doktorking doktorking komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Dalsi nadherna nadcasova klasika.Me osobne ale jeste vic nez knizka emocne ,,rozsekal”film ktery reziroval Elia Kazan a do hlavni role obsadil tehdy debutujici a dnes uz legendu Jamese Deana.To co tu Dean predvadi v roli Caleba je naprosto genialni emocni boure.Dean byl pro me absolutni herecky top idol a je ho strasna skoda:(((Takze dalsi Americka klasika kterou je radost cist ale jeste lepsi videt zfilmovanou.

24.07.2019 5 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Magnus opus pana George Beahma.Napsal to s láskou smyslem pro detail je to krásně chronologicky seřazené a nabitý tolik informacemi a přitom ani na moment nenudí.Přiznám se že i kdyby to bylo ještě delší vubec by mi to nevadilo.Na díle je znát že si pan Beahm opravdu na nás čtenářích nepotřeboval před vánoci namastit kapsu a mistra Kinga zná velice dobře na rozdíl od Lisy Rogakové a je tohle dílo opravdovou poctou mistra.Lépe už by to snad napsala pouze Tabitha Kingová nebo možná Joe.Kromě obrovské záplavy faktu o Kingovi a jeho dílech,životě,rodině,rozhovorech s jeho nejbližšími přáteli,komentáři,jeho cestě z bouřlivého mládí až na samí vrchol trůnu krále hororu a jednoho z nejoblíbenějších a nejprodávanějších spisovatelů na světě.Kniha má nádherné ilustrace americkými umělci Michaelem Whelanem a Glennem Chadbournem a překrásné fotografie.
Pro mě jako skalního fanouška mistra bylo opět krásné si zavzpomínat hlavně v pasážích věnovaný Kingovi a jeho bouřlivým 60 .let USA protože Stephen nedostal nic zadarmo a vše co dokázal si doslova vydřel.A i když je dnes ve svých 70 letech největší legendou stále zůstal sám sebou.
Hodnocení knihy v USA je 4,5 z 5 hvězdiček i to vypovídá že prostě tohle dílo je opravdu krásný dárek všem fanouškům tohohle pána který osobně mě už chodí ,,strašit"přes cca 20 let jeho všechna díla mi drtí doma poličku a filmy mi zaplavují moji už tak masivní sbírku filmových hororu.
Co říct závěrem snad jen to že i když některá ,,nová"díla pro mě od pana Kinga sou už jen průměrná je to hlavně tím že mistr nasadil sám sobě latˇku(ovšem svým stylem co by i za jeho průměr dali třeba začínající spisovatelé tohoto žánru) tak vysoko a experimentuje,chrlí jedno dílo za druhým že je prostě občas sám svým vlastním katem.Každopádně to neubírá nic na tom že pan King je a vždy bude tím nejlepším spisovatelem všech dob,jeho knihy se budou číst prostě pořád,jeho prology k nám čtenářům vás vždy zahřejí u srdce a i ten největší morous si od něj vždy najde excelentní dílo a že je z čeho si vybírat:)))))))
Jen tak dál Stephene atˇtě zdraví a tvá spisovatelská plodnost provází ještě hezkých pár let.

12.12.2017 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhy dil a opet pecka.Je pravda ze prvni dil se mi libil o trosku vic ale to je mozna tim ze tu mel muj oblibenec Hunter spolu s partakem trosku min prostoru..Jinak o co je vrah brutalnejsi o to vic i kdyz je to morbidni s nim muze clovek na konci soucitit...Potesi novy kolega i kapitanka.Vedlejsi dejovy pribeh ktery se jako vzdy prolina a ke konci graduje je tez perfektni.
U Cartera ktery je opravdu mistr ,,detektivek” je snad jedina chyba ta ze pokud clovek po jeho dile(nebo jako ja ctete vic knih najednou)cte jineho spisovatele stejneho zanru tak alespon pro me ostatni tak nak zustavaji za nim opravdu hluboko pozadu:)))

28.10.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tohle je pro mě asi jedna z nejpředcenovanějších knih pro mladší čtenáře a její status tedy absolutně nechápu.Jedinou její předností je že je tak kratoučká asi chápu že spoustě lidem něco dala nebo je to pro ně klasika ale já to zkoušel i s filmovou verzí a dopadlo to uplně stejně.Malý princ bude holt šálkem kávy pro někoho jiného...))))

16.09.2017 1 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Cris Carter a jeho zacatek mistrovske serie pusobi jako droga bez ktere nemuzete byt a je na ni 100 procentni zavislost:)))Je to jako cist starou old school zabalenou do noveho habitu a okoreneno velkou brutalitou.Genialne poskladane hlavni postavy od Huntera pres Garciu,kapitana Boltera,doktora Winstona a v neposledni rade vraha.Zadne zdlouhave rozepisovani zacnete cist a za par hodin jste nakonci.Vraha sem sice poznal ale vubec mi to nevadilo.Zacatek mistrovskeho dila novodobeho krale detektivek a specialisty v oboru.

20.10.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Genialni nadcasove dilo od narodniho pokladu,spisovatele pana Capka.Uplne s toho mrazi jak mistr predpovedel nastup Hitlera valku a koncenracni tabory...Nedavno sem sahl po filmu a to srdicko plesalo radosti co predvadel pan Haas s panem Stepankem je skoda slov snad jen se uklonit pred takovym hereckym umenim.Bylo hodne znat ze byli Capek s Haasem vyborny pratele.Knizka i film naprosty klenot.Capek pak podle me nas nejlepsi spisovatel a genius nejen sve doby.

10.07.2019 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Čistý průměr pozdní Kingovské tvorby líp a stručněji bych to snad asi nepopsal.Je to asi jako když jdete na koncert svoji milované kapely která už náký ten pátek hraje máte na ní krásné vzpomínky ale jejich součastná tvorba vás nechá chladnými i když si stejně každé další album pořídíte i když to předchozí byl ,,pruser'' a říkáte si co kdyby...Stejně každý čeká až zazní ty nejvědší hity...King se dobře čte a dobře prodává to bude ostatně vždy pokud obal knížky ponese jeho jméno,pořád mu i věřím že psaní miluje i když kvalitu už spíš vystřídala kvantita.Co je ale smutné že jeho poslední díla bych radši viděl zfilmované než je četl protože po zavření knížky ve mě nezanechávají vůbec nic.A to se prostě u pana Kinga nestávalo.
Dokonce jsem ted znovu četl jeho román STRÁŽCI ZÁKONA který je mezi fanoušky hodnocen jako jeden z nejhorších a musím říct že kdybych to srovnal s tvorbou cca po roce 2012 tak pokud bych chtěl být fér a strážci zákona by měli ty tři hvězdičky které sem tehdy zde dával tak všechna tahle pozdní tvorba(2012) by pro mě zůstala na jedné hvězdě a to je u mého nejoblíbenějšího spisovatele sakra špatně.Zase se mu zvedla kvalita děl zfilmovaných tak uvidím třeba mě Stephen ještě nákou tou knížkou mile překvapí a když né napsáno je toho dost člověk si má vždy z čeho vybrat. :)

06.03.2017 3 z 5

Revival Revival Stephen King

Tak psát že pan King píše dobře to je asi zbytečné ovšem jde o to co píše....a to co píše v poslední době tak to je prostě nic než obyčejný pruměr...tyhlety díla jako serie pan mercedes nebo právo nálezce a revival to jestli někdo s panem Kingem touhle tvorbou začínáte tak to vás upřímně lituji...kde je to kouzlo starších Kingovek kdy po přečtení jste plný dojmu a hlavou se vám valí hejna myšlenek....nééé tady to bylo opravdu utrpení a honem to dočíst a člověk byl rád že to zvládnul asi už novodobou tvorbu vysadím a uplně vynechám....pan King pro mě zustane navždy ten nejlepší a král ale jeho novodobá tvorba je pro mě prostě odstrašující čistý pruměr kde kdyby dílo neneslo na obálce název Stephen King ani bych se neobtěžoval se čtením a to je smutné....

25.11.2016 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

než jako zájem o erotickou literaturu mládeže tohle vidím jako velmi nadsazený a komerčně dobře zvládnutý tah,který kdesi z hlubin vytáhl tuhle sračku a neznámo pro mě jak,okouzlil především mladé teenegery,protože zkuste paní spisovatelku James srovnat s Bukowským nebo M.De Sadem a Padesát odstínu šedi třeba s legendami devět a pul týdne a nebo poslední tango v Paříži,usměvné že,myslím že netřeba dál už komentovat,proto nechápu jak muže někdo tohle dílo vynášet do nebes nebo psát o něm jako o překvapivém erotickém románu

18.02.2013 odpad!

Vyborna knizka ja si precetl hlavne Kurtovo detstvi ktere opravdu nemel lehke protoze zbytek jsem znal.Na Nirvane sem vyrostl a zasahla veskerou vekovou generaci a hlavne je to jedina kapela co znam kterou si snad poslechle i clovek ktery normalne posloucha uplne jiny styl.Kurt Cobain byl uzasny umelec s bolavou dusi a je ho obrovska skoda nicmene odkaz kapely je nesmrtelny.

18.10.2019 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Genialni pan Capek a jeho dalsi nadcasove dilo.Musim se tedy priznat ze nez knizka me vic bavil film.Karel Hager tu opravdu predvadi herecky koncert.Velice psychologicke,tisnive az depresivni dilo myslim ze neni uplne pro kazdeho..Capek byl proste vizionar a tohle je jeho pohled na zneuziti techniky vuci lidstvu.Samotne dilo se pak prolina na hranici snu a reality...Capkova filozofie je opravdu uzasna.Kazdopadne pro me je zatim nejlepsim dilem Capka Bila nemoc tak davam spravedlive ctyri hvezdy.

12.07.2019 4 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Kniha o vnímání hororového fenomenu tak jak jí sám mistr vnímá zaměřená na knížky,filmy,televizi a rádio.Nádherná rekapitulace hororu mapujících posledních 30 let(první vydání vyšlo 1981).Kingovi postřehy sou naprosto fascinující autor zde rozpitvává až do morku kostí díla která měli na čtenáře a diváky hororu ten největší dopad a přidává i své postřehy.Hned na uvod varuji že tato knížka je pouze pro opravdové fanoušky hororu(mám doma 1500 hororových filmu takže ty co tu SK uvádí sem viděl asi 95 procent)a v neposlední řadě musíte milovat autorovi postřehy jinak ruce pryč od tohoto titulu....S Kingem se též shodnu že to co přinesl horor v minulých letech se s dnešní tvorbou nedá srovnat at už je to originalita,masky,láska k tomuto morbidnímu umění...Souhlasím že staré filmové a knižní horory nebudou mít už nikdy konkurenci v dnešní době.Sám King zde vypráví o navštěvování letních kin,ovlivnění komiksovými vydaní hororových příběhu,rozvíjí hororové období celkově jak se rozvíjelo a to všechno doplněno vlastními postřehy.Závěrem za mě naprosto úžasná knížka která opět přibližuje myšlení jednoho z nejlepších ,,hororových''spisovatelů a nadšenců.Milan Žáček obrovská pochvala za perfektní překlad.

22.10.2017 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Nechápu proč tohle dílo skoro všichni fanoušci Kinga odsuzujou.,proto mě mile překvapilo hodnocení zde na databázi.Jasně,kniha má dějově předem daný konec,ale je dost realistický(hlavně na AMERIKU a její dostupnost zbraní) a čte se skvěle,ja ho přečetl za jeden den,hlavnímu hrdinovi se bortí celý svět.Dokonale popsaná pasáž na večírku,jasná BACHMANOVKA se špatným koncem..dokonce jsem někde četl že kritika považuje tuhle knihu za nejhorší Bachmanovku,to je absolutní blbost,mimochodem docela si to umím představit zfilmované jako klasickou Tarantinovku.

13.02.2013 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Zatim nejlepsi Ceska zpoved nejkrasnejsi a nejtalentovanejsi herecky prvni republiky.Zboznuji hlavne jeji filmy s Hugo Haasem(zivot je pes atd).Je to psane slangem takze mate pocit ze to prave Adina vypravuje jenom pro vas a to ma ohromne kouzlo.Strasne me mrzi jak skoro vsechny prvorepublikove poklady(herci)dopadli to je opravdu az k placi a proto soudit nekoho kdo tyhle doby nezazil a nebyl na jejich miste nam opravdu neprislusi...Pro me byla Adina Mandlova nase nejlepsi prvorepublikova herecka i kdyz na ni i po letech hazeji spinu jako skoro po vsech prvorepublikovych hvezdach porad se rad podivam na jeji filmy.

04.04.2019 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Nádherná knížka pro všechny kteří miluji divokou přírodu.Myslím že knížka ani s věkem neztrácí na kráse a dala by se přiřadit k nesmrtelné klasice.

29.12.2017 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Vynikající psycho román a rozhodně né horor ve své době obrovský hit.Také bych asi řekl že nejlepší dílo Ira Levina.Trošičku asi každého zaskočí konec ale to k tomu asi patří.Jinak Polanského film je neméně kvalitní možná ještě o kousíček lepší než kniha.Má pro mě temnější atmosféru už jenom třeba pro to že ve filmovém zpracování bydlel v domě kde se natáčelo John Lennon a taky zde byl zastřelen.

16.09.2017 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Naprostá paráda a lehký závan Noir klasiky.Přečteno za pár hodin na pláži v Chorvatsku a zase jednou sem si spravil chutˇ po té novější mistrově tvorbě.Tady prostě King vsadil na to co ovládá snad nejlépe ze všeho a to je jeho mistrná vypravěčská schopnost.Chtít je možná lepší než vědět.Touto větou pan King obhajuje v doslovu toto perfektní dílo a já s ním naprosto souhlasím.Pan King nechal taky jednou záhadu na svých čtenářích a je jasné že ne každého takto čtenářsky uspokojil ale mé nadšení s této KNIŽNÍ jednohubky je opravdu obrovské.Jen tak dál pane Kingu.Je dobře že už se konečně u nás začali vydávat a plánovat dosud nevydané knížky pana Kinga a i že se vydavatelé drží jako v tomto případě i originál obálky která je perfektní.Za mě po dlouhé době jedna z lepších a pohodových věcí od mistra.

24.08.2017 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Ježíííš pane Kingu vratte se zpět k hororu nebo vytáhněte ze šuplíku náký starý psychotriller které tak dobře umíte,tohle je děs uplně stejně tragický příběh jako pan mercedes absolutně nechápu zdejší hodnocení uživatelu trošíčku už mi to připadá že dáváte 5 hvězdiček už jenom když vidíte že je na obálce napsáno King jinak si to neumím vysvětlit...Já také Kinga zbožnuji ale když se nezadaří tak tu nebudu psát že je to boží dílo a tady se nezadařilo...pan King sám sebe potápí nasadil si v mládí latku moc vysoko a ted chudák má problém držet tu kvalitu v rovnováze takže dávám tři hvězdičky číst se to dá ale určitě stačí jednou a dost a to je pro mě u pana Kinga teda sakra málo...

25.11.2016 3 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tohle je naprostá katastrofa, udělat z mých oblíbených upírů domácí mazlíčky, navíc, ruku na srdce, slečny a dámy, styl jakým je to napsaný i bez fantazie dokáže zvládnout školačka z prvního stupně, navíc to má ještě tři pokračování a film netřeba komentovat absolutní zhnusení upířího žánru, zlatá slova Stephena Kinga - Meyerová neumí psát .

10.06.2012 odpad!

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Genialni herec,zpevak,vyborny scenarista a ted i spisovatel.David Duchovny.Tohohle cloveka zboznuji ale od jeho spisovatelskeho debutu,,jednohubky’’sem vubec nic necekal.A prave proto me jeho pohadka pro dospele vyborne sedla.Neni to narocne cteni ale to pan Duchovny ani nechtel.Dilo vyborne zabavi cernym humorem nebo pohledem na dnestni svet plny nabozenstvi a etnickych problemu,vztahu lidi s lidmi a nebo se zviraty a to vse samozrejme velmi odlehcene ale o to vic to cloveka prave bavi cist.Je jasny ze mozna ne kazdy pochopi co timhle dilem chtel pan Duchovny rict ale vyborne pobavil a jako debut rozhodne nenudi.Serial Californation miluji,Akta X uz sou kultovni ty zna clovek nazpamet,Duchovnyho blues ala Bob Dylan me taky dost bavi a sem rad ze si ted muzu pridat i jeho spisovatelsky debut a urcite rad si od nej jeste prectu dalsi veci.

25.04.2019 5 z 5