DustinMind DustinMind komentáře u knih

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

No teda. Tohle byl teda nářez. V mém případě byl první film, ale teď lituju toho, že jsem nečetl jako první knížku.
Naprosto chaotickej styl psaní, který se nám snažil Palahniuk naládovat v co největší dávce kterou mohl a dokázal u mě tak vyvolat chuť si přečíst jeho další díla.

Tuhle knížku si prostě plánuju přečíst v co nejbližší době znovu. Vím to, protože to ví Tyler.

20.10.2011 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Dokonalá a nádherná četba, která vám otevře Remarqueho srdce a jeho literární cítění pro dokonalé knihy.
Kniha byla šíleně dobře čtivá a neskutečně zájmová. Nemohl jsem se od toho lehce odtrhnout a to je na tom to krásné.
Rozhodně se chystám na cestu dalších Ramarqueho knih.

A konec knihy mi opravdu hnal slzy do očí. Chudák Katcza.

15.10.2011 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

,,Co to znamená ochočit?´´ nádherná knížka, kterou jsem se pročetl v mladším věku a která mi zůstala jako jedna velká čerstvá pohádková vzpomínka.

09.09.2011 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší. Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Jak se to vlastně choval sovětský svaz. Ať už jen lidská prasata, nebo zbytek v otroctví těch nahoře. Farma zvířat předvádí alegorickou formou chování opravdových lidských ,,sviní´´.

26.08.2011 5 z 5

Básně 1974–1978: Láska je pes Básně 1974–1978: Láska je pes Charles Bukowski

Básně a povídky od bukowskiho mají vždycky něco do sebe. Tahle kniha je toho přesným příkladem.

18.08.2011 4 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Je pravda, že první jsem viděl film, ale vadilo mi to? Ne. Měl jsem díky tomu otevřené oči a věděl, co se děje.
Spojení s knihou a vzpomínkou na film začalo u scénky, kdy DiCaprio blije do záchodu na cestě na ostrov. Jakmile se tato pasáž objevila v knize, hned jsem věděl, co bude čekat. Kniha je opravdu obsahově bohatá a psána neuvěřitelně poutavým způsobem. Četbu jsem zvládl za 2 večery a z toho ten druhej měl krapet divný sny.
Opravdová dokonalost.

28.03.2012 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Srdcervoucí a naprosto skvostné dílo, které vám, možná, z očí vyhodí pár slz.
Láska pokrytá strachem z věčného skrývání před smrtí.
Naděje na světlou budoucnost a štěstí.

Za tuhle nádhernou četbu mohu poděkovat své babičce a její knihovně.

17.03.2012 5 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Kniha, která zabrala pouhé dva večery, ale zábavu přinesla opravdovou. Nezatracuji tohle dílo ani proto, že je plné zvedlých ptáků, gang-bangu a taky je tam kyanid - tohle je prostě Palahniuk a s tím se čtenář, pokud se pustí do jeho knížek, musí prostě smířit.

Kniha by se dala přečíst za jednu noc nebo odpoledne, jak chcete, ale proč se o tu zábavu připravit hned v jednu chvíli? Je to krátké, ale bohatší než hrouda jinejch knih.

Fakt fakt.

02.03.2012 5 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Ach můj bože. Znovu jsem se dostal ke svému nejoblíbenějšímu a nejinspirativnějšímu spisovateli, jakého jsem kdy četl.
Jeho dílo, u kterého vám píše už na začátku je sprosté, až příliš sprosté a plné sexuálních zážitků a podrazů v restauracích.
Palahniuk si často vybírá prostředí, ze kterého během jediné chvíle dokáže udělat něco naprosto jiného - sahá do detailu a používá nejpozoruhodnější formu psaní, kterou to popisuje.
Jeho postavy jsou cynické, sprosté a jeví se jako opravdoví suchaři - vysvětlete si to jak chcete.

Jeho díla jsou zatracována a milována, což je mnohým z nás známo.

Když si čtu komentáře typu: první a poslední od tohoto autora, nemám ani nejmenší chuť plýtvat energií na facepalm nebo slovní komentář sám pro sebe.
Ano, chápu, že se jedná o nihilismus, vulgarismus a těžká sousta, která nestráví každej, ale hned kvůli tomu vynechat jeho jména v knihovně a obcházet písmeno P obloukem? Sorry, ale je akorát poznat, že autor je oproti spoustě z vás několikrát tak inteligentní.

Jediné, s čím by se dalo souhlasit je, že začít u něho rovnou s knihou Zalknutí, nebo Neviditelné nestvůry, to si žádá kuráž.
(Jako první Palahniukovu četbu bych spíše radil Klub rváčů) Pro mě je kniha, stejně jako ty minulé, něčím absolutně špičkovým, už jen kvůli té formě a vybranému slovníku, ve kterém užívá spousty lékařských slov, ve kterých se jeví opravdu inteligentně a mě osobně to často inspiruje, abych prolezl google a cpal si do hlavy nová odborná slova.

11.02.2012 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Neskutečná krása a opravdu velkolepé, nadčasové a strhující dílo plné tužeb, cílů a hlavně citů. Karel Čapek poukázal na své roboty a na to, že s vývinem a konečným cílem rozmnožování přišli i jedinci, kteří měli city a dokonce pociťovali lásku.
Dílo mi připomíná film - Já, robot -, až na mnoho odlišných věcí, ale i přesto je tématika uhozená v podobném místě.
Přeci jen to byl Josef Čapek, kdo s tím začal a díky němu je toto téma v dnešní době velice běžné a do budoucna hodně vědecké.

02.02.2012 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Dokonalá komedie následovaná divadelním ztvárněním v podobě muzikálu My Fair Lady. Vlastnosti jednotlivých postav si dokážete po několik stranách lehce představit a oblíbíte si je. Zde nejde nic jiného, než plné hodnocení.

26.12.2011 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Alexandr Isajevič Solženicyn

Původně jsem plánoval, přečíst si pouze samostatnou vazbu Ivana Děnisoviče, ale nakonec jsem popadl i svazek jiných povídek. Hodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami je zde otazník, ale né zas takový, který by vás měl tížit. Povídky mají svůj smysl, své kouzlo a proto je důležité, koho se jak zmocní.

25.12.2011 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Znovu jsem se pustil do toho slavného Kafky a tentokrát v delší podobě, která mi - k mému štěstí - opravdu sedla.
Transcedentální veledílo, které se vám vryje do paměti a pár hodin - někdo možná dní - zůstanete s velikým otazníkem v hlavě nad tématem a dějem knihy. Vážně myslíte, že NIC se nemůže stát, aniž byste o tom nevěděli? Opravdu myslíte, že konec nemůže přijít tak rychle, jak to začalo a vy jste přitom stále s nechápavým výrazem a bez jakékoliv důležité informace?

Proces vám ukáže trošku složitější cestu do města a ani bych se nedivil, kdyby jste na konci zabloudily.

07.12.2011 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Nesmrtelnost a forma, jakou nám ji pan Kundera naservíroval tím nejsilnějším způsobem.
Musím přiznat, že místama mi ta knížka dala celkem zabrat, ale o to panu Kunderovi zcela jistě šlo.
Veliký obdiv za tento skvost.

28.09.2011 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agatha Christie je jedna z nejlepších, která dokáže udělat z detektivky čtení na jeden nádech.

30.08.2011 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Kniha pro mě byla rozhodně děsivější a napínavější než zfilmování, ale rozhodně se mi líbila v obojí podobě.

26.08.2011

Red Meat. Kniha druhá Red Meat. Kniha druhá Max Cannon

,,MA-MÍ! Čopo mě straší!"

30.07.2012 3 z 5

Paměti starého chlapáka Paměti starého chlapáka Charles Bukowski

Bukowski do čárky a do písmene.

18.06.2012 5 z 5

Uklidňující a lehká pro klidnej večer.

13.04.2012 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Kniha, která mě naprosto potěšila a průběhem stránek začínala děsit.
Na začátku je to příběh o nevinnosti dětí na ostrově a o skotačení, koupání a jezení ovoce. Kdyby to zůstalo jen v tomto bodě, dokud nepřijede záchrana, děj by se nestal tak vtahovačným a možná by začal nudit. Můžem pouze a jen děkovat autorovi a jeho fantazii, která je ovšem v mnoha ohledech přímo ,,děsivě" skutečná.
Proto mnoho lidí bude druhá polovina kniha horror a začnou se bát co přijde a také mají proč, protože skutečný hon na lidi začne ve chvíli, kdy už hlavy prasat na kůlech nebudou dostatečným znakem divošství.

Dokonalá kniha s dokonalým dějem a dokonalou atmosférou zatahující do jádra ostrovu mezi opuštěné děti bez rodičů a pomalované divochy bez soucitu.

16.03.2012 5 z 5