DraculasLady DraculasLady komentáře u knih

Paměti katovské rodiny Mydlářů 2. Rozličné příběhy katovské Paměti katovské rodiny Mydlářů 2. Rozličné příběhy katovské Josef Svátek

Stránka za stránkou naší temné historie mě prostoupila skrz na skrz... Mydlář byl prostě pan Kat!

31.12.2022 5 z 5

Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Dan Hrubý

Perfektní pokračování po první knize pražských mordů, které ještě více láká po putování Prahou a objevování míst spojených s událostmi vyprávěných na těchto stránkách. Některé případy se člověku vybaví i ve spojitosti s radou Vacátkem z kriminálního seriálu o hříšnících z Prahy. Doufám, že pan Hrubý bude pokračovat dalšími - nyní válečnými roky.

23.11.2022 5 z 5

Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Dan Hrubý

Po přečtení mám obrovskou chuť začít s četbou znovu a přitom se procházet inkriminovanými místy a prohlížet si, jak dnes vypadají. V rámci oblíbených úvahových cest do minulosti vstoupit do daných domků a budov a zeptat se místních obyvatel, zda znají tu děsivou historii, která se tu odehrála. :) Majstrštyk! Těším se na druhý díl.

10.07.2022 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Velice milá zábava na jedno víkendové odpoledne. Děj krásně utíká a tím, že jde den po dni, se člověk nikde neztrácí. Sympatie s hlavními postavami se objeví hned v prvních kapitolách a i když jste ve vyšetřování myšlenkami trošku napřed, celou dobu se snažíte písaře Václava směřovat přesně tím směrem, kterým to nakonec klapne. To, že je hlavní příběh omotán ještě několika dalšími jednoduššími, kde člověk může nahlížet dál a dál do středověkého práva, beru jako šikovný bonus.
Nicméně historických románů s detektivním charakterem už mám načteno mnoho, a Komu to prospívá byl jedním z těch jednodušších, které neurazí, ale ani nešokují. :)

23.01.2022 4 z 5

Tajemství ďáblovy bible Tajemství ďáblovy bible Arnošt Vašíček

Čekala jsem asi mnohem víc... O samotnému Codex Gigas je v knize vlastně hrozně málo informací a ty, co zde jsou k nalezení, jsou již všeobecně známé... Nicméně některé další teorie s tím provázané jsou zajímavé a určitě se nad nimi člověk zamyslí. Velká škoda, že kniha není v naší zemi. Určitě by se našli lidé, kteří by byli ochotni věnovat dostatek času jejímu zkoumání.

27.12.2021 3 z 5

Spiklenci z lásky Spiklenci z lásky Jaromír Jindra

Po dočtení příběhu mám mírně smíšené pocity... Zpočátku se děj hodně táhne a během několika kapitol se vlastně nic moc neděje. Proto byl z mé strany i problém se do knihy začíst a nechat se pohltit. Když konečně přišel bod zlomu a příběh se rozproudil, autor začal dost přeskakovat. V porovnání s první polovinou knihy jste najednou drželi v rukách něco úplně jiného. Nicméně - závěr mě velice překvapil. Člověk celou dobu doufal v ten pohádkový konec, kterým nám ale pan Jindra nedopřál. V tuhle chvíli jsem mu uvěřila i odraz pobělohorské doby.

27.11.2021 4 z 5

Kat Mydlář: Jak utišit bolest lásky? Kat Mydlář: Jak utišit bolest lásky? Jaroslava Černá

Už jsem o Katu Mydláři četla záživnější knihy, ale autorka podala jeho příběh přesně a jednoduše. Možná byl až příliš ochuzený o další postranní děje, ale pokud někdo potřebuje hlavně základní informace o této postavě, dílo paní Černé je dostačující. Nicméně určitě bych doporučila spíše Paměti katovské rodiny Mydlářů, kde je příběh mnohem bohatší na informace.

16.09.2021 4 z 5

Všude číhá smrt (dvojkniha 7. a 8. díl) Všude číhá smrt (dvojkniha 7. a 8. díl) Jan Bauer

Příběhy pana Bauera mám moc ráda - jsou to příjemné happyendové oddechovky. Komická dvojice rychtáře a mnicha se dokáže zaplést do zvláštních situací v rámci šetření svých případů, ale ať už to s nimi vypadá sebevíc černě, vždycky se nějakým zázrakem zachrání, zlosyn je dopaden a vše končí dobře. Tahle naivita o pohodovém středověku je úsměvná a proto je potřeba nebrat to tak vážně. Nicméně pořád mají příběhy velkou moc vás udržet v rozpoložení tehdejší společnosti. A prostor pro fantazie se najde taky.

24.08.2021 4 z 5

Album strašidel a děsuplných přízraků Album strašidel a děsuplných přízraků Jaroslav Kopecký

Jak roztomilé. :) Ale přeci jen jsem čekala ještě trošku víc. Podání některých strašidel bylo až příliš dětsky naivní a neúplné, že Vám i na tom hradě průvodce řekne mnohem více... Nicméně ilustrace naprosto famózní :)

18.07.2021 4 z 5

Valdštejn a Eleonora Valdštejn a Eleonora Vladimír Přibský (p)

Zpětně pořád přemýšlím, proč jsem vlastně tuhle knihu začala číst... aha , už vím. Důvod je jednoduchý - ráda polykám celé série knížek, ať už na sebe navazují nebo ne. U tohoto autora to ale možná byla chyba... Stejně jako mě třeba Milenec královny vdovy nebo Vraždění lazebnic dokázaly aspoň trochu zaujmout, ale i zklamat, s příběhem generalissima a císařovny je tomu tak rovněž. Některé kapitoly nebo pasáže měly šťávu, některé se jevily úplně zbytečnými. Mrzí mě, že autor zvolil tak krátký rozsah. Kdyby totiž určitá místa trochu víc rozvinul a celý děj časově lépe doplnil a pospojoval, rozhodně by se kniha četla příjemněji a celkový dojem by byl třeba i na 4 hvězdičky. I v tom zakončení mi tak trochu něco chybělo... Ale co, Valdštejn byl sympaťák, takže dáme tři hvězdy.

20.12.2020 3 z 5

Boj slepého krále Boj slepého krále Jaromír Jindra

Po předchozím díle série (Jed pro kralevice) jsem byla trochu rozčarovaná z nevyváženosti příběhů, které se autor odhodlal vyprávět. Nicméně touto knihou už to trochu napravil. Pokud čtete jednotlivé díly série nezávisle na sobě, zmatek v hlavě se utváří poměrně snadno. Opravdu proto doporučuji začít dílem prvním, tedy "Sny umírají s králi", a dále pokračovat v historickém sledu.
Ale k samému hodnocení... Pan Jindra měl skvělý nápad použít dva příběhy a proplést je do sebe, ale v určitých chvílích je cítit velká nevyváženost a upřednostnění jednoho vyprávění na úkor druhého, které je odfláknuté nebo o ničem.
Kdyby se autor soustředil pouze na hlavní motiv a vedlejší příběh vypustil úplně, byla by to větší paráda, která by se vešla i třeba jen do dvou knížek. Někdy velké časové skoky mezi kapitolami mě také příliš nenadchly, ale to hlavně tím, že si člověk musel nové datumové zařazení vysát z textu sám...
Ale vesměs příjemné počtení to bylo, to nepopírám.

06.12.2020 4 z 5

Zastřelen, ubodán a otráven Zastřelen, ubodán a otráven Jonathan J. Moore

Asi nemám co vytknout, ale ani co pochválit. Čekala jsem trochu více podrobnější informacích o jednotlivých případech, nebo možná jen jiné postavení celého vyprávění příběhu. Oceňuji spekulace nad alternativními zakončeními atentátů, ale někde se buď autorovi dostaly do rukou špatné zdroje, nebo se jen trošku upsal a mystifikoval čtenáře. Mrzelo mě, že upozadil atentáty z dávné historie před těmi novodobými, o kterých je samozřejmě mnohem více informací. Ale určitě stojí za přečtení, jelikož publikace doplňuje i pozadí aktuálních událostí.

23.04.2020 4 z 5

Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Jiří Hanibal

Nenadchne, ani neurazí. Myslím si, že pan Hanibal umí napsat mnohem lepší příběhy (např. Kat lidumil). Nicméně i tak mě dokázal místy opravdu bavit. Možná, že na obsáhlost této částí naší historie, zvolil autor poněkud malý formát. Postavy nedostávají moc prostoru na to, se vybarvit a lépe představit čtenáři. Ten, kdo však hlavní aktéry zná, uvítá spádovost a rychlost děje. Chvílemi ale Johance prochází všechno moc hladce. Čert ví, jestli to tak mohlo skutečně být. Postavení ženy ve středověku rozhodně romantické nebylo. Autor se ale striktně drží historických reálií a to dokážu velice ocenit!

17.03.2020 3 z 5

Kati a popravy v českých dějinách Kati a popravy v českých dějinách Vladimír Liška

Sbírám všechnu literaturu, která se týká katovského řemesla. Tahle kniha ale není žádným extra příspěvkem. Od pana Lišky znám mnohem lepší literaturu, takže mohu soudit tak, že tohle téma dost odbyl. V naší historii bylo rozhodně více známých katů (než je Mydlář), kteří ale zůstali zapomenuti. Také chybí širší pojednání o katech a mučení jako takovém. Vše je jen zevrubně popsáno. Nicméně i tak se zde objevily dvě kapitoly, které moje znalosti o právu útrpném drobet doplnily. Ale pouze ve smyslu rozšíření povědomí o potrestaných mordech na českém území. Jinak nic nového... Škoda... Pana Lišku mám moc ráda.

16.02.2020 3 z 5

Tři mince pro Charona Tři mince pro Charona Franck Ferric

Když se člověk nesoustředí jen na linii příběhu, ale dokáže číst i mezi řádky, kniha mu nabídne mnohem víc, než je na první pohled patrné. Znovu už bych se do ní nejspíš nepustila, ale donutila mě přemýšlet nad svými tématy trochu víc do hloubky. A to byl zřejmě autorův záměr. Protože proč by jinak takový bizarní příběh vůbec psal...

20.10.2019 3 z 5

Skryté soukromí Karla IV. Skryté soukromí Karla IV. Michaela Košťálová

Kdybych neměla potřebu dočítat každou knihu, do které se pustím, odložila bych tento výplod velice rychle. Upřímně by se autorka měla věnovat období, na které se dle svých slov specializuje (první republika), jelikož její práce s historickými zdroji, které pojednávají o období středověku za doby vlády Karla IV., je více než zoufalá. Škoda papíru na tenhle pokus, který nepřínáší zhola nic... Knížkou si maximálně podložím nohu u stolu, na to se hodí perfektně...

05.09.2019 odpad!

Tajemství pokladu templářů Tajemství pokladu templářů Templarius Bohemicus (p)

Pokud hledáte ucelené informace pouze o pokladu templářů, pak jste na správném místě. Pokud ale nemáte dostatek informací a tomto řádu, budete mnohdy plavat a budou Vám unikat souvislosti. A to rozpůlení stránek bylo někdy opravdu k vzteku... chápu, že grafická úprava dělá mnohé, ale tohle nejsou noviny, ale kniha. Hodilo by se třeba přidat i mapku pro lepší orientace odkud, kdo a kam. Co musím ocenit byla autorova zaujatost uváděním správných informací. Jedna z posledních kapitol to dala hodně pocítit, jak moc mu na tom záleží.

23.12.2023 3 z 5

Vražedná století Vražedná století Jaromír Slušný

O tom, že člověk je tvor hříšný, není pochyb. Ale jak je i vynalézavý! Mnoho příběhů v knize bylo k pousmání, některé až příliš připomínali chování určitých jedinců v dnešní době. Proč jsme se jen z té historie ještě nepoučili...

23.12.2023 5 z 5

Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky Tomáš Němeček

Stejně, jako mě nadchl díl o Karlu IV., tak stejně i příběh o Janu Husovi byl pojat naprosto brilantně. Nastínění zákulisí a pohledu na věc z více stran bylo rozhodně přínosné a po letech od školní výuky jsem si ráda opět utřídila všechny myšlenky. No a grafická úprava? Prostě brilantní!

03.12.2023 5 z 5

Proroctví staré vědmy Proroctví staré vědmy Jaromír Jindra

Historické romány jsou moje slabost a knih pana Jindry mi pod rukama proběhlo už několik. Tahle byla výjimečně trochu odlišná od předchozích, zejména dobou, do které byl děj zasazen. O panovnících Velké Moravy a prvních českých knížatech mnoho nevíme a bylo sympatické dotvářet si tuto dobu skrze kapitoly příběhu. Nicméně chyběla mi nějaká větši akce. Příběh rozhodně neurazí, ale ani příliš nenadchne. Oceňuji popis kontrastu původní a nové víry - dokážu si představit, že takto se k tomu tehdejší lidé opravdu stavěli a že k tomu, aby přestoupili na křesťanství, bylo opravdu zapotřebí silného prožitku.

25.10.2023 3 z 5