Dolik13 Dolik13 komentáře u knih

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Nebylo to vůbec špatné. Kniha se četla velmi dobře a autor si dokáže udržet pozornost čtenáře. Hlavní postava mi sedla, líbil se mi jeho charakter, ale paradoxně tak moc, že ostatní postavy byly upozaděné a bylo mi tak nějak jedno co se s nimi děje, nebo stane. A závěr, no. Bylo to fajn, ale asi jsem čekal upřímně více. I tak se ale určitě vrhnu na další knížky autora.

02.12.2020 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První knihu Hry o trůny jsem začal číst v průběh poslední televizní série, a to byl asi ten problém. Často jsem se nemohl pořádně začíst, když jsem to srovnával se seriálem, kde tolik postav už umřelo. Není to jednoduché, číst něco, kde vlastně víte, jak to celé dopadne, ALE!

Kniha toho nabízí mnohem více než seriál. Více postav, více podrobností a zajímavých zvratů. A ačkoliv to není jednoduchá kniha, pokud jste fanoušek Hry o trůny, jednoduše si jí zamilujete, protože je napsaná naprosto perfektně. Už jsem tedy v té správné náladě, kdy na seriál zapomínám a soustředím se na knihy.
A teď hurá na Střet Králů!

14.05.2020 5 z 5

Smlouva na život Smlouva na život Marko Kloos

Nebylo to vůbec špatné. Nic jsem od knihy neočekával. Paradoxně mě ale bavila více dějová linka, která se odehrávala na zemi, než ta ve vesmíru. S čím jsem měl trošku problém byly desítky jmen, které se každou chvíli měnily a já nevěděl, kdo je kdo. Je fajn, že některé momenty dokázaly i rozesmát a sprostá mluva v nějakých pasážích mi prostě sedla Za mě spokojenost a určitě si přečtu další díl.

21.04.2020 4 z 5

Nepřestane mě nikdy udivovat, jak se z jedné hlavy, jednoho mozku dokáže zrodit něco tak skvělého, jako je sága Harryho Pottera. Měl jsem štěstí, že jsem vyrůstal s Potterem a po několika letech se k němu zase vracím. Zatímco první a druhá kniha je ve filmovém zpracování v podstatě totožná, třetí díl už je dost odlišný a rozhodně je skvělý. Výborné zvraty, žádná hluchá místa, dobré charaktery. A musím říct, že i český překlad je skvělý.

02.01.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

To byla snad reklama na společnost Apple, ne? Samý iphone, Ipad.... Kinga v lásce upřímně moc nemám. Většina knih pro mě byla spíše zklamání. I tak mu ale dávám další šance, jelikož se mi líbí některá témata jeho knížek. Outsider mě zaujal podle přebalu a nutno dodat, že kniha se mi do první třetiny strašně líbila. SPOILER: Jenže po smrti Terryho pro mě nastal výrazný útlum. KONEC SPOILERU. I přes sympatické postavy a čtivost se mi rozuzlení příběhu vůbec nelíbilo. Přišlo mi to jako strašný mindfuck! A přitom to mělo tak parádní rozjezd s nádechem tajemna. Pro mě to ale skončilo zklamáním.

26.08.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Chtěl jsem dát čtyři, ale po přemýšlení musím uznat, že kniha si zaslouží pět hvězdiček. Stejně jako většina lidí, jsem byl skeptický k české autorce a s tím spojené fantasy. Musím ale uznat, že kniha se četla skvěle, autorka má talent a je vidět, že dokáže čtenáře vtáhnout do příběhu. Mrzí mě, že kniha má takhle otevřený konec, ačkoliv vím, že je další pokračování. Na to se určitě vrhnu a kdo si chce přečíst nějaké zajímavé fantasy, tak tohle určitě doporučuju.

19.10.2018 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

King není můj oblíbený autor. Vadí mi jeho často zbytečné rozvleklé pasáže, desítky jmen a popisků, které jsou často zbytečné. Ale i když jsem byl několikrát zklamaný, tak ačkoliv je to divné, dal jsem mu ještě šanci, a to zrovna u knihy, která má přes 1000 stránek.

Na začátku jsem se samozřejmě ztrácel, mnoho jmen a přeskakování kapitol, měl jsem v tom bordel. Časem jsem se ale do toho dostal a postavy se začaly rozvíjet a mně se to začalo líbit. Nakonec jsem byl velmi nedočkavý, jakým způsobem se kniha vyvine a ačkoliv to hezky gradovalo, tak samotný závěr mě tedy nenadchnul.

I tak ale kniha zaslouží 4 hvězdy, protože si udržela mojí pozornost i přes to, že byla tak extrémně dlouhá. Nemyslím si, že si jí někdy přečtu znova, ale určitě jí doporučuji.

30.08.2018 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Pro mě taková kombinace skvělých myšlenkových filmů s cestování časem. (Počátek a Interstellar). Na začátku a v průběhu filmů i této knihy dostáváte stále více množství otázek, žádné odpovědi. Říkáte si, že tohle se pochopit prostě nedá. Jenže zatímco ve filmech ty díly skládanky do sebe skvěle zapadají, děj Vám začne dávat smysl a vše to zamíří do epického finále, zde jsem neměl v mnoha ohledech vůbec šajnu o co šlo.

Uznávám, že autor píše poutavě, vzhledem k tomu, že je to jeho prvotina. Uznávám, že dokázal vymyslet velmi zajímavé scifi, jenže.... bylo toho prostě moc. Překombinované, v mnoha místech zmatečné a na spoustu otázek nedostanete odpověď, a to je pro mě velké zklamání.

Knihu ale kvůli tomu nechci recenzovat jako podprůměrnou. Rozhodně si najde své příznivce a pro náročné čtenáře to bude dobrá volba.

16.10.2023 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

(SPOILER) Taková young adult verze výborného námětu sci-fi ze kterého mrazí. Skvělý nápad přetavený v zajímavý příběh, který mě po celou dobu bavil až na pasáž se hřbitovem. Postavy byla charismatické, cítil jsem ale, že kniha mohla být víc drsnější a šokujicí. Na druhou stranu "POZOR SPOILER" Scéna s rozpojováním Ronalda na mě hodně zapůsobila a i přes nesmírnou děsivost a krutost ji považuji za nejlepší a nejpůsobivější část knihy.

Škoda trošku naivního konce, který se dal asi očekávat, ale i tak, knihu můžu rozhodně doporučit a už mám v knihovně připravené další knihy autora. Je vidět, že si v těchto zvrácených dystopií hoví a mně se to líbí! :)

Ronald

08.08.2023 4 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Jsem učitel a knihu jsem četl v rámci jedné zkoušky na vysoké škole. Čekal jsem příběh plný klišé a že na příběh brzo zapomenu, jenže. Kniha je napsána nesmírně poutavě, je emotivní a nutno říci, že v mnoha ohledech posloužila k zamyšlení. Příběh, který se zde odehrává bohužel asi není ojedinělý. O to víc má učitelka můj respekt, protože taková práce vyžaduje nesmírně úsilí, nemluvě o psychické odolnosti. Říkám si, že já bych rozhodně v takové třídě nedokázal učit a pokud ano, tak bych se brzo střetnul se syndromem vyhoření.

Překvapil mě trošku otevřený konec, nicméně, jak vidím, tak vyšlo pokračování. To už sice není součástí mé zkoušky, ale i tak si ho určitě přečtu.

14.05.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Pro mě velké zklamání. Cartera považuju za brilantního tvůrce thilleru a všechny jeho předchozí knihy jsem přečetl a byl jsem buď nadšený, nebo spokojený. Tentokrát už ale přichází zklamání a proč?

1. Vadí mi, že Hunter je v každém díle naprosto dokonalý psycholog, řešitel hádanek, policista, krizový intervent, a tak dále. A jeho parťák Garcia, který by měl být na stejný úrovni, je vybarvován jako neschopný, protože všechny hádanky vždy vyřeší Hunter sám, bez pomocí.

2. Stejně tak Kapitánka Blakeová. Ta postava mi nesmírně leze na nervy. Jen pokládá otázky, jak novinářka, neustále se něčemu diví, je šokována a vlastně jediná její funkce velitele slouží v těchto knihách k tomu, že "vše vyřeší s policejním náčelníkem a starostou. Je to jen další postavička, kterou Hunter ve všem přebíjí.

Navíc mi tento díl rozhodně nepřišel nejbrutálnější, jak je avizováno na přebalu knihy a celkově mě zápletka příliš nezaujala. Chyběly překvapivější momenty, nějaké zvraty a ani závěrečné rozuzlení ve mně nevyvolaly pozitivní pocity.

Cartera zbožňuju a budu ho podporovat i dál koupí další knihy, nicméně bych byl rád, kdyby autor už zkusil zvolit jiné téma. Hunter je skvělý a boží, ale po 12 knihách už by bylo dobré přijít s něčím novým.

01.04.2023 2 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Nacpat do necelých 400 stran příběh, kde je vyobrazena první světová, druhá světová, doba před válkou i po ní a to vše z pohledu několika osob. Že to nejde? Ale kdeže! Zimní muži jsou fantastickým a mrazivým psychologickým dílem, které nahlíží do lidské mysli.

Mám rád knihy, které vyobrazují příběhy 2. světové ze strany Němců. Je fascinující, jak se postavy v průběhu války staly z obyčejných lidí jen chodícím figurkami, které sice přežívali hrůzy, avšak přitom ztráceli vše, co je lidské. Ti co válku přežili, neměli štěstí. Stali se vězněm vlastní mysli a to si myslím, že v mnoha případech bylo horší než smrt.

19.11.2022 5 z 5

Milý Edwarde Milý Edwarde Ann Napolitano

(SPOILER) Tak tohle bylo něco. Je mi 29, mám téměř metrák a většinou si hraju na mačo drsňáka a jen ojediněle se mnou něco hne. Nicméně ten okamžik nastal právě po dočtení této knihy. Samotný děj nenabízí nic převratného, ani rozuzlení nenabízí nic převratného, avšak celkové pojetí knihy mě totálně odrovnalo.

Všichni víme už od začátku, co se stane a jak kniha končí, ale stejně doufáte, že to nakonec skončí happy endem. Tohle je podle mého nesmírné umění. Víte jak to dopadne, ale vaše tělo bojuje s dávkou napětí a doufání, že to třeba nakonec jen dobře skončí. Autorka velmi originálně propojuje minulost s přítomností. V podstatě se Vás snaží dostat k tomu, abyste si oblíbily postavy, které jsou už po smrti. Zvrácené? Ne, naopak velmi originální!

Od knihy jsem se nemohl odtrhnout. To čekání na závěrečné rozuzlení, co se vlastně stalo, mě nenechávalo klidným, a to je přesně ten typ knihy, které miluju, ale často je objevím zcela ojediněle a náhodně. Díky bohu, že se to povedlo v tomto případě.

27.08.2022

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

(SPOILER) Mara byla pro mě tak extrémně nesympatickou postavou, že jsem si nesmírně přál, aby ji ten duch trefil sekerou přes hlavu, nebo oběsil. Iritovala mě úplně ve všem. Vím, že člověk nesmí nad tím tolik racionálně uvažovat, ale kdo by si proboha takový dům koupil? Kdo by si koupil dům, který si neprohlédne celý? Kdo by si koupil dům, kde není elektřina, ani signál? No, prostě a jednoduše jsem si k hlavní postavě vytvořil takový odpor, že mě kniha nemohla bavit, i kdybych chtěl.
Ono to není špatné, občas jsem se i bál. Vyhovuje mi délka knihy, která je tak akorát a udrží člověka v napětí. Nicméně nevybočí z průměru, protože ani závěrečné rozuzlení mě příliš nezaujalo. I tak mám ale knihy od Darcy Coates rád.

16.08.2022 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

(SPOILER) No tak tohle mi nesedlo. I přesto, že děj knihy neztrácí tempo a servíruje od začátku pořádnou akci, tak já si k postavám v knize nedokázal najít žádné pouto. Byly to pro mě obyčejné figurky, které mluví a jak skončí, to mi bylo jedno.
Je to takový ten druh jednohubky, kdy knihu přečtete a za týden si z ní už moc pamatovat nebudete.
Spoiler: Co mě asi nejvíc štve, tak to je, že vrah a hlavní záporák byl v podstatě bez charakteru a já jako čtenář jsem se pořádně nedozvěděl o jeho záměrech a smyslu jeho chování. Z a mě tedy bohužel skutečně velmi slabý thiller.

25.11.2021 2 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Pro mě jedna z nejlepších knižních sérií. Osmý díl o Hunterovi přináší opět to, co jsem očekával, a byl jsem velmi spokojený. Nicméně bohužel, osmý díl je velmi podobný dílům předchozím a mnoho situací se opakuje. To ale nemění nic na tom, že se to čte prostě skvěle. Vždy, když chcete jít spát, kapitola skončí tak napínavě, že musíte číst dál.

Líbil se mi námět vraha a především skvělá vedlejší příběhová linka s panem J. Trošku mi vadí, že Hunter opět přijde na vyřešení případu zcela sám, opět si se všem poradí a jeho kolega vždy působí, jako ten hloupější. Nic to ale nemění na tom, že se těším na další pokračování.

08.09.2021 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Hra o trůny v gangsterském světě!

Kdo miluje knihy, nebo filmy, tak se rozhodně nemohl vyhnout Kmotrovi. Ani u mě to nebylo jiné, nicméně i přes to, že superlativa se na toto veledílo valila ze všech stran, moc mě kniha nelákala.

Nakonec jsem se pro ní rozhodl a rozhodně nelituju. Když to vezmu v kontextu doby, kdy vznikla, tak je to naprostá fantazie. Různorodost charakterů, zajímavé prostředí, brutalita, vraždy, ale zároveň respekt a úcta.

Don Corleone a Hagen byly pro mě nejlépe napsané charaktery. Proč ale jen čtyři hvězdičky? Podle mého gusta měla kniha skvělý nástup, skvělý prostředek, ale poté trošku slabší místo a nedokázalo si udržet to skvělé brutální tempo.

A teď hurá na filmové kmotra z roku 1972!

14.05.2021 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tohle je přesně ten typ knihy, kdy nechcete číst něco náročného, chcete si zlepšit náladu a jednoduše vypnout. Přečetl jsem všechny knihy autora, ale tuto jsem si nechal až na konec a je podle mého nejlepší.

Jasně, nemůžete od knihy očekávat nic světoborného. Myslím si, že ve světě by se neujala, ale pro nás Čechy je právě takové čtení, kde je černý humor, sarkasmus a samej sex, prostě ideální! :)

Vím, že za pár dní si nebudu z knihy pamatovat nic (Stejně tak jako z dalších knih autora, které jsem četl, ale už vůbec nemám šajnu, co se tam dělo). Nicméně já jsem spokojený a dostal jsem to, co jsem očekával.

14.01.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Představte si, že máte hroznou chuť na burger, ale v okolí je jen průměrná burgrárna. Najíte se, zaplníte žaludek, ale časem na ten burger zapomenete, protože byl jednoduše obyčejný. A přesně takové pocity mám z této knihy.

Začátek mi přišel fajn, nicméně bohužel s každou další přibývající stránkou se mi kniha četla hůře. Nevím, zda je to tím, že mi postavy nesedly, nebo zda byly špatně vykresleny, ale nedokázal jsem si k nim vytvořit vztah a bylo mi tak nějak jedno, jak to skončí. A rozzuzlení příběhu? No, pokud se mě zeptáte na týden, už si ho asi nebudu pamatovat, viz příběh o burgeru.

Nicméně musím říct, že jako prvotina to není špatné (Do teď jsem si ale myslel, že je to autor a ne autorka).

08.11.2020

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Musím jít bohužel proti davu. Kniha mě zklamala. Může to být tím, že jsme podle zdejšího hodnocení měl přehnaná očekávání, nebo, že jsem poslouchal audioknihu z roku 1977. Úvod knihy mě dost zaujal, nicméně postupně se kniha udávala tempem, které se mi příliš nezamlouvalo. Nejdříve byly některé pasáže příliš zdlouhavé a pak se linka zase posouvala až příliš rychlým tempem. Na svou dobu to byl určitě unikát, ale pro mě je to spíše průměr.

04.05.2020