děj má spád, kolikrát jsem se od čtení nemohla odtrhnout a byla jsem ráda, že má kniha skoro pět set stran :-)

15.03.2017 5 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Ačkoli mě kniha hodně zasáhla (hlavně závěrem), s hodnocením jsem váhala - spíš 90 než 100%. Přitom je skvěle vymyšlená a předkládá řadu otázek. Z minulých knih, které jsem od DV četla, jsem si o autorce vytvořila názor a najednou - pokud bych se měla ztotožnit s jednou verzí pohledu či výkladu příběhu - by se její obraz výrazně proměnil. To mi vadilo, stejně jako příliš depresivní tón valné části knihy. Nicméně je na každém, čemu (= jakému vysvětlení) v závěru knihy dá přednost... právě tahle nejednoznačnost je podle mě mistrovský tah, a tak jsem nakonec ťukla i na pátou hvězdu :-)

24.07.2016 5 z 5

Matky Matky Teodora Dimova

Naprosto úžasný styl, jsem zasažená všemi sedmi příběhy náctiletých protagonistů, tak věrohodně líčené, s hlubokými pravdami. Autorka mě strhla svým umem citlivě pojmenovat a uchopit problémy, které z dětského světa vyženou lásku. Směr, do kterého se vyvine epilog, je z úryvků intermezz čím dál zřejmější, což ale nevadí - stále je o čem uvažovat. Skutečně mistrně napsané!

07.05.2016 5 z 5

Duši, tělo opatruj Duši, tělo opatruj Eda Kriseová

Rozhodně poučná kniha, tak jak jsem čekala... Moudra východní filozofie se prolínají s vlastními postoji a názory. Jen mi trochu vadily rozvláčnost a (trochu víc) odmítání čehokoli, co se neshoduje s autorčiným přesvědčením. Nějak mi to připomnělo netoleranci mladých biokonzumentů. Na mě text občas působil jako kázání o "dobrání se podstaty", kterým zároveň probleskuje nepochopení či dokonce odsuzování "nedokonalých".

17.01.2016 3 z 5