DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Tokijský ghúl 6 Tokijský ghúl 6 Sui Išida (p)

Od Tokijského Ghúla jsem si dal na nějaké období oddech a možná i proto jsem po otevření mangy začal hltat každou stránku a 6. díl jsem právě dočetl na jeden zátah. Jedna věc tedy je, že mi TG chyběl, druhá věc je, že jde o velice kvalitní díl. Příběh začíná nabírat pořádně na obrátkách, napětí se dá krájet, akce je zde požehnaně a dostaneme taky přednášku o "drápech". Na scénu se dostává skupina Aogiri i nový, kapku vyšinutý vyšetřovatel Suzuja. A to je zárukou toho, že se začne něco dít. Je zde pár odlišností od anime, což vůbec nevadí a jsem zvědav, jak bude v manze probíhat "rozhovor" mezi Kanekim a Jamorim. Těším se na 7. díl.

07.02.2021 5 z 5

Zápisník smrti 10 Zápisník smrti 10 Tsugumi Ohba

Po několika slabších dílech dávam desáté manze plné hodnocení 5*. Mella a Neara pořád moc nemusím, nicméně Mikami i Takada jsou výborným osvěžením a oživením uvadajícího příběhu. Hlavně Mikami a jeho oddanost "Bohu" byla znázorněna excelentně. Jo, poslední dva díly budou ještě velice zajímavé.

17.01.2021 5 z 5

Hitokiri Hitokiri Oskar Fuchs (p)

Áno, aj ja môžem potvrdiť, že sa autor od Frosta zlepšil. Minimálne vďaka tomu, že ubral z erotiky, čo v jeho predošlej knihe bolo občas až iritujúce. V Hitokiri vsadil viac na decentnosť a vyplatilo sa. Humor bol tiež vychytaný lepšie než naposledy. Aj príbeh je zaujímavejší než minule, zápletka bola slušná, Fuchs sa s príbehom celkovo vyhral. Prekvapili ma Košice (netušil som, že tu máme pobočku AMS =D), celkovo zasadenie fantasy do reálnych miest autorovi ide. Čo sa mi obzvlášť páčilo, bolo využitie japonskej mytológie a kultúry. Ako fanúšikovi Japonska mi Fuchs urobil veľkú radosť.
Chybou na kráse bol pre mňa autorov fetiš na prísne/dominantné ženské (viď komentár Hzjena). Na konci knihy ich bolo toľko, že už to bolo vcelku neprehľadné a nevedel som, ktorá je ktorá.
Lindner nie je Frost a zo začiatku si na to čitateľ musí zvyknúť - sú to typologicky úplne odlišní "hrdinovia". Ich vzájomné interakcie však boli veľmi zábavné. Niekomu sa viac páči Frost, niekomu Lindner.
Bavil som sa. Viac než pri Frostovi, takže dávam 4*. Určite skúsim aj Leichenberga.

23.12.2020 4 z 5

Rozhovory o mnohosti světů Rozhovory o mnohosti světů Bernard Le Bovier de Fontenelle

Na začátek si čtenář musí uvědomit, že tohle je popularizační text z let 1686-87. To znamená, že ne všechny údaje budou z naší perspektivy vědecky přesné. De Fontenelle však jako vědec, filozof i popularizátor u mně jednoznačně uspěl. Ano, určité věci znejí hodně pritaženy za vlasy, nicméně je zde hromada informací, kterými autor dokonale vystihl dobovou vědu a filozofii, stejně tak důmyslně a atraktivně své poznatky předává markýze, t.j. čtenáři. Nebál bych se říct, že v mnoha věcech i předběhl svoji dobu, protože číst v textu ze 17. století o zániku Slunce, oběhu Země kolem vlastní osy, nebo také o neschopnosti člověka dovidět do vesmíru dál než mu je souzeno - což nádherně nahrává teorii o sešívaném multivesmíru - je něco opravdu průlomového nejenom pro popularizační literaturu.

15.10.2020 5 z 5

Lidské, příliš lidské Lidské, příliš lidské Friedrich Nietzsche

Nietzscheho aforistickému spisu z jeho "pozitivistického" obdobia nechýba nič, čo by robilo Nietzscheho Nietzschem. Hromada ironických, sarkastických, ale zároveň aj pravdivých a hĺbavých životných právd, pri ktorých sa aj ten najväčší moralista začne pýriť a uvedomí si svoje pokrytectvo, je jednoducho poznávacím znakom nemeckého filozofa. Musím sa poďakovať vydavateľstvu Oikoymenh za vydanie tejto knihy, pretože určite patrí ku klenotom filozofickej bibliografie a český preklad známej filozofickej prekladateľky, pani Koubovej, tejto knihe svedčí.

"Stát se myslitelem. - Jak se může někdo stát myslitelem, pokud nestráví alespoň třetinu každého dne bez vášní, lidí a knih?"

02.08.2020 5 z 5

Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba Terry Brooks

Ze začátku na rovinu řeknu, že se mi prequelová trilogie líbila. Vím, že tyhle filmy mají své chyby a nezvyknu je úporně za každou cenu bránit, když dojde na kritiku, nicméně jsem si je užil a z mého pohledu jsou omnoho lepší než sequely od Disneyho.
Je jasné, že tahle knížka je napsaná podle scenáře k filmu a tudíž nepřináší žádný nový příběh, ale nabízí několik informací a scén, které se do filmu nedostaly. Tím podle mého názoru obohacují příběh, jenž všichni známe. Co víc, oproti filmu se mi v knize velice líbilo jak Terry Brooks pracuje s vývojem vztahů mezi postavami, hlavně dvojic Qui-Gon - Obi-Wan a Anakin - Padmé, takže čtenář má možnost pohlédnout "pod pokličku" a více se vcítit do situace protagonistů. Mám pocit že i Darth Maul dostal více prostoru než ve filmu. S knihou jsem tudíž velice spokojen.

29.07.2020 5 z 5

Tokijský ghúl 3 Tokijský ghúl 3 Sui Išida (p)

Opět nemám žádné výhrady. Scéna infiltrace ÚPG byla skvělá, kresba velice povedená, příběh se hezky rozvíjí. Zatím jsem velice spokojen, takže není důvod ubírat *.

15.06.2020 5 z 5

Batman: Noc nestvůr Batman: Noc nestvůr James Tynion IV

Noc nestvůr jsem dostal jako dárek. I když Batmana znám, tak nejsem zrovna velký fanda DC universe, právě proto mi jména jako Spoiler nebo Gotham Girl vůbec nic neříkají. Takže komiks hodnotím jako ne-fanda a totální neználek. Celý sešit je jedna velká akce, kresba mi nepřišla nějak moc exceletní i závěr byl dost uspěchaný. Batman mi přišel neuvěřitelně upozaděný. Na druhou stranu byl světlým bodem Nightwing, kterého jsem snad jako jedinou postavu kromě Batmana, Strange a Alfreda v tomhle sešitu znal. Dávám 2*, jako nováčka by mně ale tenhle crossover k DC universu vůbec nepřilákal.

12.06.2020 2 z 5

Zápisník smrti 1 Zápisník smrti 1 Tsugumi Ohba

Death Note je mojí první mangou. Nejdřív jsem ovšem viděl anime inkarnaci, kterou jsem si zamiloval (hlavně první polovinu seriálu). Už mám za sebou i několik dalších anime seriálů, takže jsem byl samozřejmě zvědav, jaké je to mangu číst a jak se příběh liší od seriálové verze. A musím říct, že jsem velice příjemně překvapen. Četlo se mi to výborně a ani to obrácené čtení mi nedělalo žádné větší potíže. Je mi líto, že jsem původně celej ten manga/anime boom tak nějak přespal, protože jsem se na tohle vždycky díval spíše opovržlivě a teď se za to stydím. Ono je to asi osud, protože k Death Note jsem se dostal prostřednictvím mého filosofického výskumu pro katedru. Takže myslím, že můžu hrdě prohlásit, že jsem se stal fanouškem mangy/anime a u prvního dílu to rozhodně nezůstane.

27.05.2020 5 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Druhý díl spisu Volání Cthulhu je dle mého názoru stejně dobrý, jako ten první. Pokračování Případu Charlese Dextera Warda je opravdovým literárním skvostem a stydět se nemusí ani další povídky z tohohle svazku: Hrůza v Dunwichi, Šepot v temnotách a Barva z kosmu - ve všech bylo napětí a děs vytaženo do maxima. Přesně takové čtení jsem od Lovecrafta očekával a byl jsem absolutně spokojený. Z kratších fragmentů se mi nejvíce pozdávala Historie Necronomiconu.

11.07.2019 5 z 5

Kacířské eseje o filosofii dějin Kacířské eseje o filosofii dějin Jan Patočka

Zajímavá analýza filosofie dějin jedné z předních postav české i evropské filozofie. Samozřejmě o Kacířských esejích můžeme právem mluvit jako o zásadním textu - zásadním pro chápání autora samotného, nicméně zásadním rovnež pro vývoj fenomenologie i filozofie celkově v našem regiónu. Text, který rozhodně stojí za přečtení.

06.06.2019 3 z 5

Podzemí Podzemí Stephani Danelle Perry

Knížka se mi velice líbila. Ano, je o něco málo horší než první a třetí díl, ale je to stejně zábavná jízda. Nemohl jsem se od ní odtrhnout, Podzemí je knihou napínavou od začátku do konce. A epilog tomu nasadil korunu. Konečně se dovíme, co pohání pana Trenta. Paráda, 5 hvězdiček - mimo jiného i za skvělou obálku, Claire na ní vypadá opravdu chutně ;) A abych nikoho neurazil, tak Leonek také není k zahození (no homo).
P.S. Alespoň vím, čím se inspiroval Paul W. S. Anderson při tvorbě filmu RE: Retribution, bohužel jeho snímek dopadl mnohem hůř než Perryové kniha.

16.05.2019 5 z 5

501. legie 501. legie Karen Traviss

Republikové komando je nadobro pryč. Zůstali jenom mandalorianští kluci Kala Skiraty ukrývající se na Mandaloru, několik Jedijských uprchlíků a První Galaktické Impérium, které nyní disponuje Imperiálním komandem. Tahle kniha měla obrovský potenciál, nová éra, pozadí a minulé události mohli (a měli) být zárukou budování něčeho skvělého. Ale to by asi musel psát jiný autor. Určitě bylo tohle kapku lepší než předešlý Rozkaz 66. Bohužel, Travissová pokračovala v mnoha neduzích Republikového komanda. Už mě neštvala Etain s její schopností dělaní opravdu debilních rozhodnutí. Tuhle čest zde přebral Darman. Bohužel. Během 4 knih, jsem si na něj zvykl a měl jsem tuhle postavu docela rád. Ale co zde s ním autorka provedla, bylo s prominutím na blití. Ještě že se zde vytáhl Niner a jak jsem ho dosud docela přehlížel, v 501. byl jednou z nejsilnějších stránek knihy. Podobně jako Bardan Jusik. Ostaní postavy jsem bral v pohodě, jenom s Darmanem jsem měl opravdu problém. Doufal jsem i mnohem víc v rozvíjení atmosféry nového režimu. Neukončenost příběhu mne vzhledem k událostem Travissová vs. Filoni nepřekvapuje, ale stejně byla 501. Legie ukončená dost podivně - i předchozí knihy končily více-méně cliffhangerem, alespoň se však vždycky něco v závěru vyřešilo - zde nikoliv. Ale dobrý, po slaboučkém Rozkazu 66 jsem čekal něco mnohem horšího.

12.03.2019 3 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Stephani Danelle Perry

Město mrtvých přináší po poněkud vlažnější dvojce (Caliban Cove) do příběhu RE nové postavy, které se díky druhé videohře těší už řádku let mimořádné oblibě. Ano, do Raccoon city přicházejí Leonek a Claire. Nicméně 5 hvězdiček nedávám Městu mrtvých jenom kvůli postavám, ale i kvůli příběhu, jenž sice kopíruje svou (mimořádně zdařilou) videoherní předlohu, vzdává ji ovšem svým provedením patřičný hold a autorka jakoby se po nevýrazném příběhu druhé knihy opět probudila a pálila na čtenáře ostrými z M249-tky. Nové postavy, nová monstra, nový typ viru, nová odhalení a ještě mnohem víc ve velice akčném provedení. Pořád se totiž něco dejě a ani jediná stránka vás nenechá oddechnout. Zamrzí jenom menší, resp. méně výrazný zbraňový arzenál, ale na druhou stranu Leonek ukazuje že i bez RPGček a samopalů, s poměrně malým kašpárkem (Desert Eagle) se dá sehrat grandiózní divadlo.

22.02.2019 5 z 5

Dionýské dithyramby a jiné básně Dionýské dithyramby a jiné básně Friedrich Nietzsche

Úchvatná sbírka básní geniálního myslitele F. Nietzscheho, ve které je citelné spojení mimořádných uměleckých zručností a zarathustrovské filozofie. Hloubka a osobitost veršů místy pozastavuje dech. Tohle je absolutní manifestace autorova vztahu k myšlení - pohrdal akademickým postojem k filozofii a ignoroval hranice mezi ní a básnictvím.

15.02.2019 5 z 5

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Nebylo to zas tak špatné. Ano, je pravda, že nebýt to kniha od Sapka, tak bych si ji nejspíš nekoupil, ale po přečtení musím říct, že Zmije je docela povedená knížka. Kdo od toho čeká dalšího Zaklínače, ať to raději nekupuje, tohle je něco jiného. Jiné postavy, jiné prostředí, jiný příběh. Fantaskní prvky mi nepřekáželi, beru to jako typický tah mistra Sapkowskeho. Oceňuju nápad autora vložit hlavní linii příběhu do období sovětské intervence v Afghanistánu, právě fakt, že to bylo takhle odlišné od Zaklínače a Husitské trilogie mi imponovalo. Docela jsem měl ale problém s vizemi Drummonda a britské armády - byla to spíše nezáživná vata, než plnohodnotná vedlejší příběhová linie. Ale jinak jsem spokojen.

02.02.2019 4 z 5

Místo člověka v kosmu Místo člověka v kosmu Max Scheler

Zajímavé čtení. Scheler sice není jedním z mých oblíbených autorů, ale několik trefných myšlenek se zde přece jenom nachází... i když s některýma na druhou stranu nemohu souhlasit. Rozhodně bych ale (kdybych byl Scheler) zvolil jiný název pro tohle dílo. Rozumím, že zde autor pracuje s přírodou jako kosmem, resp. mi to došlo při úvahách o stupni psychična u živočichů, ale stejně je tenhle název jistým způsobem zavádějící. Přece tohle nemá nic společného s kosmologií (moderní, ale ani s tou mýtickou) a tedy ani s ukotveností člověka v univerzu v tom opravdovým slova smyslu. Spíš naopak, hodně jsem zde cítil heideggerovský Dasein. Celé to bylo spíše z pohledu "člověk a jeho vztah k sobě samému směrem dovnitř" než to, co jsem nejdřív čekal, tedy "člověk a jeho vztah k okolnímu univerzu směrem ven."

23.01.2019 3 z 5

Keep Calm and Zomri Keep Calm and Zomri neznámý - neuveden

Memes, vtipné a sarkastické internetové obrázky mám rád. Ale od tohto som čakal viac. Rozumiem účelu tejto (knihy? Dá sa to tak nazvať?) brožúry, množstvo vtípkov a horko-sladkých sarkastických obrázkov bolo fajn, ale celá táto vec bola len o jednom - o politike. Akoby sa na Slovensku a v životoch mladých ľudí neudialo v minulom roku nič iné. Takéto veci ani takýchto ľudí, ktorí vedia len hádzať špinu na vlastnú krajinu a na všetkých, ktorí majú odlišný názor ako oni, nemám rád. Je to publikácia z ktorej srší negativita a nenávisť - práve na záver roka, kedy som túto knihu čítal, som takúto negativitu nepotreboval. Žijeme síce v krajine v akej žijeme, ale nie všetko je tu tak hrozné. Ďakujem, ale nie, nie som fanúšikom knihy, stránky Zomri ani jej adminov.

01.01.2019 odpad!

Herakleitos z Efezu Herakleitos z Efezu Július Špaňár

Publikácia Herakleitos z Efezu od Júliusa Špaňára je zaiste veľmi zaujímavou, všestrannou a podľa môjho skromného názoru jednoznačnou voľbou pre každého, kto by si rád rozšíril svoje filozofické obzory a prenikol do myšlienok tejto osobnosti starovekej filozofie. Anotácia knihy ozaj neklame a čitateľovi ponúka vskutku ucelený a univerzálny pohľad na dielo nielen Herakleitovo, ale čiastočne v rámci súvislostí i na dielo Herakleitovych predchodcov a súčasníkov. Je sympatické, že Július Špaňár v tejto monografii zbytočne nefabuluje a nešpekuluje, ale všetky svoje tvrdenia má v dostatočnej miere podložené dôkazmi a presvedčivými argumentmi. Upozornenie: Vhodné pre začiatočníkov i pokročilých filozofických "matadorov".

10.09.2018 5 z 5

Thrawn Thrawn Timothy Zahn

Ano, Thrawn je zpátky a je (téměř) stejný jako v expandovaném univerzu. Určitě se jedná o nejlepší dílo všeobecně, odkdy licenci na Star Wars vlastní Disney. Nicméně jde o poslední knihu z nové kanonizace, kterou jsem si zakoupil, nebo četl. Odmítám totiž podporovat to, co ze Star Wars dělá současné vedení Lucasfilmu a Disney. Úvod knihy je totiž defacto expandované univerzum (Setkání v mlze) využívající i stejné postavy jako třeba Voss Parck a samozřejmě Thrawn (a že se v příběhu objeví i jiné postavy z Legends, Ar'alani například). Příběh je dobrý, docela zajímavý, ale na konci šlo všechno do kopru. Thrawn už jakoby nebyl "ten" výjimečný Thrawn, který čtenáře provázel 25 let. I jeho příběh vyhnanství a pohnutky byly odlišné. A Vanto nesahá Pellaeonovi ani po kotníky. Je na jedné straně sympatické, že Zahn možná jakožto fanservis do nové knížky vkládal i pár kousků z Legends, ale já tomu tak otevřený nejsem. Když už Disney a Lucasfilm zrušili Expanded Universe a vyhlásili Legends za non-canon, tak ať ho nechají na pokoji a netahají z něj postavy a příběhy do své (co se týče filmů patrně dětské a příběh postrádající) tvorby plné levičářské SJW agendy (a na to byl i zde kladen veliký důraz, přece musíme zdůraznit ty xenofóbní zvěrstva minimálně 50krát) a ať si vymyslí postavy vlastní. Při zrušení Expanded universe se totiž oháněli tím, že potřebují tvůrčí nezávislost, tak proč teď pracují se střípkama příběhů a postavama z Legends? Urážení fanoušků ze strany Kennedyové a RUINa Johnsona komentovat ani nebudu. Ovšem Zahn a jeho kniha si s odhlédnutím ode všeho 4 hvězdy zaslouží. Bylo to fajn, díky, ale zůstanu u Legends. #SaveTheExpandedUniverse

27.08.2018 4 z 5