dagmar7365 dagmar7365 komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Výborné předvolební čtení. Abych ale přiznala pravdu, měla jsem trošku jiné očekávání. Čekala jsem, že se bude jednat o určitý historický průřez od Masaryka po Zemana. Stylově mi to připomíná spíš úvodníky z Respektu. Ale i tak velmi přínosná kniha. Bohužel ti, co by ji potřebovali, tak zrovna ti si ji nepřečtou.

11.10.2017 4 z 5

Mimi a Líza 2 Mimi a Líza 2 Alexandra Salmela

Pokračování je stejně zdařilé jako první kniha. Krásné ilustrace, krásné fantazijní příběhy. Děti to moc bavilo a i já jsem knihu četla s velkou radostí, protože je napsaná tak, že se krásně text dramatizuje a to mě baví. Ne vždy je to u dětských knih pravidlem. Řekla bych, že je zde ještě více posílena linka příběhu, že mít nevidomou kamarádku je vlastně super, sice nevidí, ale svět vnímá jinými smysly. Jen závodit na koloběžce není dobrý nápad ;-)

29.09.2017 5 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Zdánlivě milostný román z viktoriánské Anglie byl ve skutečnosti psychologickou a sociologickou sondou tehdejší společnosti, a to velmi zdařilou. Neměla jsem dosud čest setkat se s dílem Johna Fowlese a rozhodně tímto nekončím. Má velkou schopnost zachytit složité myšlenkové pochody a konstrukce postav. Banální příběh milostného trojúhelníku, kdy muž musí volit mezi poklidným manželstvím nebo živelným mileneckým vztahem, se tak dostává o několik levelů výše.

23.09.2017 4 z 5

Supermáma Supermáma Lucie Sunková

Mě osobně kniha nenadchla, ani neurazila. Jednoduché příběhy ze života předškoláka s jasně daným scénářem. Pozitivně hodnotím, že byla v knize použita spisovná čeština se srozumitelnou konstrukcí vět, což není kupodivu vždy pravidlem u dětských knih. Stejně jako dobře čitelný font. Taky snaha autorky o integraci zdravotně postižených dětí je plusem ;-) Děti to bavilo, pětiletému synovi ta struktura, že VÍ, že ZASE přiletí na pomoc maminka velmi vyhovovala. Příjemné čtení před spaním.

19.09.2017 4 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Pískový vrch je zcela jedinečná kniha. Joanna Bator má velký dar pro práci s jazykem, a to co dokáže vyjádřit na papíře je neskutečné, její slovní formulace a obraty byly velmi originální a hlavně velmi přesné. Jako by děj a postavy spíše malovala než psala, tu přimalovala na Pískový vrch více lila, tady oblohu více začernila, k tomu zvědavou sousedku postávající před domem...postupně se celý obrázek skládal a doplňoval. Kniha je jeden tok textu, který neulehčuje čtení, občas jsem musela doslova knihu odložit a odpočinout si od ní. Od počátku je zřejmé, že půjde o velké rodinné tajemství, které je nakonec odhaleno. Spousta postav přichází, některé zůstávají na stálo, některé se jen ukáží, aby se vrátily na scénu později a některé zase zmizí. Ale každá má své místo, včetně drobných předmětů jako je prstýnek se zeleným kamínekm.
Jelikož jsem vyrůstala v době komunismu, často jsem při čtení zažívala AHA momenty, protože "ano, ano, přesně tak to bylo i u nás". Tak to ale nemají všichni, a tak by mě zajímalo, jak knihu hodnotí mladší čtenáři, kteří dobu komunismu nezažili. Jsou pro ně náznaky v textu dostatečným vodítkem, aby si domysleli, co tím chtěla autorka říci?

15.09.2017 4 z 5

Bratři bagři Bratři bagři Jiří Macoun

Kniha byla pro mě poměrně velkým zklamáním. Ilustrace krásné, nápad, jak představit dětem různé stroje, co dělají taky, ale bohužel po obsahové stránce mi to místy připomínalo logopedické cvičení (...bratr bagr VUR....bratr bagr SUR....bratr bagr MUR), věty byly místy velmi krkolomné, kostrbaté a měla jsem občas dojem, že autor píše místo pro děti pro rodiče, kteří jim to budou číst, želbohu nijak zajímavě. 2 hvězdy jsou za ilustrace a nápad.

12.09.2017 2 z 5

Já mravenec Já mravenec Xenie Lučenko

Rozsahem nevelká kniha psaná pro menší děti aktraktivním stylem z pozice mravenečka, který je provede mraveništěm a sdělí jim zajímavosti ze svého života, stavby těla, jídelníčku atd. Zajímavá kniha, hezké ilustrace, informace jsou dávkovány přiměřeně věku. Dětem se líbila a já se taky dozvěděla spoustu nového.

21.08.2017 5 z 5

Mimi & Líza Mimi & Líza Alexandra Salmela

Moc krásná kniha plná nádherných ilustrací. Navzdory tomu, že děti některé příběhy znaly z filmového zpracování, tak nadšeně poslouchaly. Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala nenásilnou a srozumitelnou formou předat dětem to, že svět nemusíme vnímat jen očima a že ne vždy je to výhoda spoléhat se jen na oči. Navíc příběhy umožňovaly vystoupit z reálného světa a ponořit se do světa fantazie a tak mohla Mimi a Líza prožít spoustu krásných dobrodružství.

18.08.2017 5 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Krásná pohádka pro ženy. Čtivá, atraktivní prostředí porodnictví, ještě atraktivnější pan Božský, k tomu rodinná zápletka, lehké drama a hlavně happy end :-) Žánr naplněn na 100 % a ačkoli obvykle nečtu romány pro ženy, tak tento mě plně uspokojil. Přesně čtení jaké jsem teď potřebovala, aby pohladilo mou duši. Přečteno během 24 hodin s několika dětmi v patách. To hovoří za vše ;-)

15.08.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Po knize jsem sáhla z podobných důvodů, jako tady zmiňují někteří čtenáři - všichni ji už četli, vyšel třetí díl, co je na ní tedy TAK skvělého? Prvních pár stránek mě donutilo smát se nahlas a říkala jsem si, že tuto si raději do vlaku brát nebudu ;-) Bohužel s přibývajícími stránkami ne že by ubývalo humoru, ale asi jsem si na něj již zvykla, stal se předvídaným, místy až křečovitým jako z ne moc povedeného sitcomu a kniha ve mně nakonec nechala dojem, že jsem o nic nepřišla, když jsem ji tolik let obcházela a do dalších dílů se určitě nepustím. Ničím mě nenadchla, ale nemohu ani říct, že patří do skupiny knih, které jsem odložila již během čtení. Prostě taková, která projde, ale žádnou stopu ve mně nezanechala.

12.08.2017 2 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Čtivý román o pohnutých osudech, bohužel ale pro mě je to "další z řady podobných knih" a ve srovnání s jinými tato malinko kulhá. Číst ji jako první, tak jsem z ní nadšena více. Jako mnohé jiné je psána jako vzpomínková kniha, jejímž cílem je objasnit událost, která je zmiňována na začátku. V průběhu se setkáme s dalšími postavami, jejichž osudy byly dějinami také značně poznamenány. A v podstatě vždy se jedná o lidi, kteří vlastně nebyli nijak zásadně významní, jedni z nás, obyčejní průměrní občané, kteří se museli nějak popasovat s tím, co se dělo. Co oceňuji velmi, je právě psychologická rovina postav, vykreslení jejich vnitřních pochodů, jako reakce na setkání s realitou 2. sv. války.

05.08.2017 3 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Velmi silný příběh, který bude ve mně ještě dlouze doznívat. S jeho hrdinkami se loučím jen velmi nerada a chtěla bych vědět, co bylo dál, chtěla bych položit Marii spoustu otázek, ale vím, že by mi stejně neodpověděla. Kolik žen prožilo takový těžký osud, a přitom zůstaly stát s hlavou vzpřímenou? Je velmi "in" kritizovat nynější společnost, jak míří do záhuby, ale já si myslím, že se nám vlastně žije tuze krásně.

14.07.2017 5 z 5

Procházka životem Procházka životem Zdenka Procházková

Od knihy jsem očekávala mnohem víc. Čekala jsem osobní vzpomínky staré dámy, a místo toho se jedná o rádoby generační srovnání "tehdy" a "nyní". Bohužel popis nynějšího stavu je plný klišé, psaný z pohledu jednoho člověka, ale zobecňovaný na celou generaci. Mnohdy mi přišel zcela zbytečně vysvětlující, jako by Zdena (nebo čtenář) byla z jiné planety a bylo jí potřeba vše vysvětlit. Mohla to být krásná vzpomínková kniha na dobu, kterou již jen málokdo pamatuje, ale šance byla promarněna. Třeba ji paní Zdena ještě stihne využít v lepší podobě.

11.07.2017 1 z 5

Dědečkův deník Dědečkův deník Libuše Koubská

Další z řady knih, kdy je historie českého národa 20. století vykreslena na osudech jedné rodiny. Může se zdát, že kniha jde málo do hloubky, jen tak klouže po povrchu, nastiňuje dějinné zlomy a hned zase skáče dál. Na druhou stranu je zde velký prostor pro vlastní představivost a uvědomění si hloubky událostí.

03.07.2017 4 z 5

Včely Včely Piotr Socha

Nádherně zpracovaná kniha. Překrásné ilustrace a spousta zajímavých informací, které byly pečlivě vybrány, aby zůstala zachována rovnováha zábavnosti a poučnosti současně. Jediné mínus vidím ve velikosti formátu knihy. Chápu, že vzhledem k ilustracím nešel zvolit menší, současně to knihu ale mírně diskvalifikuje. Pro malé dětské ruce je příliš velká a neobratně se jim s ní manipuluje.

23.06.2017 5 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Knihu jsem četla s dětmi ve věku 4-10, líbila se jim, ale myslím si, že nejvíc si ji užila nejstarší 10-letá. A možná ještě víc já. Mám dojem, že občas děti nebyly schopny pochopit všechny narážky v textu, vynálezy a nákresy. Rozhodně je určena až školním dětem a ještě bych řekla, že spíše starším. Ačkoli svým velkým formátem a množstvím nápaditých ilustrací svádí k tomu považovat ji za knihu pro menší děti. Příběh měl na můj vkus nakonec velmi rychlé vyřešení, které ve mně i dětech vyvolalo víc otázek než, že by přinesl jasnou odpověď. Nicméně i tak hodnotím knihu vysoce, je to příjemné osvěžení na poli dětské literatury.

23.06.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevím, jestli se hodí k této knize napsat nádherná, protože příběh, který vypravuje takový rozhodně není. Ale ona je. Velmi čtivá, po dlouhé době kniha, která mě pohltila a musela jsem číst a číst. Výborně vystavěný příběh, který ač byl vyprávěn ze vzpomínek, tak si do poslední chvíle uchoval překvapivá zjištění. Drobné každodenní lži a polopravdy mohou ovlivnit náš život víc, než si myslíme.

20.06.2017 5 z 5

Chvála oportunismu Chvála oportunismu Marek Toman

Po první kapitole jsem byla z knihy absolutně unešená. Velmi originální styl vyprávění z pozice budovy, která tu stojí stovky let. Navíc její čtení mě obohatilo o spoustu historických informací, které jsem doposud neznala, a to mám ráda, když se u čtení beletrie i něco dozvím. V druhé polovině mé nadšení trošku opadlo, ale i tak dávám 5 hvězd.

04.06.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

První moje kniha od Patrika Hartla a asi i poslední. Oceňuji zajímavý nápad vyprávět příběh z pohledu dvou lidí, určité momenty se hezky doplňovaly, ale celkově mě kniha nezaujala. Četla jsem nejprve Jáchyma a jeho příběh plynul neskutečně rychle, jedna událost stíhala druhou a kniha mi nedávala prostor vydechnout. Bohužel ale ne v tom dobré slova smyslu, kdy vás kniha pohltí a vy ji nemůžete odložit, protože chcete vědět, co bude dál. Tady to byl jen sled událostí, které klouzaly po povrchu, postrádala jsem nějaký hlubší rozměr, nějaké plastičtější vykreslení postav, smyslu konání. Příběh Veroniky se naopak táhnul, protože už jsem vlastně znala konec. Nechci knihu úplně zavrhnout, jako lehké prázdninové čtení k vodě plní svůj účel, já jsem ale asi pod dojmem marketingové kampaně čekala mnohem víc.

28.05.2017 2 z 5

Bonjour la France! - Rok v Paříži Bonjour la France! - Rok v Paříži Stefan Ulrich

Čtivé, humorné, napsané s upřímností člověka, který byl kvůli práci nucen přestěhovat se z milovaného Říma do Paříže.

14.03.2017 5 z 5