DuSiČíst DuSiČíst komentáře u knih

Zloděj luridia Zloděj luridia Bobbie Peers

Příjemná oddychovka pro děti, se vším všudy.

Ale i v té by se mělo myslet na uvěřitelnost v rámci fiktivního světa a tak mi třeba vadilo, že v nejvyspělejším technickém institutu nemají budovu zabezpečenou proti vniknutí a krádeži jinak, než jednoduchým zámkem.

Poměrně dost mě iritovalo, jak hlavní hrdina neustále opakuje otázky, které dostane.

Robůtci byli děsně fajn :)

08.04.2020 3 z 5

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Na Palahniuka mám už pár knih přípravu hotovou, takže extrémní výjevy jsem čekal. A bral to s nadhledem. Veskrze jde o mix (zparodovaného) erotického románu, sci-fi a pohádky (protože klasický boj dobra se zlem).

Ústřední myšlenka je ovšem opravdu originální a to se mi na tom líbilo nejvíc.

08.04.2020 4 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Po nadšených ohlasech jsem sáhl po knize, kterou jsem předtím vůbec nezaregistroval a hle - už jsou venku hned čtyři díly. Jupí?

Ani ne. Popravdě jsem chtěl něco, co by zapadlo na prázdné místo po Harry Potterovi, zkrátka odlehčenou, ale propracovanou "fantasy" (moje chyba, jde o příběh bez magie). Užuž jsem si doufal, že podle všeobecného mínění půjde o nadprůměr, který si nesmím nechat ujít.

Bohužel, pro Christopherův příběh jsem se nějak nedokázal nadchnout. Byl opravdu spíš pro děti-mládež než pro mládež-dospělý a chybělo mi v něm ... inu cosi. Postavy celkem šablonovité, ale zase příběh opravdu pěkné odsýpal, takže vcelku příjemná jednohubka.

Ale dalším dílům čas nevěnuji a jdu hledat něco, co lépe uspokojí mé čtenářské chuťové pohárky.

06.04.2020 3 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Pořád nevím, jestli se tenhle subžánr nějak jmenuje. Na jeho pomyslnou první příčku řadím Šifru mistra Leonarda, protože jsem se přistihl, že s tou veleslavnou Brownovou knihou všechny další srovnávám.

Nenechte se mýlit, uvědomuju si, že je to jen oddechová, spotřební literatura. Ale i ta se dá dělat dobře a špatně. U Browna se mi líbí, že si dá tu práci, pospojuje poznatky z vědy, historie a současné kultury opravdu poutavě, i když se třeba v jádru neliší od autorů konspiračních teorií.

Jako autor zábavného čtení má dostatečnou hrdost, aby se o tom o čem píše dostatečně informoval. Samozřejmě, že při bližším pohledu očima nějakého -loga se dají pilíře jeho příběhu lehce zviklat, ale o to tu nejde, příběh zaujme.

Při srovnání s Odkazem Stonehenge je krásně poznat ten rozdíl v erudici autora. Je to příběh o tajemství, které Stonehenge ukrývá, ale z faktů (jakkoliv kontroverzních) se nedozvíme nic. Natož o propojenosti do moderního světa. Je to prostě jen báchorka o vymyšleném společenství, klidně by se mohlo odehrávat u pyramid nebo v Lascaux.

Mělo se škrtat, celkem dost. Chris na scénu přivádí nesmyslný počet postav, hlavně ty z různých vyšetřovacích složek. Měl jsem pocit, že kdykoliv se scéna odehrává na policejní stanici, pokaždé někdo přibude a časem jsem měl problém od sebe tyhle lidi rozeznat. Šlo by vyškrtat celé kapitoly a smrsknout je na zmínku o jedné větě.

Styl vyprávění je podivný, děj se hodně popisuje místo toho aby se děl.

Některé zvraty tam sice byly, ale šokující bych je asi nenazval.

Celkově vzato lepší brak, v minulosti možná takový příběh patřil do Večerů pod lampou.

12.02.2020 2 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Populární věda je jeden z těch žánrů, který mě občas prostě chytne. Sáhnu pak třeba po Marcusi Chownovi nebo naposledy po knize Tajný život stromů. Baví mě dozvídat se o tom, jak fungují věci pod povrchem.

A musím říct, že propašovat zajímavosti ze světa biologie do detektivky se Andrewovi povedlo. Profesor Cray má za ušima a když zavětří stopu, nezastaví ho ani celý policejní sbor. Hledání tajemného vraha pěkně odsýpá, kapitoly jsou krátké a napínavé.

Proto mě mrzí, že v závěru jako bych cítil uspěchanost. Odhalení vraha se obejde téměř bez šokujících zvratů, které už dnes patří ke standardu žánru. Konečná konfrontace s vrahem byla na můj vkus až příliš filmová a čekal jsem něco rafinovanějšího.

Dám si další díl? Dám. Někdy.

07.02.2020 4 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Ishiguro místo Powerse, aneb jak jsem ke Krajině přišel.

Když jsem k Vánocům od sestry dostal Brány Anubisovy, které už mi mezi tím ležely v komínku přečtených zklamání, doporučil jsem jí knihu vrátit. Rozhodla se mi tedy vybrat jinou. Kdysi jsem krátce studoval japonštinu a zřejmě proto ji napadlo, že chci číst japonské autory.

A bohužel, já (aspoň těm moderním) zatím na chuť nepřicházím. Asi to bude v místních vodách znít až kacířsky, ale Murakamiho Norské dřevo jsem začínal číst čtyřikrát a nakonec jsem musel zvolit audioverzi, abych příběh vůbec dokončil.

Ve volbě u sestry také určitě sehrál roli marketing, v tomto případě v podobě pásky s nápisem "Nobelova cena za literaturu". Neznalý by si mohl říct, že cenu dostala samotná kniha a proto přeci musí být dobrá, ale chyba lávky - to autor získává ocenění.

Vybledlá krajina s kopci je jeho prvotinou a ačkoliv asi chápu, že melancholicko-nostalgická struna tady má hrát prim, čekal jsem přeci jen uspokojivý příběh. Nějaký náznak se sem tam objevil, chvíli to vypadalo na fantastično, chvíli na thriller (vraždy dětí), ale v žádné lince se nepokračovalo.

Dialogy byly opravdu realistické, jakoby vytržené z všedního dne všedních lidí. Možná to je pro mě kámen úrazu - od knihy nečekám realitu, naopak do ni od reality utíkám.

Celé tohle dílo se možná jen minulo formou. Mám za to, že básnická sbírka by dané pocity dokázala navodit lépe a na menším prostoru.

05.02.2020 2 z 5

Smrt podle druidů Smrt podle druidů Josef Klíma

Tak potvrzeno, už v předchozím komentáři k jiné knize jsem se spletl v hodnocení knihy podle obalu a i tentokrát to dopadlo stejně.

Upřímně - obálka této knihy mě láká asi stejně, jako by tam byla vyfocená moucha na zdi. Sex-appeal ani nápad tam nevidím a po přečtení knihy ani spojitost s dějem. V knihkupectví bych jí tedy určitě přednost nedal (nebudu si dělat iluze), ale dostal jsem ji. A darovanému koni... (kolikpak dalších podobných rčení asi existuje?).

Ale! Musím uznat, že pan Klíma detektivku umí. Postavy jsou hezky vykreslené, chovají se přirozeně a lidsky. V příběhu je tak akorát různých linek a vedlejších postav, že napětí drží až do konce a v závěru se všechno hezky (a v jednom momentě i překvapivě) spojí.

Trochu zbytečně naroubovaná tam byla linka s tajnými službami, hádám že hlavně z důvodu matení čtenáře některými scénami.

Myslím, že od Josefa si určitě ještě něco v budoucnu přečtu a dávám čtyřku.

30.01.2020 4 z 5

Čtvrtý jezdec Čtvrtý jezdec Kate Thompson

První z mé série "příběhů ze sklepa". Mám doma prostě několik beden knih po babičce, které jsem odložil s tím, že mě něčím zkrátka nezaujaly. Ale pořád tam jsou takže - proč to nezkusit. Přeci jen, nemáš soudit knihu podle obalu.

A tohle rčení opravdu platí, aspoň pro Čtvrtého jezdce. Měl jsem za to, že beru do ruky techno-tajemno-thriller ve stylu Jamese Rollinse. A ona je to místo toho dětská literatura, nebo možná už pro náctileté?

Vlastně nevím jak o tom psát, protože patnáct už mi bylo dvakrát a ještě kousek k tomu.

Příběh je opravdu výjimečně jednoduchý, navíc vyprávěný takovým popisným stylem, ze kterého se nedá brát až tak vážně. Světová apokalypsa se dokáže prostřídat s domácí pohodou v kuchyni i v rámci jednoho odstavce.

Překlad je konečně něco, co jde zhodnotit objektivně. A i když se v textu neobjevují úplně kiksy, paní nebo slečně Brabcové k dobrému řemeslu ještě leccos chybí. Hlavně zbavit se otrockého překladu angloamerických idiomů (např. "otevřít konzervu červů" nebo mít "vlasy sůl a pepř").

V rámci žánru asi přijatelný zástupce, mě na dva večery knížka stačila a neurazila, i když jsem si kvůli jiné cílovce při četbě chvílemi připadal až provinile. Být mladší, dovedu si představit že hvězdičku přidám.

Jako mladší jsem měl rád seriál Věřte, nevěřte a Čtvrtý jezdec by se tam výborně hodil, je to příběh podobného rázu.

28.01.2020 2 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

Po fenomenálním prvním dílu mě zajímalo jak je na tom série jako celek. Dvojka už tehdy byla na světě a blížilo se vydání originálu trojky. Ani nevím proč jsem si tedy myslel, že půjde o trilogii, takže mě překvapily velkolepé autorovy plány vydat celkem sedm částí.

Poučen od pánů Martina a Rothfusse, nijak jsem s dalšími díly nepospíchal a - udělal jsem správně. Čtvrtý díl je slibovaný od roku 2015, zatím však stále není oficiální datum vydání. Podle toho co píše sám Scott na svém blogu, na vině jsou jeho psychické problémy. Poslední příspěvek tam publikoval pak v srpnu 2016 a těžko říct, kdy se tedy Trnu z Emberlainu dočkáme.

Ale dobře, máme tedy tři díly ze sedmi, takže na druhý jsem se vrhnul po dvou letech od dočtení Lží Lockeho Lamory.

Ohlasy byly veskrze kladné, opakovala se v podstatě jediná výtka, k tomu ještě později. Každopádně jednička u mě nasadila laťku hodně vysoko a ve dvojce se díky bohům pokračuje v tom, o čem Páni Parchanti jsou. Podvody, lži a úskoky - tady Scott vážně neselhává. Upřímně by mě hodně zajímalo jak si Scott mapuje kdo co ví a vůbec celý jeho tvůrčí proces. Tohle totiž nemůže být snadné :)

Hodně mě baví odhalování dalších koutů světa, protože se tohle autor vážně vykreslit umí. Nebál bych se tvrdit, že co do fantasy světů je ten parchantí jeden z nejvíc inovativních a originálních.

A teď kritika - jako už tolik lidí přede mnou, i pro mě byla prostřední část na moři příliš:

- dlouhá (protože pirátská telenovela)
- technická ("Hele, tady je námořnický slovník po dědovi, to bych měl nějak využít...")

Tady byl podle mě zkrátka velký prostor pro krácení a příběhu by to prospělo.

Jinak jsem si ale druhé setkání s Pány parchanty opravdu užil, ačkoliv tu strašnou smrt vy-víte-koho Scottovi asi neodpustím.

26.01.2020 4 z 5