dorkas dorkas komentáře u knih

Na úsvite Na úsvite Tamera Alexander

Príbeh o tom, ako jedna zdanlivo „nevinná“ voľba môže mať nepredvídateľné následky. Nielen pre osobu, ktorá túto voľbu učinila, ale aj pre širšie okolie.
Profesorka Molly Whitcombová prijíma miesto učiteľky v mestečku Timber Ridge – mestečku, o ktorom predtým v živote ani len nepočula a zrazu sa pre ňu stalo symbolom trestu a pokánia. Prichádza sem s kopou predsudkov o komunite a jej členoch a hoci nebola ochotná pripustiť, že by boli všetky jej názory nepodložené, po stretnutí s niektorými obyvateľmi má dôvod väčšinu z nich znovu zvážiť. Pretože aj keď bola ženou vo svete, ktorý napriek pokroku stále patril mužom, zastávala názor, že každé dieťa si zaslúži vzdelanie. Chlapci aj dievčatá. Belosi aj černosi.
No na Molly od prvého momentu „striehne“ šerif James McPherson , ktorému jeho inštinkt napovedá, že učiteľka niečo skrýva. Navyše - ani jeden z nich si nechce priznať, že sú dvomi ľudmi na rozdielnych, ale pritom takých podobných cestách. Chlapec z Tenessee a dievča z Georgie museli prísť na západ do Colorada, aby sa konečne stretli a hľadali spoločne útechu aj nádej uprostred zlých časov.

12.02.2024 5 z 5

Sestry zo Sea View Sestry zo Sea View Julie Klassen

Kniha sa odohráva v mestečku SIDMOUTH, ktoré je známe svojím zdravým ovzduším, malebnými uličkami a bohatou ponukou obchodov, penziónov, hotelov a hostincov. A práve malebný penzión Sea View v západnej časti mesta, vlastnia a spravujú naše hlavné hrdinky. Štyri sestry, ktoré utrpeli finančné problémy v dôsledku nedávnej smrti svojho otca, sa zhromaždili, aby otvorili penzión a pokúsili sa zachrániť svoj majetok. Každá zo sestier Summersových má jedinečnú osobnosť a inú túžbu do budúcnosti. Vďaka tomu, že v príbehu nechýba ani sesterská rivalita, sme svedkami humorných ale i dramatických okamihov.
Jednou z hlavných myšlienok knihy je RODINA – pretože dobrá rodina je skutočné požehnanie a máme si ceniť každú chvíľu, ktorú s ňou môžeme prežiť. Klassenová tu kladie dôraz aj na spolupatričnosť, vďaka tomuto príbehu si uvedomíte, že jedinec/osamelá duša veľa nezmôže, ale spolu – spolu dokážeme veľké veci.

14.11.2023 4 z 5

Obloha na jeseň Obloha na jeseň Denise Hunter

(SPOILER) Krásne zakončenie príbehu o súrodencoch Benettových, ktorí sa po smrti rodičov museli rozhodnúť či predajú dom, alebo sa presťahujú, dokončia, čo rodičia začali a otvoria hostinec. Bola pred nimi náročná práca a každý z nich musel veľa obetovať.
V poslednom dieli sa na „výslnie“ dostáva najmladšia zo súrodencov - Grace Benettová. Je ambiciózna a podnikavá, nechce sa vzdať svojho sna o otvorení požičovne športového náradia. Práca na recepcii ju nenapĺňa, skôr by ju bavilo sprevádzať turistov po okolí. Preto keď sa v hostinci objaví nový hosť Wyatt Jennings, ktorý hľadá v horách jedno konkrétne miesto, ale sám nevie, ako by ho presne špecifikoval, Grace sa ochotne ponúkne, že mu s hľadaním pomôže.
Na spoločných potulkách lesom a horami Wyatt prichádza na to, že Gracinu priamosť a úprimnosť nesmierne oceňuje - vo svete plnom ľudí, ktorí klamali a zavádzali, to bolo preňho vítané osvieženie. Napriek tomu, že sa zblížili, dôverovali si a rozumeli si, s niektorými vecami sa každý z nich musel vyrovnať sám. Hoci o tom ani jeden z nich netuší, obaja roky prežívali to isté ale vyrovnávali sa s tým rôznym spôsobom. Wyatt sa rozhodol pomáhať ľudom a Grace sa snažila ospravedlniť svoje miesto na tomto svete. Kniha Obloha na jeseň je príbeh o uzdravení, kde sa obaja hlavní hrdinovia presvedčia, že pocit viny nás robí bezmocnými, ale činy, najmä pomoc iným ľuďom, nám dávajú pocit užitočnosti a zmyslu.

28.09.2023

Noc je tvoja Noc je tvoja Amanda Dykes

Tretí príbeh z pera Amandy Dykesovej, a ja sa čím ďalej tým viac utvrdzujem v tom, že Dykesová to proste so slovami vie naozaj bravúrne. Kniha s názvom Noc je tvoja, vyrozpráva príbeh o tom, že vojna môže priniesť nemysliteľné veci. Vojna, o ktorej si mnohí mysleli, že vôbec nepríde. A potom sa nespočetnému množstvu ľudí život obrátil hore nohami - ,Obloha dunela tak, ako by mala dunieť len zem, zem krvácala tak, ako by mali krvácať len ľudia, a ľudia... Ľudia žili a umierali tak, ako by nikto nikdy žiť a umierať nemal.´
Na jednej strane príbehu nevinná a mladučká Mireilles, ktorá si pokojne nažíva v skromnej lesnej chalúpke spolu s otcom a starým otcom, a na druhej strane vojaci v zákopoch, ktorí bojovali a prežívali, aby nakoniec zomreli a zomierali, aby iní ľudia mohli žiť.
Táto kniha je o nádeji, ktorá hlavné postavy ženie vpred, o svetle, ktoré hlavných hrdinov previedlo cez nepredstaviteľné veci, cez dlhé-predlhé dni i noci... o hlbokej symbolike prežitých i skončených životov... a v neposlednom rade o vykúpení a úcte, ktorú môžeme ľuďom vzdať.

13.07.2023 5 z 5

Čie sú to vlny Čie sú to vlny Amanda Dykes

Miestami smutný, ale úžasný príbeh, ktorý pomaly odhaľuje staré aj nové tajomstvá, odohrávajúci sa v svojráznom malom rybárskom mestečku Ansel-by-the-Sea. Toto je kniha, ktorá vo vás ešte dlho zanechá silný dojem... Kniha o nádeji a odpustení, ktorú bez najmenšieho zaváhania odporučíte svojim známym a ktorú si po čase so slzami v očiach určite prečítate minimálne ešte raz... Žasnem a obdivujem kreativitu Dykesovej, ktorá celý príbeh o skalách a stavbe majáka dokázala pospájať do tak úžasne emotívneho, dojímavého a miestami srdcervúceho príbehu. Občas mi bolo fakt ľúto, že je to len príbeh na stránkach knihy a ja nemôžem nasadnúť na loď a pripojiť sa k hlavným hrdinom , navštíviť to rybárske mestečko a hlavne dotknúť sa TÝCH skál a kameňov, ktoré vyvolávali toľko emócií.

29.08.2022 5 z 5

Projekt snov Projekt snov Lauren Asher

(SPOILER) Rowan vs. Zahra. Milionársky dedič zábavného parku vs. papuľnatá podriadená z tímu kreatívcov. A o zábavu je postarané :D
V prvej časi trilógie nám autorka predstavuje Rowana, jedného z troch vnukov, ktorému starý otec zanechal podiel v zábavnom parku Dreamland. Každý z vnukov však musí splniť určitý plán/podmienku, ktorú starý pán vo svojom závete stanovil. Rowanovou úlohou je zrenovovať park a predstaviť tento plán Rade.
Zahra bojuje s malou sebadôverou, porozchodovým sklamaním, pracuje v salóne krásy v Dreamlande a tajne sníva o tom, že sa jedného dňa stane členkou tímu Kreatívcov. Stačia 2-3 poháriky alkoholu, depka k tomu a milá Zahra v opitosti skritizuje najdrahšiu atrakciu Dreamlandu... Práve tento jej čin spôsobí ďalšiu lavínu udalostí...
Kniha je vtipná, svieža, medzi hrdinami to iskrí, užívala som si ich vtipné dialógy a slovné prestrelky, dlho som sa tak nenasmiala. Odporúčam všetkými desiatimi

22.04.2022 5 z 5

Sedem slonov Sedem slonov Nancy Mehl

(SPOILER) Napínavý detektívny príbeh talentovanej behaviorálnej analytičky FBI Kaely Quinnovej, ktorá pri zostavovaní profilov používa vskutku netradičné spôsoby, avšak v súkromí čelí svojim vlastným démonom. Je dcérou neslávne známeho sériového vraha a médiá si nenechajú ujsť jedinú príležitosť, aby tento detail vytiahli na svetlo.
Kaelyn otec bol čistý psychopat, neschopný skutočných citov. Musel sa naučiť napodobňovať emócie iných ľudí, a keď mal pocit, že je na ne vhodný čas, využíval to. Bol narcistický a sebecký. Seba samého staval nad ostatných. Najhoršie však bolo to, ako využil svoju rodinu, aby zakryl vlastnú zvrátenosť – to mu dcéra nikdy nedokázala odpustiť.

Kniha začína naberať na obrátkach, keď novinár (evidentne posadnutý Kaely a príbehom jej vraždiaceho otca) dostane v pošte list s básňou, ktorá upozorňuje na niekoľko plánových vrážd. Z čudnej riekanky vyplýva, že poslednou obeťou by mala byť práve Kaely. Čoskoro nato objavia telo, ktoré niekto zavraždil presne tak, ako to naznačovala báseň. Kaely spolu s pracovným partnerom - špeciálnym agentom Noahom Hunterom musia prísť na to, aký odkaz im vrah chcel svojimi veršami naháňajúcimi hrôzu odovzdať. Počas vyšetrovania im ale stále niečo uniká a je úplne jedno, akí sú inteligentní, aký výcvik absolvovali… dokonca aj to, že majú výnimočný talent… Zdá sa, že vrah je vždy o krok pred nimi.
Kto miluje seriál Myšlienky vraha, tak toto je pre Vás to pravé.

16.11.2021 5 z 5

Na brehu Temného mora Na brehu Temného mora Andrew Peterson

Dobrodružná fantasy o troch súrodencoch Ibigyovcoch – ktorí žijú s mamičkou a dedkom Podom (bývalým pirátom) v chalúpke na útese nad Temným morom. Najstaršiemu Jennerovi Ibigymu je odmalička prízvukované, že muž musí klásť potreby iných pred svoje, pretože je to súčasť jeho života. Jenner sa preto svedomite snaží starať o svojho mladšieho brata aj krívajúcu sestričku. Medzi súrodencami je veľmi krásne puto – pomáhajú si, starajú sa jeden o druhého, ochraňujú sa navzájom a bok po boku bojujú za slobodu a dobro.
Kniha má nádherné ilustrácie, nechýbajú prepracované mapky pre malých i veľkých dobrodruhov či vtipné poznámky pod čiarou. Počas čítania objavíte nové strašidelné zvieratá a bytosti, o ktorých ste doteraz ani len netušili. Príbeh si obľúbia nielen deti ale i dospelí, je naozaj plný hlbokých ponaučení a nečakaných zvratov. V tejto knihe nič nie je také ako sa na prvý pohľad zdá a keď už si myslíte, že viete ako príbeh dopadne, čaká vás ďalšie obrovské prekvapenie.

08.11.2021 5 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Aj na mňa to bolo už moc presladené. Navyše som chvílu predtým čítala inú vianočnú knihu a tá mi asi nasadila latku moc vysoko. Za mňa Emmii "žrala" Vianoce a všetko s nimi spojené až moc, fakt to na človeka skákalo z každej stránky a potom mi to prišlo nereálne a až moc prvoplánové. Navyše sa mi zopár scén zdalo až moc podobných ako vo Vianočnom tábore. Dočítané, ale neohúrilo...

07.12.2020 3 z 5

Láska a iné slová Láska a iné slová Christina Lauren

jasné, že pri týchto dvoch autorkách som zvyknutá na inú knižnú smršť, ale napriek tomu sa mi kniha svojím spôsobom páčila. Bolo to také young adult, prvá láska, prvá strata, všetko také "tenkrát poprvé" - milovala som tie ich šatníkové posedenia, kde boli obklopení knihami a mohli sa porozprávať o hocičom. Elliot bol zlatúch, kiežby mali viacerí chalani toľko pochopenia :D

30.08.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Vzhľadom na to, že kazdý, čo bol v knihe spomenutý mal nejaké tajomstvo, by to vydalo určite aj na druhú knihu. Pekne zamotaná a poprepájaná pavučina - dobre prepracované, klobúk dole.

03.08.2020 4 z 5

Bennett Mafia: Zakázaná láska Bennett Mafia: Zakázaná láska Tijan (p)

Ten námet mal taký potenciál, a zostal taaak nevyužitý. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto okolo mafie len prebehlo. A že riadne veľkým oblúkom. Dialógy tiež nezaujali, a ostatne nedokonalosti a nezrovnalostí v deji radšej ani nebudem spomínať.
No nič, idem si napraviť chuť nejakou riadnou knihou z mafiánskeho prostredia - s touto u mňa Baronet nezabodoval...

12.07.2020 3 z 5

Čipkárka Čipkárka Laura Frantz

Pekne spracovaný príbeh, ktorý Vás prenesie do roku 1775 do koloniálnej Virgínie. Hlavná hrdinka Elizabeth sa zo dňa na deň stane ženou, ktorá stratila takmer všetko okrem svojej vynaliezavosti a hrdosti. Z bohatej a obskakovanej lady Elisabeth Lawsonovej sa stáva tvrdo pracujúca čipkárka Liberty.
Postavy ako už býva u Laury Frantz zvykom, od prvej strany buď milujete alebo neznášate. Dejovo zaujímavé naozaj až do poslednej strany, vždy sa objavuje niečo nové a nečakané. No a nakoniec pozemky a domčeky Ty Mawr a Ty Bryn, v ktorých sa prevažná väčšina príbehu odohráva sú tak realisticky a krásne opísané, že má človek chuť sa tam nasťahovať hneď a zaraz :D

07.07.2020 3 z 5

Záhadná guvernantka Záhadná guvernantka Kristi Ann Hunter

Ak si pod názvom knihy predstavujete typickú guvernantku, ktorá má na starosti výchovu detí, tak ste riadne na omyle. Hlavná hrdinka Kit, ktorú londýnska smotánka pozná pod pojmom „Guvernantka“ totiž navštevuje aristokratických mužov ako anjel pomsty a núti ich prijať aspoň akú-takú zodpovednosť za ich nemanželské deti. Ľavobočkov, ktorých rodičia opustili a ďalej si s ľahkosťou a noblesou užívajú život, Kit spolu s ďalšími dvomi priateľkami Jess a Daphne vychováva na dobre ukrytom sídle s názvom Haven Manor. Aj keď sama autorka na konci knihy priznáva, že táto téma je dosť kontroverzná, práve zakomponovanie detí rôzneho veku do celého deja, knihu oživilo, vyčarilo úsmev na tvári a práve pre tú detskú bezbrannosť a bezprostrednosť mi kniha prirástla k srdcu.
Úvodný diel Hunterovej novej série Haven Manor nadstavil latku naozaj veľmi vysoko, nechajme sa prekvapiť, čo nás čaká v ďalej...

07.07.2020 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

trochu som sa toho obávala, keďže kníh z hudobného prostedia už sa napísalo habadej, ale bola to pecka! Zapata ma len utvrdila v tom, že písať vie a po pár stránkach už som sa škerila ako blázon :D Mať také dvojča ako Eliza, tak si rovno hodím mašľu, pri niektorých hláškach by som sa fakt od hanby prepadla, preto som Gabby obdivovala, ako to s čisto mužským osadenstvom tri mesiace zvládala. Vtipné, romatnické, oddychové - určite odporúčam

03.05.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Hlavne zo začiatku som sa nemohla zbavit myšlienky, že kniha je mix Selekcie, Hier o život, Príbehu služobnice a ešte niečoho ďalšieho... Navyše som nevedela, v ktorom roku sa dej odohráva a tak som stále rozmýšľala, či vykreslenie dediny a správanie spomínaných postáv je sto rokov za opicami alebo to tak proste má byť.
Každopádne druhá polovica knihy môj dojem poopravila, je tu badať výrazné zlepšenie, dynamickejší a napínavejší príbeh, kde sa črtá aj romantická línia príbehu.
Veľa myšlienok v knihe smerujúcich práve k uvedomeniu si vlastnej sily, výnimočnosti, nabádanie k tomu, aby sme sa nevzdávali, ale bojovali za svoj život, za lepší život : "Protože... kdo by se nechtěl cítit mocný? Kto netouží mít pro jednou kontrolu nad vlastním životem? Protože co z nás zbyde, když ji nemáme?"
"Se závojem či bez, nemravné či světice, tváří v tvář smrti jsme si všechny rovny."

10.03.2020 4 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Najvypeckovanejšia kniha aká sa mi tento rok zatiaľ dostala do rúk. Som vážne milo premilo prekvapená, kopec pasáží v knihe ma chytilo za srdce, dialogy v druhej polovici boli perfektné - hlavne Samantine hlášky ma dostávali do kolien :D Kľudne by som uvítala aj voľné pokračovanie.

25.02.2020 5 z 5

Trh lásky Trh lásky Carol Mason

Bože, toto bol boj. Mať ju v papierovej podobe, tak letí von oknom :/
Hrozné - hlavné postavy ma ničím momoriadnym neuchvátili, celý dej sa zbytočne naťahoval, hlavná hrdinka nerozhodná, sama nevedela, čo vlastne chce.
slovosled v knihe otras - samá chyba :/
Dávam 2 hviezdy a to si hovorím, že som bola ešte láskavá v tom hodnotení

31.01.2020 2 z 5

Pravda o nás dvoch Pravda o nás dvoch Hana Repová

Kniha sa mi veľmi páčila. Už na prvý pohľad upútala obálkou a nesklamala až do poslednej strany. Nebolo to až také smutné ako príbeh Boh plače potichu, čo mi vyhovovalo a za ďalšie ma potešilo, že aj doktor Hoffman sa dočkal "svojej" knihy a príbeh bol vyrozprávaný aj z jeho uhla pohľadu. Postavy sympatické, dej plynulý, otáčala som stránku za stránkou, aby som sa čo najrýchlejšie dopátrala, ako to vlastne celé skončí. Naozaj veľmi pútavo a zaujímavo písané. Moja tretia kniha od autorky a za mňa si myslím, že čím ďalej tým lepšie...

01.11.2019 4 z 5

Vojvodkyňa Vojvodkyňa Danielle Steel

Jena z tých lepších, romantickejších a krajších kníh od Steelovej. Ani na minútu som neoľutovala, že som po nej siahla. Dejovo sa tu toho udialo naozaj veľa - na začiatku knihy sa čitateľ ocitne v Anglicku na zámku Belgrave, postupne sa presúva do Paríža, kde hlavná hrdinka otvára najvychýrenejší nevestinec v meste a neskôr sa Angélique opäť presúva - tentokrát až do ďalekého New Yorku. Plynulosť deja mi vyhovovala, nikde sa to zbytočne nenaťahovalo, Angélique bola fantasticky prepracovaná postava - inteligentná, skromná a vrúcna. Záver knihy podľa mňa tiež úžasný - zhrnula by som ho jednoducho slovami : "Božie mlyn melú pomaly, ale isto."

19.09.2019 4 z 5