Dragell Dragell komentáře u knih

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Dojemný příběh sledující život mladého chlapce, jehož maminka má vážnou chorobu. Jak se s tím třináctiletý hoch dokáže vypořádat? Jak se dá předpokládat, moc dobře ne, kolem sebe kope a všechno své trápení drží uvnitř sebe.
A proto jej začne navštěvovat po nocích netvor, který mu vypráví poučné příběhy a očekává, že až bude chlapec připraven, podělí se o ten svůj.
Příběh pro mladé o prioritách v životě, o vážné nemoci, která se může vyskytnout v každé rodině.

Poslechnuta audiokniha, je opravdu výborně načtena Janem Vondráčkem, který doslova vdechnul život starému, moudrému netvorovi a do kontrastu ovládnul hlas malého drzého hocha. Rozhodně doporučuji.

22.10.2017 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Po letech jsem se zase vrátila do dětství k Harrymu, který je jedním z těch, kteří mi pomohli zamilovat si čtení. Kniha, která se dá číst zas a znova a neomrzí.

Listování ilustrovanou verzí:

31.03.2016 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Hlavní hrdina jakožto policista se na vlastní pěst pustí do pátrání po zmizelé Báře. Její matka je zavřena za ubližování ji, ale po zmizení není tělo nikde nalezeno. Není proto divu, že příbuzní chtějí dojít k úplné pravdě, na kterou se zákon nezmohl.

Výborný příběh z našeho prostředí, místy trochu násilnější, ale udržuje napětí a opravdu mne nadchl. Kromě velkého pátrání zde máme i stříbky ze soukromého života či policejní zásahy našeho policisty.

Poslechnuto jako audiokniha - výborně zvolen interpret, hudební i zvukový doprovod v potřebných místech. Výborně zpracováno.

20.12.2015 5 z 5

Zresetuj mě Zresetuj mě Michal Sirotek

Parádní sci-fi detektivka z daleké budoucnosti, ale přesto nám tak známého místa - Prahy. Řádí tady vrah s celkem zajímavými choutkami a podivným vzkazem Zresetuj mě.

Kniha v sobě snoubí několik dějových linek nejen z pohledu kriminalistů, ale také z pohledů hackerů, násilníků a zločinců. Ovšem kromě řešení případu, kdy policii pod rukama přibývá mrtvol, také přichází na scénu soukromá agentura, která chce dokázat, že je lepší a převzít funkci tohoto statního útvaru.

Nic není černobílé, o čemž nás přesvědčuje nejeden lidský osud. Kromě toho se dočkáme spousty akčních scén, přestřelek, automobilových honiček a tak dále. Je to opravdu svižné a potemnělé čtení, které vás strhne a nepustí. Ráda bych se do tohoto světa opět vrátila.

18.10.2023 5 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Princezna Redarys nikdy nebyla určena usednout na trůn vedle nějakého krále. Naopak, její role byla ustanovena při jejím narození. Ona je totiž tou, která má přijít jako dávno smluvená oběť Divému lesu a jeho Vlku. Jen tak udrží království vše zle za hranicemi lesa. Otázkou je, jak se tohle může líbit Redě.

Další z řady retellingů, který se rozhodl převyprávět hned dva příběhy - Krásku a zvíře a Červenou Karkulku. Celý příběh umístil do děsivých, temných kulis, aby v nich následně rozehrál spíše románek.

Kniha celkově trpí na pomalejší tempo. Děj posouvají mezikapitoly, které nás zavedou zpátky na královský dvůr, kde se intrikaří v boji o moc. To se ale Redy až do konce knihy netýká, neboť objevuje tajemství Divého lesa. Právě tyto události v království jsou nakonec stěžejní pro závěrečné vyvrcholení knihy a je škoda, že jim nebylo dáno více prostoru, protože byly na knize to nejzajímavější.

Autorka má problém s opakováním věcí, ať již na prvních stranách nadužívání jména hlavní hrdinky nebo posléze následujících snad 200 stran čteme o zjizvených rukou Vlka snad skoro na každém listu - to asi abych nezapomněli, že je má.

19.03.2023 2 z 5

Spy x Family 1 Spy x Family 1 Tacuja Endó

Přečten 1.-5. svazek.
Akční, humorná manga o pokusu soužití špiona, telepatky a nájemné vražedkyně, kteří své tajné identity navzájem neznají a využívají se k přetvářce před společností.
Manga přináší nejen spoustu překvapivých momentů, ale malá dívenka Anya se postará o nekonečnou zábavu vtipných chvilek, kdežto její adoptivní rodiče to rozjedou na poli pronásledování, bitek a případných zabíjení. Takže krev a mrtvoly se i přes pozitivní a vtipnou atmosféru díla přeci jen objeví.
Spousta věcí je nadnesených a je nutno brát s nadsázkou, jenže vše to koresponduje s celkovou myšlenkou příběhu a tak se Spy x Family stává příjemnou oddychovkou, u které se příjemně pobavíte.

10.09.2022 5 z 5

Inkoust a pečeť Inkoust a pečeť Kevin Hearne

Pokud byste ve skotském městečku potkali tohohle starého pána, který pracuje v tiskárně a ve volném čase rád chodí do knihovny, nejspíše byste nečekali, že jeho život je jedno velké dobrodružství. Al je totiž pečetník a dohlíží na pořádek mezi naším a tím druhým světem. Kvůli svému věku se hlavně také snaží vytrénovat svoji náhradu, což ovšem nejde tak lehce, když vám každý učedník tak nějak nešťastnou náhodou umře. Jenže když se vydá do bytu toho posledního, který to zrovna nedobrovolně zabalil, zjistí, že měl celou dobu přímo pod nosem pašeráka magických stvoření. Takže ačkoliv je měl jeho učedník chránit a udržovat pořádek, on je naopak prodával na černém trhu. Právě teď má před sebou Al spoustu práce, aby pouklízel a napravil všechen ten nepořádek.

Pátráte po něčemu na letní dovolenou? Pak si dovolím doporučit právě tuto knihu, která vás dostane svojí atmosférou a prostředím, vtípky, ale i vypjatými situacemi a souboji. Postavy prokreslené se všemi svými klady i zápory. Nakouknete také do minulosti pro větší vykreslení samotného Ala.

Nejvíce pozornosti si ovšem zaslouží zdejším systém magie, který funguje skrze pečetě. Ty mají totiž konkrétní moc a určitý druh pečetě může vykonat určitý požadavek. Třeba jedna vás posílí, další vyléčí a třetí... vám uškodí. Problém je ovšem v tom, že každá pečeť má svůj konkrétní tvar a pro její nakreslení je potřeba také konkrétní směs inkoustu. Není je tak možné vytvářet kdykoliv a kdekoliv se vám zlíbí bez předchozí přípravy, takže je vlastně dopředu potřeba počítat s kroky druhé strany a patřičně se připravit.

20.07.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Hledáte nějakou zlodějskou urban fantasy? Tak to by se vám mohlo líbit dobrodružství mladé Sancie, která je vyslána na nebezpečnou výpravu ukrást jeden drobný předmět kupeckému podniku. Během svého činu poruší veškerá pravidla a nakoukne do ukradené schránky, díky čemuž se dostane nejen k jednomu malému přátelství, ale také do hledáčku všech kupeckých podniků ve městě.

Kniha nabízí nový fantasy svět, kde vývoj šel kupředu nikoliv na poli vědy, ale rozvíjí se díky magii. Jsou totiž objeveny značky po pradávných obyvatelích těchto končin, které při správném pořadí nařizují věcem, co mají dělat. Něco jako takové magické programování. Takže třeba dokážou říkat kolům, kdy jedou kupředu, kdy mají zastavit nebo materiálu domů, že je pevný jako kámen, a tak se nemůže pod vahou nikdy zbortit.

Ačkoliv se jedná o nový svět, nesetkáte se s přehršelem nových pojmů. Zajímavostí je, že spisovatelka vložila do knihy také novou nadávku, která příjemně oživuje dění. Psáno s lehkostí, cílící na young adult čtenáře.

Děj je celkově dobrodružný a akční. Nabízí chvilky napětí, ale také oddychu, například když se do středu pozornosti dostane malý románek - ten my přijde ovšem do příběhu spíše násilně vložený. Škoda jen, že o hlavní akt se zde perou dvě témata a to záchrana (nejen) vlastního života a pátrání po tajemné rase, která na zemi značky zanechala.

Audioknižní zpracování mne velmi nadchlo, neboť pro načtení tohoto příběhu byla zvolena Jitka Ježková, má oblíbená narátorka. Tu můžete znát třeba také z Naslouchače.

13.01.2021 4 z 5

Organická oprátka Organická oprátka Vilém Koubek

Představte si Zemi vyprahlou a zničenou z války. Ze světové války lidí proti strojům. Otázkou je, jestli jsme vůbec vyhráli, když nám zůstala nehostinná krajina pro přežití. Ale Rust si z toho nic nedělá, důležité je přežít a to vám zajistí povolání, které bude potřeba vždy - funebrák. Tedy do chvíle, než sám pro sebe začne kopat hrob, protože má být pověšen. Jenže to lidé ještě netuší, že se na to jde podívat i smrtící stroj, který by už 50 let měl hnít pod zemí, tak jako jeho další kamarádi.

Akční, místy s hororovými výjevy, kdy jsem si vzpomněla na Dead Space, ale dobře tomu dokáže sekundovat i lidská brutalita. Rozhodně pro nikoho se slabým žaludkem. Hlavní hrdina je cynik se svým zvláštním smyslem pro humor a hlavně je nesmrtelný. Tedy ne, že by ho nešlo zabít, ale situace, do kterých ho spisovatel posílá, ho přeci musely už stokrát zabít a on tu stále stojí a střílí kolem sebe.

Ono přeci jen je to jízda, kde Rustovi místy tu nesmrtelnost odpustíte. Co mne ale zamrzelo, byl překombinovaný záměr. Ty dávky informací z minulosti a o některých postavách, které se postupně linuly příběhem, byly příjemné. Jenže pak se to všechno v závěru střetlo, zvrtlo a nefungovalo.

12.06.2020 2 z 5

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Pokud máte v této době chuť zastavit se u nějakého milého romantického příběhu, který je jak pohlazení po duši, Lvářka pro vás může být tou správnou volbou.

Hnacím prvkem knihy je možnost cestování časem, při kterém autorka využila myšlenky, že pro každého z nás je na světě ta druhá polovička, jen občas nás dělí od sebe nejen prostor, ale také čas. Jako druhé časové pásmo, kde se děj odehrával, byla zvolena rudolfínská Praha, která působila opravdu kouzelně a mysticky. V knize také potkáváme důležité osobnosti této doby včetně samotného císaře Rudolfa II.

Tempo knihy je sice pomalejší, ale autorka si vyhrála se samotným textem a dokázala všední věci popsat zajímavým způsobem, který vás prostě musí oslovit. Takovou tou pomyslnou třešničkou na dortu bylo už jen využití tradičních českých jmen, od kterých se v dnešní době z neznámého důvodu upouští.

Nesmím zapomenout také na nádherné černobílé ilustrace, které vznikly tužkou ilustrátorky Barbory Kyškové a výborně podtrhují děj.

08.04.2020 3 z 5

Loď Loď Vladislav Vlček

Česká space-opera, která cílí spíše na pány. Hlavní hrdina si totiž nic nenechá líbit a s každým zlounem si to dokáže hezky vyřídit pěstmi... tedy zbraněmi, kterých je v knize opravdu hezký počet. Navíc mezi hlavním hrdinou a ženským lodním systémem probíhají hašteřice, kdy mu milá Deirdre (tedy mozek lodi) připomíná, že on je tu kvůli svalům a ona je ta chytrá na přemýšlení.

Příjemný svižný titul o prozkoumávání vesmíru, když Země už je lidem těsná. Oddechovka, která vás nenutí nad ničím přemýšlet. Možná škoda plošších charakterů a vztahů, ale je to potřeba, když tu hlavy padají každý okamžik?

07.04.2019 3 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Po smrti svého otce se Steven vrací do svého rodného domu, kde se potkává i se svým bratrem. Ten ovšem čím dál více začíná vypadat jako jeho otec a věčně mizí v Ryhopském lese klidně i na celé týdny. Steven se tak začíná poptávat na to všechno po okolí, až jednou k němu přijde promluvit samotný les.

Robert Holdstock vytvořil zcela originální svět - les, který si žije vlastním životem a čas zde ubíhá jiným tempem. Pohybují se po něm mytága - tedy mýtická stvoření, která byla vytvořená myslí lidí, kteří se k lesu přiblížili.

Stevenovi nezbude nic jiného, než se do tohoto nebezpečného prostředí v pátrání nejen po bratrovi vydat. S tím objevuje i další jeho temná zákoutí a nástrahy, které se jej snaží svést z cesty či ničit.

Dobrodružný příběh, který byste rozhodně neměli přehlédnout.

04.03.2019 5 z 5

Stín věcí ztracených Stín věcí ztracených James Islington

Představte si svět, ve kterém všechno živé protkává Esence. Ovšem některé lidi o trochu více a ti ji pak umějí používat na způsob magie. Jenže právě teď se nacházíme v době, kdy tito Nadaní jsou nenáviděni běžným obyvatelstvem a žijí stranou ve svých školách. Jenže pak se stane něco, co vyžene naše hlavní hrdiny z bezpečí jejich dosavadního života mezi všechny ty nenávistivce, kteří se nebojí jim ublížit.

Ale to je jen začátek velkého dobrodružství, protože na severu se pomalu hroutí bariéra, která dosud zadržovala dávného nepřítele. A v lese je také nalezen muž celý od krve se ztrátou paměti, za jehož zády se nachází vyvražděná vesnice.

Mladí hrdinové a přesto místy násilný příběh bez nějaké výrazné romantické zápletky. Nově vykonstruovaný svět s lehce pochopitelnými reáliemi, takže tohle fantasy mohu doporučit opravdu všem. Intriky, hra na přítele a nepřítele. Tohle mě vážně bavilo.

Kniha obsahuje mapku, což je super!

01.10.2018 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Ačkoliv je podle hodnocení ostatních kniha Marťan stále nejlepší knihou Andyho Weira, já mám na tohle trochu jiný názor. Pro mne byla daleko zajímavější Artemis především z hlediska lépe podaných vědeckých faktů, které jsou přirozeně vloženy do děje a nijak složitě vysvětlovány. Kniha se tak pro mne stala stravitelnější, nabídla velmi zajímavý dobrodružný a akční příběh, kde se snažíme odhalit hlavního zloducha v netradičním měsíčním prostředí. Parádní jízda, musím říct.

17.09.2018 4 z 5

Tajemství mechanické mrtvoly Tajemství mechanické mrtvoly Joe Benitez (p)

Taková Lara Croft oděná do steampunku, odvážná ženská, která nemá daleko pro ránu a pátrá po historii – akorát teda po té svojí. Příběh protknutý detektivní linií, dialogy (hrdinka je občas hodně ukecaná), akčními scénami, ale i třeba starými křivdami, které se neodpouštějí. Překvapivé okamžiky vás dostanou a navnadí na další díl. Kresba je propracovaná, nese se v temnějších barvách a dodává příběhu výbornou atmosféru. Ilustrátor si opravdu vyhrál s detaily, takže si můžete naplno užít rozličné stroje a stylové oblečení především hlavní hrdinky.

09.07.2018 5 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

Tak mám první čtení za sebou. Přiznám se, že jsem se pohihňávala, když jsem se neohroženě probojovávala příběhem k vorpálovému meči a pak najednou konec, chybělo heslo. Tak dobře, už chápu počáteční slova, že tuhle knihu nepůjde jen tak dokončit, takže výzva přede mnou.

Velmi se mi líbí zpracování, máte možnost volby využít vícero schopností na řešení situace. Mimo jiné je vzadu jedna strana s variacemi kostky, takže můžete hrát i v mhd a postupně brát kostky z této strany jako hody. V příběhu se opakovaně objevují hesla, bez kterých se dál moc dobře nedostanete, takže je potřeba šmejdit ve všech koutech (což když jste v bludišti, je to pěkná motanice).

A co je úplně luxusní třešničkou na dortu? Jsou to ilustrace stylizované stejně jako ta na obálce, které prochází celým příběhem.

Tak schválně, jak dopadne další čtení a změní můj názor?

14.04.2018 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Úžasné dílo, které i po tolika desítkách let od svého prvního vydání dokáže novým čtenářům stále co říct. Válka s mimozemskou civilizací je stále aktuální a ti nejlepší vojevůdci se hledají a rekrutují z řad dětí díky jejich neposkvrněnému myšlení. Ovšem co všechno jsou lidé schopni udělat, aby z nich udělali supervojáky?

Především manipulace a psychologická hra je to, co hýbá hlavním dějem knihy o nadprůměrně inteligentních dětech, kteří se rozhodnou pomoci své domovině. Rozhodně doporučuji přečíst všem.

09.03.2018 5 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Krátký, svižný, čtivý příběh přinášející napětí na každé straně a temnější atmosférou. Studenti střední školy se dostanou ke zvláštní sociální síti, která vyplní každé jejich přání za splnění přidělených úkolů. Pokládá tak zajímavou otázku - co všechno jsme ochotní udělat pro své tužby? Kniha odráží problémy mladých, nepochopení či strach, ale také nahlíží do jejich vlastního vědomí a svědomí.
Thriller pro mladé, odpolední jednohubka, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

28.09.2017 5 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Neuvěřitelná pouť mlčenlivého rytíře, malého ubreptaného uzlíčku a tvrdohlavé kozy. Pouť zemí zpustošenou démony, kdy jedinou záchranu představuje tento tichý chodec, který má zanést to nejcennější zpět mezi lidi.

Originální námět plný přátelství a boji proti vlastnímu osudu, protože v každém z nás je trochu dobra. Na druhou stranu to autor trochu hůře zpracoval. Postavy jsou plošší, nedá se do nich pořádně vcítit i přes pohnuté osudy. Jsou zde navíc dvě dějové linie kdy ta z minulosti osvětluje děj přítomný. Od začátku totiž netušíme, proč Tulák jde krajinou, kam jde, co tak důležitého nese a kdo to vlastně je. Začátek je tedy takový těžší a místy přemýšlíte o smyslu příběhu. Čtenáře navíc střídání času může zmást.

02.10.2016 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

24.07.2016 4 z 5