Daura Daura komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Toto bolo to najkrajšie, čo sa mi kedy dostalo do rúk. Od strednej školy som nezemnila svoju top1 knihu, včera sa to však zmenilo. Je to najkomplexnejšie dielo, aké som kedy držala v rukách. Že sa v prvej časti nič nedialo? Blbosť... každú jednu kapitolu som dýchala s deťmi, okolo ktorých sa príbeh točil. Vždy som sa neuveriteľne tešila na ďalšiu kapitolu. Vzhľadom k tomu, že študujem právny odbor, boli mi aj všetky rozhovory s Atikom veľmi blízke. Nemám najmenší dovod za niečo strhnúť hviezdu. Mne táto kniha veľmi obohatila život...

02.02.2021

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Moje nejmilejší Anna... Tato kniha mi pomohla překonat mé těžké dětství. A stále se k ní vracím i v dospělosti. Četla jsem ji snad 1000 krát. A stále nemám dost. Nejhezčí knížka pro duši.

07.04.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Moc krásne čítanie, vždy pohladí dušu.

14.02.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Naprosto fascinujúce! Na konci každej kapitoly som vedela, že niečo musí prísť, ale ono to neprichádzalo hneď, tak som musela čítať ďalej. Musím povedať, že takto pútavú knihu som ešte nečítala a to som fanúšik Kinga. Bravó!

16.12.2020 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Konečne niečo čitateľného, prvé dve knihy sa mi moc nepáčili.

16.07.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Promiňte mi to všichni, ale kniha je umělá, nad každou větou Ládík příliš přemýšlí... Nic moc se nedozvíme, nevíme, jak Ládík udržuje na cestách hygienu, kam kadí, jak se kam dá nebo nedá dostat... Od cestopisu si představuji zjišťovat, jak to kde chodí a jak bych to asi dala já. Chci poznávat lidi a jejich kultury. Tato (i jiné jeho knihy) je jenom sebestřední vyprávění bez informační hodnoty. Navíc mi fakt Ládík nesedí lidsky, vadí mi, jak nedá penízky lidem, kteří ho s dobrým srdcem ubytují, jinak mu pomůžou nebo vidí někde chudé lidi prosící o pomoc atd. Jiní cestovatelé s tím potíž nemají. Hold, někdo pro někoho něco udělá, jiný zas ne. Takový je Ládík.
Myslím si, že existuje mnoho cestovatelů, kteří píšou svoje knihy s otevřeným srdcem a očima, navíc také s humorem. Osobně nechápu, že se Ládík takhle vyexponoval. Vidím to jako nafouklou marketingovou bublinu.

04.11.2021 1 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Zhltla som ju jedným dychom. Zatiaľ pre mňa najlepšia kniha od Dána.

02.02.2020 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Fenomenálne, skvelé, úžasné!
Prečo čítať komerčné braky, keď tu máme Grangého?
Milujem to!

26.05.2023 5 z 5

Tuhá zima Tuhá zima Kim Faber

Co blbnete?
Máte tady velice kvalitní severské krimi a vy to nevidíte?
1. Napsáno výborně.
2. Kriminalisticky přesné.
3. Fungujíci logika.
4. Fungující dialogy.
5. Důraz na detaily v příběhové linii.
6. Sympatické postavy.
7. Děj zajímavý od první stránky.
Co jako chcete více? Někdy těmto recenzím nerozumím. Určitě se hned poohlédnu po pokračování.
Ze severského krimi je to ten lepší standard.

16.12.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak som tiež podľahla davu a siahla po Carterovi. No, neviem nad čím sú všetci tak prekvapení. Vraha som odhalila cca po 50 stránkach. Ak vám nepomože jednoduchá vylučovacia stratégia, tak v priebehu celej knihy je snáď tisíc indícii. Navyše tie indície nevyhovujú na ostatné postavy vobec. Dokopy je tam tak 15 postáv, takže vážne žiadna ťažká práca. Trochu ma to frustrovalo i z dovodu, že všetko som už videla dávno v amerických seriáloch. Dokonca aj ten snuff bol už spracovaný v seriálovom krimi dávno pradávno.
Kniha je to dobrá, o tom žiadna. Ale je to obyčajný mainstream. Nedala mi nič nového do života. A všetci ľudia krásni, situácie predvídateľné. Vraj v iných knihách je to lepšie. Nuž, uvidím...

01.03.2022 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Jo, myslela jsem, že jsem už četla dokonalé skandinávské detektivky. To, co Larsson předvedl v této knize, je nepopsatelné. Naprosto fenomenálně propracované charaktery lidí, jako pavoučí síť protkané jejich příběhy a vůbec všechno popsané do nejmenších detailů. Navíc vše dává smysl!
Klaním se před tímto dílem!

05.08.2021 5 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Fantastické, dychberúce, emotívne... Jedna z najkrajších a najnapínavejších kníh, aké som kedy čítala. I napriek tomu, že som videla najprv film, tak ma kniha prekvapovala každou stránkou. Taktiež keď som bola uchvátená z filmu, z knihy som bola uchvátená mnohonásobne. Veľmi vrelo doporučujem! Nevedela som sa od nej odtrhnúť.

25.02.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Problém tejto knihy je, že nás ju nútili čítať na základnej aj strednej škole. Vtedy som ju neznášala. Ale keď som si ju prečítala v prvom ročníku na vysokej, zhltla som ju jedným dychom a odvtedy asi 50x. Je to ako s Babičkou. Nútia nás čítať knihy, na ktoré treba duševne vyzrieť. A potom to takto dopadá. S odstupom času teda za mňa plný počet hviezd.

13.02.2019 5 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

Toto bola absolútna nádhera!
Chápem, že pre študentov môže byť takáto kniha traumatizujúca, ale pre zrelého dospelého človeka je výnimočná, krásna a hlboká.
Je to príbeh dvoch duší, ktoré k sebe hľadajú cestu. Prežívajú krásne chvíle, niekedy i útrpnosti. Smiech a nežnosť vystriedajú slzy sklamania. A duše sa snažia opäť nájsť.
Ríša je ľahkomyselný mladý muž, Helenka trpí sociálnou fóbiou (niektorí to tu nazývajú naivitou). Nádherná príroda dotvára komplexný romantický zážitok.
Moja kniha obsahuje dychberúce ilustrácie a vo svojej dobe musela stáť celú výplatu. Je naozaj tým najkrajším, čo vo svojej knižnici mám. Kúpila som ju za 20 Kč v antikvariáte.
Mimochodom, iba taká malá reakcia na komentáre typu "je to zastaralé". Verte či neverte - kedysi ľudia nemali iphony či Badoo...

17.01.2022 5 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Moja prvá eroticky ladená kniha. A že ma fakt nadchla! Myslím, že to nie je nič moc pre staršie ročníky, ale my, deti 90tiek, to oceníme všetkými desiatimi. Už sa neviem dočkať druhého dielu.

10.12.2021 5 z 5

Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Sherry Argov

Díky této knize jsem zjistila, že netrpím psychickou poruchou, ale že jsem jenom "hodná holka". Jsem učebnicová "hodná holka" se všemi úzkostmi, jak je autorka popisuje. Já si kvůli těmto stavům vyhledala psychologa, který mě starostlivě finančně vyždímal a teď se dozvídám, že to tak má spousta dalších žen? Dobře, hodně mě to povzbudilo, že vlastně nejsem psycho, jenom si nevážím správně samou sebe. Kniha byla pro mě tudíž velmi naučná, dala mi velkou úlevu do srdíčka a také pár rad, co a jak dělat.
PS: Dnes jsem šťastně vdaná a pár rad jak komunikovat s partnerem jsem vyzkoušela. Hrome a ono to funguje! Oběd byl na stole, dveře se záhadně opravily a kočky nakrmily.

05.04.2021 4 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

V první řadě chci říct, že jsem se v životě věnovala profesionálně šachům i roller derby, takže informace ohledně sexismu, nerovnosti pohlaví nebo LGBTI+ komunitě jsou mi známé.

Kniha byla perfektní. Příběh se logicky vyvíjel, jednotlivé kapitoly krásně navazovaly, byla cítit příjemná dynamičnost a progres. Postavy v knihe si prostě zamilujete, v hlavě se vám vytvoří věrný obraz a vy prožíváte s nimi jejich milostnou romanci. Nemám výhrad vůči ději, i když pár šachových nesrovnalostí tady bylo. Nevermind.

Co mi však vadilo bylo to, že tato 18ti letá hrdinka v této YA knize měla za sebou v sexu tolik, co nestihne jedna úspěšná pornoherečka. Nevím, zda bych chtěla dávat své pubertální dceře takový příklad. Chápu, že to v kontextu vyznívalo tak, že Mall nevěří na lásku a proto si užívá nevázaného sexu, ale sakra.... Bylo jí jen 18 aby skákala do nezávazného sexu s random lidmi z Tindru. Sakra, sakra, sakra, v jaké době to žijeme?

Druhá věc, která mi vadila, byla prezentace LGBTI+ komunity. Postavy měly sex s klukami i s holkami, jakoby to byla volba. Když se Mall jrn tak zeptala Nolana, tehdy pro ni cizího člověka, zda spí se svým kamarádem... To bylo fakt hodně nevhodný. Opět se ptám, v jaké době to žijeme? Být "bi" nebo "homosexual", to sakra není volba, to je něco, k čemu má člověk dospět na základě svého nitra. Jestli má někdo pocit, že takovýma příkladama někdo LGBTI+ komunitu skutečně podporuje, tak je to stejně kontraproduktivní jako "musíme do každého filmu obsadit černocha, protože by to jinak lidi řešili". A pak to až lidi začnou skutečně řešit.

Být homosexuál nebo "bi" není volba (jak mě to připomínalo dobu glam rocku). K tomu člověk dospěje a tak to prostě je. Není správne to dělat proto, že je to teraz "in". Je správné to dělat, pokud to tak člověk skutečně cítí.

06.04.2024 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

U Kinga to mám tak, že ma kniha veľmi baví, alebo vôbec nebaví. Táto bola úchvatná!

15.09.2023 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Mimo toho, že autori nejako omylom zabudli "vyriešiť" polku vrážd, kniha je chaotická, nelogická a plytká. Minimálne polku textu by som vyškrtala a vrelo by som chcela doporučiť tvorcom nejakú učebnicu kriminalistiky. Všetko z oblasti polície i medicíny naprosto mimo realitu. Naviac za celých 500 strán si nevytvoríte nijaké puto s postavami. Ako toto môže byť bestseller, to už fakt nechápem... Pritom trh je plný fakt kvalitných detektívok, o ktorých ľudia nemajú ani páru.
No nič. Idem si radšej otvoriť Grangého...

16.05.2023 1 z 5

Dívka jménem Patience Dívka jménem Patience Daniel Clowes

Tak tohle byl pořádný úlet. Jenomže když se řekne slovo "úlet", člověk si představí nějakou totální blbost. Musím vás ale zklamat. Tenhle komiks má hlavu a patu víc než novoroční projev pana prezidenta. :)
Jako pokud byste chtěli začít s komiksama, Daniel Clowe je na to ten pravej. Znáte to... Amíkovské filmy jsou tonální kravina a francouzské mají duši. Tvorbu tohoto autora bych tedy přirovnala k francouzskému filmu. Je to vulgární ale citlivé, zvrhlé ale kreativní, střelené ale inteligentní. Navíc grafická podoba má skvělou atmosferu a hrdiny prostě musíte milovat!

13.05.2022 5 z 5