Dragell Dragell komentáře u knih

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Když vás převelí na oddělení, která má snad nejhorší výsledky v historii a máte najít nějakou holku, která vlastně ani není důležitá, zrovna dvakrát to nepotěší. Eldrik je odvolán od svého aktuálního případu v honbě za Navrátilci, kteří se chtějí z kovového města v oblacích vrátit zpět na neobyvatelnou zem. To ještě netuší, že tahle mizerná a zbytečná práce, do které je zrovna povolán, odkryje víc, než by si přál.

Start je pomalejší, ale čím více se začítáte do knihy, tím více ji začnou prolínat postupné akce. Pátráním hlavního hrdiny je nám postupně odkrýván celý svět, takže máme vše hezky na dlani a zapadá to do sebe jako dílky puzzle.

Přiznám se, že z počátku mi hlavní hrdina byl spíše nesympatický, protože všechno uměl nejlépe ze všech a měl potřebu to dokazovat. Ale naštěstí se v průběhu děje lehce mění, tvaruje a stává se příjemnějším společníkem.

Tahle dystopie buduje zcela nový svět, který si oblíbíte. Však také končí tak překvapivým způsobem, že si říkám, jestli by se na něj nedalo navázat a ještě jednou se sem vrátit.

17.11.2020 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Netradiční příběh dystopického ražení, kde překvapivě není hlavní hrdina bojující proti špatně fungující společnosti, ale naopak vy v roli diváka zdejších lidských osudů hodnotíte nastavený systém.

Svět, kde všichni patří všem, není tak potřeba zbytečných rozbrojů a když přeci jen se necítíte dostatečně v pohodě, je tady tabletka somy, která vás odnese na dalekou relaxační dovolenou ve vaší hlavě. To vše je konfrontováno s divochy, kteří zde symbolizují tradiční lidské hodnoty a fungování společnosti, jak je známe dnes.

I přesto, že téhle knize táhne pomalu na století, stále má svým čtenářům co předat. Drama nutící čtenáře zamýšlet se a hodnotit lidskou společnost, která je ve svých očích dokonalá.

30.10.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Co všechno dokáže změnit jeden muffin a čaj? Tak přesně o tomhle vypráví tato výborná svěží knížka od českého autora. Dočkáme se hromady romantiky a postupně se budující vztah mezi dvěma chlapci. V každé kapitole se něco děje, kdy v první polovině knihy sledujeme spíše vznikající vztah, v druhé polovině pak reakce okolí.

Kniha je psána střídáním dvou pohledů, takže můžeme nakouknout do hlavy jak Danielovi, tak Kitovi, protože oba kluci jsou jak nebe a dudy a hlavně jeden hledá kamaráda a ten druhý tak trochu něco více.

16.04.2018 5 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Kam zařadit Tvář vody? Nejspíše do temné fantasy romance. Atmosféra je neuvěřitelná, postupně vyvýjející se vztah mezi postavami a navíc tajemný božský tvor vytrhnutý z hloubi džungle.

Velmi se mi líbí práce s postavami, jejich vykreslení i drobné výstřednosti, které jim pomáhají roztříštit všednost. Jak se jejich životy změní, když se střetnou s mýtickým stvořením?

V neposlední řadě určitě stojí za zmínku tempo knihy, které nás strhne do víru čtení. Zhruba v poslední třetině knihy mne překvapila velká akce, která v podstatě mohla knihu zakončit, protože poté nastala taková klidnější pasáž. Nakonec se ale vše strhlo v překvapivé zakončení.

Jinak pozor, nic pro křehké bytosti, dočkáme se i nějaké té krve.

28.02.2018 4 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Pořád všude slyším o Mrtvém klíči jako úžasné knize, která je navíc od začínající autorky, tak jsem se nakonec nechala zlákat její namluvenou podobou.

Kniha má opravdu ledacos do sebe, předně se mi moc líbily dvě časové úrovně, ve kterých jsme procházeli Clevelandskou bankou - ať už za časů její slávy, ale take v době jejího zapomenutí, kdy se Iris při zakreslování plánu budovy procházela 20 let nedotčenými prostorami a odhalovala všechna ta tajemství. Jako by na vás dýchl duch budovy z celého příběhu.

Dvě časové/dějové linie do sebe navíc perfektně zapadají a vy si postupně děláte obrázek o tom, co se vlastně stalo. Bohužel poměrně velká čast knihy je pomalá, rozkoukáváme se kolem, snažíme se zorientovat v postavách a ten opravdu výborný spád nastává spíše až v poslední třetině. Příběh nabere tempo, přihodí nějakou tu akci a hlavně napětí.

A abych se ještě vrátila k audioknižní podobě - překvapivě ji namluvil muž, tedy Robert Mikluš, ačkoliv hlavními hrdinkami jsou ženy. I přesto jeho přednes dodal audioknize výbornou atmosféru.

24.02.2018 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dokáže jaderná katastrofa z člověka dostat to nejlepší nebo nejhorší?

Příběh odehrávající se na posledním lidmi obyvatelném místě - moskevském metru, jehož jednu stanici začnou ohrožovat podivná monstra z povrchu. Arťom je tak nucen se vydat skrz metro pro pomoc, přičemž zažije mnohá dobrodružství (o která ne vždy stojí) a je postaven před nemálo názorů, náboženství a politických projevů - takové zrcadlo dnešní společnosti.

Pomalu budovaná dějová linie a napětí, stupňující se akční scény. Neuvěřitelná atmosféra a ještě neuvěřitelnější svět tam nahoře, kam nakonec taky nakoukneme.

Doporučuji.

23.08.2016 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Přátelství je mocná věc, dokáže měnit pohled na svět mnohým. Jenže co když se přátelství vyvine mezi člověkem a tučňákem? Dokážou ti dva vůbec prolomit jazykovou bariéru a porozumět si?

Mnohdy komické situace, které nastávají mezi Tomem a tučňákem vám mile zpříjemní den, nemluvě o chvílích, kdy se Juan Salvado rozhodne motivovat své okolí k novým výkonům.

Doporučuji všem milovníků zvířat.
Příběh s jedním velkým poselstvím.

17.08.2016 5 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Závěrečné dobrodružství barda a drakobijce. Tak jak Píseň oceli byla hravé vtipné dobrodružství, v Písni severu přituhovalo, tak Píseň války je temná a nelítostná. Bude se hodně umírat a nebude se vám to ani za mák líbit, protože smrt si nevybírá, kdo je dobrý a kdo zlý. Kdo si to zaslouží víc. Zemřít mohou i dobří chlapi, o čemž nás přesvědčí hned první a vlastně i poslední povídka této knihy, která navazuje na dosavadní koncept knihy. Pak už nečekejte nic jiného než velká válečná tažení, bitevní vřavy a dobývání měst. Výborné završení celého vyprávění.

09.07.2023 5 z 5

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

Problémy současné civilizace zabalené do fantasy a sci-fi světů, právě to vás čeká v této nabité sbírce povídek od 11 českých spisovatelů, kteří si dali opravdu záležet. Některé příběhy jsou přímočařejší, jiné vás vezmou na pouť úchvatnými světy a z dalších vás zamrazí. Své poselství ovšem dokáží předat, ekologie, rasismus, vlastní identifikace, ale i třeba sexuální obtěžování, to vše a mnohem více vás překvapí a zasáhne.

Můj výběr nejlepších povídek: Kéž by se netočila, Sen o poupatech a trní, Dar boha vyhnanců

15.04.2023 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Krásně ilustrovaná kniha pro děti na motivy severské mytologie zpracovává téma hendikepovaného chlapce, kterému nechybí odvaha a dobré srdce. Kniha o tom, že nic vás neomezuje překonat všechny překážky světa, protože svými limity jste pouze vy ve vaší mysli.

18.12.2022 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Parádní pokračování prvního dílu Píseň oceli, tentokrát už je mezi hlavními hrdiny cítit ta pravá chemie, kdy za vším tím škádlením jsou to prostě přátelé. Bard a rytíř, každý povahou naprosto jiný, opět zažívají rozmanité dobrodružství, které ne vždy může vyřešit jen meč. Ozve se také magie a zlá i roztomilá kouzelná stvoření.

Má to akci, má to humor, má to lehkost a rychle vám to uteče. Škoda jen, že kniha nevyšla v pevné vazbě, kterou by si zasloužila. Vyšlo také v audioknižní podobě, které se na výbornou ujal jako interpret Jan Meduna.

25.11.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Ponořte se do světa, kde vlivem zákeřného viru neexistují zvířata. Ochutnejte realitu, kde se lidé nechtějí vzdát masa, a tak jatka začnou přijímat trochu jiné produkty.
Tohle je totiž zásadní věc. Pokud změníte rétoriku a lidi dovážené na porážku budete nazývat jako maso, produkt, kusy, jestliže jim přestanete dávat jméno a celkově vymažete ze světa slovo kanibalismus, jak moc velký problém pro vás bude to, co dostanete na talíři?
Kniha má velmi rozporuplná hodnocení a je to nejspíše uzpůsobeno faktem, že především v e své první polovině vypráví popisem. Nesledujeme ani tak příběh hlavního hrdiny, ten totiž funguje spíše jako průvodce, který nás vodí po místech děsivých, ale zcela znormalizovaných událostí každodenního života potravinového průmyslu.
Jeho linka přeci jen dostane prostor v druhé polovině, kdy postupně odkrýváme spoustu tajemství jeho života. Autorka záměrně také hrdinu v textu nenazývá jménem, je to prostě on, aby čtenáři mohli uvažovat, nakolik je on člověk více než to maso. Bravurně si vyhrává s rétorikou a nechává na čtenáře působit již dříve nastolená pravidla řeči a odosobnění. O to více tak kniha působí jako nastavené zrcadlo našeho chování vůči zvířatům dnes.
Pouze pokud máte silný žaludek.

06.11.2022 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Když jednou potkáme mimozemský život, jaký bude?

Jejich moře nás přivádí na měsíc Ilmatar, který je osídlen korýšovitou civilizací na dně hlubin oceánu. Co jsou zač a jsou inteligentní? To by si toužili lidé poznat, jenže to by dříve při svých cestách nesměli potkat s jinou inteligentní radou, s Šoleny, kteří jim zakázali se jakkoliv míchat a ovlivňovat jiné kultury.

A tak lidé dřepí na dně oceánu, daleko od všech těch Ilamatarských městeček a zkoumají alespoň to, co se dá. Někdy je ovšem touha jednotlivce silnější než pravidla pro udržení vesmírného míru.

Kouzelné sci-fi o střetu tří tak odlišných civilizací, jejich priorit, ale také vnímání světa. To vše může zapříčinit zajímavé situace a vzájemně nepochopení se. Dramatická linka je protnuta několika akčními scénami, které postupně gradují. Kromě toho ale objevujeme také tento cizí svět a jiné kultury.

Co mne opravdu nejvíce zaujalo, byly pasáže psané z pohledů Ilmatařanů, kteří jsou díky životu v hloubce slepí a svoje okolí tak vnímají odlišným způsobem. Je zajímavé tak porovnat kapitolu člověka a zdejšího korýšovce.

24.05.2021 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Pojďte nakouknout do Prahy o sto let později, kdy ji ovládly moderní technologie a rozličné vymoženosti. Lidská společnost upadá a celkově je prohnilá jako to uměle vyrobené jablko, které drží v ruce. Na tomto místě žije žoldák Petr, který se snaží prát se životem, co to jde. Nehledí, pro koho zakázky vykonává, ale když má pohlídat jednu luxusní prostitutku, začne pociťovat zradu. Někdo mu něco tají a všude se začnou objevovat muži v černém prahnoucí po životě jeho klientky.

Jako vždy se můžeme dočkat řádné akce, hory zraněných, mrtvých, přestřelek, honiček, ne zrovna slušné mluvy a rázovitého humoru zaměřeného přímo na českou kulturu. Napětí se vás bude držet jako klíště až do posledních stran knihy, kdy společně s Petrem proplouváme skrze město, snažíme se zachránit šlapku a zároveň přijít na to, kdo po ní jde a proč.

Hodně mě bavily kulisy, do kterých byl příběh zasazen. Město Praha je ukázáno jako prohnilé od základů, což se vlastně dozvíme hned z první kapitoly, která vyselektuje čtenáře se slabým žaludkem. Společnost je rozdělena na majetné a nemajetné a ty rozdíly jsou až citelně bolestné. Všude jsou obří obrazovky, kde jede nekonečná telenovela vymývající mozky lidí. Lidská sexualita se posunula někam jinam, takže je to znát i na chirurgických úpravách těla. Není zde opomenuto ani náboženství, které neodmyslitelně patří k lidské společnosti a v tomto momentě odráží lidskou zkaženost.

Parádní akční počtení, které vás pohltí a nepustí.

22.04.2020 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Krásné fantasy vyprávění vhodné jak pro mladší čtenáře, tak i pro ty, kteří s fantasy nemají moc zkušenosti. Sice psané stručnějším jazykem, ale přesto odhaluje bohatou dějovou linku, která vypráví o putování malého Dunyho, který měl být pasáčkem koz, než jeho teta u něj objevila nadání pro čarování.
Zdejší svět je opravdu lehce uchopitelný pro každého, magie funguje skrze skrytá jména věcí, které pokud čaroděj zná, může věci ovládat.
Příběh o tom, že i ti nejnadanější z náš dělají chyby, a když už je člověk udělá, je potřeba se jim postavit čelem.
Vyšlo také v audioknižní podobě v podání Tomáše Juřičky, který svým klidným hlasem jako by příběh záměrně situoval před spaní, kdy se výborně poslouchal na dobrou noc.

24.09.2019 4 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Mrazivý příběh o muži, kterého semlelo vězení, do kterého byl neprávem poslán. Ještě jako student byl zadržen policisty při drogovém zátahu s nastrčeným balíčkem v kapse. Nyní po propuštění přijíždí zpět domu, naprosto opuštěn, přátelé se od něj odvracejí a on má v mysli jenom pomstu.

V knize se střetávají dvě postavy, mladý muž neprávem odsouzený a milující rodinu a své nejbližší a policista zneužívající své pozice, který si neváží svých nejbližších. Dvě osoby, od kterých bychom původně očekávali zcela jiné chování.

A právě zde přichází na řadu autorova kritika dnešní společnosti. V příběhu totiž mladíkovi podstrčí mobil policisty, který toho zneužívá a začne se za něj vydávat skrze sms a emaily. Vždyť my všichni dnes žijeme přes všechny ty textové zprávy přes mobil či internet a ztrácíme přímý kontakt s ostatními. Dokázali bychom poznat, kdyby nám z důvěrně známého účtu napsal zcela jiný člověk? Jak moc se od sebe vzdalujeme a čemu všemu dokážeme uvěřit?

Za mě parádní jízda, ačkoliv bez jakékoliv příměsi sci-fi. Dmitry Glukhovsky mne jako autor nikdy nezklamal.

17.02.2019 5 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Velmi těžko se píše hodnocení na knihy, na které byste nejraději pěli ódu a Oheň probuzení jednou z nich rozhodně je. Rozličná prostředí, situace, lidská rozhodnutí. Nakoukneme pod ruky špionky, budeme se plavit na vlnách osudu s Kovolodním křižníkem a vydáme se za dobrodružství do odlehlých, zvěří ovládaných krajin. Dostaneme se do nervy drásajících akcí souboje člověka na člověka, ale i člověka na zvíře, nemluvě o využití až téměř magických schopností po požití krve draggů. Draggové, takové to dračí divoké zvířectvo, jsou už jen velmi příjemnou třešničkou na dortu. Pokud jste milovníci fantasy, pak vám tahle kniha rozhodně nesmí uniknout.

13.09.2018 5 z 5

Můj brácha Tornádo Můj brácha Tornádo Petra Štarková

Poučný a čtivý příběh pro mladší čtenáře z edice Má to háček přináší tentokrát náhled do života chlapce s ADHD. Kniha je plná rošťákovin, výher i proher, protože to všechno k poruše pozornosti s hyperaktivitou patří. Kniha je bohatě ilustrována, ovšem chybí mi členění do kapitol. V závěru knihy je bonus pro rodiče formou představení ADHD a pro děti jsou na internetu ke stažení pracovní listy, což je velké plus.

24.07.2018 4 z 5

Lukáš a profesor Neptun Lukáš a profesor Neptun Petra Štarková

Dětská poučná kniha, která vás provede jedním dnem malého Lukáše. Ten má svoji oblíbenou hračku profesora Neptuna, s kterým se společně věnují astronomii. Ale vše musí probíhat přesně podle předem daného řádu, bez jakýchkoliv odchylek - Lukáš je totiž autista a svět kolem sebe vnímá trochu jinak.

Kniha je bohatě ilustrovaná, písmem přizpůsobená pro školáčky, kterým podá zajímavé informace velmi lehce pochopitelným způsobem. Pokud totiž malé děti mají ve svém okolí autistu, nemusí jej nejprve pochopit a právě s tím jim má pomoci tato kniha.

V závěru knihy se také jako bonus objevuje několik stran pro dospělé, kde je konkrétně rozepsán přístup k autistovi a další s tím související projevy a informace. Dalším bonusem je možnost stáhnout si ke knize i pracovní listy pro děti.

Za mě rozhodně velmi přínosná kniha a to nejen pro děti, ale také jejich rodiče.

03.02.2018 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nádherný příběh zasazen v zcela novém světě. Nějaké to intrikaření, politika, ale později hlavně jedno velké dobrodružství, které si opravdu užijete.
Kultovní sci-fi, které by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít.

10.10.2016 5 z 5