Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Takže za mě po delší době plný počet!!! Předpokládala jsem dle procent, že to bude jakože dobrý, ale že až tak.. . . . . ? Tak to jsem opravdu nečekala.. .(jako Karel Gott :-)))... Od autorky jsem dala Slepou mapu, ale tohle je ještě o level výš!!! Ať už se jedná o osobitější vykreslení postav, tak promyšlenost příběhu, kde se na začátku nenásilně seznamujeme s postavami a pak s každou stránkou zjišťujeme jejich propletení, spojení. .(sice jsem se díky tomu musela srovnat o a připomenout o koho se jedná :-))). . . .. Až jsem chvíli říkala, kdo že je ta hlavní postava, protože se věnovalo i více prostoru i ostatním (což je za mě plusový bod!!! :-)

Styl tak "hezky syrový", bez zbytečných příkras a realita, která je zde popisovaná je o to čtivější, že se zakládá na pravdě :-(. . . Kolik takových rodin a takových Han bylo? Kolik osudů se v těchto letech odehrávalo a padlo otázek KDYBY. . a vůbec si říkám, jak je tohle možné :-(. . Stejně jako s Vypravěčkou, Gertou, Žítkovskými bohyněmi bych to dala jako povinnou četbu.. ( i když něco nařizovat? :-))

Protě doporučuji všema deseti!!!

22.07.2017 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Upřímně, po Slepé mapě a Haně se mi do Hotýlku moc nechtělo . . ., a to byla chyba!!!! Co oceňuji, je to, že je prostě jinej :-). . . .Poznáte rukopis autorky, ale rozhodně nemáte pocit, že je to furt stejné (což se u některých jiných stává :-))). . . Je mi jasné, že vše je již napsáno níže (komentáře jdu číst až teď, ať se neovlivňuju :-)))). . . .tak aspoň něco za mou osobu:

Na začátku mile překvapila trocha čermého humoru a pak už to šlo hladce, přirozeně, nenásilně, vypravěčsky, prostě Mornštajnovky :-). . . . .a měla jsem v určité pasáži dojem, že se tu zrodil nápad na Hanu. . . ., má doměnka :-). . Hotýlek si prostě budu pamatovat a jsem z něj mile rozvrkočena, smutná i pobavená. . ., hold takový je život :).

Každopádně prodavačka v knihkupectví měla pravdu, když jsem váhala, zda koupit, nekoupit. . ."S Mornštajnovou nesáhnete vedle, každá kniha je jiná.". .a o tom to je!!!! :-)

10.11.2018 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Sakra, Fredriku, tak to jsi mě fakt dostal!!! :-). .. . .a že to na začátku nevypadalo. . !!.. Působilo to nevině a pomaloučku, polehoučku jsi přitápěl pod kotel!!! Po delší době dávám plnej počet a nepřemejšlím!!!
Úvodem bych jen chtěla napsat, že když někde vidím v televizi zkratku MS ME apod. týkající se sportu, tak selektuji a jde tohle opravdu mimo mě (tím nechci říct, že by mě sport nebavil, pohyb mám dost ráda :-))). .to jen pro ty, kdo jsou na tom podobně, aby se knihy nebáli :-))

Ona vlastně (kniha) není jen o sportu, je to o lidlech, vztazích, přátelství, zbabělosti, stádovosti, odvaze o lásce. Ať už se jedná o lásku rodičovskou nebo přátelskou.

Tento příběh se odehrává v menších vzorcích nejen v Medvědíně ve Švédsku, ale kdekoliv jinde, i zde v Čechách v různých větších Lhotách. . .:-(. .nemusí se jednat o hokej, je to o jakémkoliv jiném sportu. Je to rodičích, jejich nenaplněných ambicích, je to i dětech které mají své sny a chtějí je uplatnit možná jinde. . . A je to o té lásce, která bojuje se svědomím a spravedlností. . . . .je to o statečnosti a morálních hodnotách!!!!

Ten příběh se mi dostal pod kůži a jsem přesvědčena, že se zde každý najde (záleží v jakém věku to čteme :-))). . poznámka: já ve věku rodiče 16tileté dcery :-). . a fakt hustý!!!! :-). . tolik prostých a jednoduchých pravd zde bylo napsáno (jak jednoduché a prosté :-)))), ale dokázat to dát na papír, fakt dost dobrý, Fredriku!!!. . . .. .tenhle komentář píšu hned po přečtení, takže se omlouvám za zmatenost, ale je ve mě toho tolik. . . :-)!!!!. . .(ještě, že jsem manželovi i druhý díl :-))))!!!. . jdu to zase vstřebat a rozhodně to není poslední čtení téhle knížku. Určitě při každém další čtení objevíte stále něco nového, ať už je to úhel pohlednu, či myšlenky, možná i změníte názor na chování postav.. .. :-)

18.01.2019 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Ty jo, dost překvápko! :-). . Nenapadlo by mě to, že něco podobného najdu v Levných knihách :), první díl už neměli :-(. Je ale fakt, že pokud by mi to nedoporučila kámoška, tak bych tuhle knižku asi nepotkala.
Má to myšlenku, má to nápad, má to spád .....a zase te potvrdilo, že chlapy prostě ty detektivky uměj!
Takže doporučuju a těším se na další kousek :-)!

15.11.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tohle mě bavilo!!!. . ..Určitě to bude mít svojí užší cílovku a nebude to masovka, což cením!!!. .. . A zase to byl Hájíček originál a tak trochu jinej :-), ale zase dobrej a po posledním titulu ještě lepší!!!. . To jak popisuje ženskou duši, myšlenkové pochody a rodinné konstelace cením po druhé! Opět má autor u mě plus, že jsem z Jihu a popisovaná místa vidím před očima :-).. ..Je to kniha plná myšlenek,jak jednoduchých, hlubokých i těch, které jsou tam schované..(a každej si najde ty svoje) . . Máte tu prostor na myšlenky vlastní. . .Není to kniha plná zvratů, je to kniha ze života, snad i ženský romám, ale v tom dobrém slova smylu :-) a po Rybí krvi se mi líbila nejvíc!

24.09.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak Kristin překvapila, mile :-). Po Slavíkovi plusové body nejn za:

1) Úplně jiný styl příběju i samotného vyprávění a popisu (což mnohdy u jiných autorů máte pocit, že píší na" jedno brdo" :-)).
2) Ač nejsem na popisy krajinek, stromů, louky, .apod.. . tak tady se bez toho neobejdete a musím uznat, že se to autorce povedlo na 1*, to dodává autenticitu a vidíte Aljašku před sebou v živých barvách i tmě a zimě (pravda, není to úplně "happy" pozitivní čtení na zimní večery). .
3) Vykreslení psycho postav taky dost dobrý a zvolené téma násilí, nemoci, depek, lásky, syrovost, atd. provedeno též dokonale!!
4)Normálně jsem i plakala. . !!

Závěrem:
Ač milovník tepla, moře, slunce jsem si Aljašku zamilovala a koukám, jak se na ní podívat :-)

16.02.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Teda, nemá to holka jednoduché (myslím to s nadsázkou, paní Mornštajnová :-). . ) a těžké to mít budete s další a další knihou, neb laťka je po všech Vašich titulech nastavena velice vysoko!! Před čím ale smekám, že kvalita je zachována a upřednostňována před kvantitou. Aspoň tak to vidím já!!! :-). . . Za mě jste nálepkovaná "Mornštajnová = sázka na jistotu!!!!" Lehkost, nenucenost, popis pocitů, že věříte opravdu tomu, že popisujete chlapa, dítě, ženu, prostě Vám to věřím a přeskakovat písmenka a nedej bože stránky, to je sprosté slovo :-)!!!

Fakt je, že "Hana" jakože bomba!!!! :-), ale vše ostatní taktéž a nechci srovnávat hrušky s jabkama, i když tohle mi trochu připomínalo Hotýlek :-). Vše určitě bylo napsáno, komentováno. Já dala knihu na dva zátahy do dnešních ranních hodin, takže asi tak!!! Jen tak dál, houšť a větší kapky :-)!!! Díky

12.06.2019 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Takže zase kus historie, o které jsem toho moc nevěděla, tedy spíš nic než moc :-). .. .a byly věci, po kterých jsem opravdu četla prvně a neměla o nich ani potuchy, přiznávám :-(. . . viz občanská válka apod, vztahy Poláků a Čechů v těch letech. . . . Příběh syrový, krušný, tvrdý, stejně jako popisovaná doba. A že autorka popisovala a vyprávěla fakt dobře! Těším se na druhý díl trilogie!

12.07.2020 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Že KLDR je jiná, to jsem věděla, ale že až tak, tak to jsem netušila.. . :-(. . .super zpracování formou rozhovorů. . . .pro nás zcela jiný, neuvěřitelný svět. . :-(.. úžasně vybraní dotazovaní.. .prostě hustý. . .:-(((((, doporučiji povinně ke čtení!!!

10.06.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tak jakože tohle dobrý, to by fakt šlo.. :-).. ač nejsem na popisy přírody, šumění lesů, tak tady to bylo použito úžasně a bez toho by ta knížka neměla požadovaný efekt. . .má hloubku a má dojezd (aspoň u mě :-)). .asi tady bylo už všechno napsáno a za mě prostě takthle: normálně jsem u toho závěru plakala :-(( (což na pláži u moře působilo poněkud zvlástně :-))). Já to dopuručiji!!! Ačkoliv je to kniha i o lidské zlobě, předsudcích apod působí dojmen, že pohladí na duši, je milá!!!

07.11.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Čekala jsem romantiku, to jo, ale že pustím i slzu, to ne..... Milé čtení, i když někdy zdlouhavé a jindy, kdy bych čekala, že se dozvím vic, tak příběh byl popsán během pár vět. Ale za mě jo! Pokud máte rádi Slavíka apod, tohle bude Váš šálek kávy. Doporučuji!

08.10.2021 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Tak klobouček!!! :-). . Tohle se četlo samo! S lehkostí vám pod stránkami vystupují příběhy lidí jako film. . . jeden vystoupí na povrh, pak se schová, vypráví se další. . . nědy se něco naznačí, aby se objevilo pozdějc. . .. . Lidské osudy se tu odehrávají od čtyřicátých až do roku 2018. ., . . .fakt dobrý! Na začátku to tak klouže po hladině a pak se dostanete do hloubky povah lidí. Tohle je kniha 10 v1. . čtivá, poučná, historická, moudrá, lidská snad i oddechová, milá, realistická, je to kniha o kořenech, vazbě k rodné zemy, o tom, že geny jsou geny :-). . . .PS. a chci teď taky moře!!! :-)

15.09.2022 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Tak tohle mě ba! :-)... svižný čtení, pohled dvou žen, který ukazuje, že nic neni tak, jak to vypadá. Nesuďme, i když si myslíme, že víme vše..... A ještě k tomu dobré téma s několika moudrými myšlenkami. Fakt doporučuji !

08.10.2021 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Kniha, kterou jsem 'hltala" pod peřinou před. XXX lety????, a mamky komentář: ..."zhasni , zítra máš školu.." , moc nefungoval..(ale měla pochopení, je to knihomol :-)))))... S odstupem času je samo jiný pohled a vidět i možné historické důkazy atd.....!!!...ale hold klasika ????

05.10.2020 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Jakože přečteno na dva zátahy.. . . nečekala jsem, že to bude "happy příběh". ., ale tohle? :-((((. . fakt masakr . . . :-(. .Co cením paní Mornštajnové, je to, že nejede formičky, jako jiní autoři a každá kniha je prostě originál!!! . ..Ještě teď se z knihy dostávám a bude mi dlouho pod kůží.. . Jinak malé doporučení: čtěte fakt pozorně, kvůli konci. . . .Takže, paní Morštajnová, zase klobouček!!!!! Krásná práce!!!!!!

23.10.2023 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Ty vogo, masakr, dám to?. . .tak tohle všechno, mimo jiné, mě napadalo při čtení téhle knížky (trochu se omlouvám za první vulgaritu, ale nešlo jinak : -( ).

Napsat, že kniha byla krásná mi přijde absurdní, i když jsem jí četla jedním dechem. Přiznávám, že jsem po určitých pasážích prostě musela dát pauzu, abych to prostě "rozdejchala" :-(. . . Oceňuji, že byl popsán život Violy od mládí až po konec války apod.. .Opět se ukazuje, co člověk unese, ještě, když mu to dávkují postupně, jak zde paní Stern Fischerová zmínila. . . . .. .. . . .Nějak mě dochází slova a psát další názory mi přijde malicherné, nedostačující. . .. . .Smekám před lidmi, jako je paní Viola, čest jejich památce a NEZAPOMEŇME!!!!

09.09.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tak jakože dobrý, ale nebyla jsem zas až tak odvařená, jako z prvního dílu. Občas mi to přišlo trochu překombinované, někdy za mě hluchá místa, ale život toho v reálu vymyslí kolikrát víc :-).. . Hold jsem se namlsala u hned u Medvědína :-).

Rozhodně ale tohle bude patřit mezi pamatovatelné knížky a doporučuji!

24.01.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Milý Ove, musím přiznat, že jsi byl pro mě milým překvapením!!! Tohle jsem opravdu nečekala! :-)..Kdyby Tě manžel nedostal jako dárek k Vánocům, tak bych Tě asi nepřečetla. A to by byla velká chyba! Co stránka to jiný pocit.. na jedné brečim, pak se směju. . .co slovo, to perla :-)!!!.. Díky Tobě dál věřím, že lidi jsou pořád v jádru dobří a mají ještě něco jako svědomí. Knížka byla pohlazením, pobavením i plná moudra.. . . .

Na začátku jsem byla na třech hvězdičkách, ale jak čtiva přibývalo, tak to bylo i s počtem stejné!! Konečeně kniha, kde je hlavní hrdina někdo starší něž 30 (protože mám pocit, že věk nad třicet je v této době něco jako sprosté slovo :-))).. a kdyby takových mužů jako Ove bylo více, to by byl ten svět hned jiný :-)!!

Takže pro ty, kdo si myslí, že je to jen o morousovatým dědkovi, tak se neni pravda.!!!!. ..Je v tom podstatně víc!!! Je tam láska, pravda, lidství, pokora, spravedlnost, přátelství, pochopení a plno dalšího. Za mě: jdete do ní, doporučuji!!!.. Jinak jdu akorát kouknout na film, že by něco podobného jako "Lepší už to nebude"?

04.02.2017 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Takový zvláštní rozjezd, ale pak ta setrvačnost stála za to :). . Hájíček to tak prostě má :-), alespoň dle mě. Dýchne na vás zvláštní atmosféra, ten popisovaný venkov doslova cítíte. Co oceňuji jako Budějčanda, že popisy nejen města jsou dokonalé :-), to pro obyvatele je možná poloviční zážitek :-) . .i ta jména. ..David Žák s maringotkou opravdu je!!... .:-). .. .. .. . ...A plno dalších. Prostě a jasně: doporučuji, jen Rybí krev na mě zanechala větší následky :-)!!!
PS. mě vadilo jméno "Bohuna".. takové hrubé, nelibuji si ve zdrobnělinách, ale tohle na mě tak působí. . Spojuji si to s Marunama, Jarunama..to jen tak na okraj a poznámku pod čarou. . :-)

07.07.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Takže úplný souhlas s Val níže! :-). vnímala jsem to stejně. Kinga jsem četla jako náctiletá a fakt jsem se tak nějak bála, že jsem ho odložila (a historie se vrací, vrhla se na něj teď moje dcera, jakože na čtení Kinga :-)))

Kříďák se mi líbil, i když jsem bojovala s boomem, že na mě koukal ve všech knihkupectvích :-), ale byly poukázky od Vánoc, tak jsem ho pokoupila :-).. .a fakt milé překvapení!!!!
Svižnost psaní, popisnost, jakou autorka zvolila byla za mě super. Stejně tak i humor, vžití se do náctiletých kluků a pak můžů zvládla na jedničku. Knížka nabírala na grádech od začátku ke konci, což mám ráda a tak to má být! :-).. Jestli to bylo tak překombinované, no stalo se, ale určitě to na kvalitě neubýrá. Poslední stránka mě dostala, to jsem fakt nečekala, překvapila a účel byl splněn!!!

Knihu doporučuji a určitě si od autorky něco ráda zase přečtu.

24.02.2019 4 z 5