drakamena drakamena komentáře u knih

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Líbila se mi "Oldřichova sklepnice" i stará abatyše - hlavně ta scéna, ve které mázla chudáka strážce vězení polínkem do přilby, ta byla skvělá! Ale z toho politikaření na hradě se jednomu dělalo až šoufl. Pro žádného z členů královské rady - a ani pro samotného krále - lidský život vůbec nic neznamenal, hlavně když mohli posílit svoji politickou pozici.

18.09.2022 4 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Líbilo se mi, jak Jiří Adam z Dobronína zapojil do vyšetřování Rozárku, ta byla skvělá. Moc mě těší sledovat, jak postupně nabývá na sebevědomí a prokazuje svoji inteligenci, když je tu někdo, kdo to ocení. Zavražděného mi bylo moc líto, protože se skutečně snažil jenom udělat správnou věc...

25.07.2022 4 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Skvělá kniha. Pět hvězdiček dávám málokdy, ale tahle kniha si je rozhodně zaslouží. Pokrytectví Německa - i Evropské Unie všeobecně - v celé nádheře a pěkně naostro. Tuvia Tenenbom přesně ví, na co se zeptat, aby objekt svého zájmu přivedl k upřímné odpovědi - a jako bonus ho i pořádně vytočil. Konečně správný novinář, který se nebojí klást politicky nekorektní otázky a zveřejňovat politicky nekorektní odpovědi. Škoda té příšerné hrubky v názvu, cuká mi z toho oko!

28.04.2022 5 z 5

Vím, že máš duši Vím, že máš duši Jeremy Clarkson

Humor Jeremyho Clarksona rozhodně není pro každého, mně se ale jeho jízlivost líbí. Kniha je navíc plná skutečně zajímavých faktů a ještě k tomu je v audio formě naprosto skvěle načtena.

10.04.2022 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Vlastně ani nevím, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Některé části byly dojemné. Jiné k popukání. Další hraničily svojí nevysvětlitelnou - a nevysvětlenou - podivností s magickým realismem. Jenže mi taky dost vadil obhroublý slovník hlavního hrdiny, na takové věci jsem, přiznávám, citlivá. A samotné postavy taky nebyly dvakrát sympatické. Takže... já opravdu nevím.

13.03.2022 3 z 5

Deník jsem objednala jako dárek k Vánocům. Nesmírně potěšil. Avšak tento týden, když majitelka obrátila stránku na březen, zjistila, že několik měsíců úplně chybí, zato jsou tam dvakrát měsíce červenec až září. Velmi trapná chvíle. Nikdy by mě nenapadlo, že musím zkontrolovat, jestli KALENDÁŘ má všechny měsíce. Neuvěřitelný brak za tak horentní sumu. Nikdy víc.

03.03.2022 1 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Příběh ze života. Dění plyne poklidně, mírumilovně, čtenář skutečně cítí atmosféru onoho starého domu i čtvrti, do kterého rozvratně zasáhne developerská krize 90. let v Japonsku, parcelace pozemků, strhávání starého, které je nahrazováno novým, změny s tím spojené. To všechno kniha velmi dobře odráží.

Co mi však v knize trochu scházelo byl jakýkoli náznak vztahu mezi vypravěčem a jeho manželkou. Kdyby měl místo své ženy po boku prostě spolubydlícího, výsledek by byl stejný. Ani po dočtení knihy jsem stále netušila, co k sobě manželé vlastně cítí. Chápu, že jsem patrně ovlivněna stylem západní literatury, ale vztah manželů mi na rozdíl od jejich vztahu k cizí kočce připadal prázdný, dutý.

22.02.2022 3 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Trochu mi v této knize chyběl Diviš, na druhou stranu díky tomu, kde a jak se kniha odehrávala - za vichřice na uzavřeném hradě a během pouhých dvou dnů - měla úplně jiný spád a atmosféru. Navíc byl Oldřich v této knize mimořádně a nestydatě mazaný, což bylo skvělé!

22.02.2022 4 z 5

Policistka volá o pomoc - problém s integrací nelze vyřešit na ulici Policistka volá o pomoc - problém s integrací nelze vyřešit na ulici Tania Kambouri

Podle negativních recenzí na tuto knihu bych řekla, že pravda bolí. A pravda nezkrášlená filtrem politické korektnosti navíc dokáže "sociální romantiky" rozzuřit doběla. Dobře. Měli by ji slyšet častěji.

Za mě skvělá kniha. Osobní zkušenosti, svědectví z první ruky, nepřikrášlený pohled na to, jak se věci mají. Navíc je tato kniha stará už víc než pět let. Neumím si představit, jak to vypadá v Německu na ulici dnes. Chudáci policisti.

23.01.2022 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Moc hezká kniha se spoustou zvratů. I když jsem pro jednou musela souhlasit s panem Havlem, rozuzlení případu mě trochu rozesmutnilo. Ne že by si potrestaní trest naprosto a zcela nezasloužili, zklamalo mě ovšem lidské chování, které vedlo k tolika tragédiím. Hlavně pak jednání Otova starého přítele...

23.01.2022 4 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Skvělá kniha. Některé otázky byly skutečně velmi absurdní - a některé souvislosti z nich vyplývající by mě nikdy ani nenapadly! Poučná a přitom velmi zábavná kniha, a to díky autorovu způsobu podání a taky jeho legračním obrázkům. Rozhodně stojí za to!

22.11.2021 4 z 5

Navždy Provence! Navždy Provence! Peter Mayle

První díl byl skvělý, druhý už tak moc ne. Kde první díl plynul velmi přirozeně, epizodní anekdoty zarámované přestavbou autorova domu, druhý díl mi připadal občas trochu křečovitý ve snaze působit zábavně za každou cenu. Už to prostě tak neplynulo. Škoda. Přesto si určitě poslechnu i třetí díl.

22.11.2021 3 z 5

Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí Jaakov Katz (p)

Naprosto úžasná kniha, která se četla jedním dechem, protože není jen plná dat, nýbrž i lidských příběhů, má lidský rozměr. Můj obdiv k Izraeli a k tomu, co Izraelci dokázali, se díky ní jen zvýšil.

22.11.2021 5 z 5

Z mého severoitalského deníku Z mého severoitalského deníku Marta Kučíková

První půlka byla skvělá, popis toho, jak to vypadalo v Itálii během nejhorší koronakrize, nejen fakta, ale i lidi, jejich reakce, emoce, jak si navzájem pomáhali. Druhá půlka... no, autorčina zcela nekritická zamilovanost do bývalého italského premiéra Comteho mě celkem pobavila, v jejích očích to byl druhý Ježíš, už jenom chodit po vodě, třebaže zároveň jí opatření vlády, kterou Comte vedl, připadala někdy hodně pomatená. Dost schizofrenní. Proto hvězdička dolů. Přesto zatím nejlepší autorčino dílko, zahřeje u srdce.

02.05.2021 4 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Přiznávám, že staré čínské básně se mi líbí víc než tyto korejské, jenom nevím jestli je to a) jejich obsahem/autory, b) překladem/přebásněním nebo c) stylem, protože forma a-b, b-a, c-c básní sidžo mi moc nesedí, to je pravda. Asi nejvíce se mi ze sbírky zamlouvaly básně Čong Čchola. Líbil se mi hlavně jejich obsah, láska k rodičům a úcta ke starším a předkům spíše než zamilovanost.

Asi nejvíce pak na mě zapůsobila tato báseň neznámého autora:

Zelené hory stojí tiše, po svém,
a voda modře, po svém, protéká...

Jak hory, po svém, jako voda, po svém,
tak i já žiji život člověka.

Po svém jsem rostl, po svém měl rád jiné,
a zestárnu snad také po svém - či ne?

13.01.2021 3 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

Nudná kniha o ošklivých lidech, kteří se vyžívají ve své mizérii a ve znepříjemňování života ostatním.

07.07.2017 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha o ženách beze špetky sebeúcty a o darebácích, které milovaly.

24.11.2016 3 z 5

Pár much a já Pár much a já Macuo Bašó

Skutečně krásné básně, i když řadu z nich jsem znala už z jiných sbírek vydaných tímto vydavatelstvím. Jsem ale vděčná, že mě tato sbírka seznámila s Busonem, jehož haiku se mi líbila nejvíce ze všech, víc než Bašóova nebo Issova.

Květ opadal
vzpomínka rozkvetla -
pivoňka

Nebo...

Do temnot staré studně
padá květ kamélie

27.04.2024 4 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Na knihách Dorothy L. Sayersové se mi líbí, že to nejsou jenom detektivky, jsou to zároveň i situační komedie a tak trochu charakterové studie. V této knize nám představila osazenstvo reklamní agentury tak skvěle, že jsem si je všechny zamilovala. A když došlo na odhalení vraha a jeho konečný osud, tak jsem z toho nakonec byla celá naměkko. Vrah mi nebyl nijak sympatický, a přesto mi způsob, jakým autorka napsala scénu, ve které se rozhodne o jeho osudu, zahrál na city.

01.03.2024 4 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Tak tohle mělo úroveň brakové červené knihovny. Nebýt naprosto nečekané - alespoň pro mě - identity Plukovníka, bylo by to sotva na dvě hvězdy. Na druhou stranu, pokud úmyslem Agathy Christie bylo napsat parodii, pak by to bylo za pět hvězd. Protože to bylo prostě tak... hloupé.

10.12.2023 3 z 5