Dax Dax komentáře u knih

Když odhlédnu od obsahu, který je krom autorova znechuceného náhledu na dnešní svět hlavně oslavou vychcaných pohrobků komunismu, jsem překvapen formou. Nečekal jsem, že někdo, kdo má za sebou tolik vydaných knih, píše tak špatně. Ploché postavy, triviální rozhovory... Tolik oslích můstků v knize jsem snad ještě nezažil. Do konce jsem to vlastně dotáhl hlavně proto, že mě zajímalo, co dalšího autor vykonstruuje, aby děj nebo postavy uvedl do kontextu právě popisované doby a příběh měl spád. Občas to byla velká legrace. Kniha mi hodně připomínala podobně objemný spis(ek) "Apokalypsa Evropy," kterou taky napsalo "spisovatelské" eso obtížené grafomanií, zřejmě pod dojmem nebetyčné velikosti jeho intelektu.
Dalšího Vondrušku si nechám v klidu ujít.

02.04.2020 2 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Hard&heavy sci-fi, říznuté psychologickým drama. Téměř nulová akce, ale precizně budovaná atmosféra a nebojím se říct monumentální popisnost jevů a pocitů. To vše je zároveň klad i zápor knihy, protože kniha je náročná na pozornost a současně téměř hypnotická, ale kouzlo a atmosféra knihy spočívá právě v tom. Pokud se člověk začte, Solaris ho pohltí a nepustí.

12.06.2018 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Mr. Gaiman stvořil další hezky potemnělý svět s hutnou atmosférou, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Jak už má zvykem, všechno to trochu pootočil a nastavil jiné úhly; hodní a milí mrtví, zlí živí a vzpomněl i na Lovecraftův Bájný Kadath, za což mu patří dík. Ačkoliv je příběh velmi temný, je napsaný velmi...laskavě. Mauglí meets Haunted house. Soundtrack tu: https://www.youtube.com/watch?v=iOi9gjoylas

30.01.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Strohé vyprávění, ze kterého je cítit bahno, krev, chlór, rezignace, otupělost a kamarádství na život a na smrt. Im Westen nichts Neues!

06.03.2016 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jazykově ořezané na kost...až to chřestí. Strohé vyprávění o pustém světě, kde "poslední dobro" je v malém chlapci ("Jestli on není slovo boží, tak Bůh nikdy nepromluvil...") a jeho otci, který se ho snaží ochránit i za cenu toho, že by se v očích svého syna měl stát tím špatným.

19.05.2015 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Velmi, a to nepřeháním, podrobné vědecké drama. Čtenář musí být připraven proplavat, ale zároveň se o něm dozví, mořem informací z lékařského prostředí. Ale tím, že tým lékařů bojujících s virem, tvoří různorodé, dobře popsané postavy, román neztrácí spád. Moje první Crichtonovka a nejspíš ne poslední.

27.02.2019 4 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Kolik povídek, tolik světů a každý dokonalý. Skvost, který by neměl chybět v žádné knihovně fanouška sci-fi, fantasy a hororu.

21.02.2016 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kniha mi dala trochu zabrat. Myslím, že to není letní čtení. Přívětivá surrealistická báje odkazující na několik mýtických příběhů, odehrávající se v několika časoprostorových rovinách. Pan Murakami dává čtenáři velký prostor ve výkladu příběhu, takže je možné, že při opakovaném čtení (což si kniha určitě zaslouží) se objeví nové dimenze.
Určitě ji ale nebudu číst v letním žáru. Spíš v mlhavém podzimu brzkého šírání.
Soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=MgApT3VHtZY

10.09.2018 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Propracovaný svět Arrakisu mě nepřestává dostávat, kdykoliv knihu otevřu a znovuobjevím. Zdánlivá složitost se rozplyne přesně v okamžiku, kdy se čtenář nechá vtáhnout do děje. I po padesáti letech perla sci-fi literatury.

16.05.2015 5 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

A přešel zase déšť a podal mrtvým vodu skrze květiny

30.03.2018 4 z 5

Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Yongey Mingyur Rinpoche

Odchod do bezdomoví jako ústřední bod meditační praxe.
I když jsem od knihy očekával něco jiného, totiž putování a bezdomovectví rinpočheho, následujícího příkladu Buddhy Šakjamuniho, dostalo se mi ujištění, že i mistr meditace se musí sklonit před okolnostmi a že i jemu trvá, než opět najde "pevný" bod své mysli.
A co si z knihy odnáším jako hlavní poučení? Že má smysl odcházet a že má smysl začínat... stále znovu a znovu...

09.08.2021 4 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Rudolf Krautschneider je krásný člověk. Píše srdcem. Cestopis chuti mořské soli. O lidech na oceánech, polárních stanicích, v přístavech a slumech.... Přiznám se, že při čtení téhle knihy, zvláště častí o plavbách v pasátových mořích mě trochu popadala toulavá. Rozhodně se těším na další knihy.

24.04.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Zapeklitá věc, tahle kniha. Tóru je postava mi blízká, jeho odcizení a osamělost popsaná krásně a pak to najednou rozbijí banální tlachy, jejichž smysl jsem nepochopil. Některé, takřka snové pasáže měly takovou atmosféru, že noci jejich čtení budou ještě dlouho v mé paměti a stejně tak frustrace z nezáživných popisů činností, některých rozhovorů a cest vlaky a autobusy. Možná, že kniha má ještě jinou úroveň, kterou jsem já však neodhalil. Přesto na ni budu rád vzpomínat.

30.01.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pěkný výlet do estébáckých archivů, Bílých Karpat a "pohanské" minulosti.

31.05.2015 4 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Příběh vystavený na klasickém mytologickém putování labyrintem, při kterém hrdinka prochází časovými i prostorovými pásmy, povstává z popela a transformuje sebe a tím i labyrint. Vše v druidském hávu. Za mě pecka. Těším se na Les kostí.
Soundtrack zde: https://www.youtube.com/watch?v=br_Tsa97xLU

19.10.2018 5 z 5

Pár much a já Pár much a já Macuo Bašó

Čten ve světle Luny
dárek od knihkupce
udělal radost

30.04.2018 4 z 5

Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy Leonard Koren

Jednoduchost zjemňuje smysly.
Vyniká krása obyčejného.
Dokonalost nehybnosti.
Ticho.

17.04.2018 4 z 5

Kolaps Kolaps Jared Diamond

"Spokojenost s naším dnešním pohodlím nedává smysl, pokud je jasné, že náš současný směr je neudržitelný." Kniha ukazuje kolapsy, důvody kolapsů a možná východiska z nich. Ukazuje paradox lidské rasy vytvářet hodnoty na úkor světa, ačkoliv tyto hodnoty zanikají, když zaniká svět kolem nich. Líbilo se mi, že autor nekáže, jak bychom měli postupovat, jen ukazuje na možná budoucí řešení. Nepropadá pesimizmu, ale dokáže najít důkazy nebo směry k "opatrnému optimismu." Většina z nás trpí psychologií davu, kdy předpokládáme, že až se problémy dostaví, někdo odpovědný!!! bude mít řešení. Většina trpí amnézií krajiny, takže nevnímáme, jak se bezprostřední svět mění, přetváří a někdy bohužel mizí. Proto je dobré, že jsou lidé jako je Jared Diamond, kteří jsou na tyto změny citliví a hledají východiska. Knihu doporučuji VŠEM!

12.02.2018 5 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

První kritika buržoazie a kapitalismu mého života. Dodnes nezapomenu na situaci, kdy měl Neználek zaplatit za jídlo a nevěděl, co po něm číšník chce.

16.01.2016 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Kniha není špatná, přináší spoustu informací, které můžou být užitečné člověku dosud nepolíbenému holistickým přístupem k životu, navíc interpretovaných jako vlastní zkušenost autora-lékaře.
Pro někoho zjevení, pro mě samozřejmost. Více takových lékařů, více takových knih, více nadšených čtenářů.

18.10.2021 3 z 5