Dragell Dragell komentáře u knih

Děti vánice Děti vánice Tereza Matoušková

Tajemný svět Podmoří, jehož chod udává mechanické slunce, prožívá nepříjemné chvilky. Ať už továrny byly uzavřeny nebo ne, z jedné něco nemilého uniklo. Vynikající atmosféra, děsivé momenty a hlavně horda stvoření, které dříve byly děti. Uvítala bych bohatší příběh, ale i tak jsem si knihu užívala.

15.04.2016 3 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Tahle romantická urban fantasy s erotickým nádechem vás zavede mezi vlkodlačí smečky. Pokud přežijete první polovinu knihy, kde jsou podle hlavní hrdinky všichni svalnatí a sexy, nehledě na to, že vám jdou rozbít nos, tak druhá polovina knihy je čtivější a chytlavější. Možná to je díky naprosté změně charakteru hlavní hrdinky (což pak místy postrádám tu její provokativní a výbušnou náturu) nebo budováním vztahu mezi hlavními postavami.

Podezřívám, že se v polovině knihy vystřídali dva autoři nebo spisovatelka konečně přišla na to, jak pracovat s humorem, flirtem a snesitelnou hlavní hrdinkou.

Mimochodem, kromě noční představy vás čeká jen jedna (zato rozsáhlá) erotická scéna. Daleko více si to užijete na poli akčních scén a soubojů. Kniha končí poněkud otevřene.

18.10.2023 2 z 5

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Opětovné zavítání do Podmoří, které nám rozehrává příběh s novými postavami. Není tak potřeba znát předchozí autorčina díla a s chutí můžete naskočit do rozjetého vlaku. Podmoří je totiž kouzelný svět v bublině pod vodou, na který dohlíží mechanické slunce. Ačkoliv se jedná o fantasy, odehrává se překvapivě v 19. století, takže mu nejsou cizí ani věda a technika. A ani továrny zahlcující ovzduší.

Oproti předchozím počinům propracovanější dílo s několika hlavními postavami, z nichž si určitě některou zamilujete. Charaktery jsou zde rozmanité, promyšlené a vyvíjí se, což zjišťujeme průběžně, ale i zpětně pohledem do minulosti. Líbí se mi celé to proplétání osudů, intriky, ale také prosté souboje. Tedy prosté - jak které, protože nechybí ani magie či nekromancie.

06.08.2023 5 z 5

Wika Wika Thomas Day

Pohádka spojující fantasy, steampunk a mytologické prvky, především ty keltské a severské. Hlavní hrdinka je potomek vílích vládců, ale aby neskončila jako její rodiče, je vychovávána v utajení, aby jednoho dne odhalila pravdu a mohla čelit zlému nepříteli.

Typické dobro vs. zlo, pohádkové motivy, ale ne pro děti, protože se nevyhneme soubojům, smrti či sexuálním scénám.

Nejsilnější stránkou je kresba celého komiksu, která je kombinovaná (tradiční, digitální a také hmotné prvky na papíře). Užijete si dozajista těch úžasných detailů. Skvrnkou na kráse je pak sexualizace žen, kterým se vzdouvají ňadra z korzetů nebo jsou nám jejich zadnice ukazovány v úzkých šortečkách.

06.08.2023 5 z 5

Ultimus Ultimus Ondřej Neff

Vesmírné dobrodružné navazující na sérii Arkádie, která vychází už od konce osmdesátých let, ale jednotlivé díly lze číst samostatně bez předchozí znalosti. Ultimus sází na humor, akční scény a přímočarý příběh, takže se v něm nikdo rozhodně neztratí. Autor polemizuje o rovnoprávnosti robotů, hyperkorektnosti, ale třeba i o zajímavém svazku dvou osob, které jakožto altera představují dvě fyzická těla, ale vystupují a úředně jsou vedeny jako jeden člověk. Za mě příjemné počtení z netradičního vězeňského prostředí, jehož fungování je vám postupně odhalováno.
Za pozornost také stojí komiksové ilustrace od Karla Jerie. Audiokniha poutavě namluvena Sašou Rašilovem.

09.07.2023 4 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Ze světa začali mizet chlapci ve věku osmi let, jen nyní dvanáctiletému Petrovi se to vyhlo, protože je světloplachý. Ale to neznamená, že je ze všeho venku, protože právě teď má mít jeho bráška osm let.

Velkolepé sci-fi dobrodružství pro děti Petrova věku plné akčních soubojů, odhalování tajemství, boji za svobodu a hlavně za záchranu vlastního brášky. Zjistíte, že přátelství lze nalézt kdekoliv a nejdůležitější je mít se o koho opřít a komu věřit. Poněkud temnější, takže nemusí sednout všem, ale vzhledem k tomu, že hlavními hrdiny jsou kluci, to bude spíše klučičí počtení. Vyprávění v ich-formě perfektně vtáhne do příběhu.

Pokud hledáte něco pro své děti po knihách jako je Dobrodružství Toma Sawyera nebo Foglarovkách, pak tohle může být parádní volba. Kniha byla mimochodem oceněna cenou čtenářů Magnesia litera 2021.

25.11.2022 5 z 5

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

O'Malleyovi byli prosperující rodinou, jenže kde je jejich sláva a bohatství dnes? Je pryč, tak jako Mirenina matka. Slavná obchodní flotila skončila na dně moří a celou rodinu tak pevně drží pohromadě jen Mirenina babička. Jenže pak se věci dají do pohybu nečekaným směrem a stačí k tomu opravdu málo.

Gotický román ukrývající v sobě temnou atmosféru, prokreslené kulisy a kouzelná stvoření. Při čtení doslova cítíte oceán, jehož vůně nasákla do trámů sídla čnícího se na skále nad ním. Postavy si na nic nehrají, mají své cíle a je potřeba si přiznat, že dokáží být i bezohledné v některých směrech, což se k celému vyznění příběhu hodí. Ačkoliv hlavní hrdinkou je mladá dívka řešící nějaké ty otázky dospívání v tehdejší době, přeci jen k nim přistupuje notně svérázným způsobem, tak žádnou romanťárnu pro náctileté tady opravdu nehledejte. Knihu prolínají pohádkové minipříběhy, které ještě více podporují kouzelné a podmanivé vyprávění.

23.09.2022 5 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Když vzplane hranice, jeden by čekal, že tady práce pro zaklínače končí. Jenže zakázky se občas sypou jedna za druhou.

Další z řady zaklínačských komiksů, který v sobě nese jeden jediný samostatný příběh bez návaznosti na předchozí z řady. Spisovatel rozepsal scénář nejen o boji proti nestvůrám, ale také proti svým vlastním vnitřním monstrům. Je zpracované poměrně silné téma, které se dokáže čtenáře dotknout, možná ale trochu dějově natahované.

Co to kazí, je samotné komiksové zpracování. Ilustrátorka jako by to celé odbyla. Kresba je chaotická, spíše náčrtová, hodně černá. Geralta tam nepoznáte. Do toho ještě můžete připočítat texty, kde je každé slovo nahodile upraveno kurzívou či tučně.

19.08.2022 2 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Beskydy hřmí a protestují proti lidské chtivosti, která podkopává jejich vnitřnosti. Země se hýbe, chodby se uzavírají a nové zase vznikají. Jenže lačníci těžaři uhlí si nedají pokoj. Navíc o sobě opět dá vědět tradovaný zlatý poklad v nitru hory Radhošť.

Knihu jsem dostala k Vánocům a zvědavě ji otevřela. Přeci jen nedaleko Beskyd třetinu svého života žiju, a tak je mi tohle téma blízké. Zalíbilo se mi, jak autor si vyhrál nejen s reáliemi, ale také s tradovanými legendami a mýty v tomto kraji včetně nevysvětlitelných jevů. Možná škoda, že místy zabředával do legend světových.

Perunův hněv obsahuje několik dějových linií, které se postupně sbíhají a to překvapivě i přesto, že hrdinové mají jiné cíle. Postav je opravdu vícero a vzhledem k malému počtu stran nemáme zrovna prostor je hlouběji poznat. Také škoda, že po celém tom propracovaném několikavrstvém vyprávění přijde useknutý konec.

11.05.2022 1 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Spasitel Duny navazuje na události slavné Duny, ovšem o dlouhých 12 let později. Předem upozorňuji, že po knize nesahejte v případě, že jste viděli poslední filmovou Dunu (2021), jelikož ta zobrazuje pouze část předchozího dílu. V takovém případě prvně sáhněte nejprve po samotné knize Duna.

Spasitel Duny není až tak dobrodružství, jakožto tentokrát doslova intrikaření, které žene celý příběh kupředu. Jednotlivé postavy a společenství se chtějí dostat k moci a nikdo to neřekne napřímo. Vždyť je potřeba respektovat imperátora a podstrojovat mu dvojsečnými dárky.

Kniha je taková poklidnější, spíše na úrovni filozofování a hloubání. Světu se dostává nových prvků, které jej obohacují a dokáží příběh patřičně ozvláštnit, protože nic se neděje náhodně.

Zpracováno také jako audiokniha, na které se podíleli interpreti Marek Holý a Jan Vlasák. Druhý jmenovaný se věnoval úryvkům a citacím postav, které uvozují jednotlivé kapitoly a doplňují děj. Marek Holý si pak příjemně vyhrál s kompletním odvyprávěním celého příběhu, který už jen podtrhávají především mezikapitolové hudební předěly.

14.01.2022 3 z 5

Město králů Město králů * antologie

Sbírka těch nejlepších povídek z literární soutěže Zpívající věže, která se zaměřuje na jedno konkrétní místo - Skalní město, kolem kterého se soutěžní fantasy povídky točí.

Díky předem daným reáliím vytvářejí povídky čtenářovi představu o tomto městě, působí uceleně a velmi dobře se čtou. Editorky si také daly záležet na rozmístění povídek ve sborníku a je to opravdu příjemně znát.

Povídky se čtou jedna báseň, každá z nich dokáže něco nabídnout, ať již hlubší zamyšlení, jako třeba co je tím pokladem, co každý člověk hledá, ale prostupují ke čtenáři také skrze akci a napětí nebo emotivní a láskyplné chvíle. Ačkoliv bych k pár povídkám měla drobné výtky, i přesto bych zde nenašla nějakou výrazně slabší. Všechny jsou opravdu výborně psané a naprosto mi učarovaly.

25.11.2021 5 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

Soubor povídek od mladé generace spisovatelů na téma staré pověsti české, které jsou přetvořeny v rytmu fantasy a sci-fi do zcela nových kulis.

Každá povídka je jiná, některé drží tempo a napětí a jiné naopak zpomalují. Vše smysluplně uspořádáno od velmi působivého otvíráku až závěrečné povídky s největší gradací. Až na pár výjimek zajímavé počtení, kdy budu vyčkávat, zda od autorů uvidíme něco většího a komplexnějšího než jen povídku ve sborníku. Za mě rozhodně perfektní příležitost, jak si obkouknout nové tváře a styly vyprávění.

08.09.2021 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Válkotvůrci je sbírka povídek Leoše Kyši alias Františka Kotlety. Až na dvé poslední povídky se většinou jedná o příběhy krátkého charakteru. Ač s notnou dávkou sci-fi prvků, přeci jen se jedná o povídky cílící na problémy a neřesti dnešní společnosti. Tyhle krátké ministorky jsou spíše pod taktovkou Leoše Kyši, jehož prvotní rukopis je zde zřejmý. Teprve až dva poslední příběhy dostávají onu pomyslnou Kotletovskou akci. Jako bonus je ve sbírce také ukázka z knihy Spad. Velmi oceňuji gesto, že Válkotvůrci byli během první koronové vlny uvolněni jako e-book zdarma, aby čtenáře udrželi doma při čtení.

21.11.2020 5 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Když se začnou v městských stokách objevovat mrtvoly v tak znetvořeném stavu, že byste to ani nejhoršímu nepříteli nepřáli, začne to mezi zloději vřít. Ti nebožtíci totiž pocházejí z jejich řad a všechno to začne ve chvíli, kdy se v jejich hierarchii začíná probojovávat k moci ten proklatý elf. Každý se snaží zaobstarat jak umí a Kubrún se svojí partou myslí jen na útěk, zmizení v jiném městě. Jenže pro takovou kličku je potřeba spousta zlata a tu můžou najít v začarované věži, odkud se doposud nedostal nikdo živý. Jenže ji také nehodlali vykrást zloději, ale jen nějací nezkušení ňoumové, tak proč by to tentokrát jim nemohlo vyjít?
Dobrodružná výprava, v jejíž ústřední roli se objeví místo statných rytířů a dam v nesnázích partička lapků toužící po zlatě. Co dokáže mrštnost a vychytralost proti magii ne zrovna přátelského kouzelníka? To můžete zjistit v Prokleté věži, kde proti sobě stojí netradiční soupeři.
Co mne trochu mrzelo, že ačkoliv se v hlavní roli objevuje hned několik zlodějů, žádný z nich vás nedokáže nijak oslovit, dostat se vám pod kůži. Charaktery jsou takové zlomené, bez života a pro mne nejsympatičtější osobou se nakonec stal samotný elf, který pouze dokresluje příběh, neboť právě z něj jsem nějaké ty tužby, cílevědomost a touhu po životě viděla.
Příběh je pečlivě zakončen, dokonce takovým způsobem, že vás opravdu překvapí, ba přímo šokuje. Ale i přesto si spisovatelka dala tu práci, aby vytvořila skulinku, chodníček pro další možný díl, tak se nechejme překvapit, zda s bandou zlodějů setkáme znovu.

29.09.2020 3 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Vždycky si říkáme, že právě tohle se nám stát nemůže, ale pro některé lidi si osud připraví zvláštní výzvy, kde selhání znamená jediné. Jedna taková výzva stojí i před Jemem a Lucií, kteří s dalšími výměnnými studenty letícími do Ameriky nouzově přistanou uprostřed divočiny a cíl je jasný - nalézt lidstvo. Jenže to se lehce řekne, když elektronika nefunguje, vše vypadá tak cize a místa, která měla být plná života, se tváří opuštěně.

Kniha cílící na mladé, neboť právě mládež hraje v této knize prim. Vydáváme se na dobrodružnou cestu skrze džungli s velmi nadanými dospívajícími. Někdy mne až překvapovalo, jak nadaná skupinka se zde sešla. Dospělí zde neočekávaně hrají až druhotnou roli, což bych v této situaci neočekávala. Postavy jednaly místy nelogicky, klidně i navzdory tomu, co právě pronesly. Je jich zde mnoho a nedokázala jsem k nim patřičně přilnout.

V lese se skrývá spoustu tajemných věci, nové fauny a flóry, které naši hrdinové neznají. O to více mne bavila neidentifikovatelná věc míhající se kolem naší skupinky, která činila příběh zajímavější. Škoda jen, že onen efekt napětí se vytratil během odhalení.

Příběh mne zamrzel několika prvky či scénami, z kterých je doslova cítit inspirace slavnějšími díly. Chyběla mi zde větší originalita. Stejně tak mne zklamalo zakončení, které v podstatě nic neukončilo, takže jste nuceni číst další díl.

16.03.2020 3 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Nejspíše znáte filmovou sérii Jak vycvičit draka, jenže ta vychází právě z této knižní série. Setkáváme se se starými známými tvářemi jako je Škyťák Šelmovský Štika III. nebo Bezzubka, ale tentokrát v trochu jiné podobě než v té filmové.
Bezzubka je třeba opravdu bezzubí a ten nejobyčejnější drak ze všech. A hlavně, tento díl je opravdu o tom, jak si chytit svého draka a vycvičit, protože bez něj nejste správný viking a musíte být vyhnáni z vesnice.
Celý příběh je napsán hravě, je zde spousta pošťuchování, dětské nešikovnosti, dobrodružství, ale také pohled na Škyťáka, který se od vikingů tak trochu liší. Ačkoliv má být budoucím vůdcem, je takový vychrtlý a raději studuje draky v knihách, než aby se je vydal lovit. Proto je taky jediný ze skupiny dětí vystrašený, když jsou vysláni do jeskyně si toho svého dračího parťáka ulovit.
Kniha je napsána opravdu jednoduchým jazykem a jako stvořená pro dětské čtenáře.
Audioknižní verze příběhu byla namluvena Davidem Novotným, který si s tím opravdu vyhrál. Kromě toho, že všem postavám vložil do úst originální hlasy, nezalekl se ani jazykových vad některých hrdinů, ale také si v audioknize zazpíval.

29.09.2019 4 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Dívka, která upíjela měsíc je právem oceňovaný příběh a to nejen pro starší děti a mládež, ale zalíbí se jistě i dospělým. Propracovaná pohádka o pomatené čarodějce, spoustě nedorozumění, dráčkovi, příšeře z bažin a nemála dalších tvorů.
Zábavný a kouzelný příběh, který dokáže být chvílemi i temnější. Děj sledujeme z pohledu mnoha postav, vše je promyšlené a propracované do nejmenší maličkosti, ale i přesto dokáže závěr překvapit.
V příběhu se odehrává spousta omylů a stačilo by si jen promluvit a být upřímný, aby vše dopadlo jinak. Ale ono je to i takové menší zrcadlo lidské povaze, která např. dokáže věřit pomluvám.

Kniha dostala i svoji audioknižní podobu, jejíž namluvení se ujala Helena Dvořáková. Ta se do načtení opravdu ponořila, každé postavě vložila do úst originální hlas, až vás překvapí rozdíl mezi pištivým dráčkem a starou bažinnou příšerou.

26.09.2019 5 z 5

Nachové pustiny Nachové pustiny Michal Sirotek

Příjemné postapokalyptické počtení z českých luhů a hájů. Co když celý svět včetně naší malé zemičky obsadí podivná entita, která dělá z lidí a dalších živých tvorů zombie? No, tak pak to bude už jen boj o holé přežití, ve kterém už nikdo nedoufá, že záhadného nachového nepřítele budou moci někdy porazit. Vždyť na Zemi přežívají poslední skupiny lidí.
Jenže Yuri a Niska v tomhle čirém zle vidí své malé východisko a chtějí tu obludnost porazit. Do party nevybíravě a bez souhlasu přibírají Toma a vydávají se na krvavou pouť proti svému nepříteli. Jenže on není to jediné, čeho by se měli brát, protože v tomhle světě také existují podivné sekty vidící v aktuální situaci očistu lidstva.
Všechno se to čte parádně, svižně, budete si všechnu tu akci užívat, možná jen konec trochu zpomalí, aby vše osvětlil. Jenže právě díky němu do sebe zapadne spousta věcí a informací.
Možná jen škoda postav, které mi byly z počátku knihy sympatické, ale pro okořenění děje byly později zahnány do umělých vztahů. I přesto si hlavní hrdiny oblíbíte a budete jim držet palce, ačkoliv to pro ně rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

24.09.2019 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Příjemná, velmi svižná kniha z budoucnosti, kdy lidem již dávno přisluhují roboti s vlastní inteligencí. Autorka záměrně necílí na promyšlenější dějovou linii, aby tak mohl vyniknout záměr této novely – tedy dostat do popředí myšlení robota, který se „osvobodil“ od nadvlády a rozkazů lidí. Příběh je vyprávěn velmi jednoduše bez nutnosti se orientovat v technologiích budoucnosti či sci-fi terminologii, kniha se tím stává dostupnou pro širokou veřejnost. Opravdu tak trochu jiný zážitek.

06.05.2019 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Přiznám se, že tohle bylo moje první seznámení s Čapkem. Kniha je psána jako divadelní hra a navíc jsou rozhovory takové staročeské. Zápletka je jednoduchá a pointa zřejmá již od počátku, ačkoliv přináší do knihy spoustu zajímavých myšlenek. Pro mne příjemné oddechové počtení, ráda bych hru viděla na prknech divadla.
Na druhou stranu si nejsem jistá, zda by tato kniha uspěla mezi středoškoláky jako povinná četba vzhledem k tomu, že ji tvoří pouze rozhovory, které opravdu odrážejí tehdejší dobu.

14.04.2019 4 z 5