DuSiČíst DuSiČíst komentáře u knih

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Už po prvním dílu jsem si slíbil, že další číst na mobilu už nebudu. No, nepovedlo se a těch 1 300 stran jsem si tam přeci jen nakonec stáhnul zas :D

Děj tentokrát odsýpá už mnohem svižněji než v Cestě králů, ale pořád mám pocit, že je Sanderson prostě grafoman a mělo se opět škrtat. Nevadí mi tlusté bichle, ale jen pokud jsou tlusté nezbytně. A to tady podle mě není. I tak si dám další díly a tentokrát NE NA MOBILU. No, uvidíme... :)

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Aneb Lincoln Rhyme vrací úder. Deaver opět nezklamal, "rajmovky" mají vždycky náboj, sympatickou partu vyšetřovatelů a kupu zajímavých informací k tomu.

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Četlo (no, poslouchalo) se mi to dobře. Kapitoly jsou svižné a příběh se nevleče. Jasně, není to instantní klasika detektivního žánru, ale zabaví.

Kočas 2009 Kočas 2009 * antologie

Tohle nebylo moc povedené.

20.01.2021 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Příběh se mi líbil, ale v závěru, kdy se přemístíme v ději úplně jinam, mi to přišlo jak od jiného autora. Nějak se mi tyhle dva úhly pohledu prostě v rámci jedné knihy k sobě nehodily. No, uvidíme, pokračování si určitě přečtu.

20.01.2021

Jidášův kmen Jidášův kmen James Rollins (p)

Celkem standardní Rollins a standardní Sigma. Nic výjimečného, ale jako oddychová jednohubka fajn. Občas zazní nějaká zajímavá zajímavost, o které se člověk chce dozvědět víc.

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Tohle prostě nejde číst jen jednou, skvělý materiál z batman univerza, tak se mi to líbí.

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Mám rád tyhle civilní sci-fi, kdy neslýchané technické možnosti jen podporují pěkně napsaný příběh o jednom vynálezci, jedné kočce a cestování časem. Audiokniha namluvená panem Brouskem je velmi, velmi příjemný poslech.

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Opět dobrá, audioknižní zpracování je naprosto geniální. Jen byla chyba poslouchat to hned po Stráže, stráže, jsem už tím humorem trochu přejedený a chce to od Pratchetta pauzu.

08.11.2020 4 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Simmonsova odpověď na Formanova Amadea. Nahlédnutí do duše všech těch méně úspěšných spisovatelů žijících v obřím stínu velikánů.

Ač velmi dlouhá a rozvleklá (přečetl jsem jí až napotřetí), rozhodně stojí za to se do špinavých a smradlavých londýnských ulic ponořit. Díky podrobnému popisu epizod společenského a autorského života obou protagonistů se sice napětí místy vytrácí, po dočtení ale převládla velká spokojenost.

Snad nikdy mě neodpuzoval nikdo tak jako Wilkie Collins v podání Dana Simmonse. Super.

11.10.2020 4 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Hodnotím jen prvních pět kapitol, víc nedám... Autorův styl mě vůbec nesedl. Fakt mi vadí, že vysvětluje, jak co funguje, místo toho aby to ukázal. Systém magie mi přišel hodně připitomělý ("kola uvěří, že jsou na kopci a proto se točí"). Brr...

30.09.2020

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Gastrobizarní pornodetektivka ze steampunkem říznuté Prahy 19. století. Lahůdka.

13.08.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Za mě zklamání. A to tak velké, že knihu po 300 stranách odkládám.

Nádherně zpracovaná, nádherně tlustá, ale měla ještě nějaký čas zrát.

I když svůj svět má nepochybně promyšlený, autorka mi připadá velmi nevypsaná. Popisy scenérie i děje jsou jaksi neobratné, jalové a dialogy nesnesitelně šroubované. Jakoby je neříkali lidé a já prostě potřebuju i v těch fantasy knížkách uvěřitelné postavy.

Mrzí mě to, fakt jsem chtěl taky jako ostatní propadnout jejímu kouzlu. Ale pro mě je to spíš jen nepovedený trik.

01.08.2020 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Moje šestá Zeměplošská kniha a první, o které můžu říct, že mě opravdu bavila. Už jsem to s Terrym málem vzdal, ale vždycky mi říkali, ať zkusím tu městskou hlídku. A ono je to vážně zásadně lepší.

Poslouchal jsem jako audioknihu a je to geniálně namluvené Janem Zadražilem, můžu jen doporučit.

16.07.2020 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Možná kvůli tomu, že jsem si tuhle dal hned po Jidášově kmeni, mi přijde spíš průměrná. Neurazí, nenadchne, ale dám si od Sigmy chvíli pauzu, mám pocit, že to našemu vztahu prospěje :)

02.07.2020 3 z 5

Cesta do Babylonu Cesta do Babylonu Josiah Bancroft

Tahle kniha se mi četla jako by měla tak tisíc stran...

Příběh publikování knihy je zajímavý a díky té vlně nadšení ostatních jsem čekal opravdovou perlu. Musím říct, že ten potenciál tam je obrovský, ale i tak to bylo poměrně velké zklamání.

Steampunkem říznutý svět babylonské věže je opravdu příjemně netradiční a tajemství Věže samotné by mě zajímala, ale musel by se toho chopit jiný vypravěč. Bancroft je dobrý autor zatím tak napůl, umí věci načrtnout, ale prostě jeho podání děje pro mě bylo ubíjející.

Další díly už číst nebudu.

31.05.2020 2 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Co jsem čekal - pohádku pro děti i dospělé z ranku např. Hvězdného prachu.

Co jsem dostal - nepovedený pokus o smíchání dvou žánrů.

Ano, bez mučení se přiznám, že mě opět zlákala krásná obálka. Všechny bych je zakázal :)

Bohužel, paní Barnhillová to u mě netrefila a celkem dost se divím, že to má tolik dobrých ohlasů. Linka s Lunou je vyloženě dětská, místy až infantilní. K tomu, přiznávám, notně přispěl hlas paní Dvořákové z audioknihy. Až si dabér Alzáka konečně odpálí hlasivky, může ho nahradit svou interpretací Fyriana.

Naopak v druhé lince v Protektorátu je vidět snaha o vyhovění potřebám dospělého, trochu temnější témata (politika zastrašování, mučení, šílenství...). Potíž je, že výsledek mě neoslovil ani jako naivní pohádka (a že postavy jsou opravdu pohádkově ploché), ani jako fantasy.

Zklamání.

28.04.2020 2 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Druhý díl je skvělým pokračováním. Tím, že už svět není úplně nový, nechává autorka jen (a ne úplně) odhalovat jeho zákonitosti - jak je to s orogenií, kamenožravci, obelisky...

Většina knihy přečtena na jeden zátah a hned bych si otevřel třetí díl. Snad nebudeme čekat dlouho.

EDIT - po přečtení jsem si otevřel prolog prvního dílu. Tohle je přesně jedna z těch sérií, které budou lepší na druhé čtení.

25.04.2020 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Jsi tady. Víš, že to jsi ty, protože v sobě poznáš tu opojnou touhu po fantasy. Ne, opojnou touhu ne. To si to hodně usnadňuješ a víš, že s takovou bys období nepřežila.

Chceš se ponořit do samých útrob papíru, do jeho nažloutlé struktury a písma tmavého jak srdce světa. Jak oblaka nad Tišinou. Jsi sama.

A nejsi. Potkalas tam ty, které jsi potkat nechtěla. Ale muselas a až později, mnohem později, pochopíš proč. Pochopíš toho víc, ale cesta bude ještě dlouhá a tebe to dožene k zoufalství. A pak k dalšímu. A dalšímu.

Až dojdeš (a dojdeš) na konec, uvědomíš si, že máš sice míň než na začátku, ale přesto jsi toho získala tolik. A chceš víc. Chceš mnohem, mnohem víc.

A tak si koupíš druhý díl.

25.04.2020 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Takže - měl jsem chuť na nějakou pěknou hádankovou knížku. Při čekání na nového Browna (kdy už napíše něco z rudolfinské Prahy?) jsem objevil tuhle sérii. Od Maye mám zatím přečtené dvě ze tří z trilogie Lewis (první skvělá, druhá dobrá, ale tolik mě nevzala) a vím, že psát umí.

A... umí. Umí postavy, umí humor, umí napětí i rébusy. Trochu mě zamrzel konec, ale to mám u současných thrilerrů snad všude. Prostě ten padouch pro mě nemá dostatečně dobré pohnutky, nevěřím tomu pak.

Jeden bodík dolů za závěr a někdy i předvídatelné psaní (detektor kovů!). A další díly? Časem na ně určitě přijde řada.

25.04.2020 4 z 5