dorkas dorkas komentáře u knih

O králíčkovi, který chtěl usnout: nová cesta, jak uspávat děti O králíčkovi, který chtěl usnout: nová cesta, jak uspávat děti Carl - Johan Forssén Ehrlin

Dcérka má 6 rokov a aj ked je podla mna kniha určená pre menšie deti - prekvapivo zaberá.
Po prvom prečítaní som si tiez vravela, ze bud je zlý preklad, alebo je to ozaj tak nezáživne písané (miestami mi slovosled nedával zmysel) podstatné však je, že malá je pri čítaní tej knihy kľudnejšia, a teší sa na príbeh o zajkovi, aj keď ho pozná už naspamäť.

Osobne sa mi páči pasáž, kde si má dieťatko zavrieť očká, pouvoňovať/povytriasať rúčky aj nožičky, uvolniť celé telo... vždy keď sa dostaneme k tejto pasáži a malá sa už na nič nevypytuje/nekomentuje/nebrble, len potichu počúva, viem, ze uz na 70% spí :)

16.08.2016 3 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Prvá kniha, ktorú som od tejto autorky čítala - a lepšie som si asi ani vybrať nemohla.
Neobľubujem detektívky, ale toto bolo prepracované, prešpekulované, napínavé, plné nečakaných zvratov a ľahko čitateľné... Dejovo Vás to núti "prelúskať" knihu čo najrýchlejšie, aby ste sa dopátrali, ako to vlastne všetko skončí :D

01.01.2016 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Jakej je to podraz věřit, že je človek víc než jen člověk. Margo nebyla zázrak, ani dobrodružství. Nebyla to žádná luxusní vzácná věc... byla to holka... Trvalo mi dlhouho, než jsem zjistil, jak moc jsem se mýlil. (Quentin)

02.11.2015 3 z 5

Na úsvite Na úsvite Tamera Alexander

Príbeh o tom, ako jedna zdanlivo „nevinná“ voľba môže mať nepredvídateľné následky. Nielen pre osobu, ktorá túto voľbu učinila, ale aj pre širšie okolie.
Profesorka Molly Whitcombová prijíma miesto učiteľky v mestečku Timber Ridge – mestečku, o ktorom predtým v živote ani len nepočula a zrazu sa pre ňu stalo symbolom trestu a pokánia. Prichádza sem s kopou predsudkov o komunite a jej členoch a hoci nebola ochotná pripustiť, že by boli všetky jej názory nepodložené, po stretnutí s niektorými obyvateľmi má dôvod väčšinu z nich znovu zvážiť. Pretože aj keď bola ženou vo svete, ktorý napriek pokroku stále patril mužom, zastávala názor, že každé dieťa si zaslúži vzdelanie. Chlapci aj dievčatá. Belosi aj černosi.
No na Molly od prvého momentu „striehne“ šerif James McPherson , ktorému jeho inštinkt napovedá, že učiteľka niečo skrýva. Navyše - ani jeden z nich si nechce priznať, že sú dvomi ľudmi na rozdielnych, ale pritom takých podobných cestách. Chlapec z Tenessee a dievča z Georgie museli prísť na západ do Colorada, aby sa konečne stretli a hľadali spoločne útechu aj nádej uprostred zlých časov.

12.02.2024 5 z 5

Sestry zo Sea View Sestry zo Sea View Julie Klassen

Kniha sa odohráva v mestečku SIDMOUTH, ktoré je známe svojím zdravým ovzduším, malebnými uličkami a bohatou ponukou obchodov, penziónov, hotelov a hostincov. A práve malebný penzión Sea View v západnej časti mesta, vlastnia a spravujú naše hlavné hrdinky. Štyri sestry, ktoré utrpeli finančné problémy v dôsledku nedávnej smrti svojho otca, sa zhromaždili, aby otvorili penzión a pokúsili sa zachrániť svoj majetok. Každá zo sestier Summersových má jedinečnú osobnosť a inú túžbu do budúcnosti. Vďaka tomu, že v príbehu nechýba ani sesterská rivalita, sme svedkami humorných ale i dramatických okamihov.
Jednou z hlavných myšlienok knihy je RODINA – pretože dobrá rodina je skutočné požehnanie a máme si ceniť každú chvíľu, ktorú s ňou môžeme prežiť. Klassenová tu kladie dôraz aj na spolupatričnosť, vďaka tomuto príbehu si uvedomíte, že jedinec/osamelá duša veľa nezmôže, ale spolu – spolu dokážeme veľké veci.

14.11.2023 4 z 5

Čie sú to vlny Čie sú to vlny Amanda Dykes

Miestami smutný, ale úžasný príbeh, ktorý pomaly odhaľuje staré aj nové tajomstvá, odohrávajúci sa v svojráznom malom rybárskom mestečku Ansel-by-the-Sea. Toto je kniha, ktorá vo vás ešte dlho zanechá silný dojem... Kniha o nádeji a odpustení, ktorú bez najmenšieho zaváhania odporučíte svojim známym a ktorú si po čase so slzami v očiach určite prečítate minimálne ešte raz... Žasnem a obdivujem kreativitu Dykesovej, ktorá celý príbeh o skalách a stavbe majáka dokázala pospájať do tak úžasne emotívneho, dojímavého a miestami srdcervúceho príbehu. Občas mi bolo fakt ľúto, že je to len príbeh na stránkach knihy a ja nemôžem nasadnúť na loď a pripojiť sa k hlavným hrdinom , navštíviť to rybárske mestečko a hlavne dotknúť sa TÝCH skál a kameňov, ktoré vyvolávali toľko emócií.

29.08.2022 5 z 5

Sedem slonov Sedem slonov Nancy Mehl

(SPOILER) Napínavý detektívny príbeh talentovanej behaviorálnej analytičky FBI Kaely Quinnovej, ktorá pri zostavovaní profilov používa vskutku netradičné spôsoby, avšak v súkromí čelí svojim vlastným démonom. Je dcérou neslávne známeho sériového vraha a médiá si nenechajú ujsť jedinú príležitosť, aby tento detail vytiahli na svetlo.
Kaelyn otec bol čistý psychopat, neschopný skutočných citov. Musel sa naučiť napodobňovať emócie iných ľudí, a keď mal pocit, že je na ne vhodný čas, využíval to. Bol narcistický a sebecký. Seba samého staval nad ostatných. Najhoršie však bolo to, ako využil svoju rodinu, aby zakryl vlastnú zvrátenosť – to mu dcéra nikdy nedokázala odpustiť.

Kniha začína naberať na obrátkach, keď novinár (evidentne posadnutý Kaely a príbehom jej vraždiaceho otca) dostane v pošte list s básňou, ktorá upozorňuje na niekoľko plánových vrážd. Z čudnej riekanky vyplýva, že poslednou obeťou by mala byť práve Kaely. Čoskoro nato objavia telo, ktoré niekto zavraždil presne tak, ako to naznačovala báseň. Kaely spolu s pracovným partnerom - špeciálnym agentom Noahom Hunterom musia prísť na to, aký odkaz im vrah chcel svojimi veršami naháňajúcimi hrôzu odovzdať. Počas vyšetrovania im ale stále niečo uniká a je úplne jedno, akí sú inteligentní, aký výcvik absolvovali… dokonca aj to, že majú výnimočný talent… Zdá sa, že vrah je vždy o krok pred nimi.
Kto miluje seriál Myšlienky vraha, tak toto je pre Vás to pravé.

16.11.2021 5 z 5

Čipkárka Čipkárka Laura Frantz

Pekne spracovaný príbeh, ktorý Vás prenesie do roku 1775 do koloniálnej Virgínie. Hlavná hrdinka Elizabeth sa zo dňa na deň stane ženou, ktorá stratila takmer všetko okrem svojej vynaliezavosti a hrdosti. Z bohatej a obskakovanej lady Elisabeth Lawsonovej sa stáva tvrdo pracujúca čipkárka Liberty.
Postavy ako už býva u Laury Frantz zvykom, od prvej strany buď milujete alebo neznášate. Dejovo zaujímavé naozaj až do poslednej strany, vždy sa objavuje niečo nové a nečakané. No a nakoniec pozemky a domčeky Ty Mawr a Ty Bryn, v ktorých sa prevažná väčšina príbehu odohráva sú tak realisticky a krásne opísané, že má človek chuť sa tam nasťahovať hneď a zaraz :D

07.07.2020 3 z 5

Pravda o nás dvoch Pravda o nás dvoch Hana Repová

Kniha sa mi veľmi páčila. Už na prvý pohľad upútala obálkou a nesklamala až do poslednej strany. Nebolo to až také smutné ako príbeh Boh plače potichu, čo mi vyhovovalo a za ďalšie ma potešilo, že aj doktor Hoffman sa dočkal "svojej" knihy a príbeh bol vyrozprávaný aj z jeho uhla pohľadu. Postavy sympatické, dej plynulý, otáčala som stránku za stránkou, aby som sa čo najrýchlejšie dopátrala, ako to vlastne celé skončí. Naozaj veľmi pútavo a zaujímavo písané. Moja tretia kniha od autorky a za mňa si myslím, že čím ďalej tým lepšie...

01.11.2019 4 z 5

Vojvodkyňa Vojvodkyňa Danielle Steel

Jena z tých lepších, romantickejších a krajších kníh od Steelovej. Ani na minútu som neoľutovala, že som po nej siahla. Dejovo sa tu toho udialo naozaj veľa - na začiatku knihy sa čitateľ ocitne v Anglicku na zámku Belgrave, postupne sa presúva do Paríža, kde hlavná hrdinka otvára najvychýrenejší nevestinec v meste a neskôr sa Angélique opäť presúva - tentokrát až do ďalekého New Yorku. Plynulosť deja mi vyhovovala, nikde sa to zbytočne nenaťahovalo, Angélique bola fantasticky prepracovaná postava - inteligentná, skromná a vrúcna. Záver knihy podľa mňa tiež úžasný - zhrnula by som ho jednoducho slovami : "Božie mlyn melú pomaly, ale isto."

19.09.2019 4 z 5

ZlatovláSSka ZlatovláSSka Michaela Ella Hajduková

Veľmi dlho som túto knihu obzerala v kníhkupectve a váhala nad ňou. Tak veľmi ma lákala už obálkou, ale bála som sa, že niektoré scény jednoducho nebudem vedieť predýchať a že to bude na mňa moc...
Pre mňa však fantasticky napísaná kniha a navyše moja prvotina od Elly Hajdukovej. Človeku je z toho všetkého, čo dokázali ľudia a lekári napáchať na iných živých bytostiach ťažko na duši a bolí z toho srdce... Pri čítaní, som sa držala statočne, ale ku koncu ma 67 kapitola zlomila - tá kapitola, kde sa spievala pieseň Mishehu v synagóge :/
Obdivujem všetkých, ktorí to prežili, dokonca aj fiktívne postavy v knihe - za ich vieru, statočnosť, bojovnosť, nezlomného ducha, jednoducho za tú silu prežiť aj napriek všetkému zlému, čo sa im stalo.

31.08.2019 4 z 5

Cesta domov Cesta domov Laura Frantz

Pekné zakončenie série. Kniha neslamala, ale ani výrazne neprekvapila, taká zlatá stredná cesta. Na môj vkus sa dej dosť dlho naťahoval a potom na pár stránkach sa všetko rýchlo vyriešilo a ukončilo. Na Laure Frantz mám ale rada, že dokáže famózne opísať negatívne postavy - Andre a Benettovi by som najradšej zakrútila krkom. Uvítala som aj opisy plavby po rieke, významného postavenia lodivodov a páčil sa mi aj opis večierku u Mellonovcov.

04.05.2019 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Obálka pekná, hodnotenie vysoké, ale pre mňa to až taký zázrak nebol. dočítala som teraz - pár dní pred Vianocami, ale kniha má tej vianočnej atmosféry naozaj veľmi málo. osobne som čítala už aj lepšie knihy, ktoré podstatnejšie a krajšie vystihli Vianoce. do budúcna by som určite radšej siahla po origináli Dickensovej Vianočnej koledy. jediné s čím súhlasím, že koniec bol veľmi pekne spracovaný, zaujímavé ukončenie, ktoré asi mnohých dosť prekvapilo.

17.12.2018 3 z 5

Šance na štěstí Šance na štěstí Kristan Higgins

zlupnuté za jeden deň, kniha sa čítala v podstate sama :D Colleen sa mi páčila už v predchádzajúcich častiach, kde bola občas spomenutá, tá jej nevymáchaná huba bola v knihe vtipným osviežením. Lucasovi tlieskam za to, aký človek z neho vyrástol, napriek jeho ťažkému detstvu aj puberte. Na konci sem tam slzička ukápla, ale bohužiaľ choroba patrí k životu a vyberá si aj dobrých ľudí...

24.11.2018 4 z 5

Krvavé Impérium Krvavé Impérium S. J. Kincaid

tak oproti prvému dielu - výrazné sklamanie. Neviem, či som ja bola tak zle naladená, ale proste Tyrus, Neveni a občas aj Nemesis ma tak neskutočne vytáčali. Pritom v prvom dieli si tak krásne dokázali s niektorými vecami poradiť, mali to prešpekulované, bolo tam napätie aj romantika. Ja som sa celú dobu modlila nech už som na konci knihy, pretože som márne dúfala, že sa veci vyriešia. Ono sa to zamotalo ešte viacej a úplne na figu to celé skončilo, nemám ani chuť sa púšťať do čítania tretieho dielu.

23.11.2018 3 z 5

V utajení V utajení Danielle Steel

Nesklamalo, ale ani príjemne neprekvapilo. Po Steelovej knihách siaham, keď očakávam silnú dávku romantiky a v tejto knihe jej bolo veľmi málo. Napriek tomu sa mi kniha čítala dobre, stránky sa obracali skoro samé.

09.09.2018 3 z 5

Domina Domina L.S. Hilton

oproti prvému dielu je to jednoznačne zlepšenie. ako autorka sama na konci knihy píše, Maestru a Dominu ťažko zrovnávať, nakoľko každú z nich poňala odlišne. napriek tomu, toto bude kniha, ktorú mi vrchovate stačilo prečítať len raz... dialógy miestami dosť zadrhávali, rozhovory medzi postavami občas nedávali zmysel, prišlo mi to také "stratené v preklade" :/

28.01.2018 2 z 5

Vánoce po francouzsku Vánoce po francouzsku Fiona Valpy

podľa mňa oproti prvému dielu výrazné zlepšenie! aj romantiky sa mi zdalo omnoho viacej :D a tiež ma potešilo, že sa tu spomínali postavy z prvého dielu a pekne nenútene sa to všetko premiešalo a prelínalo. Navyše opisy francúzskej kulinárskej kuchyne ma nútili mať po ruke neustále niečo na maškrtenie, pretože človek pri tých receptoch a detailných popisoch jedál normálne vyhladne... za mňa 3,5 hviezdičky

17.10.2017 3 z 5

Rodinné dědictví Rodinné dědictví Nora Roberts

Pre mňa pekné ukončenie celej série. Na Robertskiných knihách a hlavne mužských hrdinoch sa mi páči, že sa neboja prevziať na seba zodpovednosť, neboja sa záväzkov a sú to rodinne založené typy :D
ružové okuliare ale pekný únik pred realitou, relax, oddych a romantika

25.09.2017 3 z 5

Cesta k mým matkám Cesta k mým matkám Edith Holá

Pre mňa veľmi silná emotívna kniha... Od prvej citátovej vety zhruba do štvrťky knihy, mi padali slzy ako hrachy a musela som ju na chvíľu odložiť. Netvrdím, že sa stotožňujem so všetkým, čo bolo v knihe "povedané", napísané... ale je tu kopec úžasných myšlienok a citátov, ku ktorým sa opakovane vraciam. Knihu som však hviezdičkami neohodnotila, pretože - koľko hviezd dať za utrpenie, ktorým si tie adoptované deti dennodenne prechádzali??? Koľko hviezd dať autorke za odvahu, že sa rozhodla vyrozprávať svoj životný príbeh??? Pre mňa citová dilema :/ Napriek tomu, knihu vrelo odporúčam a pracovníkom Upsvar-u by som ju dala ako povinné čítanie

09.06.2017 3 z 5